Connect with Us

Kishte mbushur furgonin me emigrantë të paligjshëm/ Shoferi ia mbath me vrap, policia në kërkim

Aktualitet

Kishte mbushur furgonin me emigrantë të paligjshëm/ Shoferi ia mbath me vrap, policia në kërkim

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një furgon me mbi 20 emigrantë të paligjshme është kapur mbrëmjen e sotme në fshatin Drenovë, të Korçës.

Drejtuesi i mjetit I identifikuar tashmë, është larguar me vrap sapo kuptoi që policia po e ndiqte.

Ndërkohë klandestinët janë marrë në drejtorinë e kufirit për të dhënë dëshmi dhe deklarata lidhur me ngjarjen./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Sulm terrorist në Norvergji/ Disa viktima dhe të lënduar

Publikuar

-

Nga

Një sulm terrorist me disa të viktima dhe të lënduar ka ndodhur në Kongsberg, 84 km lag kryqytetit të Norvegjisë, Oslo.

“Mund të konfirmoj që disa janë plagosur dhe vrarë”, – tha shefi i policisë në Kongsberg, Øyvind Aas.Sipas tij, të gjithë të vdekurit dhe të lënduarit janë goditur me hark dhe shigjeta, gjë që e ka bërë situatën tepër dramatike.

LEXO EDHE:  Gjendet një trup i pajetë në qendër të Korçës/ Ja dyshimet e para

LEXO EDHE:  Skandali "Gulf"/ Sekuestrimi i aseteve nis nga Korça

I njëjti zyrtar tha se deri tani një person i dyshuar për krim u ndalua, ndërsa aksioni vazhdon për të ndaluar persona të tjerë të përshirë në këtë akt të çuditshëm terrorist.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Gjithçka ka mbaruar mes Berishës dhe Bashës”/ Topi: Pakt virual për mos ta sulmuar njëri-tjetrin

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish-presidenti Bamir Topi ka folur për marrëdhëniet mes ish-kryeministrit Sali Berisha dhe kreut të PD, Lulzim Basha.

I ftuar në Report Tv, Topi ka deklaruar se midis tyre ka pasur simbiozë të korrupsionit politik, që përkthehet në ‘gjueti shtrigash’ për personin e tretë që futesh në këtë lidhje.

Ish-presidenti ka theksuar se Berisha dhe Basha i kanë bërë gjërat së bashkë dhe se mes tyre ka një pakt virtual për mos ta sulmuar njëri-tjetrin.“Këta janë bashkë nga 2005, por jo vetëm formacion politik, por ndashin edhe interesa në ekzekutiv dhe të mëdha politike. Boll kanë folur tjerët. Nuk futen në akuzat për korrupsion material, por pranoj verdiktin që kanë marrë inst

Mis tyre ka pasur simbiozë të korrupsionit politik, që përkthehet në moral , përkthehet në gjueti shtrigash ndaj personi të tretë që futesh në këtë lidhje. Kjo po ndodh edhe 2021.

I kanë bërë gjërat bashkë, ka një pakt virtual për mos ta sulmuar njëri tjëtrin. Ai thotë Basha besëprerë, ai tjetri nuk flet, deri, simbiozë. Unë besoj që gjithka ka mbaruar mes tyre. Nëse dikush e rrit dozën e rrit edhe tjetri”, ka deklaruar Topi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ulen tensionet/ Tërhiqen bllokadat serbe në Mitrovicë të Veriut dhe Rudarë

Publikuar

-

Nga

Bllokadat e vendosura në rrugën magjistrale Prishtinë-Rashkë, përkatësisht në vendbanimin në Rudarë, në Komunën e Zveçanit si dhe ato të vendosura në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë të Veriut, janë tërhequr në orët e mbrëmjes të së mërkurës.

Këto bllokada janë vendosur më herët gjatë 13 tetorit nga serbët lokalë në shenjë pakënaqësie ndaj aksionit të Policisë dhe Doganës së Kosovës kundër kontrabandimit të mallrave.

Aksioni është zhvilluar në disa qytete të Kosovës, përfshirë ato në veri.

Deri më tani, sipas autoriteteve, janë lënduar dhjetë policë dhe dhjetë qytetarë në Mitrovicë të Veriut, ndërkaq janë arrestuar ose ndaluar tetë persona. Po ashtu, dhjetë persona të dyshuar për përfshirje me kontrabandë me mallra, janë shpallur në kërkim.Autoritetet në Kosovë kanë thënë se gjatë aksionit janë sekuestruar mallra të kontrabanduara në vlerë prej qindra mijëra eurosh.

LEXO EDHE:  Foto/ Makina shpërthen në flakë në hyrje të Tiranës

LEXO EDHE:  Video me armë në Korçë/ Policia vihet në lëvizje për djalin e koordinatorit të LSI-së, nisin hetimet

Aksioni në veri: Të lënduar, të arrestuar dhe barrikada

Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë, Xhelal Sveçla, ka thënë të mërkurën se aksioni i Policisë dhe Doganës së Kosovë kundër kontrabandimit të mallrave, është pjesë e luftës së autoriteteve të Kosovës kundër kontrabandës dhe evazionit fiskal.

“Ky operacion nuk është i drejtuar kundër asnjë nacionaliteti. Ky operacion është i drejtuar kundër kriminelëve që kanë kontrabanduar mallra në mënyrë ilegale në Kosovë. Prokurorja e rastit është serbe, gjykatësi i procedurës paraprake është serb, pjesëtarët e njësisë së reagimit të shpejtë në Mitrovicë të Veriut janë shumica serbë, shumica e të arrestuarve janë shqiptarë, shumica e të kërkuarve janë shqiptarë”, ka thënë Sveçla./rel

LEXO TE PLOTE