Connect with Us

Dy viktima dhe mbi 3 mijë hektarë pyje u dogjën/ Peleshi: Na duhet të reflektojmë, kemi shumë për të korrigjuar

Aktualitet

Dy viktima dhe mbi 3 mijë hektarë pyje u dogjën/ Peleshi: Na duhet të reflektojmë, kemi shumë për të korrigjuar

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, ka bërë bilancin e situatës së zjarreve në vend.

Ndërkohë ai ka evidentuar edhe segmented ku ka nevojë për ndërhyrje dhe përmiësim.

Sipas tij, duhet krijuar një mekanizëm që të bëhet ndërhyrja në kohë nëpërmjet çdo bashkie ku evidentohet zjarr, e jo në çdo rast të kërkohet ndihma e Ministrisë së Mbrojtjes.

4.960 trupa dhe 152 mjete të FA, 3309 trupa dhe 113 mjete zjarrfikëse. 1.914 forca lokale të të gjitha bashkive, 1`.400 forca vullnetare, 4.89 forca të policisë së shtetit, 606 forcat e shërbimit pyjor dhe e gjithë administrata e mbrojtjes civile. Kjo ishte fuqia njerëzore dhe motorike e operacioneve nga toka për të luftuar me 389 vatra të zjarrit në të gjithë vendit në harkun e dy muajve. Ndërkohë për ndihmën nga ajri, iu bashkuan forcës sonë tre mjete helikopter nga Holanda, 2 mjete nga Çekia. E vyer ishte mbështetja e ofruar nga SHBA, me ekspertë që asistuan dhe e bënë më efektive operacionin. Në luftë për të mbrojtur së pari jetën dhe natyrën tonë, dy qytetarë, Andrea dhe Tatiana Haxhia humbën jetën, e 4 të tjerë u lënduan. Dëmet do të ishin edhe më të mëdha nëse nuk do të bëhej detyra e duhur dhe heroike e forcave tona. Janë mbi 3 mijë hektarë të prekura. Mbi 70% të tyre ishin shkurre, kjo do të thotë që kemi shmangur më të keqen”, është shprehur  Peleshi.

LEXO EDHE:  Rriten vatrat e zjarreve, ulet rreziku për banesat/ Situata në 24 orët e fundit

Ky i fundit ka shtuar më tej se kjo situatë i ka mësuar se duhet të reflektojnë në shumë aspekte./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Kërkesa e PD për 3 komisionet hetimore/ Pse pro për “inceneratorët” dhe zgjedhjet, refuzon Bechettin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Partia Socialiste duket se ka arritur në një vendim sa i përket kërkesës së Partisë Demokratike për ngritjen e 3 komisioneve hetimore.Report tv, raporton se burime nga mbledhja e Grupit Parlamentar të PS bëjnë me dije se mazhoranca do të votojë kundër ngritjes së komisionit hetimor “Becheti” ndërsa për “inceneratorët” dhe “masakrën zgjedhore” do të votohet pro, por do të kërkohet të riformulohet objekti i hetimit.

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Afera KESH-NOA/ Zbulohen të tjera dokumente

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Shqipëria është në krizë energjitike. Alarmi u dha nga kryeministri Edi Rama një javë më parë dhe  e përsëriti çdo ditë të javës që lamë pas.

Kjo krizë energjitike, nuk trokiti papritur dhe aq sa ka lidhje me tregjet botërore, siç thotë Kryeministri  ka lidhje edhe me korrupsionin dhe aferat e dyshimta kriminale të prodhuara nga institucioni shtetëror KESH.

Prej disa ditësh CNA.al ka denoncuar një aferë të dyshimtë kriminale.

KESH edhe pse e ka ditur situatën problematike hidrike, krize ka shitur energji jashtë, kompanisë NOA, në një situatë monopoli dhe me procedura të mjegullta.

Dhe NOA fiton qindra mijëra euro në ditë, dhe miliona euro në muaj, kurse KESH, DISA thërrime.

Fakte të reja të dokumentuara

Ashtu siç kishte paralajmëruar një ditë më parë, CNA.al, po sjell dokumenta të tjera në lidhje me skanadalin NOA-KESH.

Dokumentat tregojnë se kompania NOA i ka kërkuar KESH-it, lidhjen e kësaj marrëveshjeje, duke vendosur kushte.

Referuar shprehjes së interesit për lidhjen e një marrëveshje për shkëmbim të energjisë elektrike dorëzuar pranë zyrave të KESH, me datë 05.03.2021, shoqëria NOA dorëzon draft-kontratën, bazuar mbi këtë propozim”, thuhet në kërkesën dërguar KESH-it, përkatësisht z.Benet Beci.

 

Më tej në kërkesë radhiten edhe kushtet nga NOA.

Kapaciteti me lëvrim –pranin 50 MW. Vëllimi në lëvrim-pranim 40 000 MW, orë në muaj. Me një njoftim paraprak jo më vone se dhjetë përpara fillimit të lëvrimit NOA do të dorëzojë për XX MW/h, një tarifë prej 0.15 euro MW/h në muaj”, thuhet më tej në akt marrëveshjen e përpiluar nga NOA.

Për më tepër edhe në një procedurë të mjegullt NOA, ka përcaktuar edhe kritere shtesë.

“Ne propozojmë opsionin bazuar në miratimin paraprak për të rritur sasinë e këmbimit në muaj, përveçse disa muajve specifik, si Mars, Prill, Dhjetor dhe Janar, kur bilanci i sistemit është më i brishtë.

Energjia e dorëzuar nga KESH, nuk duhet përdorur për kryerjen e kontratave kundër pjesëmarrësve të tregut shqiptar”, thuhet në klauzolën shtesë të kërkesës së NOA-s.

LEXO EDHE:  “Situata është në kontroll”/ Shefja e ISHP-së: Kurba po shkon drejt pikut

LEXO EDHE:  "Situata është në kontroll"/ Shefja e ISHP-së: Kurba po shkon drejt pikut

Dje CNA.al publikoi kërkesën drejtuar në gjuhën angleze KESH-it. Ka qenë ky kërkesë-dokument që më pas ka prodhuar dhe një kontratë të dyshimtë kriminale.Sot sollëm aktmarrëveshjen, kushtet që kompania private NOA, i dikton një isntitucioni shtetëror, në këtë rast KESH-it.

Dokumenti i dytë vjen pesë ditë pas atij të parit, pra NOA pasi bën kërkesën ka çuar mënjëherë aktmarrëveshje.

CNA.al disponon edhe të tjera dokumenta, të cilat tregojnë se cila është e vërteta në lidhje me këtë skandal midis KESH-it dhe kompanisë private, NOA në një situatë krejtësisht monopoliste, me një kontratë e cila kompanisë private i sillte qindra-milion euro, ndërsa KESH-it disa thërrime.

CNA.al ka mundur të sigurojë edhe fakte, të cilat tregojnë se si KESH është vënë më dispozicion të kompanië NOA, në atë kohë kur institucioni drejtohej nga Benet Beci, sot  deputet i Partisë Socialiste.

Kërkesa e parë e NOA-s është bërë me datën 4 Mars 2011, ndërsa z.Beci ka dhënë dorëheqjen me datë  5 Mars 2021. E gjithë procedura ka zgjatur  gati tetë ditë deri me datën 12 Mars 2021,  kur  bordi ka miratuar dorëheqjen e z. Beci.

Me një shpejtësi skëterrë ditë pas dite kalohen dokumenta në të njëjtë ditë, sapo NOA i çon në KESH, ato u çohen autoriteteve të tjera dhe  për gati pak më shumë se një javë gjithçka merr përfundim.

CNA.al  do të sjellË edhe dokumenta të tjera nË vijim, të cilat , tregojnë se si është përdorur KESH në favor të një kompanie private dhe të gjithë strukturat e  këtij institucioni janë vënë në dispozicion të saj dhe në fund është firmosur një kontratë e cila  ka gjeneruar qindra dhe million euro nga kompani shtetërore publike shqiptare në favor të një kompanie private./CNA.al

Dokumenti/ Si filloi afera KESH-NOA

Kontrata kriminale/ KESH, humbje miliona euro me shkëmbimin e energjisë

Thellohet skandali/ KESH humbet miliona euro nga shkëmbimi i energjisë

Zbardhen të tjera detaje nga abuzimi i KESH/ CNA.al sjell dokumentet, dy institucione përfshihen në skandal

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vaksinimi i studentëve/ Manastirliu bën lëvizjen e radhës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka ftuar të gjithë studentët që ende nuk janë vaksinuar për të shfrytëzuar këtë javë të vaksinimit pranë fakulteteve për të mbrojtur veten por edhe si një detyrim moral e përgjegjësi qytetare për mbrojtjen e shëndetit të gjithsecilit.

Ekipet e vaksinatorëve do të jenë në të gjitha universitetet e vendit për të pritur studentët që të vaksinohen në mënyrë që viti i ri akademik të fillojë me sa më shumë studentë që kanë kryer vaksinën anticovid.

Ditën e sotme ekipet e vaksinatorëve janë të vendosur në Fakultetin e Stomatologjisë, Universitetin e Sporteve dhe atë të Arteve në Tiranë, në Godinën e Rektoratit dhe tek Fakulteti i Shkencave të Natyrës në Shkodër, tek Godina e Rektoratit dhe tek Fakulteti i Shkencave Humane në Vlorë, në hollin e Universitetit “Eqerem Çabej” në Gjirokastër, pika pranë Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, Fakulteti i Mjekësisë dhe Infermierisë në Korçë, Korpusi kryesor i Universitetit dhe Fakulteti Shkencave Teknike Mjekësore në Elbasan.

LEXO EDHE:  “Janë shokët tanë”/ Rakacolli përlotet për mjekët e rënë në betejën me COVID

LEXO EDHE:  Rama bën bilancin e përmbytjeve/ Basha: Vesh dështimin si suksesNë një postim në rrjetet sociale, Manastirliu shkruan se vaksinimi i studentëve pranë fakulteteve do të vijojë gjatë gjithë javës në të gjitha qytetet universitare në vend sipas një kalendari tashmë të përcaktuar.

Një ftesë për çdo student që ende nuk është vaksinuar, të shfrytëzojë këtë javë të vaksinimit të studentëve pranë fakulteteve, për të mbrojtur veten por edhe si një detyrim moral e përgjegjësi qytetare për mbrojtjen e shëndetit të gjithsecilit
JetaJoteVLEN
#VAKSINOHU”, shkruan Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE