Connect with Us

Funksionet dhe përfitimet e melatoninës

Shëndeti

Funksionet dhe përfitimet e melatoninës

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Melatonina njihet edhe si hormoni i gjumit, sepse prodhimi i tij lidhet drejtpërdrejt me sasinë e dritës që marrim. Gjendet natyrshëm në trupin tonë dhe sintetizohet përmes triptofanit, një aminoacid thelbësor që trupi nuk mund ta prodhojë vetë  ai duhet të merret nga ushqimi dhe është me rëndësi jetike, pasi është i nevojshëm për rritjen dhe zhvillimin.

Bright Side hulumtoi rëndësinë e këtij hormoni, dhe ky artikull do t’ju tregojë se çfarë zbuluam për të. Mos harroni të konsultoheni me mjekun ose dietologun tuaj para se të merrni ndonjë shtesë ose të bëni ndonjë ndryshim në dietën tuaj të përditshme.

Trupi ynë prodhon 2 lloje të melatoninës

Trupi ynë posedon dy lloje të melatoninës: njëra është e zhvilluar në gjëndrën pineale dhe tjetra prodhohet në organe. E para është fotosensitive, domethënë, prodhohet sipas sasisë së dritës në të cilën jemi të ekspozuar, dhe është përgjegjës për kontrollin e ritmeve biologjike të gjumit.

E dyta, e quajtur melatonin ekstrapineal , prodhohet në sasi më të madhe, por prodhimi i saj nuk lidhet me dritën. Ndër funksionet e tij më të rëndësishme është mbrojtja qelizore, pasi ka efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Gjumi, funksioni i melatoninës pineale

Melatonina pineale kontrollon orën biologjike të trupit tonë, duke qenë gjëja kryesore përgjegjëse për ciklet tona të pushimit. Fillon të prodhohet në muzg, kur fillojmë të perceptojmë më pak dritë, dhe prodhimi i tij maksimal shfaqet në errësirën e natës. Nuk shkakton gjumë sikur të ishte një pilulë gjumi – puna e tij nuk është të na bëjë të flemë, por të na kujtojë se duhet të pushojmë.

Funksionet e melatoninës ekstrapineale

Prodhimin e melatonin extrapineal është tërësisht i pavarur nga gjëndrës pineale dhe, kur është e nevojshme, çdo organ apo ind mund të prodhojë atë vetë. Funksionet e tij ndodhin në nivelin qelizor. Ai rregullon funksionet qelizore duke vepruar si një antioksidant, duke parandaluar plakjen qelizore, dhe në të njëjtën kohë si një anti-inflamator përballë një kërcënimi, për të mbrojtur qelizat.

LEXO EDHE:  “Janë pasuri akademike”/ Malaj zbulon përfitimet që mund të ketë Shqipëria nga strehimi i afganëve

Përfitimet për ne

Përveç përfitimit të tij më të popullarizuar, si rregullator i gjumit dhe pushimit, ky hormon gjithashtu na siguron një sërë përfitimesh jashtëzakonisht të rëndësishme.

Është një antioksidant natyral

Deri vonë besohej se vitamina E ishte antioksidanti më efektiv që ekzistonte, por studime të shumta kanë treguar se melatonina është dy herë më e fuqishme. Ky hormon ka aftësinë të neutralizojë radikalet e lira, të cilat janë substanca toksike që grumbullohen në qeliza, duke i mbrojtur ato nga përkeqësimi.

Parandalon plakjen

Plakja e parakohshme shfaqet kur ka një mungesë melatoninës pasi ajo është hormon përgjegjës për rregullimin e qelizave..

Rregullon sistemin imunitar

Akumulimi i enzimave inflamatore dhe radikalëve të lirë në qeliza dëmton indet e shëndetshme, duke çuar në shfaqjen e sëmundjeve kronike. Melatonin rregullon numrin e qelizave të sistemit imunitar për të luftuar infeksionet, ndërsa vepron si një anti-inflamator, duke parandaluar inflamacionin kronik .

Ndihmon në parandalimin e kancerit

Duke shtuar të gjitha përfitimet e listuara më sipër, melatonina konsiderohet një  hormon kundër kancerit . Ndihmon gjithashtu në rritjen e efektivitetit të kimioterapisë dhe radioterapisë duke zvogëluar efektet anësore të tyre.

Është një neuroprotektant

Shtimi i  melatoninës tek të moshuarit ndihmon në kujdesin dhe mirëmbajtjen e membranës hematoencefale , membrana që mbron trurin dhe palcën kurrizore nga substancat e dëmshme. Mund të përdoret gjithashtu për të  parandaluar Alzheimerin dhe sëmundjet e tjera neurodegjenerative që shfaqen me moshën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

MSH bën bilancin/ Mbeten të larta infektimet, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3244  testime, kanë rezultuar positive 475 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 6 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 198 qytetarë në Tiranë, nga 24 qytetarë në Fier, Durrës, 21 në Shkodër, 17 në Lushnje, nga 15 qytetarë në Vlorë, Sarandë, nga 14 qytetarë në Elbasan, Kamëz, 12 në Berat, 10 në Divjakë, nga 8 qytetarë në Kurbin, Krujë, nga 7 qytetarë në Korçë, Dimal, nga 6 qytetarë në Lezhë, Librazhd, nga 5 qytetarë në Gjirokastër, Kukës, nga 4 qytetarë në Kavajë, Gramsh, nga 3 qytetarë në Skrapar, Tepelenë, Mallakastër, Tropojë, Has, Vau i Dejës, nga 2 qytetarë në Pukë, Mirditë, Shijak, Vorë, Rrogozhinë, Himarë, Përmet, Pogradec, Peqin, nga 1 qytetar në Cërrik, Poliçan, Kuçovë, Kolonjë, Devoll, Maliq, Finiq, Konispol, Delvinë, Selenicë, Patos, Roskovec, Dibër, Fushë-Arrëz, Malësi e Madhe.

Janë 7360 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

LEXO EDHE:  Shtatë mendime të bukura përpara se të flini

LEXO EDHE:  Fakte që (mbase) nuk i dinit për disa ushqime

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 169 pacientë, nga të cilët 20 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 6 qytetarë: 3 qytetarë nga Fieri të moshave 52-80 vjeç, 1 qytetar nga Kolonja 68 vjeç, 1 qytetare nga Lushnja 68 vjeçe, 1 qytetar nga Berati 70 vjeç,
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 657 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 164,524 që nga fillimi i epidemisë.Statistika (09 Tetor 2021)
Raste të reja ditore 475
Të shëruar në 24 orë 657
Të shtruar në spitale 169
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 3244

Testime totale 1,234,808
Raste pozitive 174,643
Raste të shëruara 164,524
Raste Aktive 7360
Humbje jete 2,759

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3268
Durrës 864
Fier 707
Shkodër 610
Vlorë 389
Elbasan 353
Lezhë 291
Gjirokastër 222
Berat 216
Kukës 157
Korçë 148
Dibër 135

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pasojat afatgjata të Covid-19/ Çfarë thonë studimet e fundit

Publikuar

-

Nga

Terapia me antitrupa/ A është efektiv kundër Covid-19?

Simptomat e COVID-19 në disa raste mund të zgjasin me muaj. Virusi mund të dëmtojë mushkëritë, zemrën dhe trurin, gjë që rrit rrezikun e problemeve shëndetësore afatgjata.

Shumica e njerëzve që kanë qenë të prekur nga Covid 19 shërohen plotësisht brenda pak javësh. Por disa njerëz,  edhe ata që kanë një version të butë të sëmundjes , vazhdojnë të përjetojnë simptoma edhe pas shërimit.

Këta njerëz ndonjëherë e përshkruajnë veten si “transportues afatgjatë” dhe kushtet janë quajtur sindromi post , COVID-19 ose ” COVID-19 i gjatë “. Këto çështje shëndetësore nganjëherë quhen gjendje post -COVID-19 . Ato përgjithësisht konsiderohen të jenë efektet e COVID-19 që vazhdojnë për më shumë se katër javë pasi jeni diagnostikuar me virusin COVID-19 .

Njerëzit e moshuar me shumë gjendje serioze mjekësore kanë më shumë gjasa të përjetojnë simptoma të zgjatura të COVID-19 , por edhe të rinjtë, mund të ndihen keq për javë deri në muaj pas infektimit. Shenjat dhe simptomat e zakonshme që zgjasin me kalimin e kohës përfshijnë:

LEXO EDHE:  FOTO/ Ja çfarë fruta dhe perimesh duhet të konsumoni për të mos u sëmurur gjatë dhjetorit

LEXO EDHE:  Nëse nuk i nuhatni këto pesë aroma shëndeti juaj rrezikohet seriozisht

-Lodhje

-Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje

-Kollë

-Dhimbje të kyçeve

-Dhimbje gjoksi

-Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin-Dhimbje muskulore ose dhimbje koke

-Rrahje të shpejta ose të forta të zemrës

-Humbja e erës ose shijes

-Depresioni ose ankthi

-Ethe

-Marramendje kur qëndroni në këmbë

-Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore

-Dëmtimi i organeve i shkaktuar nga COVID-19

Edhe pse COVID-19 shihet si një sëmundje që prek kryesisht mushkëritë, mund të dëmtojë edhe shumë organe të tjera. Ky dëmtim i organeve mund të rrisë rrezikun e problemeve shëndetësore afatgjata. Organet që mund të preken nga COVID-19 përfshijnë: zemrën, mushkëritë, trurin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu nis aksionin për vaksinimin anti-Covid/ Troket derë më derë në shtëpitë e qytetarëve të Fierit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, nga fshati Portëz në Fier, në kuadër të aksionit të vaksinimit në çdo komunitet, ka kërkuar bashkëpunimin e të gjithë strukturave vendore për intenfisikimin më tej të vaksinimit antiCOVID.

Eshtë e rëndësishme trokitja derë më derë, të gjithë ata që nuk janë vaksinuar ende duhet që të vaksinohen dhe plani ynë i cili tashmë kalon në këtë fazë të re, ku bashkë me të gjithë personelin shëndetësor, përfshihen edhe të gjithë drejtuesit lokalë, përfshihen administratorë të njësive administrative, përfshihen kryepleqtë, përfshihen ata që kanë kontakte direkte me komunitetin, i jep një vlerë të shtuar të gjithë këtij procesi“, nënvizoi Manastirliu.

Duke e konsideruar një detyrë qytetare, Ministrja e Shëndetësisë u shpreh se vaksinimi derë më derë nga njësitë e lëvizshme do të intesifikohet në gjithë vendin.

Vaksinimi është një detyrë dhe përgjegjësi e të gjithëve, ashtu sikurse është një detyrë e të gjithë komunitetit që të kontribuojë dhe kujdese për të gjithë ata të cilët ende nuk janë vaksinuar dhe ti tregojë shembullin dhe nëpërmjet shembullit mund të arrijmë të shumëfishojmë ata të cilët vaksinohen dhe patjetër duke shumëfishuar përpjekjet tona dhe përpjekjet tona sikurse po e tregojnë janë në të gjithë vendin me personel të dedikuar për njësitë e terrenit, të cilët janë duke vaksinuar derë më derë nëpërmjet njësive të lëvizshme“, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Shëndeti/ Parashikimi i yjeve për muajin Prill

LEXO EDHE:  Ja si flenë këngëtarëtMinistrja e Shëndetësisë tha se aksioni ndaj vaksinimit antiCOVID minimizon rrezikun për çdo qytetar para sezonit të dimrit.

Shumë i rëndësishëm ky proces për të vaksinuar, për kujdesin shëndetësor që na duhet sepse dimri është tek porta. Qoftë COVID-19, qoftë gripi stinor do të ketë një impakt. Ne duhet të reduktojmë rrezikun dhe e minimizojmë atë nëpërmjet bërjes së vaksinës dhe kjo është e rëndësishme për t’u transmetuar tek të gjithë“, u shpreh Manastirliu.

Deri tani në vendin tonë janë kryer 1,789,592 vaksinime, 828,940 qytetarë i kanë kryer të dyja dozat e vaksinës ndaj COVID19.

Gjithashtu prej ditës së hënë nis java e vaksinimit të studentëve (11-17 tetor) dhe vaksinimi do të kryhet në fakultetin ku studion, strukturat  shëndetësore me dekanatet dhe rektoratet kanë përpiluar dhe miratuar kalendarin e vaksinimit antiCOVID. Kanë mbërritur në vendin tonë deri tani 2,262,960 vaksina./ CNA.al

LEXO TE PLOTE