Connect with Us

Dajë Ceni në merak për Tit Vasilin/ “Çare i ka thon Roma k’tij qi zgërdhihet kshu mre daj?”

Satire Politike

Dajë Ceni në merak për Tit Vasilin/ “Çare i ka thon Roma k’tij qi zgërdhihet kshu mre daj?”

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Vallahile, kom pa e s’kom pa, po surrat si ky Tit Vasili nuk kom pa n’gjith Tironën!
Po si zgërdhihet burri n’kët far feje mër daj, a thu se se ka dal prej noi kuplaraje mush me dylbera…

-Mos e vrit aqi shum’ menjen or Daj’, se k’ta si puna e k’tij Tit Vasilit kuplara e kan bo politikën ene dylbera jon bo t’gjith, – i përgjigjet gjysmë indiferen bashkëbiseduesi, i cili me sytë hedhur mbi foton e madhe afishuar në ekranin në faqen e pallatit përballë kafenesë ku ishin ulur e ku shfaqej Petrit Vasili i zgër-dhirë që i shtërngon krahun Edi Ramës, po mundohej të shquante nga larg arsyen e vërtetë të zgërdhirjes së pakontrolluar të deputetit me 362 vota të LSI-së.

Mirëpo, a thua se ia kishte lexuar arsyen e përqëndrimit, të njejtin merak ka edhe Dajë Ceni i cili ndërhyn nga padurimi me pyetjen e tij:

-Vallahile nuk kom pa or çun me u zgërdhi e me u zgërlaq burri si dylber, po a di me m’thon’ se çare i ka thon’ Roma qi o zgërdhi kaqi shum’ se qi ja ka thon nji gjo ja ka thon?

LEXO EDHE:  CNA.al mposht ish-ministrin e Ramës/ "Kapteri" bie me gjykatë

-Eh mër Daj ça i ka thon’ ta dish ti, po mo mir’ mos ta dish or Daj’ se ke fillu ene ti me u zgërdhi me Tit Vasilin?

-Nuk o daja prej atyne qi zgërdhihen or çun daje, po ma thuj e mos m’lodh?

– Mir’ mër daj mir se bona shaka.
I ka thon:
po si nuk t‘zu suma ven,
se ke njel legen m’legen,
sa her t’hyn aqi her’ t’del,

Dajë Ceni mori pak kohë të përtypte atë që dëgjoi nga bashkëbiseduesi, e si e thithi for e fort llullën mbushur me duhan, ia priti:

-Vërllo o çun se na hiku sata Saukut, se me prit kur ti dali ktyne, dajes i ka bi bari.
Kta mir’ qi e han po u lezeto aqi shum, sa zgërdhihen e pshurren n’brek, nji si ky surrat shemtumi n’resme!

Ec or Daj’ vërllo!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Satire Politike

Ekskluzive/ Zbulohen ministrat e Bashës në bashkëqeverisje me Ramën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Bashkëqeverisja mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nuk ka më asnjë dyshim. Tashmë jemi përballë faktit, se kemi një opozitë formale dhe fasadë që propozon, dhe Rama miraton.

Apo dhe fakti tjetër që Rama denoncon dhe Opozita i jep mbështetje, siç ishte kriza energjitike. Kryeministri Rama, siç nuk ndodh në asnjë vend të botës doli në media e paralajmëroi krizën energjitike dhe rritjen e çmimeve. Denoncime të tilla në fakt duhet t’i bëjë Opozita, por në këtë rast Rama bëri denoncimin, Opozita doli i dha mbështetje.

Vetëm pak orë pas deklaratës së Ramës, doli Lulzim Basha dhe i “erdhi në ndihmë”, Ramës, duke i propozuar shtatë pika.

Por, bashkëqeverisja ka filluar edhe në parlament me miratimin nga të dy palët, për zgjatjen e afateve të Komisionit të Vettingut, me dakordësinë për Reformën Administrative, apo edhe për Reformën Zgjedhore.

Pra, janë këto detaje që tregojnë bashkëqeverisjen në parlament.

Por, CNA.al ka mësuar se do ketë edhe bashkëqeverisje të vërtetë, do ketë edhe ndarje pushteti.

Për këtë çështje mesa duket Lulzim Basha ka vendosur dhe “ministrat” e tij që do ndajnë pushtetin me Ramën.

Pra marrëveshje për të ndarë para, tendera, punësime etj.

Gojët e liga thonë se edhe në Slloveni ka pasur një takim Rama-Basha, për të konfirmuar “ministrat” e Lulit, që do i shërbejnë Ramës.

LEXO EDHE:  Hipokrizia e Kryemadhit me studentët

LEXO EDHE:  “Unë s’kam frikë…”/ Meta sfidon Ramën: Nuk je në rregull nga trutë!

Kryeministri Edi Rama pazare direkt me Lulin

Zv.kryeministri Arben Ahmetaj do mbulohet nga Ervin Salianji

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi do mbulohet nga Gazment Bardhi.

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi do të mbulohet nga Grida Duma.Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj do të mbulohet nga Elda Hoti.

Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca do të mbulohet nga Enkelejd Alibeaj.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, do të mbulohet nga Jorida Tabaku.

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja do të mbulohet nga Albana Vokshi.

Ministrja i Mjedisit, Mirela Kumbaro do të mbulohet nga Belind Këlliçi.

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi do të mbulohet nga Ina Zhupa.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu do të mbulohet nga Agron Gjekmarkaj.

Xhelal Mziu do të mbulojë ministren e Jashtme, Olta Xhaçka.

Një vend në “kabinet” pritet ta ketë edhe Fitim Zekthi, i cili do të mbulojë Ministren për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali.

Alfred Rushaj mësohet se ka pasur debate të forta me Lulzim Bashën dhe përfundimisht është vendosur të jetë me dy poste, të mbulojë Taulant Ballën dhe Damian Gjiknurin.  

Po ashtu burimet thonë se Basha nuk do lërë asnjë vend për aleatët. Do i mbajë të gjitha për vete.

Këta janë ministrat që do koordinojnë me ministrat e kabinetit “Rama 3”.

Kjo nuk është një qeveri hije, por është bashkëqeverisja Rama-Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Foto-Nga Basha, Rama, Ruçi, Spiropali, Duma e Veliu/ Kush janë VIP-at që “futen” në Big Brother

Publikuar

-

Nga

Në një kohë që në vend flitet për krizë energjitike, për rritjen e çmimeve, e të tjera si këto, duket se shqiptarët e kanë gjetur “ilaçin” për të hequr mëndjen.

Për këtë ka menduar TCH me një shaqje me emrin “Big Brother VIP”, i cili ka startuar mbrëmjen e djeshme.

Në emisionin në fjalë janë mbledhur disa njerëz kryesisht anonimë të cilët thonë se janë të famshëm dhe që për ca muaj do na mbijnë nëpër TV dhe portale.

LEXO EDHE:  Opozita rikthehet në rrugë/ Sot protesta e dhjetë kombëtare

LEXO EDHE:  “Unë s’kam frikë…”/ Meta sfidon Ramën: Nuk je në rregull nga trutë!Por, situata nuk mund t’i shpëtonte as faqeve të humorit në rrjetet sociale, të cilët kanë ironizuar nëpërmjet memeve.

Në rrjet ka plasur humori, ndërsa disa personazhe që futen në Big Brother, janë “identifikuar” me fytyrat e personazheve të ndryshëm të politikës.

Më poshtë disa nga memet më picante në rrjet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

“Ore kush është ky plaku me kryeministrin”/ Plas humori në rrjet, fotot më pikante

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës së tij në SHBA, ka zhvilluar një takim edhe me miliarderin Geroge Soros.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë kreu i Qeverisë, i cili ka publikuar në profilin e tij në rrjetet sociale, një foto më Soros.

Por, pas publikimit të kësaj fotoje, në rrjet kanë plasur memet.

LEXO EDHE:  Rrëfehet Spartak Braho/ Tregon kritikën që i tha në sy Ramës për Rilindjen

LEXO EDHE:  Rama i drejtohet ndjekësve: Loro Boriçi do bëhet, s’po kryejmë ndërtim pa lejeGjithashtu, faqet e humorit në rrjetet sociale, nuk kanë kursyer as personazhe të tjera të politikës, të cilët I ironizojnë nëpërmjet memeve.

Më poshtë disa nga memet më pikante në rrjet:

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: