Connect with Us

Pas largimit nga LSI, nuk ndalet Luan Rama/ “Godet” Metën dhe Kryemadhin?

Politikë

Pas largimit nga LSI, nuk ndalet Luan Rama/ “Godet” Metën dhe Kryemadhin?

Publikuar

-

cna lajme politike

Luan Rama, i cili së fundmi njoftoi largimin nga Lëvizja Socialiste për Integrim, pas Petrit Vasilit, nënkryetarit 300 votash të LSI, ka “goditur” Ilim Metën themeluesin e LSI dhe kryetaren e kësaj force politike Monika Kryemadhi.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Rama, ka përkujtuar 5 Shtatorin në nderim të partizanëve dhe popullit anti-fashist të Skraparit.

Në 5 shtatorin e çlirimit: Përjetë nderim dhe mirënjohje partizanëve dhe popullit anfifashist të Skraparit.

Nuk është e rastit që populli atdhedashës i Skraparit qe ndër pararendësit e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar, duke u bërë edhe zona e parë e çliruar në të gjithë Shqipërinë.

Historia e kësaj treve me identitet të spikatur dhe me kontribute përcaktuese për fatet e lirisë së vendit, na dëshmon një popull qëndrestar në heroizmin e vet dhe të bashkuar sa herë i është dashur të përcaktojë fatet e të ardhmes së tij.

I lidhur me dashurinë e shpirtit me tokën dhe lirinë, heroizmi i popullit të Skraparit shkëlqeu më shumë se asnjëherë tjetër më parë në Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare.

Populli dhe partizanët e Skraparit me luftën, gjakun dhe sakrificat e panumërta, i bënë nder Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar.

Ata u bënë simbol heroizmi, u bënë simbol krenarie dhe përkushtimi atdhetar, dhe të tillë janë e do të mbeten përjetësisht në panteonin e lavdisë së historisë sonë kombëtare, pavarësisht faktit që sot në 5 shtatorin e çlirimit të Skraparit, askush prej autoriteteve shtetërore të Shqipërisë antifashiste, nuk u kujtua të thotë një fjalë nderimi për atë popull, për atë trevë të larë në gjak e mbuluar me lavdi partizane”, shkruan Rama në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Baton Haxhiu vijon sulmin ndaj presidentit Meta/ Ja çfarë profetizon

Më tej indirekt ai “godet” Presidenti Ilir Meta, që edhe pse nga Skrapari e ka lënë në harresë këtë ditë.

Të njëjtën linjë ka ndjekur edhe bashkëshortja e tij, tashmë e “ zhdukur” nga skena politike, që pas 25 Prillit.

Harrimi është shenjë e rivrasjes, por edhe dëshmi e hipokrizisë së një klase politike që nuk e lidh më asgjë me Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare.

Populli i Skraparit është krenar për historinë e vet.

Populli shqiptar është krenar për Skraparin dhe luftën partizane të popullit të Skraparit.

Ndaj sot në 5 shtatorin e çlirimit, përjetë nderim dhe mirënjohje partizanëve dhe popullit antifashist dhe liridashësh të Skraparit”, shkruan më tej Rama./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Mungoi në “Foltore”/ Demokratët “kryqëzojnë” deputetin e Bashës: Fshihesh në ferra si hajdut

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pasditen e djeshme, “Foltorja” e ish-kryeministrit Berisha me demokratët, është zhvilluar në Kukës, ku ish-kryeministri është pritur me brohorime dhe entuziazëm nga mijëra demokratë.

Por, krahas pritjes madhëshore për Berishë, ra në sy mungesa e deputetit të PD për Kukësin, Flamur Hoxha.

Edhe pse u ka marrë votën qytetarëve kuksianë, ai nuk denjoi të shkonte në sallë, duke bërë një postim në median sociale.

Ndërsa në një postim në rrjetet sociale, ai ka tentuar të justifikojë mos pjesëmarrjen në takim.

Edukata, pjekuria e formimi im më kanë diktuar gjithmonë të jem institucional. Prandaj jam e do të jem pjesë e institucionit të madh PD, pjesë e forumeve zyrtare të zgjedhura me votat e demokratëve, pjesë e grupit parlamentar të PD,” shkruante ai.

LEXO EDHE:  Pse prokuroria nuk hetoi kurrë Fahri Balliun/ Faktet e reja rihapin dosjen Meta

LEXO EDHE:  Pse prokuroria nuk hetoi kurrë Fahri Balliun/ Faktet e reja rihapin dosjen Meta

Por, pas këtij postimi Hoxha, është “kryqëzuar” me komente nga qytetarët.Ky zotëria duhej të ishte atje përkrah votuesve të vet, sepse aty e mori votën”.-shkruan një qytetar.

Më tej, një tjetër shkruan “Ty të ka sjellë rasti te PD, nuk ka mundësi të jesh demokrat”.

Po ashtu një qytetar shkruan “Vazhdo takimet me bazën, votat i ke marrë nga baza, jo nga SHQUP-i

Edhe në pamje i ngjake Lulit, duket se jeni mirë me qeverinë”.-shkruan një tjetër komentues.

Gjithashtu një ndjekës shkruan “Ti dukesh se je sahanlëpirës, vetëm kuksiane nuk je ti, kuksianët ishin në sallë, ti fshiheshe në ferra si hajdut, e turpërove Kukësin, jazëk”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shqipëria do të dalë së shpejti në Eurobond”/ Ministria e Financave: Do të sigurojmë huamarrje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj pas mbledhjes së qeverisë, bëri të ditur se Shqipëria është gati dhe do të dalë në Eurobond.

Ibrahimaj theksoi se kjo do të bëhet në fund të muajit tetor për të siguruar një huamarrje që sipas saj do të sigurojë mbështetje buxhetore. “Vlera e financuar ka ardhur në rritje por interesi i bondit ka ardhur në ulje. Ndër vite kemi krijuar një ekonomi më të qëndrueshme dhe më të besueshme për tregjet. Jemi gati për të dalë në treg në fund të muajit Tetor. Tregjet kanë pasur problematika për shkak të krizës energjetike apo edhe për shkak të sinjaleve nga ekonomia globale. Jemi besimplotë që kushtet janë të favorshëm për të dalë brenda këtij viti në Eurobond për një huamarrje për t’u përdorur për mbështetje buxhetore”, tha ajo.

Sa i përket vendimeve në Këshillin e Ministrave ministrja bëri me dije se gjatë mbledhjes së ditës së sotme, është miratuar vendimi për eksportet dhe importet si pjesë e nismës “Open Balkan”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vijojnë “përplasjet” në PD/ Grida Duma kundër Alfred Rushajt

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pas vendimit të Lulzim Bashës për të përjashtuar Sali Berishën nga grupi parlamentar i PD, duket se situata në këtë forcë politike sa vjen e bëhet më kaotike.

Ndërkohë, një tjetër detaj që vihet re janë edhe qëndrimet e ndryshme që kanë mbajtur në lidhje me një deklaratë të Lulzim Bashës, i cili tha se Kuvendi Kombëtar nuk mund të mblidhet për të shqyrtuar çështjen e liderit historik, Sali Berisha.

Kreu i grupit parlamentar të PD, Alfred Rushaj ndryshe nga Basha, Rushaj tha se 1500 delegatë mund të thërrasin Kuvendin Kombëtar.

“Asnjë Kuvend i PD, i zakonshëm apo i jashtëzakonshëm nuk duhet dhe nuk do të etiketohet anti- amerikan. 1500 delegatë e mbledhin Kuvendin dhe ne jemi të detyruar t’i bindemi,” -ka deklaruar Rushaj.

LEXO EDHE:  “Lufta, Presidencë-Qeveri/ “Ligjet” rrëzojnë dekretin e Metës për Pushtetin Vendor

LEXO EDHE:  Sondazhi/ Shqiptarët ‘braktisin’ Monika Kryemadhin, 77.9% të pakënaqur nga LSIPor, tani është nënkryetarja e PD, Grida Duma që në një intervistë për A2, ka dalë kundër Rushajt.

E pyetur për mbledhjen e firmave për thirrjen e Kuvendit Kombëtar, Duma tha se nuk mund të ketë Kuvend për çështjen e vendimit të administratës amerikane për ish-kryeministrin Sali Berisha. “Kuvendi mund të mblidhet për çdo gjë e për çdo çështje, por jo për një vendim amerikan”, tha Duma.

Kujtojmë se Foltorja po mbledh firmat për të thirrur Kuvendin Kombëtar, që do bëjë ndryshimet e nevojshme në statut për demokratizimin e partisë.

LEXO TE PLOTE