Connect with Us

Nisja e mësimit plotësues në 1 Shtator/ Ministrja Kushi apel të gjithë mësuesve

Politikë

Nisja e mësimit plotësues në 1 Shtator/ Ministrja Kushi apel të gjithë mësuesve

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka inspektuar disa prej shkollave në Tiranë për të parë nga afër masat që janë mëarrë në prag të nisjes së mësimit plotësues nga data 1 Shtator.

Kushi iu ka bërë apel të gjithë arsimtarëve të pavaksinuar që t’i bashkohen sa më muajti të hapur të vaskinimit masiv, në mënyrë që kemi një vit shkollor sa më të sigurt dhe të mbarë.

Vizitë në shkolla të ndryshme të Tiranës për të parë nga afër masat e ndërmarra në prag të nisjes së mësimit plotësues më datë 1 Shtator.

Një apel ndaj të gjithë arsimtarëve të pavaksinuar deri më tani që t’i bashkohen sa më parë muajit të hapur të vaksinimit masiv, në mënyrë që të kemi një vit shkollor të mbarë dhe të sigurt”, shkruan Kushi në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Braktiset parku i qytetit/ Andi Përmeti apel Bashkisë Korçë

Ndërkohë pak më parë, Ministria e Shëndetësisë ka publikuar protokollin me masat anti-Covid që duhet të ndjek të ministria e Arsimit, dhe më pas institucionet vartëse, me rastin e nisjes së vitit të ri shkollor 2021-2022.

Kështu, ndryshe nga vitet e tjera, ky vit shkollor do të zhvillohet duke ndjekur disa masa, që nga oraret fikse, distanca mes nxënësve, apo dhe mbajtja e maskave në klasë por dhe në ambientet e shkollave.Një sërë rregullash duhet të zbatojnë edhe mësuesit.

Mësuesit duhet të jenë të vaksinuar teksa ditën e nesërme pritet të nisë mësimi plotësues. Në rast se mësuesit nuk janë të vaksinuar atëherë duhet të merren masat që të vaksinohen brenda 30 shtatorit.

ISHP parashikon dhe rastin kur mësuesi nuk është i vaksinuar dhe për këtë ai ose ajo duhet të paraqesë dokumentin e mjekut të familjes ku paraqitet arsyeja e mosvaksinimit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Kujdes, Luli po ju përgjon!”/ Gazetari i “nxjerr bojën” Bashës, tregon çfarë ndodh në selinë e PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Gazetari Bledian Koka ka reaguar pas deklaratës së mbrëmshme të nënkryetares së PD, Grida Duma, e cila pranoi publikisht se Basha përgjon deputetët e tij.

Në një postim në rrjetet sociale, Koka shkruan se me urdhër të Bashës, gjithë selia është mbushur me “çimka” përgjuese të cilat janë e vetmja shpresë që “kryetari” te jetë në gjendje të bëjë për aq sa mundet gjumin e qetë këto ditë.

Kujdes, Luli po ju përgjon!

Një nate me pare zyrtaret e larte te PD-se konfirmuan publikisht aktet penale qe konsumohen ne mbledhjet e grupit te Selise Blu te cilat regjistrohen ne kundershtim me ligjin. Ajo qe mesojme sot eshte se qe pas vendimit te Lulzim Bashes per te perjashtuar Sali Berishen nga grupi i PD, SHQUP-i eshte kthyer ne identitet. Me urdher te kryetarit raportohet se e gjithe selia eshte mbushur me “çimka” pergjuese te cilat jane e vetmja shprese qe “kryetari” te jete ne gjendje te beje per aq sa mundet gjumin e qete keto dite…LEXO EDHE:  Meta apel qytetarëve për Pashkë/ "Mos kini frikë, përhapni kurajo dhe shpresë"

LEXO EDHE:  Gazetarja kosovare sfidon “patriotët” për Bregoviç/ “Më gjeni qoftë dhe një fakt që ai ka frymëzuar masakrat”

p.s…ne foto momente nga puna e Lulit duke konspektuar levadat e te “regjenteve” te tij te regjistruara nga ‘çimkat” e vendosura ne PD”-shkruan Bledian Koka./CNA.al

Video-Skandali në PD/ Basha përgjon deputetët e tij

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ne mblidhemi në një moment kritik”/ Berisha: PD dhe demokracia ndodhen në udhëkryq

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike berisha

Ish kryeministri Sali Berisha ndodhet në qytetin e Beratit ku po mban Foltoren e 11-të për një PD më të hapur, më të fortë dhe më të bashkuar.

Nga aty, ish lideri historik është pritur me entuziazëm nga qindra demokratë, nga ku nuk ka kursyer edhe akuzat në drejtim të qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama. Berisha shprehet se kryeministri Rama grabiti mandatin e tretë, pas tetë viteve dështim në qeverisje, ndërsa ngriti edhe shqetësimin se PD dhe demokracia në Shqipëri ndodhet në udhëkryq.Dua tu përshëndes përzëmërsisht, të përulem me mirënjohje para jush për të gjithë ndihmesën tuaj të jashtëzakonshme. Mbështetjen e madhe që i keni dhënë PD dhe demokracisë. Berati ka qenë dhe mbetet në demokraci diamanti i kurorës së saj. Me trashëgiminë e madhe të qytetarëve të këtij qyteti sot fatkeqësisht berati është pasuri botërore që bën krenar çdo shqiptar.

Ne mblidhemi në një moment kritik, në një periudhë udhëkryqi të vërtetë për demokracinë shqiptare për PD por po kaq edhe për Shqipërinë. Sot një regjim i cili pranohet botërisht si një narkoshtet hyri në mandatin e tij të tretë. Edi Rama grabiti mandatin e tretë, pasi në tetë vite e nxiu reputacionin, emrin por edhe jetën e shqiptarëve në botë”, shprehet Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“O Sali, o hero”/ Berisha “ndez” Beratin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri Sali Berisha pasditen e sotme është ndalur në një takim me demokratët e Beratit.

“Foltorja” zhvillohet në Pallatin e Kulturës, të qytetit të Beratit, ku Berisha është pritur me entuziazëm dhe brohorima nga qindra demokratë.

Demokratët kanë brohoritur në kor “O Sali, o hero, gjithë Shqipëria ty të do”.Lëvizja e Berishës dhe takimet e tij në terren me demokratët, kanë rikthyer shpresën e tyre për një opozitë më të fortë përballë kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  Moti i keq në Kapshticë/ Policia kufitare apel qytetarëve

LEXO EDHE:  Manastirliu në spitalin Covid4/ Apel qytetarëve: Kush është patriot, zbaton rregullat

Kujtojmë këtu se deri tani Berisha ka zhvilluar 10 takime me demokratët, në 10 qarqe. Fillimisht në Tiranë, më pas në Fier, në Vlorë, në Durrës, në Elbasan, në Gjirokastër, Shkodër, Korçë, Kukës dhe Dibër. Ndërsa sot është ndalur në Berat./CNA.al

LEXO TE PLOTE