Connect with Us

Pse çiftet që bashkëjetojnë para martesës kanë marrëdhënie më të forta

Kuriozitete

Pse çiftet që bashkëjetojnë para martesës kanë marrëdhënie më të forta

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kohët e fundit, më shumë çifte vendosin të bëhen “shokë dhome” para se të martohen. Sipas Qendrës Kombëtare për Kërkimin e Familjes dhe Martesës, 66% e çifteve të martuara amerikane kanë jetuar së bashku para se të martoheshin. Edhe pse ky vendim dikur konsiderohej tabu, tani është bërë shumë i zakonshëm.

Disa nga arsyet pse çiftet po zgjedhin të bashkëjetojnë para martesës janë:

Njihni më mirë personin.

Pavarësisht se sa kohë keni që jeni në një lidhje, disa gjëra do t’I mësoni vetëm nëse jetoni me partnerin tuaj. Ju mund të zbuloni gjëra të reja dhe të kuptoni se në të vërtetë nuk paskeni ditur asgjë reth personit që keni në krah.

Nëse ju zgjidhni të bashkëjetoni me partnerin apo partneren tuaj atëherë do të keni mundësinë të zbuloni nëse është vërtetë ai personi i duhur për ju.

Ndani punët e shtëpisë.

Sipas një sondazhi të Qendrës Kërkimore Peë të vitit 2007 , ndarja e punëve të shtëpisë ishte e renditur në vendin e 3 nëse doni një martesë të mirë apo partner besnik. Prandaj, është e preferueshme që së pari të bashkëjetoni dhe të vendosni një sistem për detyrat shtëpiake. Kur të ndodhë kjo, të dy partnerët do të njihen me përgjegjësitë e ndryshme dhe do të dinë se çfarë pritet prej tyre pasi të thonë “Unë pranoj”.

LEXO EDHE:  Burri përpiqet të martohet me një kobra

Menaxhoni më mirë financat tuaja.

Ju do të arrini të kuptoni nëse partneri juaj është njeri që shpenzon pak apo shumë nëse vdnosni të bashkëjetoni.

Kur ju dhe partneri juaj krijoni një plan të qartë se kush do të paguajë çfarë, ju i mbani problemet financiare larg ndikimit negativ në martesën tuaj më vonë.

Keni më shumë intimitet

Intimiteti është gjithashtu një nga arsyet pse njerëzit e konsiderojnë bashkëjetesën para martesës, bazuar në një studim të fundit . Ata pëlqejnë të kalojnë kohë cilësore me partnerin e tyre në një nivel fizik dhe emocional, gjë që është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndërtuar një marrëdhënie solide para martesës.

Do të bëheni më të mirë në zgjidhjen e konflikteve.

Është e vërtetë që të jetosh me një partner apo partnere është shumë më sfiduese sesa të takoni njëri-tjetrin herë pas here.

Do të filloni të keni mosmarrëveshje për gjëra më të vogla kur të filloni të jetoni me njëri -tjetrin. Sidoqoftë, kur qëndroni me njëri -tjetrin, filloni të punoni për problemet ekzistuese. Do të filloni të zhvilloni një mënyrë të shkëlqyeshme për zgjidhjen e konflikteve, e cila është shumë e dobishme për martesën tuaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Deri në vitin 2500 toka do të jetë “aliene”/ “Shokojnë” shkencëtarët: japin alarmin për ndryshimet klimatike

Publikuar

-

Nga

cna lajm kuriozitet

Sipas Daily Mail, toka mund të jetë “aliene” për njerëzit deri në 2500. Studimi i reflektuar në imazhe të ilustruara nga paisje teknologjike shumë të zhvilluara është tronditës dhe tregon se si Amazon do të jetë shkretëtirë, Tropikalët e Mesdheut Amerikan dhe India do të jenë vende shumë të nxehta për të jetuar nëse emetimet e CO2 vazhdojnë të rriten.

Studiuesit e udhëhequr nga Universiteti McGill i Kanadasë  ilustruan ndryshimet që parashikojnë deri në 2500 situatën më të keqe.

Nëse emetimet e dioksidit të karbonit vazhdojnë të rriten, Amazon do të jetë shterpë, tropikalët e Mesdheut Amerikan dhe India shumë të nxehtë për të jetuar në vitin 2500.

Ky është paralajmërimi i një ekipi kërkimor të udhëhequr nga Universiteti McGill i Kanadasë i cili modeloi klimat e ardhshme sipas tre skenarëve të zbutjes së gazit serrë, shkruan CNA.al.Ata pastaj ilustruan skenarët e tyre më të këqij – së bashku me skicat e jetës në vitin 1500 pas Krishtit dhe të tashmes – për të nxjerrë në pah se sa “aliene’ mund të jetë Toka e ardhshme.

LEXO EDHE:  Kjo është një nga arsyet më të forta pse duhet të martohemi

LEXO EDHE:  U bëmë pjesë e studimit për testimin e medikamenteve kundër Covid-19/ OBSH vlerëson Shqipërinë

Gjetjet, thanë ata, theksojnë rëndësinë e mos ndalimit të parashikimeve të klimës në standardin 2100, siç është e zakonshme, por gjithashtu duke marrë parasysh ndikimet e vazhdueshme.

 Foto: ilustrimet e ekipit se si India rurale ka kaluar nga një mjedis agrar i zënë 521 vjet më parë (lart) në një peizazh më të ndërtuar me infrastrukturë sot (në mes) dhe së fundi se si mund të duket deri në 2500 sipas një skenari të lartë të gazit serë. Këtu, bujqësia kryhet nga robotë autonome, ndërsa njerëzit kërkojnë pajisje speciale mbrojtëse për të mbijetuar nga nxehtësia e shtuar.

Ky studim nuk është i vetmi këtë javë që paralajmëron për ndikimet e ardhshme të ndryshimit të klimës në botën që njohim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Shokohen” studiuesit/ Zbulojnë anijen misterioze të groposur 36 metra nën rërë

Publikuar

-

Nga

cna lajme kuriozitete

Një anije misterioze 40 metra e gjatë që mund të jetë një anije luftarake 200-vjeçare e Marinës Mbretërore është zbuluar në një plazh në Letoni.

Vendasit në Letoni zbuluan trarët e ekspozuar të anijes në plazhin Daugavgrīva, pranë Rigës në Letoni

Studiuesit e zbuluan anijen pasi hoqën një shtresë rëre 36 metra që mbulonte lëndën drusore

Shtresat e bakrit tregojnë se dikur ishte e mbuluar me pllaka bakri të krijuara për të mbrojtur pjesën nënujoreEkspertët nuk e dinë emrin e anijes, nga erdhi apo edhe sa e vjetër është në të vërtetë. Sidoqoftë, ata spekulojnë, nga pllakat e bakrit, se është një luftanije e Marinës Mbretërore të Shekullit 19

Sipas Daily Mail, mosha e anijes është gjithashtu e panjohur, por është bërë nga lisi, një material popullor i ndërtimit të anijeve në Britani deri në mesin e viteve 1800, duke bërë që mjohësit e trashëgimisë letoneze të sugjerojnë se mund të jetë midis 150 dhe 200 vjeç.

LEXO EDHE:  Burri përpiqet të martohet me një kobra

LEXO EDHE:  Tatuazhet për çifte, idetë më të bukura dhe origjinale

“Gjatë gërmimit ne e kuptuam se duhet të vazhdonim sepse kishte më shumë për të zbuluar. Diçka që me shumë gjasa fle nën rërë, ndoshta edhe një anije të tërë,” tha një prej eskvatoristëve.

Pllakat e bakrit, të cilat mbronin kundër krimbave të anijes dhe efektit gërryes të ujit të kripur, janë hequr prej kohësh, por imazhet e mbetjeve tregojnë se trarët e saj prej druri janë ‘të ruajtur në mënyrë të jashtëzakonshme’./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Kampionati botëror i kungujve/ Habit kultivuesi, ja me çfarë peshe garon

Publikuar

-

Nga

Në Half Moon Bay, Kaliforni, mbahet kampionati botëror i kungujve. Një kultivues amerikan ka habitur të gjithë sepse ka garuar me një kungull që peshon plot 993,8 kg.

Kultivuesi nga shteti i Uashingtonit fitoi kampionatin e 48-të Botëror të Kungujve, që u zhvillua në Half Moon Bay, Kaliforni. Jeff Uhlmeyer nga Olympia, shteti i Uashingtonit, mori një çmim prej 19,709 dollarë pasi kungulli i tij peshonte 993,8 kg.

LEXO EDHE:  U bëmë pjesë e studimit për testimin e medikamenteve kundër Covid-19/ OBSH vlerëson Shqipërinë

LEXO EDHE:  “A do kemi dasmë këtë verë?”/ Sindi gati për martesëTravis Gienger fitoi kampionatin në vitin 2020 me një kungull që peshont 1065,9 kg, kungulli më i rëndë i peshuar në Amerikën e Veriut. Video e kungullit të tij po bën xhiron e rrjetit./CNA.al

video

LEXO TE PLOTE