Connect with Us

Përballja me Ramën/ Vasili tregon tre kryeçështjet e aksionit të opozitës

Politikë

Përballja me Ramën/ Vasili tregon tre kryeçështjet e aksionit të opozitës

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili vijon me akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama, duke thënë se ka kapur dhe rrëmbyer gjithçka.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Vasili ka zbuluar tre kryeçështjet e aksionit të opozitës.

Sipas tij duhet të vazhdojë hetimi për shkatërrimin dhe bllokimin e Reformës në Drejtësi, për zgjedhjet e 25 prillit dhe i koncesioneve shkatërrimtare të miratuara nga Kuvendi .

Hetimi deri në fund i këtyre kryeçështjeve dhe identifikimi i të gjitha përgjegjësive penale dhe politike, që bien mbi Ramën dhe rilindjen është rruga e vetme e aksionit të opozitës”, shkruan Vasili në postimin e tij.

Hetimi deri ne fund i ketyre kryeçeshtjeve dhe identifikimi i te gjitha pergjegjesive penale dhe politike, qe bien mbi Ramen dhe rilindjen eshte rruga e vetme e aksionit te opozites.

Tre Kryeçështjet e aksionit te Vërtetë të opozitës!

Ne aksionin e opozites ka tre momente themelore,  ku parimësia, kembengulja dhe koherenca ndaj tyre bejne diferencen e madhe ne perballjen me rilindjen, qe ka kapur dhe rrembyer gjithshka.

Te gjitha zhvillimet politike, shoqerore dhe ekonomike tmerresisht negative, qe po kalon vendi dhe ku pergjegjesi i vetem eshte Rama dhe rilindja e pervijojne qarte rrugen tone.

DREJTESIA DHE KAPJA E SAJ NGA RILINDJA!

LSI ishte kontribuesja kyç dhe ishte realisht ajo, qe realizoi Reformen ne Drejtesi me konsensusin historik me 140 vota, qe ishte edhe arsyeja vendimtare e marrjes per here te pare te rekomandimit per hapjen e Negociatave per Anetaresim ne BE.

Sot kapja e Drejtesise nga rilindja dhe kolapsi total i sistemit te drejtesise eshte nje e vertete tragjike dhe e pamohueshme.Kjo i ka siguruar pandeshkueshmerine rilindjes, ndonese ndaj saj rendojne pergjegjesi shume te medha per korrupsionin dhe kriminalizimin kapilar te qeverisjes.Barazia e qytetareve para ligjit eshte asgjesuar dhe kapja e Drejtesise eshte FAKT!

ZGJEDHJET DHE KAPJA NGA RILINDJA!

LSI ishte kontribuese shume aktive per marreveshjen e 5 qershorit per zgjedhje te lira dhe te ndershme.Kjo marreveshje u shkaterrua nga rilindja dhe ky shkaterrim prodhoi masakren zgjedhore te 25 prillit. Kapja e zgjedhjeve prej rilindjes dhe realizimi i nje pushteti ilegjitim, qe vjen nga nga grabitja mafioze e votes prej rilindjes dhe nga krimi elektoral eshte FAKT!

EKONOMIA E LIRE DHE KAPJA NGA RILINDJA!

LSI ishte ajo qe paraqiti ne Kuvend Projekt Ligj kunder Koncesionet korruptive, qe grabisnin qindra milion euro dhe ky projektligj u bllokua dhunshem e me cdo mjet nga rilindja ne parlament.Kapja e ekonomise prej rilindjes dhe plaçkitja e ekonomise me oligarke e kriminele, qe pervetsojne miliona euro publike dhe pastrojne qindra te tjera eshte FAKT!

HETIM DHE BETEJE PA KOMPROMIS KAPJES!

Hetimi i dhe nxjerrja deri ne nje e pergjegjesive te rilindjes per shkaterrimin dhe bllokimin e  Reformes ne Drejtesi si dhe kapjen e Drejtesise prej saj eshte detyre kryesore e opozites.

Hetimi deri ne fund i zgjedhjeve te 25 prillit dhe nxjerrja e pergjegjesive shume te renda, qe bien mbi rilindjen  per kapjen dhe shkaterrimin e zgjedhjeve eshte detyra me rendesishme e opozites perballe shqiptareve te cileve u eshte grabitur vota dhe interesi kombetare dhe ai privat.

Hetimi deri ne fund i Koncesioneve shkaterrimtare te miratuara nga Kuvendi Njepartiak 2019- 2021 eshte detyre dhe detyrim madhor ndaj shqiptareve per zbardhjen e grabitjes me te rende, qe i eshte bere interesit publik dhe kombetar ne keto tridhjete vite pluralizem.

Shmangia nga keto tre ceshtje madhore  qe jane kapja e drejtesise, kapja zgjedhjeve dhe kapja e ekonomise permes koncesioneve eshte realisht krijimi i alibive per legalizimin e kapjes se shtetit nga Edi Rama, qe do te thote vazhdim i rrënimit te vendit dhe shpopullimit te tij.

Hetimi deri ne fund i ketyre kryeçeshtjeve dhe identifikimi i te gjitha pergjegjesive penale dhe politike, qe bien mbi Ramen dhe rilindjen eshte rruga e vetme e aksionit te opozites.

Vetem ne kete menyre do te forcohet besimi i popullit tek opozita dhe integriteti moral i saj per mbrojtjen deri ne fund te interesit publik dhe kombetar nga kapja dhe asgjesimi rilindas.

Kjo eshte edhe rruga e mundesia e vetme edhe per krijimin e nje lloj besimi se marreveshjet per reforma te caktuara mund te kene shanse qe te funksionojne ne te ardhmen”, shkruan Vasili./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

KLGJ pezullon procedimin disiplinor ndaj gjyqtarëve/ Pritet Vettingu

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gjyqtarët e Gjykatës së Apelit Vlorë, Petrit Aliaj dhe Nazmi Troka nuk ishin të pranishëm në mbledhjen plenare online të Këshillit të Lartë Gjyqësor, KLGJ të hënën, kur u vijua shqyrtimi i kërkesës së Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, ILD Artur Metani për caktimin e masës disiplinore “me ulje 40 për qind të pagës për 1 vit”, lidhur me marrjen e një vendimi për rishikim mase sigurie në kundërshtim me Kodin e Procedurës Penale. Po ashtu u relatura se nuk ishin të pranishëm për shkaqe papajtueshmërie në shqyrtimin e çështjes edhe anëtarët e KLGJ-së, Ilir Toska, Alban Toro, Fatmira Luli dhe Dritan Hallunaj.

Në seancën e mëparshme, më 11 tetor, Inspektori i Lartë i Drejtësisë, Artur Metani referoi se dy gjyqtarët kishin shkelur një dispozitë të Kodit të Procedurës Penale e cila nuk kishte nevojë për interpretim. Metani vuri në dukje se vendimi i Gjykatës së Apelit në Vlorë, për të lënë në fuqi masën e rishikuar të sigurisë ndaj një të akuzuari për heqje të paligjshme të lirisë në vitin 2016, ishte prishur nga Gjykata e Lartë e cila po ashtu kishte shënuar tërheqje vëmendje për gjyqtarët e Apelit të Vlorës.

Megjithatë, relatori i çështjes në KLGj, Maksim Qoku kërkoi të hënën më 25 tetor pezullimin e procedimit disiplinor ndaj dy gjyqtarëve Petrit Aliaj dhe Nazmi Troka, ku i pari është shkarkuar nga detyra prej Komisionit për mosjustifikimin e pasurive, ndërsa i dyti nuk është përballur ende me vetingun.

Qoku referoi se për Aliajn ka një vendim të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, KPK që e ka shkarkuar nga detyra dhe se çështja pritet të shqyrtohet edhe në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit, KPA. “Nuk mund të shprehemi pa u mbyllur më parë ky procedim”, tha Qoku dhe argumentoi se duhet pezulluar procedimi disiplinor edhe për gjyqtarin Troka pasi bëhet fjalë për të njëjtën vendimarrje nga ana e tyre. “Muk mund ti ndajmë pasi do paragjykoheshin nëse do të gjykoheshin të ndarë”, tha Qoku.

LEXO EDHE:  Sa ndikoi kanabazimi i vendit në shkarkimin e ish-ministrit Tahiri?

LEXO EDHE:  Vallëzimi i “fundit” i Edi Ramës

Ai shtoi se edhe gjyqtari Troka është objekt i rivlerësimit që po kryhet nga KPK dhe se një vendimarrje e parakohshme e kësaj natyre e KLGJ-së, mund të ndikonte në procesin e vetingut ndaj tij. Në fund Qoku kërkoi pezullimin e procedimit disiplinor derisa të marri formë të prerë vendimi nga institucionet e vetingut për magjistratët.Qëndrimit të Qokut iu bashkua edhe anëtarja e KLGJ-së Brikena Ukperaj. Ajo e cilësoi pa sens që Aliajt ti ulej paga ndërkohë që ai ishte shkarkuar nga detyra prej KPK-së si dhe kërkoi që të pezullohej procedimi për të dy magjistratët me të njëjtin argument, pasi janë proceduar për të njëjtën vendimarrje.

Metani e konsideroi të pabazuar kërkesën për pezullimin e procedimit disiplinor ndaj Aliajt dhe Trokës. “Është rasti i dytë që kërkohet pezullimi. Si në rastin e Sinojmerit dhe në këtë rast mendoj se KLGJ e ka mundësinë për vazhdimin e procedimit disiplinor, pasi Aliaj është shkarkuar për të tjera shkelje dhe ajo për të cilat ka nisur procedimi disiplinor. Ai e ka statusin e magjistratit. I qëndroj mendimit se duhet të vazhdojë procedimi”, argumentoi Metani lidhur me Aliajn.

Ai theksoi se procedimi për gjyqtarin Troka nuk ka lidhje të pezullohet pasi nuk dihet se çfarë vendimi do të marri Komisioni. “Ne kemi dosjen tonë me shkelje konkrete dhe kërkesën konkrete dhe nuk e konsideroj të bazuar në ligj pezullimin”, këmbënguli Metani.

Megjithatë, anëtarët e KLGJ-së vendosën të pezullojnë procedimin disiplinor ndaj gjyqtarëve Petrit Aliaj dhe Nazmi Troka derisa sa të përfundojë çështja në KPA. Kryetarja e KLGJ-së, Naureda Llagami njoftoi se ky vendim i KLGJ është i pa apelueshëm./Birn

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Sekti Rama po fundos financat”/ Debate të forta në Komisionin e Ekonomisë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Mbledhja e sotme e Komisionit për Ekonominë dhe Financat është shoqëruar me debate mes mazhorancës dhe opozitës. Komisioni është mbledhur sot për të shqyrtuar projektligjin “Për Eurobondin, që do të emetohet nga Ministri i Financave dhe Ekonomisë, miratimin e heqjen dorë nga imuniteti, në marrëveshjet që do të lidhen nga Ministri i Financave dhe Ekonomisë”.

Ndërkohë, deputeti i PD Bujar Leskaj tha se marrja e një borxhi të ri shton përtej çdo limit borxhin dhe minon financat publike.

Një eurobond i marr për qëllime të këqija, për qëllime haluçinante, në rast se ai përdoret për të lëshuar satelitë në hapësirë, atëherë i vret financat publike të një vendi me ekonomi të brishtë siç është ekonomia shqiptare. Ju me eurobondin e pestë me të cilin do të dilni këto ditë, borxhi i jashtëm në kushte tregtare shkon në këto 5 vite nga qeveria shkon në 2.2 mld euro, vetëm i marrë përmes eurobondit, ose 786 euro për çdo banor të sotëm të Shqipërisë.Sekti Rama me të gjitha fanfarat dhe trullosjen 3D për të cilat investon dhe këtu investon vërtetë pa kursyer paratë e taksapaguesve shqiptarë, do ta reklamojë eurobondin e pestë si një sukses i jashtëzakonshëm. Në fakt marrja e një borxhi të ri për të paguar borxhet e vjetra dhe të reja që po mbledh kapicë qeverisja e papërgjegjshme e liderit global vetëm shton përtej çdo limiti stokun e borxhin tonë publik dhe minon deri në prag katastrofe financat tona publike. Ne po marrim në një interval kohor dy eurobonde me një vlerë totale mbi 1 mld euro. Dy borxhe tregtare asnjë vend në rajon nuk ka marrë si ne.

Për 6-mujorin e parë 2021 paguam nga paratë e taksapaguesve 6.5 mld lekë ose 53 milionë euro interesa për borxhin e jashtëm me një rritje 55% krahasuar me një vit më parë. Në 5 vitet e fundit vëmë re një shtim alarmant të borxhit të shtrenjtë.

Ju uroj suksese ministre dhe do jem i kënaqur në rast se në prezantimet tuaj në komision siç jemi ne seriozë të jeni më të përgjegjshëm në përgjigjen e pyetjeve”, deklaroi Leskaj.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Midis Egjiptit dhe Zambisë për korrupsionin”/ Basha i përgjigjet Ramës me raporte

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i PD, Lulzim Basha, i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama pas një editoriali që ai kishte publikuar në “Politico.eu”, ku konsideronte se Shqipëria po bëhet gati për në Bashkimin Europian.

Ndërkohë që në këtë tekst Rama konsideronte se Shqipëria i ka bërë “detyrat e shtëpisë”, Basha i kujton renditjet e Shqipërisë lidhur me sundimin e ligjit, nivelin e korrupsionit dhe të ryshfetit në raportet e World Justice Poject si dhe BB dhe BERZH-it.

LEXO EDHE:  Samiti i NATO-s/ Rama merr pjesë në pritjen nga Mbretëresha Elizabeth II

LEXO EDHE:  Kryemadhi nga Dibra: Të zgjohet ndërgjegjja kombëtare për të mirën e vendit

“Renditja e Shqipërisë sipas World Justice Poject si dhe BB dhe BERZH:

🔴Sundimi i ligjit: Midis Kazakistanit dhe Afganistanit🔴Indeksi i Korrupsionit: Midis Egjiptit dhe Zambisë

🔴Niveli i ryshfetit: Midis Zambisë dhe Marokut

Nevojitet vendosmëri për t’u përballur me autokratët e korruptuar të Ballkanit Perëndimor.”- shkruan Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE