Connect with Us

Rama, kryeministër “kalon” nga Presidenti/ PS dërgon propozimin tek Meta

Politikë

Rama, kryeministër “kalon” nga Presidenti/ PS dërgon propozimin tek Meta

Publikuar

-

Dy ditë pas prezantimit të Qeverisë së re, ka mbërritur sot në Presidencë shkresa e Partisë Socialiste  për propozimin e Edi Ramës si kryeministër.

Kjo shkresë bazohet në nenin 96 të Kushtetutës.

“Presidenti i Republikës, në fillim të legjislaturës, si dhe kur vendi i Kryeministrit mbetet vakant, emëron Kryeministrin me propozim të partisë ose koalicionit të partive, që ka shumicën e vendeve në Kuvend. 2. Në qoftë se Kryeministri i emëruar nuk miratohet nga Kuvendi, Presidenti emëron një Kryeministër të ri brenda 10 ditëve. 3. Në qoftë se edhe Kryeministri i emëruar rishtas nuk miratohet nga Kuvendi,brenda 10 ditëve Kuvendi zgjedh një Kryeministër tjetër’, thuhet në nenin 96 të Kushtetutës.

LEXO EDHE:  “Më nxore mallin e Azemit”/ Rama i përgjigjet Rudina Hajdarit: S’ia ke haberin ligjit

Në Asamblenë e PS, Rama, ndryshoi gjashtë ministra,  dhe formoi kështu kabinetin e ri qeveritarë me 12 gra dhe katër burra.

Tashmë  “Rama 3”, pritet të dekretohet nga Presidenti Ilir Meta, i cili sipas Kushtetutës do të verifikojë të gjithë kandidatët e propozuara nga Rama për ministra./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Mbyllet “Foltorja” e Beratit/ Zbulohet qyteti i radhës që do presë Berishën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Është mbyllur “Foltorja” e ish-kryeministrit Sali Berisha në qytetin e Beratit, ku u prit me brohorima dhe entuzizëm nga qindra demokratë.

Ndërkohë, mësohet se takimi i radhës i ish-kryeministrit Sali Berisha me demokratët, pritet të jetë ditën e martë në Kavajë.

Burimet bëjnë të ditur se “Foltorja” do të vijojë më pas edhe në disa qytete të tjera.

Kjo pas kërkesës se qindra e mijëra demokratëve për të folur hapur me liderin historik të PD për problemet që ata kanë me lidershipin aktual dhe kërkesën për largimin me çdo kusht të Lulzim Bashës.

Pas Kavajës, “Foltorja” pritet të shkojë në Lezhë, në Lushnje, Kamëz, etj.Kujtojmë këtu se deri tani Berisha ka zhvilluar 10 takime me demokratët, në 10 qarqe. Fillimisht në Tiranë, më pas në Fier, në Vlorë, në Durrës, në Elbasan, në Gjirokastër, Shkodër, Korçë, Kukës, Dibër dhe Berat. Ndërsa të marten do të ndalet në Berat.

LEXO EDHE:  Rama mban premtimin/Rilind Partinë Demokratike (Video)

LEXO EDHE:  Akuzat ndaj ministrit të Brendshëm/ Rama fajëson Italinë

“Foltorja” e Berishës me demokratët ka si qëllim bashkimin e së djathtës dhe hapjen e PD-së për ta kthyer atë në një forcë politike më demokratike, më të fortë dhe për ta bërë atë sërish një parti fituese.

Gjatë takimit të sotëm Berisha ka lënë të kuptohet se mund të rikthehet në krye të PD.

“Sali Berisha në mënyrë të padiskutueshme është i hapur për çdo detyrë brenda kuadrit kushtetues, qoftë edhe kryetar i PD.”-tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rritje pagash për policët/ Sa do përfitojnë ata që punojnë jashtë vendbanimit

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Ministrave ka miratuar dy vendime të rëndësishme sa i takon projektbuxhetit të vitit 2022 për Policinë e Shtetit.

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi gjatë prezantimit të vendimit u shpreh se buxheti i vitit të ardhshëm parashikon rritjen e pagave deri në 150% për të gjithë ata punonjës, që ushtrojnë detyrën e tyre jashtë vendbanimit.

Pr.buxheti që sapo miratuam sjell dy lajme të rëndësishme për Policinë e Shtetit. I pari ka të bëjë me rritjen e pagave të atyre punonjësve, që ushtrojnë detyrën e tyre jashtë vendbanimit. Rritje që do të vijë në formën e bonusit dhe që do të çojë deri në 150% pagat e atyre punonjësve. Lajmi i dytë është rritja e konsiderueshme e investimeve që do të bëjmë në Policinë e Shtetit. Kjo do të rrisë efikasitetin e luftës kundër krimit dhe zbatimit të ligjshmërisë”, u shpreh ministri i Brendshëm.

LEXO EDHE:  “Më nxore mallin e Azemit”/ Rama i përgjigjet Rudina Hajdarit: S’ia ke haberin ligjit

LEXO EDHE:  Pas takimit me Metën/ Basha flet për zgjedhjet: E rëndësishme është të jenë të liraNjë tjetër lajm të mirë kishte edhe ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, që njoftoi rritjen e pagave edhe për policinë e burgjeve dhe barazimin e gradave me punonjësit e policisë së shtetit.

Rritje e pagave për të gjithë punonjësit e policisë së burgjeve që është i barazuar me të policisë së shtetit, sipas gradave”, tha ministri Manja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vendimet e qeverisë/ Kushi jep lajmin e mirë për mësuesit

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka dhënë sot një lajm të mirë për mësuesit.

Pas mbledhjes së kabinetit qeveritar, në një deklaratë për mediat, ministrja Kushi tha se sot është marrë vendimi për rritjen me 6% të pagave për mesuesit, duke filluar nga viti i ardhshëm.Gjithashtu ministrja bëri me dije se krahas pagës së mësuesve do të rritet dhe paga e punonjësve psiko-sociale në shkolla, pasi në këtë mënyrë bëhet dhe vlerësimi i kontributit të tyre të dhënë gjatë periudhës së pandemisë.

Dua të ndaj me ju disa nga këto lajme, pasi në ditët në vijim do të komunikojmë me detaje të gjitha vendimet e marra. Së pari dua të ndaj lajmin për rritjen e pagave të mësuesve me 6% duke filluar nga viti i ardhshëm. Për herë të parë në këto vitet e fundit pagat nuk po rriten vetëm për mësuesit, por edhe për punonjësit psikosocial. Ata kanë patur një kontribut të vyer gjatë muajve të pandemisë dhe në këtë mënyrë ne shpërblejmë punën e tyre. Lajme të mira vijnë edhe për Arsimin e Lartë, ku një nga prioritetet tona është ndërkombëtarëzimi i diplomave tona, në mënyrë që të rinjtë tanë të bëhen të konkurueshëm në tregun europian. Këtë herë ne do të kemi një buxhet të dedikuar për Universitetet për të avancuar në këtë fushë”,-tha Kushi./CNA.al

LEXO TE PLOTE