Connect with Us

Studimi/ Si kafshët praktikojnë ‘distancimin shoqëror’ për të mos u sëmurur!

Shëndeti

Studimi/ Si kafshët praktikojnë ‘distancimin shoqëror’ për të mos u sëmurur!

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Tre studiues sapo kanë botuar përfundimet e para të studimit të tyre në lidhje me kafshët që përballen me sëmundjen.

Rezultati: këta të fundit praktikojnë edhe distancimin shoqëror. Njëri nga këta tre shkencëtarë punon në CNRS dhe në Universitetin e Strasburgut.

Sipas studiusve, kafshet mbase më të zgjuar se ne njerzit.

Një mësim i bukur përulësie. Për shtatë vitet e fundit, tre studiues kanë studiuar sjelljen shoqërore të pesë specieve të ndryshme të kafshëve në dritën e sëmundjes dhe kufizimet që ajo vendos në grup. Si e mbrojnë kafshët kolektivin? Përmes distancimit shoqëror dhe përmes zërave alternative të komunikimit.

Puna e milingones!

Milingona eshte kafsha ideale për të analizuar përhapjen e një sëmundjeje. Kjo e fundit ka një shkallë të lartë të shoqërueshmërisë. Komuniteti i saj i bindet rregullave rigoroze dhe koncentrike strukturore. “Një mbretëreshë në mes, 5% e foragjereve të ngarkuar me furnizimet dhe të gjithë të tjerët që transmetojnë ushqim nga goja në gojë” shpjegon Cédric Sueur. Një organizatë komplekse por jo e ngurtë. Kolektivi di të përballojë sëmundjen. Përshtatet.

Për të kuptuar këtë adaptim të lindur dhe jashtëzakonisht të efektshëm, studiuesit inokuluan një parazit, një kërpudhe, në disa milingona. Shpejt, i gjithë komuniteti miratoi gjeste barriere: karantina dhe distancimi fizik. “Ne vumë re që milingonat e prekura nga kërpudhat izoluan veten e tyre. Mbi të gjitha, të tjerët, ata që nuk ishin të infektuar, ndaluan së kontaktuari me njëri-tjetrin përmes antenave të tyre për të shkëmbyer informacion ose përmes gojës së tyre për të shkëmbyer ushqim. Kjo është gjëja interesante, në mënyrë që të mbrojë koloninë dhe mbretëreshën më konkretisht. Individët e tjerë do të formojnë një rreth barrierë dhe do të parandalojnë përhapjen e sëmundjes. ”

Në mënyrë që të mbrojë koloninë dhe mbretëreshën më specifikisht, individët e tjerë do të formojnë një rreth barrierë dhe do të parandalojnë përhapjen e sëmundjes.

Një strategji jashtëzakonisht efektive. “Po funksionon, milingonat e infektuara vdesin në anën e tyre pas disa ditësh dhe kolonia mbijeton”.

Imuniteti i lindur shoqëror

Mekanizmat e imunitetit shoqëror janë studiuar në disa lloje. Insektet, midhjet, minjtë, karavidhet, makaka. Të ballafaquar me presion evolucionar, të gjitha speciet përshtaten dhe miratojnë gjeste barriere. Pak a shumë radikale. Në makaket,( lloj majmuni)për shembull, individi i sëmurë do të pastrohet më pak nga të tjerët, madje mund të vritet për të shmangur përhapjen.

LEXO EDHE:  Ardhja e vaksinave ruse/ Alimehmeti skeptik: Duhet të prisnim certifikimet zyrtare

“Ne jemi duke u përpjekur të kuptojmë se si një specie shoqërore reagon ndaj presionit evolucionar. Si përmes miliona viteve të evolucionit kemi arritur në mekanizma që na lejojnë t’i përgjigjemi një kërcënimi të jashtëm.” Sjelljet e teorizuara, të modeluara në përpjekje për të vendosur rregulla potencialisht universale.

Deri më tani, siç kemi thënë, vetëm pesë specie janë studiuar. Do të duheshin rreth njëzet për të krijuar një teori shkencore. Por tashmë një përfundim është i qartë. Milingona ka menaxhuar kërpudhat më mirë se ajo njerëzore, Covid19.” – shpjegojne studiuesit.

“Në fillim të krizës, ne izoluam të moshuarit në shtëpitë e pleqve, duke shtuar vuajtjet e vuajtjeve. Kjo strategji shpejt doli të ishte një katastrofë. Milingonat nuk e izolojnë veten plotësisht. Ata kanë gjetur zgjidhje. alternativa për të ekuilibruar ekuacionin e distancës dhe lidhjes shoqërore. Ata komunikuan përmes feromoneve. Ata mbajtën lidhjen “.

Padyshim, njeriu nuk mund të komunikojë me feromonet e tij. Por milingonat na tregojnë rëndësinë e mbajtjes së kontakteve në kohë krizash. “Informacioni është thelbësor për çdo organizatë shoqërore. Gjatë Covid, ne tentuam ta vendosim shëndetin para informacionit.” Izolimi mund të vrasë ndonjëherë gjithashtu. Futja (e vonë) e tabletave në shtëpitë e të moshuarve kontribuoi kryesisht në përmirësimin e kushteve të jetesës së të moshuarve gjatë krizës.

Të gjithë këta mekanizma, të lindur në kafshë, nuk janë më natyrore për njerëzit. “Njeriu mendon shumë. Sjelljet e tij kulturore ndonjëherë marrin përparësi ndaj sjelljeve të lindura”.

“Merrni shtrëngimin e duarve. Kultura njerzore është një faktor në përhapjen e virusit.” Ishte jashtëzakonisht e dhimbshme të hiqje dorë nga kjo. Gjetja e një ekuilibri midis ndërveprimeve shoqërore dhe distancimit nuk është aq e lehtë për tu gjetur. Nëse nuk vëzhgojmë atë që është nën hundët tona, veshtire qe zgjidhjet te na behen zakon.

No photo description available.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Dimri dhe virozat po trokasin!/ Cili është roli i ushqimit në sistemin tonë imunitar?

Publikuar

-

Nga

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe

Kur bëhet fjalë për infeksionet, jo të gjithë njerëzit duket se luftojnë në një pozitë të barabartë. Çështja e moshës, trashëgimisë, higjienës së jetës jane faktore.

Si mund ta ndihmoni trupin tuaj të mbrojë veten? Nje menyre eshte ushqimi!!

Cili është roli i ushqimit tonë ne sistemin tone imunitar?

Ushqimi duhet të sigurojë lëndë djegëse për sistemin imunitar. “Vitamina D mund të jetë vitamina më e rëndësishme sepse rregullon veprimin e makrofagëve, prodhimin e citokinave dhe shkakton aktivizimin e limfociteve CD4,”.

Kontributi i zinkut, një antiviral i fuqishëm, është thelbësor. Si dhe raporti midis acideve yndyrore anti-inflamatore omega 3 dhe omega 6 pro-inflamatore, të cilat rregullojnë kursorin e reagimit imunitar.

Dhe në pjatë?Rekomandimet e Shëndetit Publik përfshijnë pesë fruta dhe perime në ditë, për vitamina dhe fibra, peshk yndyror një herë në javë për marrjen e omega 3 dhe zink, bishtajore për fibra dhe fruta me lëvore te pasura me omega 3 dhe 6, vitaminë E , zink dhe fibra.

Nëse mjedisi acid i stomakut shkatërron patogjenët, veprimi i sistemit imunitar është më i rëndësishmi në zorrët, pasi këtu shumica e lëndëve ushqyese transferohen në qarkullimin e gjakut.

LEXO EDHE:  Mbërritja e vaksinave ruse/ Balla falënderon Emiratet e Bashkuara Arabe

LEXO EDHE:  Covid-19/ Mbretëria e Bashkuar e shtyn periudhën e izolimit për tre javë të tjera

Zorrët përmbajnë 60% të qelizave tona imune, për të absorbuar mikrobet para se të kalojnë nëpër murin e zorrëve dhe të kolonizojnë trupin. Prandaj, mikrobiota luan një rol themelor. Së pari, falë “efektit pengesë”: duke konkurruar me patogjenët dhe duke iu përmbajtur mukozës së zorrëve, bakteret “miqësore” parandalojnë bakteret e rrezikshme të kalojnë nëpër të.

Mikrobiota gjithashtu modulon veprimin e sistemit imunitar, duke stimuluar ose kufizuar zhvillimin e limfociteve të caktuara, për një ekuilibër të mirë. Kështu do të edukonte sistemin imunitar: “Qelizat mësojnë të njohin bakteret jo patogjene në mënyrë që të mos shkaktojnë një reagim inflamator të panevojshëm”.

Prandaj lind nevoja për të ruajtur diversitetin e mikrobiotës duke ngrënë ushqime të pasura me fibra (fruta dhe perime, drithëra, etj.), në vend të produkteve të përpunuara, aditivët e të cilëve janë të dëmshëm për florën e zorrëve.

Një sistem imunitar i mirë është garantuesi i një aftësie të mirë të trupit për të mbrojtur veten kundër kërcënimeve të mundshme. Shëndeti ynë ecen mire, por edhe mbijetesa jonë. Prandaj është e nevojshme të jeni të kujdesshëm që të mos keni një mangësi imune.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimi/ Efekti i vaksinimit te pacientët me forma të rënda të Covid-19

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe

Shmangia e formave të rënda është objektivi kryesor i shëndetit publik. Një epidemi pa formë serioze nuk është më një epidemi.

Studimi më i madh i kryer në mbarë botën deri më sot, duke mbuluar 22 milion njerëz mbi moshën 50 vjeç, arrin në përfundimin se të gjitha vaksinat Covid-19 janë shumë efektive dhe zvogëlojnë rrezikun e formave të rënda të Covid-19 dhe vdekjes. Sidoqoftë, ky studim francez, i kryer nga Epi-Phare, nuk thotë deri në çfarë mase vaksinat parandalojnë infeksionin dhe transmetimin e Covid-19.

Studiuesit Epi-Phare krahasuan të dhënat e 11 milion njerëzve të vaksinuar mbi 50 vjeç me ato të 11 milion njerëzve të pavaksinuar në të njëjtën grupmoshë, gjatë një periudhe nga 27 dhjetori 2020 (filloni vaksinimin në Francë) deri më 20 korrik 2021.

Nga dita e 14 -të pas injektimit të dozës së dytë, studiuesit vunë re “një ulje të rrezikut të shtrimit në spital për më shumë se 90%”.LEXO EDHE:  Në Moskë nuk po bie numri i të infektuarve me koronavirus

LEXO EDHE:  Mbërritja e vaksinave ruse/ Balla falënderon Emiratet e Bashkuara Arabe

Për të identifikuar ndikimin e variantit Delta, tani dominues, studiuesit vlerësuan në mënyrë specifike zvogëlimin e rrezikut të shtrimit në spital gjatë periudhës kur ai fitoi vrull në Francë, nga 20 qershori, pra një muaj para përfundimit të studimit.

Ata gjetën rezultate të krahasueshme me periudhat e mëparshme: një efektivitet prej 84% në ato 75 e lart, dhe 92% në ato 50-74. Kjo bën të mundur sigurimin e “elementeve të parë, [por] kjo periudhë mbetet shumë e shkurtër për të vlerësuar ndikimin e vërtetë të vaksinimit në këtë variant.

Studimi duhet të vazhdojë për të integruar të dhënat për gushtin dhe shtatorin, “nënvizon profesori Zureik.

Ky studim fokusohet vetëm në efikasitetin e vaksinave kundër formave të rënda. Nuk lejon të thuhet se sa mirë ata parandalojnë infektimin dhe transmetimin e Covid-19. Pune të tjera në të gjithë botën kanë treguar se, në krahasim me variantet e tjera, Delta uli efektivitetin e vaksinave kundër infeksionit. Sidoqoftë, shmangia e formave serioze është “objektivi kryesor i shëndetit publik”

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Vaksinimi i detyruar nxit imunizime dhe protesta

Publikuar

-

Nga

Ndërsa numri i përgjithshëm i të infektuarve me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara po bie, masa e vaksinimit të detyruar po nxit imunizimin mes disa punonjësve dhe protesta nga disa të tjerë.

Ndërsa 76 për qind e popullsisë së Shteteve të Bashkuara është vaksinuar me të paktën njërën dozë, në vendet e punës ku vaksinimi kundër COVID-19 është i detyrueshëm afatet për kryerjen e tij po afrohen me shpejtësi. Kjo masë hasi në rezistencë tek punonjësit që rrezikojnë të humbasin vendet e punës.

Në distriktin e Los Anxhelosit, sherifi tha se nuk do të zbatojë urdhrin e vaksinës për 18 mijë punonjësit e tij.

“Ka grupe të tëra punonjësish që zgjedhin të largohen nga puna në vend që të vaksinohen. Nuk dua që të humbasim 5 deri 10 për qind të punonjësve brenda natës për shkak të vaksinës”, tha Sherifi i Distriktit të Los Anxhelosit, Alex Villanueva.

Tensionet vijnë ndërsa shkalla ditore e infektimeve me COVID-19 në SHBA ka rënë në rreth 95 mijë raste të reja. Rënia vjen pas kulmit të shtatorit, kur sipas Universitetit Johns Hopkins ishin regjistruar 172 mijë raste në ditë.

Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive, tha për rrjetin CNN se është optimist rreth trajektores së pandemisë, por shtoi se ende është herët që të hiqet dorë nga kufizimet pandemike siç është maska.

LEXO EDHE:  Rritet numri i të shtruarve në 2 spitalet Covid/ 12 pacientë të intubuar

LEXO EDHE:  Ardhja e vaksinave ruse/ Alimehmeti skeptik: Duhet të prisnim certifikimet zyrtare“Do të doja që rastet të binin nën 10 mijë, e madje edhe më poshtë se kaq. Por shifra prej 95 mijë tregon se jemi në një situatë me një shkallë të lartë të qarkullimit dinamik të virusit në komunitet”, tha ai.

Zyrtarët e shëndetësisë pritet të takohen më vonë këtë muaj për të diskutuar kërkesën e kompanisë Pfizer për miratimin urgjent të vaksinës për fëmijët nga 5 deri 11 vjeç. Pfizer ka propozuar që fëmijët të vaksinohen me një të tretën e dozës për të rriturit.

Ish-kreu i Administratës së Ushqimit dhe Barnave, Scott Bottlied, anëtar i bordit të kompanisë Pfizer, tha për rrjetin CBS se mund të duhen vite para se vaksinimi i fëmijëve në shkolla të bëhet i detyrueshëm.

“Grupmoshat 12 deri 17 vjeç mund të jenë disa vite larg, ndoshta edhe më gjatë. Ata nga 5 deri 11 vjeç edhe më larg. Deri atëherë do të ketë më shumë përvojë“, tha ai.

Ndërkohë, administrata Biden ndau 1 miliardë dollarë për blerjen e miliona testeve të shpejta kundër COVID-19 që mund të bëhen në shtëpi, pas raporteve për mungesë të pajisjeve të testimit në të gjithë vendin. Deri në dhjetor, Shtëpia e Bardhë thotë se do të sigurojë rreth 200 milionë teste në muaj./voa

LEXO TE PLOTE