Connect with Us

Braktisën gjithçka në vendin e tyre/ Çifti i bashkëshortëve rrëfen tmerrin e luftës në Afganistan

Aktualitet

Braktisën gjithçka në vendin e tyre/ Çifti i bashkëshortëve rrëfen tmerrin e luftës në Afganistan

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

“Afganistani nuk është vend i sigurt për të rritur vajza”. Kështu e nisin rrëfimin e tyre për Euronews Albania bashkëshortët afganë, prindër të 3 vajzave të vogla nga 8 muaj deri 4 vjeç, në mëngjesin e parë pas arritjes në Shkup.

Një mjek dhe një mjeke të cilët lanë vatrën dhe profesionet e tyre në vendlindje për të shpëtuar kokën.

“Ne nuk ishim të sigurt në Afganistan dhe për shkak të fëmijëve tanë ne kemi ardhur këtu”, tha refugjatja afgane.

Çifti thotë se ndjehen të sigurt në Maqedoninë e Veriut, por nuk do të donin të ishte destinacioni i fundit për ta.

 “Po, tani këtu ndjehem i sigurt. Kam ardhur vetëm për shkak të fëmijëve të mi, familjes sime”, tha bashkëshorti.

“Dua të shkoj në ndonjë shtet apo lokalitet ku do të mund të vazhdoj punën dhe të gjithë të jemi të sigurt. Shpresoj që unë dhe fëmijët e mi të jemi të sigurt dhe vajzat e mia ta vazhdojnë shkollimin në një shoqëri të sigurt”, shtoi gruaja afgane.

LEXO EDHE:  “Nuk dua të shtirem si një njeri i lumtur”/ Këngëtari latin flet për anën e errët të jetës së tij

Kjo familje afgane arriti mbrëmë në Shkup përmes Gjeorgjisë, në kontingjentin e parë refugjatësh afganë i cili numëronte gjithsej 149 pasagjerë.

Mes tyre edhe një grua në javën e 39-të të shtatzënisë, e cila u transportua me urgjencë nga aeroporti në Spitalin Gjinekologjik në Shkup.

Në ditën e tyre të parë në Maqedoninë e Veriut, refugjatët nga Afganistani po qëndrojnë të izoluar në një hotel në periferi të Shkupit, ndërsa presin të vaksinohen kundër COVID-19.

Me shumë ankth dhe të panjohura, ata presin destinacionin e radhës ku do të rifillojnë jetën normalisht./euornews

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Rritja e çmimeve/ Rama tenton të qetësojë qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama është shfaqur këtë mëngjes, duke iu përgjigjur pyetjeve të qytetarëve, të ngritura në rrjetin e tij social.

Rama foli për çmimin e energjisë për familjarët, duke thënë se është nën nën koston reale.

Ndër të tjera, Rama, ka ripërsëritur se çmimet në treg nuk i përcakton qeveria por kërkesa dhe oferta.

 “Shqipëria nuk e prodhon sasinë e naftës së pari, është naftë e rëndë ajo që prodhon dhe shkon për tregun ndërkombëtare. Rreth 600 mijë ton janë nën produktet që vijnë nga importi.Ne prodhojmë vetëm një pjesë të energjisë që konsumojmë, kjo na ndihmën që të kemi në çmim të rregulluar.

Sot që flasim çmimi i energjisë për familjarët është një çmim nën koston reale, falë masave  të marra për mbrojtjen e konsumatorit.

Çmimet e mallrave në treg i përcakton kërkesa dhe ofertën jo qeveria, vetëm në diktaturën komuniste i vendos qeveria. Për sa kohë flasim për mallra që i blejmë në tregjet ndërkombëtare siç janë energjia dhe nafta, çmimet janë njësoj si në Spanjë si në Shqipëri.’, është shprehur Rama, duke iu përgjigjur pyetjeve të qytetarëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Me sa këmbehet sot euro, dollari apo paundi?/ Njihuni me kursin e këmbimit valutor

Publikuar

-

Nga

lajme cna ekonomi

Tregu i këmbimit valuator vijon të mos ketë ndryshime.

Tre ditët e fundit, blerjen dhe shitjes e monedhave të huaja kanë qenë në të njëjtat nivele pa luhatje

Edhe sot me datë 8 Tetor, një dollar blihet me 102.7 lekë dhe shitet 107.7 lekë.

Një euro blihet me 120.7 lekë dhe  shitet me 125.7 lekë.

LEXO EDHE:  Rrëfehet Fjolla Morina: Fisnikun e kam të dashur, jemi gati për martesë

LEXO EDHE:  Lufta kundër trafikut të drogës/ Priten shkarkime, komisariatet që do prekenNdërsa paundi britanik blihet me 139.8 lekë dhe shitet me 144.8 lekë.

Më poshtë po sjellim tabelën e këmbimit valuator për ditën e sotme, edhe për moedhat e tjera./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vranësira dhe reshje shiu/ E premtja me temperatura deri në 24 gradë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Moti i vranët dhe me shira të pakët mbetet gjatë paradites në zonat Veriore dhe Qëndrore, por në Jug reshjet do të jenë më të shumta.

Pritet që në orët  në vijim të kemi përmirësim gradual të motit, si fillim në zonat perëndimore dhe në vijim kushtet e qëndrueshme atmosferike dominojnë pjesën më të madhe të Shqipërisë.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen në mëngjes, por do të rriten lehtë në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 24°C.

LEXO EDHE:  “Nuk dua të shtirem si një njeri i lumtur”/ Këngëtari latin flet për anën e errët të jetës së tij

LEXO EDHE:  “Nuk dua të shtirem si një njeri i lumtur”/ Këngëtari latin flet për anën e errët të jetës së tijEra do të fryejë e fortë në mëngjes me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi Lindor – Juglindor duke sjell në brigjet e detare dallgëzim 3 – 4 ballë.

Orët e pasdites do të sjellin dobësim të ndjeshëm të parametrit të erës./CNA.al

LEXO TE PLOTE