Connect with Us

Mposhtja e pandemisë/ Vasili iu “jep mend” ekspertëve

Politikë

Mposhtja e pandemisë/ Vasili iu “jep mend” ekspertëve

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Nënkryetari Petrit Vasili ka treguar disa hapa se si mund të mposhtet pandemia. Sipas Vasilit Shqipëria mudn të fitojë mbi pandeminë pasi është një vend i vogël me një numër të kufizuar të hyrjeve dhe daljeve.

Nënkryetari tregon se e vetmja mundësi se si mund të fitohet ndaj pandemisë është profesionalizmi.

Ai shprehet se edhe Shqipëria  mund të dalë shumë shpejt nga pandemia nëse do të ketë një menaxhim rrënjësisht të ndryshëm.

Vasili shton se administrimi politik dhe propagandistik po i sfilit shqiptarët me pandeminë.

“Pandemia patjeter mposhtet, por vetem me profesionalizem!!

A mund te fitohet mbi Pandemine?

Pergjigja eshte: absolutisht PO!

Vendet si Shqiperia, me popullsi te vogel dhe me levizje shume me te kufizuara ne numra, krahasuar me vendet shumemilionesh, kane shanse dhe mundesi mjaft me te medha per ta fituar me shpejt dhe me deme shume me te pakta betejen me Pandemine.

Arsyeja e cfilitjes se shqiptareve me Pandemine eshte administrimi politik dhe progandistik ne vend te menaxhimit profesional dhe shkencor.

Sot e kesaj dite testimi eshte ne nivel te ulet thuajse tre here me i paket se Kosova, a mund te tolerohet kjo?

Testimi i ulet do te thote mosnjohje e situates dhe cdo mase e marre do te ishte nje veprim ne tym dhe i pashenjestruar epidemiologjikisht.

Testimi i paket reflekton nje realitet te pavertete, shifra jo reale, kurba epidemiologjike rezulton e deformuar dhe pa kuptim e per pasoje gjithshka zhvillohet ne kaos dhe me pasoja te renda.

Testimi i paket eshte thjesht burimi i nje mjerimi propagandistik qeveritar, qe demton veprimin anti Pandemi dhe ç’mobilizon qytetaret dhe i shperqendron ata duke rrezikuar jeten dhe shendetin.

Gjurmimi shume i cunguar dhe spontan, trajtimi i varfer nga pikpamja medikamentoze dhe teknologjike dhe financimi shume i ulet dhe shume larg nevojave te perditshme te Pandemise perbejne pengesa shume serioze per nje dalje re mundshme nga Pandemia

Shtete si Holanda,Danimarka dhe Anglia po shkojne bindshem drejt mbylljes se pandemise dhe kthimit ne normalitet.

Edhe Shqiperia me nje menaxhim rrenjesisht ndryshe mund ta arrije shume shpejt te dale nga Pandemia, ne te kundert situata do te zgjase shume dhe pasojat akoma me shume.

LEXO EDHE:  “Katër trajtime premtuese kundër COVID-19”/ OBSH: Do të testohen në shkallë globale

Ka disa momente kyc qe te trajtuara profesionalisht ben qe Pandemia te mposhtet dhe Shqiperia ti kthehet normalitetit qe jane:

1.Rikonceptimi ne themel i strategjise lidhur me variantin delta sepse strategjia me perzierje vaksinash te certifikuara dhe me te tjera me efekt teper te pasigurte dhe butaforia me oren policore jane handicap serioz per perbalkimin e situates.

2.Vazhdimi i testimeve masive eshte i nje dobie ekstreme ne kete situate te re te perballjes me variantin Delta.

3.Testimi, gjurmimi, izolimi dhe trajtimi jane hapa kruciale vecanerisht ne kete moment te ri duke izoluar ne menyre efektive rastet aktive dhe duke monitoruar rrepte kete kete izolim. Nenvleftesimi dhe lenia pas dore i ketyre kater hapave nga qeveria, ka çmobilizuar sistemin shendetesor dhe ka nxjerre situaten nga kontrolli.

4.Ndjekje preferenciale te rasteve te reja, por qe jane pjese e grupeve te riskuara si dhe monitorimi i rasteve te suspektuara per Covid mes ketyre grupeve.

5.Vaksinimi me vaksina te certifikuara nga EMA dhe FDA Amerikane i te gjithë personave që akoma nuk kanë kaluar COVID-in si edhe personave te vaksinuar me CoronaVac duke administruar se paku nje doze prej vaksinave te mesiperme.

6.Vendosja perdorimit te maskave cilesore mjeksore ne trasportin publik por edhe ne ambiente te mbyllura.

7.Heqjen dore menjehere nga improvizimet ne menyren e rifillimit te shkolles ne ambientet shkollore duke hartuar nje strategji te qarte, efektive dhe te monitoruar ne nje situate kur eshte vertetuar katerciperisht qe edhe femijet preken nga Covid si edhe mund ta trasmetojne ate

8.Hartimi i parashikimit strategjik per vendosjen ne kohe te masave e kufizimeve te arsyeshme, larg butaforive te meparshme te ores policore e te tjera masa absurde, duke perdorur modele kufizimesh te provuara europiane, qe kane rol pozitiv ne kufizimin dhe parandalimin e perhapjes se Covid.

19.Rritja i kapaciteteve spitalore dhe perforcimi teknologjik i spitaleve per perballimin e Covid.

10.Perdorimi i protokolleve nderkombetare te mjekimit dhe sigurimit te barnave dhe plotesuesve reanimatore te ketyre protokolleve”, shkruan Vasili në postimin e tij./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Nuk ka shanse për mungesa”/ Balluku: Synimi ynë, 24 orë energji elektrike

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku ka folur në lidhje me krizën e paralajmëruar nga kryeministri Edi Rama në lidhje me energjinë elektrike dhe rritjen e çmimeve.

Balluku u shpreh se nuk ka asnjë shans të kthehet mungesa e energjisë elektrike dhe synimi është të ofrohet 24 orë energji elektrike në gjithë territorin e Shqipërisë.

Gjithashtu, ministrja zbuloi se për përballimin e krizës ka dy paketa që në total përmbajnë rreth 200 milionë euro.

Balluku thekson se e rëndësishme është të mos abuzohet me çmimin.Nuk ka shanse që Shqipëria të kthehet në mungesë të energjisë elektrike. Synimi ynë është të ofrojmë 24 orë energji elektrike për gjithë territorin. Ne po marrim masa.

Çfarë do bëjmë sot është sigurimi sasisë së energjisë elektrike. Pas daljes së VKM për emergjencën është krijuar një shtab, tashmë jemi duke bërë menaxhimin dhe duke marrë vendime të përbashkëta që do të ndihmojnë në përballimin e krizës.

Ka dy paketa, faza e parë llogarit 100 milionë euro deri në dhjetor dhe nga janari deri në fillim te pranverës janë 100 milion euro të tjera. Ne presim edhe rritje të niveleve te kaskadës. Nëse kemi reshje kjo faturë do të zbutet. Kryeministri tha se të gjithë abonentët familjarë dhe të bizensit të vogël do të jenë të mbuluar. Nuk ka shans që të rikthehet një regres një reformë e bërë.

Është e rëndësishme se nuk duhet të abuzohet me çmimin”, është shprehur Balluku në Opinion./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kriza energjetike/ Balluku: Mund të kemi një dimër të vështirë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku ka folur për krizën energjetike globale, e cila parashikohet të prekë edhe Shqipërinë.

E ftuar në “Opinion”, Balluku ka deklaruar se qeveria nuk ka pasur asnjë pritshmëri për rritjen e një kërkese të tillë.

Ajo ka shtuar se diçka e tillë është marrë vesh gjatë muajit gusht dhe është ndikuar nga disa faktorë.“Fillimisht është kërkesa më e madhe se ajo që kemi pas në 2019, tregu po kërkon të kthehet në një nivel më të lartë. Nuk ka pasur asnjë pritshmëri për rritje të prodhimit dhe të kërkesës së tillë.

Ne e morëm vesh gjatë muajit gusht, ku kanë ndikuar disa faktorë, kërkesa më e lartë. Disa nga termocentralet kryesore janë mbyllur, faktorë tjetër janë edhe ndryshimet klimaterike, shpejtësia e  erës është ulur në 50%. Ky dimër ndoshta mund të jetë i vështirë. Është një krizë globale nuk është problematikë e rajonit. Ekspertët parashikojnë një ndryshim të situatës pas qershorit 2022”, ka deklaruar Balluku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Baton Haxhiu mbron Bashën dhe akuzon: Militantët e PD-së janë llumi i shoqërisë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Analisti Baton Haxhiu, ka marrë rolin e avokatit të Lulzim Bashës sonte në Opinion, ku po diskutohej për lëvizjen e liderit të demokratëve në rrethe, ish kryeministrit Sali Berisha, i cili ka gjetur mbështjetjen e qindra e mijëra militanteve nëpër “Foltoret” e tij.

Haxhiu tha se militantët që ndjekin Berishën si duhen askujt, duke i konsideruar si ‘llum’.

LEXO EDHE:  “Katër trajtime premtuese kundër COVID-19”/ OBSH: Do të testohen në shkallë globale

LEXO EDHE:  Nga tërmeti te koronavirusi/ Ahmetaj analizë për ekonominë, humbjet që solli pandemia

“Këta e kanë ndarë Partinë Demokrartike në dysh. Ky i ka marrë militantët, ata që nuk i duhen askujt. Janë vetëm votues.Këta votues që janë afër Sali Berishës janë lidhur shpirtërisht me ta. Dhe ky po keqpërdor shpirtin e tyre për të rrënuar partinë e vet”, tha Haxhiu./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE