Connect with Us

Përdoruesit e video-lojërave nuk do të mund të qëndrojnë më shumë se 1 orë në internet

Teknologji

Përdoruesit e video-lojërave nuk do të mund të qëndrojnë më shumë se 1 orë në internet

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Lojtarët online nën moshën 18 vjeç do të lejohen të luajnë vetëm për një orë të premteve, fundjavave dhe gjatë ditëve të festave, sipas rregullatorit kinez të videolojërave.

Administrata Kombëtare e Shtypit dhe Publikimit tha për agjencinë shtetërore të lajmeve “Xinhua” se lojërat do të lejoheshin vetëm nga ora 20:00 deri në 21:00.

Ai gjithashtu udhëzoi kompanitë e lojërave për të parandaluar fëmijët që luajnë jashtë këtyre rregullave.

Në fillim të këtij muaji një media shtetërore i quajti lojërat online “opium shpirtëror”.

Inspektimet e kompanive të lojërave në internet gjithashtu do të rriten, për të kontrolluar nëse afatet kohore po zbatohen, tha rregullatori.

Rregullat e mëparshme e kishin kufizuar lojën online të fëmijëve në 90 minuta në ditë, duke u rritur në tre orë gjatë pushimeve.

LEXO EDHE:  Kostoja e të pasurit fëmijë në Kinë

Masa pasqyron një shqetësim të gjatë për ndikimin e lojërave të tepërta tek të rinjtë.

Një muaj para kufizimeve të fundit, një artikull i publikuar nga” Economy Daily” pretendonte se shumë adoleshentë ishin bërë të varur nga lojërat online dhe po ndikonte negativisht tek ata.

Artikulli nxiti rënie të konsiderueshme të vlerës së aksioneve në disa nga firmat më të mëdha të lojërave online në Kinë.

Në korrik, gjiganti kinez i lojërave Tencent njoftoi se po bënte njohjen e fytyrës për të ndaluar fëmijët të luanin midis orës 22:00 dhe 08:00.

Ky veprim pasoi frikën se fëmijët po përdornin letërnjoftimet e të rriturve për të anashkaluar rregullat./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Apple prezanton kompjuterin më të avancuar në botë/ Mund të përdoret edhe si aparat fotografik

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Apple ka prezantuar “MacBook Pro” të ri i cili kushton 1,999 dollarë. MacBook është deri në 70% më i shpejtë se modelet e mëparshme dhe risjell një veçori që me shumë mundësi shumë nga ne e prisnin, karikuesin magnetik të laptopit MagSafe.

 

MacBook Pro 14-inç kushton 1,999 dollarë dhe 16-inç fillon nga 2,499 dollarë

Kompjuteri përfshin çipat më të fundit të Apple M1 – Pro dhe Max.

Apple organizoi eventin e prezantimit të kompjuterit të ri brenda një muaji për t’i treguar botës MacBook -un e tij më të fundit dhe më të avancuar.

Çfarë risi të tjera sjell kompluteri MacBook?Thamë se MacBook Pro i ri përmban çipat e rinj të gjigantit teknologjik M1 Pro ose M1 Max, duke e bërë atë deri në 70 përqind më të shpejtë se paraardhësit e tyre, gjithashtu kompjuteri vjen në dy madhësi, 14 inç dhe 16 inç, por ndryshe nga modelet e mëparshme, këto janë të dizajnuara me disa porta për kufje, ngarkuesin MagSafe dhe pajisje të tjera.

MacBook Pro i ri përmban një ekran Liquid Retina XDR, për lidhje të avancuar, një aparat fotografik 1080p FaceTime HD dhe ‘sistemin audio më të mire” sipas Apple.

LEXO EDHE:  Festivali i Ujit për të festuar Vitin e Ri

LEXO EDHE:  Shpërthen një tjetër sëmundje në Kinë/ 3,245 persona të infektuar me “ethe mesdhetare”

Greg Joswiak, nënkryetari i lartë i Apple për Marketingun në mbarë botën, tha në një deklaratë: ‘Ne kemi vendosur të krijojmë komjuterin më të mirë pro në botë, dhe sot jemi të lumtur për të prezantuar MacBook Pro krejt të ri me M1 Pro dhe M1 Max-a kombinim që ndryshon performancën, jetëgjatesine e pakrahasueshme të baterisë dhe karakteristika novatore”.

Modelet e reja gjithashtu eliminuan ‘Touch Bar’ që fansat e Apple kishin krijuar dhe rivendosën disa lidhje më të thjeshta për tu përdorur.

Të dy modelet kanë tre porte “Thunderbolt 4” për të lidhur pajisje periferike me shpejtësi të lartë, një vend i kartës SDXC për qasje të shpejtë në media, një port HDMI për lidhje me ekranet dhe televizorët dhe një prizë kufje.

Apple gjithashtu ka sjellë MagSafe me një gjeneratë të tretë që ka karakteristika dhe dizajn të përditësuar për marrë sa më shumë energji nepermjet karrikimit- siguron deri në 50 përqind të jetës së baterisë në vetëm 30 minuta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Studiuesit: Ka 50 efekte të dëmshme të lidhura me përdorimin e rrjeteve sociale

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sipas një studimi ka pothuajse 50 efekte të dëmshme të lidhura me përdorimin e mediave sociale, dhe jo të gjitha lidhen me shëndetin mendor. Akademikët në Universitetin e Teknologjisë në Sidnei raportojnë 50 efekte të mëdha të dëmshme të lidhura me përdorimin e faqeve si Facebook , Twitter dhe Instagram.

Midis tyre janë ankthi, depresioni , ngacmimi, nxitja për vetëvrasje, sulmet në internet, delikuenca, xhelozia, mbingarkesa e informacionit dhe mungesa e sigurisë në internet, thonë studiuesit. Në përgjithësi, çështjet e mediave sociale variojnë nga problemet e shëndetit fizik dhe mendor deri tek ndikimet negative në punën dhe performancën akademike, si dhe çështjet e sigurisë dhe privatësisë, sipas studiuesve.

Deri më tani, hulumtimi në rrjetet sociale është përqendruar “në shumicën e tyre në përfitimet dhe potencialin e tyre”, thonë ata, por kjo do të thotë se efektet e tyre negative janë anashkaluar. “Ky studim bazohet në punën e kufizuar ekzistuese në të ashtuquajturën” anën e errët “të përdorimit të rrjeteve sociale”.

“Popullariteti i madh i rrjeteve sociale nxjerr në pah rëndësinë e të kuptuarit të implikimeve pozitive dhe negative të përdorimit të tyre.”  Për studimin, ekipi rishikoi më shumë se 50 artikuj kërkimor të botuar midis 2003 dhe 2018.  Në vitin 2003, media sociale ishte ende në fillimet e saj dhe Facebook nuk do të krijohej për një vit tjetër. Një nga rrjetet e hershme sociale, MySpace, u themelua në 2003.

Gjithashtu në mesin e 46 efekteve të dëmshme të mediave sociale u zbulua shkelja e privatësisë, mashtrimi, paniku, konflikti me të tjerët dhe një oreks i shtuar për të marrë rrezik financiar.

LEXO EDHE:  Shpërthen një tjetër sëmundje në Kinë/ 3,245 persona të infektuar me “ethe mesdhetare”

LEXO EDHE:  Festivali i Ujit për të festuar Vitin e RiPor efektet nuk ishin të lidhura vetëm me shëndetin mendor, siç shpjegon autorja e studimit Layla Boroon në Universitetin e Teknologjisë Sydney. “Disa nga ndikimet më të zakonshme negative përfshinin dëmtimet psikologjike të tilla si xhelozia, vetmia, ankthi dhe ulja e vetëbesimit, si dhe gjëra të tilla si ekspozimi ndaj programeve me qëllim të keq dhe rreziqet për tu bërë pre në rrjetet sociale,” tha ajo.

Në përgjithësi, studiuesit grupuan efektet negative në gjashtë tema ‘kostoja e shkëmbimit social’, ‘përmbajtja e bezdisshme’, ‘shqetësimet për privatësinë’, ‘kërcënimet e sigurisë’, ‘ngacmimi kibernetik’ dhe ‘performanca e ulët’. Kostoja e shkëmbimit shoqëror përfshin dëmet psikologjike, të tilla si depresioni, ankthi ose xhelozia, dhe kosto të tjera të tilla si humbja e kohës, energjisë dhe parave.

Përmbajtja e bezdisshme, ndërkohë, përfshin një gamë të gjerë përmbajtjesh që i bezdis, shqetëson ose irriton përdoruesit, qofshin të dhunshëm, seksualë apo të turpshëm.  Aktualisht, rrjetet e mediave sociale si Facebook dhe Instagram përdoren nga më shumë se 3.6 miliardë njerëz në mbarë botën.

Boroon aktualisht po heton faktorët që ndikojnë në varësinë nga mediat sociale dhe strategjitë që njerëzit përdorin për të rregulluar sjelljen e tyre. Hapi tjetër do të jetë zhvillimi dhe testimi i aplikacioneve, veçorive të projektimit dhe zgjidhjeve të tjera që mund të zvogëlojnë këto efekte negative./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Rrjetet sociale në kaos/ Ekspertët tregojnë arsyen

Publikuar

-

Nga

cna lajme teknologji

Facebook, Snapchat dhe WhatsApp kanë pësuar ndërprerje të herë pas hershme javët e fundit dhe kanë sjellë shumë shqetësime për përdoruesit.

Gjithsesi vargu i ndërprerjeve ka një shpjegim shumë më të thjeshtë.

Në një intervistë për The Sun, ekspertët dhe analistët thanë se ndërprerjet janë rezultat i firmave të teknologjisë që mbështeten në infrastrukturën e vjetëruar dhe nuk bëjnë përditësime në risitë që sjell teknologjia. Vargu i shkëputjeve të mediave sociale filloi në 4 tetor kur Facebook pësoi  një ndërprerje e madhe. Sikur të mos ishte e mjaftueshme, grupi i platformave të Facebook u rrëzua përsëri më 8 tetor.

Që nga ndërprerja e Facebook, Twitch u hakua më 6 tetor, ndërsa Snapchat u ndërpre  për disa orë të Mërkurën.

ITV Hub, Microsoft Teams, Reddit dhe ofruesit e shërbimeve mobile dhe të internetit BT dhe Three gjithashtu janë mbyllur javët e fundit.

LEXO EDHE:  Cifti më i ëmbël në botë

LEXO EDHE:  Dhunon qenin, ai kthehet me përforcime dhe i shkatërron makinënPasojat ishin të shumta. Miliarda njerëz mbështeten në shërbime si Facebook jo vetëm për jetën e tyre shoqërore, por edhe për bizneset e tyre.

Ndërprerja i kushtoi Facebook rreth 100 milion dollarë në shitjet e humbura të reklamave në internet.

Ndërprerjet çuan në pretendime në faqe si Tëitter dhe Reddit se interneti është “nën sulm“. Të tjerë thanë se çështjet treguan se webi siç e njohim është në “prag të kolapsit“.

Madje kishte sugjerime të rreme se Facebook mund të ketë mbyllur shërbimet e veta në mënyrë që të fshijë informacionin që rezikon qeverinë amerikane nga serverët e tij.

Një përdorues postoi në Twitter: “Interneti drejtohet nga një mori monopolesh të paaftë, dhe ndoshta, arsyeja pse kemi probleme të tilla është paaftësia”./CNA.al

LEXO TE PLOTE