Connect with Us

Zbulohet letra e Messit që i dërgoi presidentit të Barcelonës një vit më parë

La Liga

Zbulohet letra e Messit që i dërgoi presidentit të Barcelonës një vit më parë

Publikuar

-

Lionel Messi i kishte dërguar një letër presidentit të atëhershëm të Barcelonës, Josep Maria Bartomeu që kërkonte largimin nga “Camp Nou”.

Më 24 gusht 2020, Messi dhe kampi i tij i bënë të qartë Bartomeut dhe bordit të tij se ai po planifikonte të largohej më 30 të atij muaji duke iu referuar një klauzole në kontratë që e lejonte atë të bëhej një agjent i lirë.

Letra e argjentinasit e cila është zbuluar nga Mundo Deportivo, tregon se vetë 22essi e nënshkroi dokumentin, pasi specifikoi kushtet e klauzolës që e lejuan atë të lirohej nga kontrata e tij.

Letra e plotë:

“I nderuar Z. Bartomeu:”

“Në këtë mënyrë, dhe në përputhje me dispozitat e pikës 3.1 të kontratës të datës 25 nëntor 2017, me këtë shpreh dëshirën time për të ndërprerë kontratën time të punës si futbollist profesionist me fuqi nga 30 gusht 2020.

“Unë e kuptoj që afati kohor i së drejtës së përfundimit të njëanshëm pa shkak të rregulluar nga klauzola e lartpërmendur duhet të interpretohet në përputhje me rrethanat e jashtëzakonshme në të cilat është zhvilluar sezoni i garave të futbollit 2019/20, për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme dhe situata e forcës madhore që rezulton nga pandemia COVID-19.

“Për shkak të këtyre rrethanave të jashtëzakonshme, sezoni i garave 2019/20 përfundoi dje, pa paragjykuar faktin se për ekipin tonë, ky përfundim u bë më 15 gusht, kur u kthyem në Barcelonë pas eliminimit tonë nga Liga e Kampionëve natën e 14 gushtit.

“Në çdo rast, brenda 10 ditëve pas përfundimit të sezonit dhe duke përmbushur kështu afatin e rënë dakord për ushtrimin e klauzolës së lartpërmendur 3.1., Në përputhje me kontratën materiale të marrëveshjes sonë, e cila duhet të interpretohet në përputhje me përjashtimin rrethanat e sezonit 2019/20, unë ushtroj të drejtën time për të përfunduar kontratën me efekt nga 30 gusht 2020, me pasojat e parashikuara në përcaktimin e lartpërmendur 3.1.

“Sinqerisht,

“Lionel Andres Messi”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

La Liga

Rikthehet makthi për Benzema, rrezikon sërish burgun

Publikuar

-

Nga

Karim Benzema po kalon një superformë duke u cilësuar si sulmuesi më i mirë në botë për momentin, gjë të cilët e tregojnë statistikat. Edhe pse karriera e tij po shkon shkëlqyeshëm, Benzemasë i duhet të dalë në gjyq ditën e mërkurë, për skandalin e ndodhur në vitin 2015 me ish-shokun e skuadrës Mathiu Valbuena.Në atë kohë, Benzema së bashku me katër persona të tjetër kishin tentuar të shantazhonin mesfushorin, por ky i fundit kishte kuptuar gjithçka duke denoncuar e duke bërë publik skandalin. Pasnesër Benzema do të dalë në gjyq dhe nëse gjithçka vërtetohet rrezikojnë deri në pesë vite burg. Ky skandal i kushtoi Benzemas dhe kombëtaren e Francës duke qëndruar për 6 vite jashtë ‘’gjelave’’.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Në Barcelonë kanë një idhull të ri, Ansu Fati snobon statistikat e Mesit

Publikuar

-

Nga

Ansu Fati është kthyer në idhull te Barcelona dhe në një farë mënyre po bën që të harrohet Mesi. Goli i shënuar mbrëmë ndaj Valencias i ka çuar në një tjetër nivel statistikat e Fatit që tani ka kaluar dhe Mesin. Talenti spanjoll është futbollisti që ka shënuar më shumë gola para se të mbushë 19 vjeç, plot 13 realizime duke lënë prapa Bojan Krkiç me 12 gola dhe Mesi me vetëm 7 gola.

Fati shënoi 7 gola në sezonin e parë me katalanasit, 4 gola vjet por u dëmtuar në nëntor dhe qëndroi gati 1 vit jashtë fushe dhe ka gjetur dy herë rrjetën që pas rikthimit nga dëmtimi. Të dhënat tregojnë se: Mesi në moshën 18 vjeç e 351 ditë kishte shënuar 8 gola, ndërsa Fati plot 15 gola.Kuman ka gjetur një degë të re për tu kapur duke i besuar ekipin talentit, i cili u zëvendësua nga tekniku holandez pas 59 minutash mbrëmjen e djeshme, në mënyrë që të jetë sa më në formë për sfidën ndaj Dinamos së Kievit në Ligën e Kampionëve të mërkurën.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Ansu Fati në gjurmët e Leo Messit, statistikat e 18-vjeçarit më të mira se të argjentinasit

Publikuar

-

Nga

Ansu Fati si Leo Messi. Është kjo kryefjala e momentit në Barcelonë, me talentin 18- vjeçar i cili është rikthyer më i fortë, duke lënë pas dëmtimin, por edhe duke udhëhequr skuadrën drejt suksesit.

Mbrëmjen e të dielës, Ansu ishte protagonist në përmbysjen e katalanasve ndaj Valencias, duke gjetur rrugën e rrjetës, për një gol historik në aspektin personal, sepse tashmë Ansu Fati është në librin e rekordeve te Barcelona, madje duke lënë pas edhe Messi-n.

Sulmuesi spanjoll shënoi golin e 13-të me Barcelonën në La Liga, duke u bërë i vetmi lojtar i cili ka shënuar një shifër të tillë përpara se të fetojë 19 vjetorin.

Fati parakaloi ne “Camp Nou”, spanjollin tjetër, Bojan Krkic, i cili kryesonte këtë listë me 12 gola, ndërsa në vendin e fudnit të podiumit  është Messi me  7 gola.Ansu Fati debutoi me ekipin e parë, në sezonin 2019-2020, duke shënuar golin e parë në sfidën përballë Osasunës, në  31 gushtin e 2019-së, ndërsa në atë sezon luajti 1024 minuta dhe shënoi në total 7 gola, ndërsa në edicionin e kalaur luajti vetëm 437 minuta dhe shënoi 4 gola, njërin prej tyre në “El Classico”.

Dëmtimi i sezonit kaluar ndikoi në formën e lojtarit, i cili me rendimentin e treguar i kishte të gjithë përbërsit e duhur për ta thelluar këtë shifër, ndërsa tani rikthimi i tij shihet si një pikë kthese për të gjithë klubin. Goli ndaj Valencias ishte i dyti, pas atij të Levantes në shtator dhe tashmë e gjithë vemendja është spostuar për takimin e 24 tetorit, përballë Real Madrid.

Në fundin e takimit, tekniku Koeman foli me superlativa për talentin spanjoll duke theksuar vazhdimisht se rikthimi i 18-vjecarit është shumë i rëndësishëm dhe se potencali i tij i kishte munguar skuadrës, e sidomos në një moment të tillë.

LEXO TE PLOTE