Connect with Us

“Duam drejtësi”/ Nuk tërhiqet Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, tjetër kallëzim në SPAK

Aktualitet

“Duam drejtësi”/ Nuk tërhiqet Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, tjetër kallëzim në SPAK

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme kronike

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka bërë një tjetër kallëzim në SPAK.

Aleanca për Teatri ka kallëzuar prokurorin Sotir Kllapi, pasi sipas kësaj aleance, ka vendosur të mos regjistrojë kallëzimin penal dhe fillojë hetimet ndaj prokurores Manjola Kajana.

Ne e çmojmë veprimin e prokurorit si bërje palë me zyrtarët e korruptuar, si solidaritet në shkelje të ligjit me kolegët e vet. Ne kemi argumentuar pse prokurori Sotir Kllapi ka shpërdoruar detyrën, duke u bërë palë me zyrtarët që shkelin ligjin. Ne sot kemi dy prokurorë të SPAK të kallëzuar. Ju garantojmë me fuqinë e ligjit se jemi të gatshëm të çojmë për kallëzim penal të gjithë prokurorinë e SPAK, nëse ata nuk do të veprojnë për dosjet tona.

Sot arrin në 16 numri i kallëzimeve penale dhe nuk kemi asnjë reagim nga SPAK. Dokumenti i dytë është kërkesa që i kemi dërguar prokurorit Edvin Kondili, për çështjen e teatrit. Ne nuk e dimë ende se në ç’fazë janë hetimet për Teatrin. Ne kemi bërë 8 kallëzime vetëm për çështjen e Teatrit”, tha Adriana Kalaja.

LEXO EDHE:  Ish-kryeprokurori në qeli për korrupsion/ Zëvendësuesi, jep llogari në Vetting

Ndersa, regjisori Edmond Budina, në një prononcim për mediat, ka deklaruar se ata nuk do të tërhiqen nga kërkesa e tyre, për të bërë drejtësi.

Budina paralajmëroi se rrugën e nisur ata do e çojnë deri në fund, e kërkesa e tyre është që Teatri të ndërtohet aty ku ishte dhe ashtu siç ishte.

Jemi para një institucioni drejtësie, që nuk po bëhet drejtësi. Duhet vendim ose të shtyhet vendimi ose të shkojnë në gjyq procesi. Ne këtë çështje do e çojmë deri në fund.

Duam drejtësi, ky është një shtet fashist, i udhëhequr nga një krye fashist. Jemi këtu për të thënë për të luftuar këtë mafie. Teatri do të ndërtohet aty ku ishte ashtu siç ishte”, tha Budina./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Ke të kaluar problematike”/ Berisha nuk kursehet ndaj Ramës: Do merrem dhe me ty

Publikuar

-

Nga

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha ka paralajmëruar kryeministrin Rama nga foltorja e Elbasanit, se do të merret 5 herë më shumë me të, se sa me pengu Basha.

“I themi Edi Ramës nga kjo foltore, mos luaj me pluralizmin politik.Nuk do merremi vetëm me pengun, por 5 herë më shumë me pengmarrësin”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Sali Berishës/ “Të përgatitemi për një betejë deri në fitore”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar protesta të fuqishme në vijim. Gjatë takimit me demokratët në Elbasan, Berisha iu bëri thirrje demorkatëve dhe demorkateve të përgatiten për një betejë deri në fitore të plotë.Mos luaj me kafshatën. Mos luaj me shqiptarët, mos luaj me çmimet, ne do ngrihemi në këmbë si opozitë e vërtetë, që besojmë te liria dhe njëri-tjetri, ashtu siç e treguam në vitin 1990, ftoj demorkatët dhe demorkatet të përgatitemi për një betejë deri  në fitoren tonë të plotë, Rrofshi ju rroftë Elbasani rroftë Shqipëria“, tha Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha paralajmëron protesta të fuqishme/ ‘Nuk do shqitemi nga rruga!’

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha ka paralajmëruar protesta të fuqishme në ditët në vijim.

Nga foltorja e Elbasanit, teksa foli për krizën e paralamëruar nga Rama, ai e paralajmëroi këtë të fundit të mos luaj  me bukën e shqiptarëve.

“Edi Rama u ra borive të fatkeqsisë, krizës dhe terroit. Si një njeri që ka një trashëgimi jashtëzakonisht problematike, ai beson se terrori ndaj qytetarëve është mënyra më e mirë për ti qeverisuar ata.

Para një jave alarmoi njerëzit me krizën që do i përpijë ata. Kjo është një krizë e bërë me dorën e tij,në mënyrë absolute.LEXO EDHE:  Vonesa me SPAK dhe Byron Kombëtare të Hetimit/ Ambasadori Lu tregon arsyet

LEXO EDHE:  Shpëtuan Dritan Dajtin/ SPAK pushon çështjen ndaj tre gjyqtarëve

Ne do behemi gati për protestat me të fuqishmë që ka njohur vendi.

Edi Rama duhet ta dish mire se kur të ngihemi në protestë, nga rruga nuk shqitemi pa të hedhur ty aty ku e meriton.

Mos luaj me kafshatën, se shqiptarët paguajnë kafshatën 80 herë më shtrenjtë se qytetarët e BE-së. Në do të ngrihemi në këmbë si opozitë e vërtetë, që do i tregojmë vendin siç ja treguam në ’90. 

Ftoj demokratët të përgatitemi për një betejë gjer në fitoren tonë të plotë, të merituar” tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE