Connect with Us

Twitter teston modalitetin e sigurisë për të “eleminuar” abuzimet në rrjetet sociale

Teknologji

Twitter teston modalitetin e sigurisë për të “eleminuar” abuzimet në rrjetet sociale

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Twitter po teston një veçori që shpreson se do të ndihmojë në goditjen e abuzimit , pasi kjo është kthyer në një çështje të madhe në platform.

Modaliteti i Sigurisë do të shënojë llogaritë të cilat përdorin gjuhë urrjetëse ndaj përdoruesit dhe komente të papërshtatshme, duke i bllokuar për shtatë ditë.

Karakteristika do të funksionojë automatikisht pasi të aktivizohet, duke iu hequr “barren” përdoruesve për t’u marrë me komentet e padëshiruara. Fillimisht do të testohet në një grup të vogël përdoruesish.

Karakteristika mund të aktivizohet në cilësimet, dhe sistemi do të vlerësojë si përmbajtjen e komenteve ashtu edhe marrëdhënien midis autorit të tweet -it dhe replikuesit. Llogaritë që ndiqen nga përdoruesi ose ndërveprojnë shpesh me të, nuk do të bllokohen automatikisht.

Katy Minshall, kreu i Twitter për Politikat Publike në Mbretërinë e Bashkuar, tha: “Ndërsa ne kemi bërë hapa në dhënien e kontrollit më të madh të njerëzve mbi përvojën e tyre të sigurisë në Twitter, ka gjithnjë më shumë për të bërë.

“Ne po prezantojmë Modalitetin e Sigurisë; një veçori që ju lejon të zvogëloni automatikisht ndërveprimet përçarëse në Twitter, e cila nga ana tjetër përmirëson shëndetin e bisedës publike.”

Ashtu si platformat e tjera të mediave sociale, Twitter mbështetet në një kombinim të moderimit të automatizuar dhe atij njerëzor.

LEXO EDHE:  Qytetarët “kryqëzojnë” Ramën/Ushtarët i bëre fshesaxhinj! Po veriu të bën alergji?!

Një studim i kohëve të fundit mbi gjuhën e urrejtjes të prodhuar nga Faktet Kundër Urrejtjes në emër të qeverisë finlandeze zbuloi se Twitter ishte “më i keqi nga gjigantët e teknologjisë” kur ishte fjala për gjuhën e urrejtjes.

Përgjigja, sipas autorit të studimit Dr Mari-Sanna Paukkeri, është përdorimi i sistemeve të inteligjencës artificiale të trajnuara nga njerëzit.

“Ka shumë mënyra të ndryshme për të thënë gjëra të këqija, dhe është shkencë e raketave të ndërtosh mjete që mund t’i dallojnë këto,” tha ajo.

Thjesht nxjerrja në pah e fjalëve ose frazave të caktuara, një teknikë në të cilën shumë rrjete sociale mbështeten, nuk ishte e mjaftueshme, shtoi ajo.

Krahas trajtimit të abuzimit në platformë, Twitter është bërë më i vendosur për të goditur dezinformatat. Në gusht ajo u bashkua me Reuters dhe Associated Press për të hedhur poshtë informacionet mashtruese dhe për të ndaluar përhapjet e tyre.

Ajo ka prezantuar më parë Birdëatch, një sistem i moderimit të komunitetit, i cili i lejoi vullnetarët të etiketojnë komentet që ata zbuluan se ishin të pasakta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

WhatsApp merr masa për ruajtjen e privatësisë së bisedave

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mark Zuckerberg, themeluesi Facebook dhe pronari i WhatsApp dhe Instagram po përgatitet për përditësime të reja për aplikacionin e bisedave.

Sipas një njoftimi nga gjiganti i teknologjisë, këto ndryshime do të prezantohen ditën e sotme.

Themeluesi ka marrë masa për të ruajtur privatësinë në mënyrë që askush të mos gjurmojë bisedën tuaj në aplikacion.Ndryshe nga thirrja normale telefonike ose mesazhi me tekst “wey pipo fit hack”, kriptimi nga skaji në skaj me veçorinë e sigurisë që bëjmë, e bëj gati të pamundur që pesin të ju ndjek mesazhet.

LEXO EDHE:  Nga Mentor Kikia/ Amerika nuk dështoi, ajo mori sigurinë e saj në Afganistan dhe iku!

LEXO EDHE:  “Po nuk pagove në QSUT s’të çojnë në repart”/ Qytetarja kapet me Ramën: Flasim kur të duash

WhatsApp është një nga disa aplikacionet e mesazheve që ne marrim në veçori.

Funksioni i ri nuk përmirëson sigurinë për të siguruar që privatësia, bisedat, thirrjet video dhe thirrjet zanore të sigurohen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Njoftime paraprake në raste problemesh/ Instagram sjell ndryshimin e madh

Publikuar

-

Nga

cna lajm show teknologji cna news

Instagram tha të hënën se po teston një veçori për të njoftuar përdoruesit për ndërprerjet ose çështjet teknike drejtpërdrejt në aplikacionin për problemet që hasen. Kjo vjen pas rastit kur dy gjigandët e mediave sociale u ndërprene për më shumë se 6 orë. Si duket po meren masa konkrete që të mos ndodhin më situate të tilla.

Testi do të zhvillohet në Shtetet e Bashkuara dhe do të vazhdojë për disa muaj, tha Instagram në një postim në blog.

Kujtojmë se më 4 tetor, një ndërprerje prej gjashtë orësh parandaloi 3.5 miliardë përdoruesit e kompanisë që të hynin në mediat sociale dhe shërbimet e mesazheve, përfshirë WhatsApp, Instagram dhe Messenger.

Ndërkohë, të hënën, shumë përdorues u përballën me probleme me Instagram, sipas raporteve të përdoruesve në grupin e monitorimit të webit “Downdetector”.

LEXO EDHE:  “Po nuk pagove në QSUT s’të çojnë në repart”/ Qytetarja kapet me Ramën: Flasim kur të duash

LEXO EDHE:  I akuzuar për abuzim seksual/ Këngëtari i njohur shpallet fajtorSipas Reuters, kompania po planifikon gjithashtu të prezantojë një veçori që do të ndihmojë në lehtësimin e dijes së njerëzve nëse llogaria e tyre është në rrezik të çaktivizohet.

Gjiganti i mediave sociale, i cili ka qenë qendra e memeve dhe shakave në Tëitter pas ndërprerjeve, gjithashtu po përballet me akuzën e ish -punonjësit të sinjalizuar Frances Haugen se kompania i dha përparësi në mënyrë të përsëritur fitimit mbi frenimin e gjuhës së urrejtjes dhe dezinformatave.

Haugen, e cila siguroi dokumentet që mbështetën një hetim të Ëall Street Journal dhe një seancë në Senat mbi dëmtimin e Instagramit ndaj vajzave adoleshente, ka rënë dakord të takohet me bordin mbikëqyrës të Facebook në javët e ardhshme për t’i informuar ata rreth asaj që mësoi gjatë punës në kompani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Surprizë/ Tashmë videot tuaja të preferuara në Tik Tok do të mund t’i shihni në televizor

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Tashmë do të keni mundësi të shihni videot tuaja të preferuara të Tik Tok edhe në televizorin tuaj.

Gjithçka që ju duhet është një TV modern LG dhe një llogari TikTok për të filluar arhgëtimin dhe të mund të shikoni të gjitha videot tuaja të preferuara në televizor.

LG ka njoftuar se do ta marrin aplikacionin përmes një përditësimi të firmuerit.

Ju do të duhet të siguroheni që televizori juaj LG ka sistemin operativ webOS 5 ose një version më të ri të instaluar.

LEXO EDHE:  Nga Mentor Kikia/ Amerika nuk dështoi, ajo mori sigurinë e saj në Afganistan dhe iku!

LEXO EDHE:  Nga Mentor Kikia/ Amerika nuk dështoi, ajo mori sigurinë e saj në Afganistan dhe iku!Nëse i keni të gjitha ato gjëra, atëherë duhet të jeni në gjendje të hyni në TikTok në TV tuaj nga sot.

Nëse TikTok nuk është aplikacioni juaj i preferuar, webOS i LG -së mund t’ju japë akoma qasje në shumë aplikacione të tjera argëtuese.

Kjo përfshin Disney+ dhe YouTube, të cilat janë dy prej aplikacioneve më të përdorura./ CNA.al

LEXO TE PLOTE