Connect with Us

Raporti i OSBE për Shqipërinë/ SHBA: Ka ende shumë sfida dhe punë për të bërë

Politikë

Raporti i OSBE për Shqipërinë/ SHBA: Ka ende shumë sfida dhe punë për të bërë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Misioni i Shteteve të Bashkuar të Amerikës në OSBE ka reaguar në lidhje me raportin e dorëzuar nga kryetari i prezencës së OSBE në Tiranë, Ambassador Vincenzo Del Monaco.

Courtney Austrian, ka vlerësuar punën e OSBE -së në Shqipëri gjatë periudhës së pandemisë.

Në deklaratën e saj, falenderon Del Monaco për nxitjen e përpjekjeve të Shqipërisë për të luftuar  krimin dhe korrupsionin.

Informimi dhe inkurajimi për të bërë të rinjtë të kuptojnë dezinformat, “Fake Neës, Rinia dhe Zgjedhjet” ishte një sfidë për demokracinë.

Gjithashtu ajo shprehet se mbetet shumë punë për tu bërë përsa i përket Luftës kundër Korrupsionit, luftës kundër kërcënimeve kibernetike si dhe për të mbrojtur të drejtat e njeriut.

Reagimi

Faleminderit, Z. Kryetar, për fjalën, dhe faleminderit, Ambasador Del Monaco, për prezantimin tuaj të plotë sot, është një kënaqësi e vërtetë që ju shoh përsëri këtu.

Ne e pranojmë që këtë vit, si vitin e kaluar, puna e OSBE -së në Shqipëri u krye në mes të një pandemie globale. Pavarësisht sfidave të COVID-19, zyra juaj vazhdoi të veprojë si një partner i fortë dhe mbështetës për Shqipërinë dhe zbatoi me sukses një larmi mbresëlënëse aktivitetesh në përputhje me mandatin tuaj. Në mbështetje të reformave elektorale në drejtësi dhe në vazhdim të Shqipërisë, zyra juaj ofroi trajnime, programe dhe ngjarje thelbësore dhe krijuese.

Fake News, Rinia dhe Zgjedhjet”ishte një ngjarje veçanërisht tërheqëse që inkurajoi të rinjtë të luajnë një rol aktiv në demokraci dhe të njohin praninë e dezinformatave, e cila është një sfidë për demokracitë në të gjithë botën sot. Ne gjithashtu duam të nxjerrim në pah përpjekjet e Parlamentit për të rritur aksesin e publikut në procesin legjislativ përmes teknologjive të reja të tilla si e-Legjislacioni, platformat e konsultimit online dhe ëebinare të ndryshme.

Këto janë qasje novatore që jo vetëm që informojnë publikun për aktivitetet parlamentare, por gjithashtu inkurajojnë pjesëmarrjen në procesin demokratik. Ndërsa gjithnjë e më shumë aktivitete qeveritare kalojnë në domenin dixhital, ne mbështesim përpjekjet e përbashkëta të zyrës tuaj dhe Policisë së Shtetit Shqiptar për të adresuar kërcënimet kibernetike duke rritur kapacitetin logjistik të Shqipërisë. Sidoqoftë, ne vërejmë me shqetësim,

Përveç kësaj, Ambasador Del Monako, zyra juaj ndihmoi në nxitjen e përpjekjeve të Shqipërisë për të luftuar krimin e organizuar përmes ndihmës juridike bashkëpunuese, krijimin e kornizave të reja ligjore dhe zbatimin e kurseve të trajnimit menaxherial. Kjo përputhet shumë mirë me qëllimin tonë të përbashkët për zbatimin e iniciativave të reja për luftimin e krimit të organizuar transnacional në OSBE dhe, në fakt, ishte tema kryesore e diskutimit në njërën nga panelet në Konferencën e djeshme vjetore të Rishikimit të Sigurisë.

Ne gjithashtu duam të theksojmë veçanërisht qasjen tuaj ndër-dimensionale ndaj kësaj çështjeje duke kryer studime pilot për të përcaktuar ndikimin e korrupsionit tek gratë dhe vajzat. Ne gjithashtu shohim një nevojë për më shumë kërkime mbi dimensionin gjinor të korrupsionit. Dhe, kështu, Ambasador Del Monako, si mund ta ndihmojë OSBE zyra juaj në adresimin e kësaj çështjeje?

Këto përpjekje, si dhe përpjekjet për të rritur përfaqësimin e grave në postet ministrore dhe përpjekjet e Shqipërisë për të punuar me organizatat e shoqërisë civile për të ankoruar barazinë gjinore në reformën zgjedhore, ndihmojnë në avancimin e pjesëmarrjes së plotë dhe efektive të grave në paqe dhe siguri.

Ashtu si ju, Ambasador, Shtetet e Bashkuara e pranojnë se mbetet shumë punë për të bërë. Duke parë përpara, ne mirëpresim përpjekjet për identifikimin me sukses të viktimave dhe ndjekjen penale të autorëve të trafikimit të qenieve njerëzore.

Ne gjithashtu presim me padurim të shohim OSBE -në të mbështesë më tej Shqipërinë pasi ajo ndërton kapacitetet për të forcuar institucionet demokratike dhe sundimin e ligjit, për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar, për të luftuar kërcënimet kibernetike dhe për të mbrojtur të drejtat e njeriut.

Së fundi, ne do të donim të njihnim dhe falënderonim Shqipërinë për udhëheqjen e saj të fortë ndërkombëtare në vitet e fundit. Duke përfunduar një Kryesues të suksesshëm në vitin 2020 nën udhëheqjen e Kryeministrit Rama dhe kolegut tonë të dashur Ambasador Hasani, Shqipëria tani po shërben si Kryetare e Partnerëve Aziatikë të OSBE -së për Bashkëpunim . Këto kontribute demonstrojnë aftësinë e Shqipërisë për të siguruar një lidership të fortë ndërkombëtar, duke iu përmbajtur çështjeve parimore.

Faleminderit, zoti Kryetar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Nesër do të ndizet Kukësi/ Paralajmëron Flamur Noka

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Lideri historik i PD, Sali Berisha, ka paralajmëruar se “Foltorja” e radhës do të jetë, ditën e martë në Kukës.

Gjatë gjithë takimeve me demokratët, një nga përkrahësit e lëvizjes së Berishës, ka qenë dhe deputeti Flamur Noka.

Së fundi Noka, përmes një postimi në rrjetet sociale, ka paralajmëruar takimin e radhës me demokratët e Kukësit, teksa rrjeti është ndezur nga komente.Demokratët e Kukësit shprehën se janë gati për të pritur liderin historik të PD, Sali Berishën.

LEXO EDHE:  Puna/ Çfarë kanë parashikuar yjet për ju këtë javë

LEXO EDHE:  Nga Mentor Kikia/ Këmba-këmbës afganëve, të mos u ndahemi…

Doktorin kudo ku ka demokratë të vërtetë e shqiptarë patriotë do ta presin mirë e me përkushtim e padyshim Kukësi e kukësianët e kanë treguar vehten që janë me PD e Doktor Berishën!!!”, shkruan një prej demokratëve në postimin e Nokës.

Kujtojmë se ish kryeministri Berisha ka zhvilluar takime në 7 qytete, Tiranë, Durrës, Fier, Elbasan, Vlorë, Gjirokastër, Shkodër, ndërsa pritet takimi nesër në Kukës dhe më pas në Korçë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjashtë pyetje për Ramën/ Tritan Shehu nxjerr zbuluar kryeministrin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Deputeti i PD, Tritan Shehu ka shtruar gjashtë pyetje për kryeministrin Edi Rama, në lidhje me procesin e vaksinimit.

Sipas tij, Rama sot në vend që të “fshihej” mbas Z. Bourla te Pfizer, duhet të pergjigjet direct për disa shqetësime prezente.

Pse kjo Qeveri humbi shumë muaj duke këmbëngulur se nuk mund të kontraktohej direkt me kompanitë prodhuese, kur neve insistigonim për këtë, gjë që u realizua?

2-Sa është sasia e vaksinave Pfizer të ardhura në Shqipëri deri tashti e sa përqind zënë vaksinat e certifikuara nga EMA në numrin e përgjithshëm të vaksimineve të kryera.

3-Kur do të nderpritet vaksinimi me vaksinat e pasigurta e të pamiratuara nga EMA.

4-Kur do të fillojë ri-vaksinimi i atyre qe u janë aplikuar ato vaksina të pasigurta me ato të miratuara nga EMA, siç është ajo Pfizer?

5-Kur do të ulet mosha e mundësimit të vaksinimit të fëmijëve së pari në 12 vjeç, kur Pfizer e rekomandon prej 5 vjetësh.

6-Kur do të fillojë aplikimi i dozes së tretë të vaksinimit si po veprohet kudo në Europë tashmë?”.

Janë këto pyetjet e shtruar nga Shehu.Sipas deputetit demokrat, edhe pa këto kërkesa të reja Shqipëria është në vendet e fundit të botës me sasinë e vaksinimit me 31% te popullsisë, kur mesatarja botërore është 41%.

LEXO EDHE:  Dhurata dhe llogari bankare në Gjermani/ Ministrja e Ramës përjashton bashkëshortin nga pasuria

LEXO EDHE:  E quajti “turpi” i Kosovës/ Shqipja tregon për raportin me Atdheun

“Akoma më keq me një dominim të plotë të vaksinave të pasigurta kryesisht kineze këto.

Ndërsa Italia ka arritur të vaksinojë mbi 80% të popullsisë me të dyja dozat, Gjermania 85% e kështu me radhë, pa dyshim me vaksina të certifikuara nga EMA.

Rama duhet të sqarojë:

Kur Shqipëria do të arrijë në imunizimin e grupit, pra në 85% të popullsisë të vaksinuar me vaksina të sigurta?

Kur dhe pse nuk po shpallet asnjë kalendar i vaksinimit të popullsisë, siç ndodh kudo ku ka Qeveri të përgjegjshme.

Rama e kjo Qeveri nuk mund të maskojë e zbehë pa përgjegjëshmërinë e saj me një vizitë teknike të drejtuesve të Pfizer.

Pfizer vërtet është një kompani shumë korrekte në realizimin e detyrimeve të saj, gjë e cila veçse nxjerr më shumë në pah e akuzon direkt Qeverinë tonë e Ramën vetë për keqmenaxhim të plotë të pandemisë edhe në procesin e vaksinimit”, shkruan më tej Shehu në rrjete sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Na hapi derën në momentin më të vështirë”/ Rama pret në takim “mikun e Shqipërisë”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Drejtori Ekzekutiv i Kompanisë Pfizer Albert Bourla ndodhet për një vizitë në Tiranë, ku së bashku me kryeministrin  Edi Rama paraditen e sotme kanë qënë të pranishëm në “Air Albania”.

Rama e ka falenderuar publikisht, Albert Bourlan, të cilin e cilësoi si një mik të Shqipërisë dhe tha se u gjend në një moment të vështirë.Sot është një ditë e veçantë për procesin e vaksinimit sepse kemi nderin dhe kënaqësinë të mikpresim shefin e madh të Pfizer-it i cili mund ta them me bindje është bërë një mik i yni, një mik i Shqipërisë. Na hapi derën në momentin më të vështirë kur ne shkuam në Neë York për të trokitur në derën e Pfizer në kushtet kur nuk kishim asnjë perspektivë të qartë. Folëm gjatë në Neë York dhe edhe pse nuk na premtoi aty për aty që çështja do të zgjidhej na dha fjalën që do bënte gjithçka për ta zgjidhur. Falë angazhimit të z. Bourla mundëm t’i merrnim vaksinat më parë se të tjerët. Dua t’ia shpreh në sy të tij dhe të opinionit publik, mirënjohje pafund për këtë ndihmë në mbrojtje të jetës së qytetarëve”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE