Connect with Us

Pas 2 dekadash/ Muzeu i CIA-s ruan historinë e 11 Shtatorit

Aktualitet

Pas 2 dekadash/ Muzeu i CIA-s ruan historinë e 11 Shtatorit

Publikuar

-

cna lajme bote

Kanë kaluar tashmë 2 dekada dhe shumë sende, të mbetura pas nga 11 shtatori i vitit 2001, kanë mbetur të pandryshuara, njësoj si ditën kur u gjetën nën rrënoja. Të vendosura sot pas një xhami, në një muze, ato kanë vetëm një premtim, atë për të mos harruar.

“Ajo çantë palestre i përket pasagjerit më të ri të fluturimit 93. Atë ditë, studentja po kthehej në kolegj”, tha Robert Byer, drejtor i Muzeut Të CIA-s.

Artefaktet e 11 shtatorit, ditës kur gati 3 mijë vetë humbën jetën, janë të shpërndara kudo në muze, për ta bërë të shkuarën, edhe më prezente në prag të 20-vjetorit. Janë sende ikonike, të gjitha personale, të viktimave të 11 shtatorit dhe do të hapen vetëm për familjarët dhe një publik të ngushtë.

“Duke përdorur artefaktet këtu në muzeun e CIA-s, ne mund të tregojmë historinë e asaj çka kemi arritur, çka kemi bërë me historinë dhe cili është sot misioni ynë. Kjo na ndihmon të kuptojmë edhe çfarë mund të bëjmë për të ardhmen”.

Por duke qenë një muze Brenda zyrave qendrore të CIA-s, ai nuk mund të jetë i hapur për publikun. Gjithçka është krijuar brenda zyrave të agjencisë, në Virginia. Brenda gjen sende e artefakte, njësoj sikur po sheh një prodhim të Hollivudit. Vetë drejtori i muzeut flet për përjetimin e tij.

“Kjo nuk është thjesht një ide për të ruajtur historinë. Duam që oficerët tanë t’i shohin këto sende dhe ndoshta të mendojnë një ide të re, për misionin që ne kemi sot”.

Edhe pse e rrethuar nga artefakte njerëzore e të dhimbshme, në mes të muzeut qëndron edhe pjesa më e gjallë e godinës. Vetëm 2 javë pas sulmeve të 11 shtatorit të vitit 2001, CIA dërgoi ekipin e saj të parë në Afganistan, në kërkim të trurit të sulmeve terroriste, Osama Bin Laden. Misioni u përmbush thuajse 10 vjet më vonë, në 2010, kur ata ekzekutuan kreun e Al Kaedës, të fshehur në Abbotabad, në veri të Pakistanit.

LEXO EDHE:  Bolton: Do të mbështesim me entuziazëm një Brexit pa marrëveshje

Agjencia Kombëtare e Inteligjencës i ka dedikuar një hapësirë në muze të gjitha misioneve që u ndërmorën thuajse në 1 dekadë pas sulmeve, për të rënë në gjurmët e Bin Laden, gjatë administratës Bush dhe Obama, shkruan A2 CNN.

“Vendi ku ishte fshehur Bin Laden kishte një tarracë, por edhe një mur të lartë përpara, në mënyrë që askush të mos shihte përtej. Fakti që presidenti ishte aty për të parë misionin, e ndihmoi të kuptonte më shumë për operacionin, më shumë sesa një foto mund të tregojë”.

Madje pjesë të muzeut janë edhe 13 tulla të murit që rrethonte kompleksin ku fshihej Bin Laden dhe u shemb gjatë murit. Bashkë me to është ekspozuar në muze edhe arma e Bin Laden, para se të ekzekutohej.

“Këto artefakte në zyrat tona tregojnë edhe një herë luftën dhe operacionet tona në kërkim të Osama Bin Laden, gjetjen e tij dhe vënien në vend të drejtësisë”.

Gjithçka në këtë muze është e veçantë, çdo send ka një histori nga pas që lidhet me sulmet e 11 shtatorit. Kjo vlen edhe për helikopter që dërgoi në Afganistan ekipin e parë të CIA-s. Dhe ky muze do të mbetet kështu, një kujtim i gjallë i orëve të panikut e frikës gjatë sulmeve terroriste të 11 shtatorit, reagimeve dhe lotëve, të familjarëve të viktimave, oficerëve që ranë në detyrë dhe mbarë botës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Tragjedia e 4 turistëve në Qerret/ Hoxha: Jehonë në mediat ruse

Publikuar

-

Nga

“Burgu për burra është”/ Artan Hoxha paralajmëron Ilir Metën

Tragjedia  e familjes ruse, ku humbën jetën 4 prej persona në hotelin në Qerret të Kavajës mbetet ende një mister.

I ftuar në “Opinion”, gazetari investigativ Artan Hoxha ka deklaruar se ngjarja ka bërë jehonë në mediat ruse.Hoxha ka theksuar më tej se është kërkuar ndihmë për ekzaminimin, pasi këtu është bërë një hetim vetëm për ato që ato që 4 rusët kanë konsumuar, për helmime.

LEXO EDHE:  “Berishës nuk ia mbledh dot SHBA, a do t’ja dalësh ti”?/ Evi Kokalari shigjeton Fatbardh Kadillin

LEXO EDHE:  “Berishës nuk ia mbledh dot SHBA, a do t’ja dalësh ti”?/ Evi Kokalari shigjeton Fatbardh Kadillin

“Ngjarja ka ndodhur në një territor të NATO-s. Federata ruse thotë se po heton mbi ngjarjen. Ambasada ka thënë se ngjarja ka ndodhur të premten dhe se ka bërë jehonë në mediat ruse. Dëshirojmë që kontaktet të jenë të shpeshta. Rreth skemës së ngjarjes është kërkuar ndihma për të ekzaminuar, kemi bërë një hetim, ku ka qenë çfarë kanë ngrënë ato”, ka thënë Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Pse prishini imazhin e shtetit tonë!”/ Vdekja në Qerret dhe telefonata e dyshimtë nga gazetaret ruse

Publikuar

-

Nga

Pedagogu Ervin Karamuço deklaroi se ishte kontaktuar këtë të martë nga dy gazetare ruse, të cilat kishin kërkuar të sqarojnë diçka më shumë sa i takon vdekjes së 4 turistëve në hotelin në Qerret të Kavajës.

Karamuço tha se gazetaret kanë ngritur pikëpyetje lidhur me një lajm të pakonfirmuar në mediat shqiptare, se 60-vjeçari Sergei Burenkov kishte qenë ushtarak i lartë në vendin e tij.

LEXO EDHE:  Harxhi sfidon Bashën për vizën në SHBA/ “Nëse është gënjeshtër, përgënjeshtroje”

LEXO EDHE:  SHBA, festat rrisin shqetësimin për rritje të numrit të infeksioneve “Jam kontaktuar nga dy gazetare ruse që në një farë mënyre kërkonin “llogari” se ç’punë keni ju që prishini imazhin e shtetit tonë, lidhur me një vrasje që mund të jetë aksidentale. Ju thashë se detyra ime është të ndriçoj studentët e mi mbi çdo lloj krimi që ka ndodhur”, deklaroi pedagogu në studion e “Opinion” në Tv Klan./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Detajet tronditëse/ Në të njëjtën SPA ku humbën jetën turistët rus, muaj më parë u gjet i pajetë dhe një polak

Publikuar

-

Nga

Spartak Koka nxjerr zbuluar Çuçin/ Gënjeu për statistikat e aksidenteve

Gazetari Spartak Koka, ka zbardhur detje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi pak ditë më parë në Qerret të Kavajës, ku katër turistë rus, humbën jetën në ambientet e SPA në një hotelet e qytetit.

Koka ka zbuluar se po në të njejtin hotel, pak muaj më parë, në të njëjtën spa, është gjetur I pajetë dhe një turist polak.

LEXO EDHE:  Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

LEXO EDHE:  SHBA, festat rrisin shqetësimin për rritje të numrit të infeksioneve

Por sipas Kokës, shkaku i vdekjes është përcaktuar arresti kardiak.

“Në të njëjtin hotet, në të njëjtën SPA, ka humbur jetën një shtetas polak 55 vjec.

Shkaku i vdekjes sipas ekspertizës ka qënë arresti kardiak.

Është dy tre muaj përpara. E ka konfirmuar edhe policia edhe Prokuroria e Kavjës.”, tha Koka./CNA.al 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE