Connect with Us

Detajet që u fshehën nga ngjarja kriminale/ Çfarë qëllimi ka i “varfëri” Debreshi

Politikë

Detajet që u fshehën nga ngjarja kriminale/ Çfarë qëllimi ka i “varfëri” Debreshi

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike,

Në datën 27 gusht, policia njoftoi se makinës së Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar në Bulqizë, Etlon Debreshi, i ishte vënë një sasi tritoli.

Ajo ishte vemdosur në pjesën e përparme të mjetit të Debreshit, dhe nga shpërthimi kishte pasur vetëm dëme materiale.

Në momentin e parë, policia njoftoi se ishin shoqëruar disa persona, të cilët mund të kishin dijeni për rrethanat e ngjarjes dhe ishte ngritur një grup hetimor nën drejtimin e Prokurorisë së Dibrës, për zbardhjen e plotë të saj dhe kapjen e autorëve.

Në fakt, Elton Debreshi nuk është një emër i panjohur. Ai ka kandiduar në zgjedhjet e fundit, duke sfiduar palët e mëdha politike.

Nga ana tjetër ai ka drejtuar një sindikatë minatorësh dhe së fundi iu vendos edhe tritol në makinë.

Gjithë ky aktivitet publik i tij përmblidhej me faktin se po kundërshtonte sistemin, ishte kundër partive të mëdha politike, në mbrojtje të të drejtave të minatorëve, e të tjera si këto.

Ndoshta vendosja e tritolit, fillimisht u duk se kishte një qëllim të caktuar.

Por, çfarë rezultoi?

Pas hetimeve të bëra, policia shoqëroi vëllain e tij, i cili është edhe autori i dyshuar i ngjarjes.

Pra, vëllai i ka vendosur vëllait tritol në makinë.

Tezat e sulmeve politike apo për shkak se është kryetar sindikate, kanë rënë menjëherë poshtë.

Nga ana tjetër, policia dhe prokuroria po thellojnë hetimet. Pasi Debreshi dyshohet të ketë pasur dijeni për ngjarjen, dhe kjo e fundit mund të jetë inskenuar e gjitha, thjeshtë dhe vetëm që Debreshi dhe familjarët e tij të përfitonin strehim politik.

Kjo është pjesa që ka të bëjë me politikën. Me faktin se Debreshi kishte qënë kandidat, i vendosej tritol dhe lehtësisht diku në Perëndim do të merrte strehim politik dhe do të merrnin fund hallet e familjes së tij.

Në fakt ka edhe disa detaje të tjera

Si mundet që një kryetar sindikate, i varfër, i papunë siç pretendonte, i larguar nga puna në mënyrë të padrejtë, minator i “mjerë”, kishte Mercedes?

Se askush nuk mund ta besojë se në Shqipëri ka njerëz të varfër dhe të papunë që kanë dhe Mercedeza. Çfarëdolloj të jetë ai, sepse do karburant, duhen paguar taksa.

Nga ana tjetër, këtij Mercedesi, të këtij personi të varfër, këtij aktivisti të madh, i vendos tritol vëllai.

LEXO EDHE:  Thirrjet anti-shqiptare në Bularat/ Policia: 11 persona do ndiqen në gjendje të lirë

Gjithashtu nga hetimet rezultoi se gjatë bisedave ambientale të përgjuara rezulton se shtetasi Alfred Debreshi, është person i implikuar drejtpërdrejt në këtë ngjarje, pasi në bisedat e tij, ai disa herë i drejtohet vëllait të tij, Eltonit, me fjalët: “më fute në burg, me q… nënën”, “e din se m’ke çu më burg o plak”, “na q… nënën mor burr”.

Ku është morali këtu?

E në rast se nuk është për një çështje, që mesa duket është marrja e strehimit politik jashtë vendit, por qenka për motive banale, pse vëllai i vendos tritol vëllait? Cila është arsyeja?

Prandaj këta aktivistë që kthehen në simbole të përkohshme dhe më pas dalin nëpër zullume na tregojnë sesa të kujdesshme duhet të jenë dhe vetë mediat, dhe shoqëria shqiptare ndaj individëve të përdorur apo të keqpërdorur.

Rasti i Elton Debreshit është mjaft domethënës, pasi e filloi si një aktivist dhe protestues në mbrojtje të drejtave të minatorëve, kur në fakt nuk ishte aspak i tillë. Por, u keqpërdor nga një grup neo-marksistësh me qëllime deri në gjobëvënie, u tha në atë kohë nga bizneset që punonin në Bulqizë.

Pra, grupe të caktuara individësh inspironin gjobëvënie ndaj biznesit. Për këtë ka pasur edhe denoncime në polici.

Nga ana tjetër, më pas shohim një aktivist të pavarur politik, i cili dështon dhe merr vetëm një dorë me vota dhe tani një sasi tritoli në një mjet ku autor del vëllai. Me shumë gjasa edhe në dijeni të Elton Debreshit, i cili është marrë në pyetje nga policia dhe hetimet vazhdojnë.

Këta janë aktivistët e “spikatur”, që raporton Shoqëria jonë Civile, dhe mediat herë pas herë, që e fillojnë gjoja si të varfër dhe mbrojtës të të drejtave të minatorëve dhe përfundojnë me mercedeza që iu vendoset tritol për të siguruar strehim politik apo një palë dokumenta, për të jetuar i qetë jashtë Shqipërisë./CNA.al

Eksploziv në mjetin e ish-kandidatit për deputet/ Prangoset i vëllai

Eksplozivi në makinën e ish kandidatit për deputet/ Reagon Sindikata e Minatorëve: Tritoli nuk do të na ndalë

Shpërthim eksplozivi në makinën e ish-kandidatit për deputet

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Çorape leshi, e grisur te gishti”/ “Perla” e radhës nga deputeti Korreshi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i PD-së, Saimir Korreshi ka goditur sërish sot, gjatë mbledhjes së Komisionit të Ligjeve, ku është diskutuar platforma e re, “Agjencia për dialog dhe bashkëqeverisje”.

Projektligji në fjalë u prezantua ditën e sotme nga ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me parlamentin, Elisa Spiropali, por është kundërshtuar nga deputetët e PD.Deputeti Saimir Korreshi, e quajti platformën “si një çorape leshi e veshur në behar”.

“E di si më duket, si çorape leshi e veshur në behar që është grisur te gishti. Kjo agjenci ka shkelur ndonjë ligj? Ku është ajo hierarkia e ligjit. Si ka operuar? Ju deri tani thoni 43 mijë, një shifër e tillë? Sa do të jetë ajo zgjidhja që ky ligj do të ketë konkretisht. Tjetër që kam shumë problem, për sa i përket konfliktit që krijon me gjykatën administrative? Doni ta hiqni gjykatën? Tek ligji propozoni që do marrë vërejtje, do t’i shkulim veshin, do t’i heqim ditën e punës, por ligji parashikon që veprimet dhe mosveprimet bëjnë shpërdorim detyre”, tha Korreshi në komision./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Agjencia për dialog dhe bashkëqeverisje”/ Komisioni i Ligjeve miraton në parim projektligjin

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Ligjeve ka miratuar në parim projektligjin e “Agjencisë për dialog dhe bashkëqeverisje”, i cili është prezantuar në komision nga ministrja për marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali.

Projektligji u miratua me 12 vota pro dhe 6 kundër.

Gjatë shqyrtimit të projektligjit në komision pati debate për mënyrën e funksionimit të tij.

Deputeti i Partisë Socialiste, Fatmir Xhafaj ka theksuar se ligji është i shkruar keq dhe i ka drejtuar disa pyetje ministres.

Xhafaj ka shprehur paqartësitë e tij për projektligjin, duke kërkuar më shumë sqarime nga ministrja.

Ndërsa, deputeti i PD, Oerd Bylykbashi theksoi se ngritja e kësaj platforme është tregues i qartë i politizimit të administratës.

LEXO EDHE:  Misteri i armës së Strazimirit/ Policia: Dorëzoi tjetër

LEXO EDHE:  Misteri i armës së Strazimirit/ Policia: Dorëzoi tjetër

I menjëhershëm ka qënë reagimi i deputetit socialist, Damian Gjiknuri i cili tha se ish-kryeministri Sali Berisha e nisi këtë nismë me anë të telefonit, duke vendosur një numër kontakti për të gjithë qytetarët.Debate ka pasur edhe mes deputetes Ermonela Felaj dhe deputetit Gazment Bardhi./CNA.al

“Agjencia për bashkëqeverisje”/ Bylykbashi kundër, Gjiknuri i kujton Berishën

Debatet në Komisionin e Ligjeve/ Xhafaj “përplaset” me Spiropalin

“Mos më detyro të…”/ Plas sherri në Komisionin e Ligjeve, Bardhi i kthehet keq Ermonela Felajt

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jeni në provë”/ Gledis Nano paralajmëron drejtuesit e rinj të Policisë

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Rreth dy javë pas marrjes së detyrës, në krye të Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka bërë lëvizje, duke filluar nga kupola tek vartësit.

Dje edhe sot ai ka prezantuar një sërë emërimesh të reja, të drejtuesve të qarqeve dhe vartësve të tyre.

Ndërsa ditët në vijim lëvizje pritet të ketë edhe në nivele të tjera të Policisë, së shtetit, si shefa komisartesh, shefa të sigurisë rrugore, shefa krimesh, shefa të anti-drogës dhe në të tjera struktura policore.

Sot gjatë prezantimit të emërimeve të reaja, Nano iu ka tërhequr vëmendjes, duke iu thënë se të gjithë janë në provë.

Ai u ka bërë të qartë drejtuesve të rinj se janë në provë dhe se secili prej tyre do të vlerësohet bazuar në meritokraci dhe integritet.

Ndër të tjera ai iu ka kërkuar drejtuesve të rinj të Policisë vendore, angazhim e përkushtim maksimal për parandalimin dhe goditjen e krimit, të kultivimit të kanabisit deri në zhdukje, parandalimin e krimeve mjedisore dhe ndotjes akustike, parandalimin e përshkallëzimit të konflikteve dhe ndjekjen e tyre, me qëllim zgjidhjen ligjore, duke bashkëpunuar me strukturat e tjera përgjegjëse, bashkëpunim më të mirë me institucionet arsimore, me qëllim krijimin e një ambienti sa më të qetë për mbarëvajtjen e procesit mësimor.

Emërimet e sotme, 19 Tetor 2021

Drejtues Krenar Muço emërohet në detyrën Drejtor në Drejtorinë e Migracionit, në Departamentin për Kufirin dhe Migracionin, në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit.

Drejtues Ferdinand Mara emërohet në detyrën Drejtor në Drejtorinë e Analizës dhe Informacionit Kriminal, në Departamentin e Policisë Kriminale, në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit.

Kryekomisar Artur Selimaj emërohet në detyrën zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet, në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan.

Drejtues Albert Nushi emërohet në detyrën zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet, në Drejtorinë Vendore të Policisë Berat.

LEXO EDHE:  Nuk e pranuan brenda në lokal/ Përleshen me sëpata e pistoleta në Babrru

LEXO EDHE:  Thirrjet anti-shqiptare në Bularat/ Policia: 11 persona do ndiqen në gjendje të lirë

Kryekomisar Ilir Dedja emërohet në detyrën zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve, në Drejtorinë Vendore të Policisë Vlorë.

Kryekomisar Lorenc Meta emërohet në detyrën zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve, në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës.

Emërimet, 18 Tetor 2021

Emërimin e Drejtues i Parë, Lorenc Panganika, në detyrën Drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë.

Drejtues Hamdi Fiora, në detyrën Drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër.Kryekomisar Gentian Berberi, në detyrën Drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë.

Drejtues i Parë Ardian Çipa, në detyrën Drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan.

Drejtues i Parë Alfred Çepe, në detyrën Drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Fier.

Drejtues i Parë Gjovalin Loka, në detyrën Drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Korçë.

Drejtues i Parë Neritan Nallbati, në detyrën Drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës.

Drejtues i Lartë Rebani Jaupi, në detyrën Drejtor i Departamentit për Sigurinë Publike në DPPSh.

Drejtues Edmond Sulaj, në detyrën Drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Kukës.

Drejtues i Parë Bledar Çeliku, në detyrën Drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Gjirokastër.

Kryekomisar Oltion Bistri, në detyrën Drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë.

Drejtues i Parë Skënder Hitaj, në detyrën Drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Dibër.

Kryekomisar Alban Dautaj, në detyrën Drejtor i Drejtorisë së Antiterrorit.

Drejtues Saimir Boshnjaku, në detyrën Drejtor i Drejtorisë së Kufirit dhe Migracionit Tiranë.

Drejtues Fatmir Hoxha, në detyrën Drejtor i Drejtorisë së Kufirit dhe Migracionit Korçë.

Kryekomisar Sokol Cana, në detyrën Drejtor i Drejtorisë së Kufirit dhe Migracionit Gjirokastër.

Kryekomisar Arben Joca, në detyrën Drejtor i Drejtorisë së Kufirit dhe Migracionit Shkodër.

Kryekomisar Lorenc Shehu, në detyrën Drejtor i Qendrës së Mbyllur të të Huajve në Departamentin e Kufirit dhe Migracionit./CNA.al

LEXO TE PLOTE