Connect with Us

PERSONAZH-Ilir Vrenozi, zëri rebel/ Kritik i Ramës dhe i zhgënjyer nga Basha

Në QYTETIN tim

PERSONAZH-Ilir Vrenozi, zëri rebel/ Kritik i Ramës dhe i zhgënjyer nga Basha

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ilir Vrenozi është korçari më i famshëm, i cili nëpërmjet fotove dhe statuseve të tij në Facebook, ka tërhequr vëmendjen e njerëzve dhe të mediave. Video e parë që ka pushtuar portalet dhe televizionet, ka qenë në Dhjetor të vitit 2015, atëherë kur Vrenozi spikati si personazh me sarkazmën e tij.

Video u bë për kryeministrin Rama, i cili në atë fundvit dha shpërblime për administratën dhe pensionistët, ndërsa ironia e Vrenozit ishte për njerëzit e papunësuar që u lanë pa shpërblim.

Urimi i veçantë që i drejtoi Ramës ishte “Gëzuar Vitin e Ri. Të zëntë tartakuti!”. U desh vetëm kjo video që Vrenozi të kthehej në personazhin e rrjeteve sociale, i cili që prej atij viti nuk është larguar nga Facebooku dhe qëndron aktiv për çdo zhvillim politik.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Për ata që se njohin, Iliri është me origjinë përmetare, i ardhur familjarisht në Korçë në 1950, dhe është i djathtë i flaktë. Kjo lidhet me faktin se gjatë komunizmit gjithë pronat e gjyshit të tij kaluan në pronësi shtetërore.

Familja Vrenozi u kthye nga një familje aristokrate në një familje të thjeshtë. Videot në rrjetet sociale, Iliri i bën krejt natyrshëm në ambjentet e banesës së tij, duke dhënë mesazhe të kuptueshme për këdo që i sheh, dhe duke denoncuar çdo padrejtësi të qeverisë.

Në 2017 kam patur 5000 shokë në facebook dhe 20 mijë ndjekës, por atë adresë ma vodhën “rilindasit” për shkak të videove ironike që hidhja. Hapa adresë të re dhe tashmë kam 10 mijë ndjekës, dhe 12 mijë në grupi që kam krijuar. Nuk mund të rri pa reaguar ndaj padrejtësive që i bën kjo qeveri shtresave të pambrojtura dhe të varfëra.

Për shembull, kryeministri Rama nuk më pëlqen fare për shkak të arrogancës së tepruar që tregon ndaj njerëzve. Dhe që vazhdon çdo ditë të rrënojë mirëqënien e shqiptarëve, duke rritur së fundmi edhe çmimin e bukës, qumështit dhe kosit.

Foton me Ramën e kam bërë në vitin 2015, gjatë inagurimit të parkut, dhe pasi i kërkova për një foto më tha OK, duke mos e ditur se çfarë do ndodhte më pas. Në atë kohë ende nuk më njihnin njerëzit.” – thotë Vrenozi.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Iliri ka pasion fotografinë, ai “shfrytëzon” rastet për të bërë foto me politikanë, sportistë, dhe personazhe publikë nga të gjitha fushat. Dhe kjo për të krijuar koleksionin e tij të fotove.Ne zgjodhëm disa nga personazhet më të njohur që Iliri ka takuar për foto.

Kryetari i opozitës Lulzim Basha është një nga politikanët që Vrenozi ka mbështetur por edhe kritikuar disa herë.

Basha më ka pritur në Janar të 2017 në zyrën e tij, një ditë para se të ngrihej çadra në kryeqytet. E mbështeta idenë e tij për këtë lloj proteste por e kundërshtova direkt kur ai bëri marrëveshjen në Maj të atij viti me Ramën. Kjo tregoi që të gjithë demokratët me shpirt u zhgënjyen nga ky veprim i kryetarit të opozitës.

Në Qershor të 2019 sërish kam patur pakënaqësi nga kryetari për shkak të ndërprerjes së protestave, ku e fundit që duhej të ishte protestë e fortë ndaj zgjedhjeve lokale një partiake, Basha zgjodhi të dilnim në protestë me familjet dhe buqeta me lule. Unë isha krejt kundër këtij vendimi.

Dhe e fundit që i ka dhënë “goditjen” Bashës, ishte zhgënjimi i të gjithë votuesve që mbështetën Partinë Demokratike, dhe humbja që pësuam në këto zgjedhje.

LEXO EDHE:  Veprimi i Elisa Spiropalit habiti të gjithë sot/E vutë re këtë detaj?

Unë jam i mendimit se pas humbjës së zgjedhjeve, Basha duhet të jepte dorëheqjen si kryetar. Gjithsesi unë e mbështes si liderin e opozitës, por më ka humbur besimi që Lul Basha mund të rrëzojë qeverinë e Edi Ramës.” – shprehet Iliri.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Të preferuarit e Vrenozit nga deputetët e opozitës janë Tomorr Alizoti, Dashamir Shehi dhe Grida Duma. Arsyen e tregon vetë ai për të gjithë lexuesit.

Tomorr Alizoti më pëlqen sepse është nga të vetmit familje puro e persekutuar. Historia e tij është e dhimbshme dhe unë mendoj se do të ishte një nga figurat më të denja për të udhëhequr të djathtën në vazhdim.

Dashamir Shehin unë e thërras “daja”, dhe e vlerësoj si figurë pasi fjalimet e tij në parlament janë gjithmonë të goditura. Edhe pse është i moshuar, sërish ka një kontribut të veçantë në politikë. Ndërsa Grida Duma është ndër të paktat femra që mund ta konsideroj me plot gojë “sherbetin e opozitës”. Krahas bukurisë femërore, e vlerësoj edhe për inteligjencën dhe artikulimin e saj.” – tregon Vrenozi.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Suprizën më të bukur që Vrenozi ka marrë gjatë këtyre viteve ishte vizita e presidentit Meta në shtëpinë e tij.

Ishte supriza më e bukur që më kanë bërë. Presidenti Meta më vlerëson shumë për kontributin tim si zëri i qytetarëve të thjeshtë. Nuk e mendoja që do vinte për vizitë në shtëpinë time, pasi unë e kam goditur shumë LSI-në e Ilir Metës.

Dhe me këtë vizitë ai tregoi qytetarinë dhe mirësjelljen e tij ndaj meje. Nuk biseduam asnjë gjë lidhur me politikën. Qëndroi rreth 30 minuta me ne.

Besoj se me përvojën që ai ka gjatë këtyre 30 viteve në politikë dhe goditjen që i jep Edi Ramës, më duket më lider i opozitës krahasuar me Lul Bashën. Pra, Edi Rama më shumë ja ka frikën Ilir Metës si politikan se sa Bashës që i thotë “Rritu, rritu se je i vogël akoma” – thotë Iliri.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Por çfarë mesazhi jep Iliri për popullin?

Unë mendoj se ky popull është në gjumë, sa më shumë ta keqtrajtosh aq më shumë të do, sepse është popull me mentalitet komunist. Me sa kam kuptuar, ky popull është lodhur nga kjo politikë 30 vjeçare, duhet me patjetër një “revolucion”.

Duhet të ndryshojë sistemi dhe të krijohet fryma e re e shpresës që të gjithë shqiptarëve u ka vdekur.  Unë si prind, kam rritur dy fëmijë dhe s’dua ta mendoj që e ardhmja e tyre të jetë jashtë vendit. Është vërtet e dhimbshme që fëmijët që kam rritur me sakrifica të mëdha, t’iu them të ikin nga ky vend. Dhe kjo ndodh jo vetëm tek unë, por tek të gjitha familjet shqiptare.” – shprehet me keqardhje Vrenozi.

Së fundmi, Ilir Vrenozi shprehet se politika e ka marrë peng Shqipërinë, aq sa nuk mund të shihet drita në fund të tunelit. Partitë duken si ndërmarrje të cilat marrin pas vetes militant dhe servila./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Në QYTETIN tim

REPORTAZH-“Benvenuti in Calabria”/ Erion Lame sjell shijen e kuzhinës italiane në Korçë

Publikuar

-

Nga

Kulinaria korçare prej vitesh ka tërhequr vëmendjen e turistëve vendas e të huaj. Ky qytet i kulturës, traditës dhe mikpritjes, ka në tërësi një numër të madh baresh dhe restorantesh por javën e fundit, qytetit i është shtuar një tjetër restorant tepër i veçantë dhe që përcjell një risi për të gjithë qytetarët korçarë dhe vizitorët.

“Benvenuti in Calabria” është restoranti më i ri në qytet, të cilit sapo i dëgjojmë emrin menjëherë mendojmë për Italinë. E ju do të pyesnit çfarë lidhje ka Italia me Korçën? Pikërisht, gatimin! Atë gatim të shumëllojshëm, me receta krejtësisht italiane, e me produkte italiane. Me pak fjalë, në këtë restorant do të gjeni shijen italiane që mungon në qytetin e Korçës.

Restoranti është tepër i lehtë për t’u gjetur, mjafton të kërkojmë në maps emrin e tij dhe menjëherë del vendndodhja e saktë. Mikpritësit tanë ishin çifti i bashkëshortëve, Edvina dhe Erion Lame, të cilët janë pronarët e restorantit.

Gjatë bisedës me ta, mësuam risitë e të veçantat e këtij vendi, që do të donim ti ndanim me lexuesit e CNA.al.  Ndryshe nga restorantet e tjera, “Benvenuti in Calabria” në mënyrën e arredimit, ka ndërthurrje të tradicionales me modernen, me ngjyrat e ngrohta që të bëjnë të ndihesh i qetësuar, një projekt ky i cili u realizua nga një arkitekt grek.

“Vendosëm që për projektin të merrej një arkitekt grek i cili jeton në Korçë, dhe padyshim që ambjenti ka dalë shumë i bukur dhe i ngrohtë. Jo vetëm për mënyrën e arredimit por edhe me ngjyrat e lehta që nuk të “lodhin” syrin. Në restorant janë gjithsej 12 tavolina, dhe kapaciteti i klientëve shkon deri në 70 persona. Të gjitha tavolinat janë të bëra vetë, me dru arre dhe karriget që kemi zgjedhur janë mjaft të rehatshme për klientin. Gjithashtu, ajo çka bie në sy në ambjentin e restorantit është druri i bamboo-së që kemi vendosur ta bëjmë pjesë të arredimit.” – shprehet Erioni.

LEXO EDHE:  Andi Bejtja zbulon arsyen pse ambasadorët pranuan postin/Çfarë duhet të bëjë Rama urgjent

LEXO EDHE:  Prezenca e Ramës në televizionin italian/ Lubonja: Turpi i Bruno VespësEdvina, bashkëshortja e tij është pjesë mjaft e rëndësishme e kuzhinës së restorantit, për vetë faktin se ajo përgatit pizzat për klientët.

“Kuzhina është pasioni im, prej vitesh jam munduar që të mësoj receta të ndryshme, por si specialitet i imi mbeten picat. Në menunë tonë kemi 16 lloje picash, të gjitha napolitane, dhe jemi restoranti i vetëm me këto lloje. Ajo çka e bën të veçantë picën, është përgatitja me dorë, pra në mënyrë artizanale, me salca të ndryshme nga të cilat janë emëruar edhe picat. Ne përdorim vetëm mozzarella, jo djathin guda që përdoret zakonisht në pica, po ashtu salcat i përgatisim vetë, ndërsa proshutat janë të gjitha italiane. Disa nga picat më të veçanta janë Sos Pesta, Sos Pikante, Burata, Sos Crema Rosa etj. Krahas picave, primare mbetet edhe përgatitja e pastave në mënyrë artizanale, po ashtu edhe gatimet e kafshëve të egra dhe peshkut.” – tregon Edvina.

Inagurimi i restorantit u bë pak ditë më parë në qytetin e Korçës, ku të ftuar në fundjavë ishin këngëtarët e mirënjohur korçarë Endri dhe Stefi Prifti, të cilët krijuan një atmosferë tepër festive. Klientët kanë ngelur tepër të kënaqur nga mbrëmja fantastike, pjesë e tyre kanë qenë edhe turistë nga Tirana e Shkodra,  dhe më kryesorja është se organizimet do të vazhdojnë edhe gjatë fundjavave pasardhëse. Çdo fundjave në këtë restorant do të ketë organizim të muzikës live me këngëtarë të ndryshëm, dhe me dhjetra lloje verërash italiane që do t’iu shoqërojnë gjatë mbrëmjeve. Ndër të tjera, ky restorant do të ofrojë edhe shërbim delivery për të gjithë banorët e Korçës.

Adresa : Lagjia 7, Rr. “Don Gjon Buzuku” (pallati I Xhengove)

Nr tel 082211070 / 0695515020.

LEXO TE PLOTE

Në QYTETIN tim

REPORTAZH-Ekspozitë me punime artizanale/ Korça, qyteti ku arti i punimit me dorë ruhet brez pas brezi

Publikuar

-

Nga

cna reportazh

Një ekspozitë mjaft e veçantë me punime artizanale është çelur në Bibliotekën “Thimi Mitko” në qytetin e Korçës.

Ndërthurja e të kaluarës me të tashmen vjen me shumëllojshmëri punimesh dore ku zonjat  korçare vijojnë të ruajnë traditën dhe kulturën shekullore.

Natasha Çapa ka shpalosur ekspozitën e saj, punimet e së cilës i janë dashur 5 vite për ta realizuar.

Artin e realizimit të punimeve me dorë si qëndisma, punime me grep, punime me shtiza apo thurrje të ndryshme, Çapa shprehet se e ka trashëguar nga nëna e saj dhe e ruan me fanatizëm.

Me siguri do të pyesni për se e kam quajtur ekspozitën “Edhe unë punoj”? Sepse jo të gjitha mund të reklamohen në internet. Nga dëshira e mirë për të punuar, unë kam 5 vjet që e kam filluar, dhe për të transmetuar mirësinë time në këto qëndisje.

E kam të trashëguar nga nëna ime e cila punonte dhe qëndiste shumë. Tematikat janë të ndryshme pasi unë I kam përshtatur sipas stinëve, dhe festave të ndryshme si Halloëeen, Pashkën, Krishtlindjen etj. Për vendosjen e punimeve më ka ndihmuar mbesa ime Natalia, e cila ka shumë dëshirë të mësojë këtë lloj profesioni,” – shprehet Çapa.Ndër të tjera, ajo tregon vështirësitë për gjatë gjithë jetës së saj, e deri më sot që mundësitë për të punuar në këtë profesion janë të mëdha.

Të gjitha punimet janë funksionale, për shembull kemi pikturat, të stamposura dhe të qëndisura, që shërbejnë për arredimin e shtëpisë. Nuk kam vendosur që këto punime ti tregtoj, sepse mbeten si kujtim për t’ua lënë fëmijëve të mi dhe mbesës time.

Mendoj se është shumë e rëndësishme të rruhet kjo lloj tradite e punimeve me dorë, sepse e shoh që po humbet dita ditës. Jeta për ne nuk ka qenë kaq e lehtë, e kemi filluar nga hiçi, nuk kemi patur asnjë gjë në atë kohë dhe ka qenë mjaft e vështirë”, tregon Natasha.

LEXO EDHE:  Meta kujton porosinë e bekuar të nënë Terezës/ Dashuria s’mund të mbetet vetëm

LEXO EDHE:  Dokumenti/Edi i jep vëlla Olsit lojërat e fatit për 30 vite

Jorida Tollkuçi , drejtoresha e Bibliotekës “Thimi Mitko”,  thekson se kjo ekspozitë vjen në kuadër të muajit të trashëgimisë kulturore dhe synon promovimin e mëtejshëm të artizanatit.

Zona e Korçës njihet për një traditë të pasur të punimeve me dorë, me vlera historike të trashëguara nga gratë korçare brez pas brezi. Edhe në ditët e sotme, pasioni I disa grave janë punimet me dorë. Ekspozita organizohet në kuadër të muajit të trashëgimisë kulturore dhe po ashtu për të promovuar vlerat kulturore korçare.

Një tjetër synim është pikërisht për të theksuar rëndësinë e rolit të gruas në rruajtjen e traditave. Ekspozita ka ardhur si një ndërrthurrje e së shkuarës me të tashmen”, shprehet Jorida.

Korça mbetet një prej zonave ku artizanati ruhet brez pas brezi dhe ku zonjat korçare po përpiqen ta promovojnë çdo ditë e më tepër .

Ekspozita do të vazhdojë të jetë e hapur për të gjithë të apasionuarit e punimeve artizanale, dhe në të do të mund të gjejnë punë të ndryshme dore duke filluar nga qëndismat, jastëkët e thurrur, veshje çanta të ndryshme si edhe qilima. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Në QYTETIN tim

REPORTAZH-Kampionati i 30-të ballkanik i atletëve master, në Korçë/ Mbi 700 atletë veteranë pjesëmarrës

Publikuar

-

Nga

cna lajme sporti

Sporti nuk njeh moshë ndaj mbi 700 atletë të grupmoshave të ndryshme nga Ballkani dhe Europa u bënë bashke tek Zona Sportive e Korçës për të garuar.

Korça në ambientin e saj sportiv ka mirëpritur kampionatin e 30-të Ballkanik të Atletëve Master, i cili u zhvillua për herë të parë në Shqipëri.

Nga më të rinjtë deri tek 80 vjeçarët nisën garat e këtij eventi që erdhi për herë të parë në Korçë. E  veçanta e këtij kampionati ishin atletët veteranë të cilët ishin po aq në formë, energjikë, ku dëshira dhe pasioni për sportin nuk kushtëzohen kurrësesi nga mosha. Sporti u fal adrenalinë dhe kënaqësi.

Ivanov Mihail është 68 vjeç, dhe prej një jete të tërë, i është përkushtuar sportit të hedhjes së çekiçit, më konkretisht që prej vitit 1966.

Po marr pjesë me kënaqësi të vecantë ketu. Ka 3 vite që behem pjese e këtij aktiviteti dhe më pelqen shume duke marre ne konsiderate edhe moshen time dhe gjendjen time është vertet dicka e bukur.

Përfaqësoj Bullgarinë dhe do të marr pjesë në hedhje çekiçi. Jam stervitur thuajse gjithe jeten time qe nga viti 1966 dhe vazhdoj ende të stërvitem mjaftueshëm e bëj për të qenë i shëndetshëm. Këtu ka atletë më të vjetër se unë në moshë por edhe më të rinj, është bukur të jesh mes tyre.” – shprehet Ivanov.

Agron Mucaku vjen nga Kosova dhe i është bashkuar këtij kampionati me garën 400 metra me pengesë. Rekordmeni i 110 metrave dhe i 400 metrave në pengesë , titull i marrë para 35 vitesh , vijon të jetë i tillë pasi askush në këto vite nuk nuk ka mundur të arrijë kohën dhe tia rrëmbejë tiltullin.

LEXO EDHE:  Dokumenti/Edi i jep vëlla Olsit lojërat e fatit për 30 vite

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela zbardh prapaskenat/ Çfarë i kërkoi Macron Ramës

Ndjehem shumë mirë, vij nga Kosova dhe do të marr pjesë në një vrapim 400 metra me pengesa për grupmoshën 55 deri 59 vjeç. Ky është një shans që nuk e kam patur rastin të marr pjesë në gara ballkanike, dhe vendosa që në këtë moshë ta provoj dhe ja ku jam sot.Është një kënaqësi e paparë, me njerëz shumë të mirë që marrin pjesë. Jam kampion i Kosovës, ku para 35 vitesh kam shënuar rekordin prej 15 sekondash në 110 metra dhe 58 sekonda në 400 metra me pengesa. Këto aktivitete duhet të përsëriten sa më shpesh”, tregon Mucaku.

Organizatori Rudi Bektashi tregohet entuziast që një kampionat i tillë zhvillohet për herë të parë në Shqipëri.

Pavarësisht situatës pandemike mbi 600 atletë të huaj janë pjesëmarrës dhe 100 atletë shqiptarë të ardhur nga të gjitha qytetet e vendit.

“Kampionati i 30-të Ballkanik i Atletikëve Veteranë që u bë për herë të parë në Shqipëri dhe në Korçë, ka një pjesëmarrje shumë të madhe, megjithëse është kohë pandemie.

Saktësisht janë 718 atletë të rregjistruar dhe që do të marrin pjesë në këtë kampionat. Mbi 600 prej tyre janë të huaj, por ka edhe atletë shqiptarë që kanë përfaqësuar të gjitha bashkitë e Shqipërisë. Ambjenti është shumë festiv, çdo gjë po shkon për së mbari e me një rritëm shumë të mirë”,  shprehet Bektashi.

Ballkanik i Atletëve Master ka sjellë një atmosferë ndryshe për qytetarët korçarë dhe për vetë qytetin e Korçës. Të interesuar për të parë garat, kanë qenë edhe banorët sportdashës të cilët kanë shijuar kampionatin e atletëve veteran, e arsyeja kryesore mbetet mosha e tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE