Connect with Us

Nëse jeni mbi 65 vjeç, kurrë mos i bëni këto 4 gjëra në një ditë të nxehtë

Life Style

Nëse jeni mbi 65 vjeç, kurrë mos i bëni këto 4 gjëra në një ditë të nxehtë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ndërsa plakeni, trupi juaj nuk është në gjendje të përshtatet me ndryshimet e papritura të temperaturës, duke e bërë shumë më të mundshme që ju të bini “viktimë” të sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Për të ndihmuar në parandalimin e kësaj, CDC këshillon njerëzit e moshuar që të shmangin bërjen e gjërave të caktuara kur moti bëhet më i nxehtë.

Njerëzit e moshuar kanë më shumë gjasa të kenë probleme mjekësore që ndikojnë në reagimin e trupit të tyre ndaj nxehtësisë.

Një ditë e nxehtë mund të prekë këdo, por njerëzit e moshuar janë në rrezik më të lartë se shumica. Sipas CDC, njerëzit mbi moshën 65 vjeç kanë më shumë gjasa të kenë një gjendje kronike mjekësore që ndryshon mënyrën se si trupi normalisht i përgjigjet nxehtësisë.

Kjo përfshin ndryshimet e lidhura me moshën në lëkurë, të tilla si qarkullimi i dobët i gjakut dhe gjëndrat joefikase të djersës, si dhe sëmundjet e zemrës, mushkërive dhe veshkave, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit (NIH).

CDC thotë se njerëzit në këtë moshë gjithashtu kanë më shumë gjasa të marrin ilaçe që ndikojnë në aftësinë e trupit për të kontrolluar temperaturën ose djersën e tij. Sipas NIH, kjo përfshin ilaçe të tilla si diuretikë, qetësues dhe ilaçe të caktuara të zemrës dhe presionit të gjakut.

Të dyja këto kushte mjekësore dhe ilaçet i vënë njerëzit mbi 65 vjeç më shumë në rrezik për zhvillimin e një sëmundjeje të lidhur me nxehtësinë, siç është lodhja nga nxehtësia ose goditja nga nxehtësia.

LEXO EDHE:  Pushime të lira/Ja vendet ku mund të shkoni

Ka katër gjëra që CDC rekomandon që njerëzit mbi 65 vjeç t’i shmangin në një ditë të nxehtë.

Kur të jeni më të moshuar, është e domosdoshme që të qëndroni të freskët dhe të hidratuar në mot të nxehtë për të shmangur sëmundjet që lidhen me nxehtësinë. CDC thotë se kjo kërkon shmangien e katër gabimeve që mund t’ju ​​bëjnë ju dhe shtëpinë tuaj edhe më të nxehtë: duke u mbështetur në një tifoz si burimin tuaj kryesor të ftohjes, duke pritur për të pirë ujë derisa të keni etje, duke përdorur sobën ose furrën tuaj për të gatuar dhe duke u angazhuar në punë të rënda aktivitetet.

Ka edhe mënyra se si mund të mabi veten të freskët në një mot të nxehtë.

Nëse keni nevojë të qetësoheni, CDC rekomandon ndryshimin në veshje të lirshme, të lehta, me ngjyra të lehta, bërjen e dusheve ose banjove të ftohta dhe pushim të plotw. Nëse keni nevojë të dilni jashtë, mos harroni kremin kundër diellit, një kapelë tw madhe dhe syze dielli gjithashtu do t’ju parandalojnë të dehidratoheni.

Ju duhet të bëni çmos që të qëndroni në ndërtesa me ajër të kondicionuar kur jashtë është nxehtë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

Habitet Arbana Osmani/ “Big Brother Vip” jehonë në mediat italiane

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Që “Big Brother Vip” do të ishte një sukses i vërtetë kjo pritej nga të gjithë, por si duket as vet moderatorja e emisionit Arbana Osmani nuk e ka pritur që të bëjë jehonë të madhe në mediat italiane. Italia e përshkruan emsionin si një mrekulli skenografike duke komplimentuar gjithë produksionin për skenografinë dhe realizimin.

Si duket Arbana Osmani kishte marrë shumë mesazhe nga ndjekësit e saj ne Instagram të cilët i kanë derguar foto ku “Big Brother” ishte kryefjalë e mediave të huaja.

LEXO EDHE:  Sot nis aplikimi për Lotarinë Amerikane/ Çfarë këshillohet për qytetarët

LEXO EDHE:  Sot nis aplikimi për Lotarinë Amerikane/ Çfarë këshillohet për qytetarëtNormalisht Arbana Osmani nuk ka nguruar të fshehë lumturinë lidhur me këtë fakt dhe ka postuar në Instagraminn e saj të gjitha këto lajme.

Kujtojmë se edhe edicionet e para të emisionit “Big Brother” kanë pasur një sukses të jashtëzakonshëm dhe shikueshmëri përtej limiteve dhe e njejta gjë pritet edhe në këtë edicion të ri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Me merr malli”/ Gilberta përlotet kur kujton Ilirin

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Iliri dhe Gilberta ishin një prej çifteve më sipatikë që u krijuan gjatë qëndrimit në “Përputhen”. Ata gjithashtu dolën jashtë programit bashkë si edhe zyrtarizuan lidhjen e tyre më prezantimin e familjeve dhe një fejesë.

Të gjithë mënduan se lidhja e tyre do të zgjaste por si duket çifti i dha fund romancës, dhe mbi të gjitha nuk i kanë kursyer aspak “thumbat” dhe akuzat kundër njëri-tjetrit.

Së fundmi Gilberta së fundmi ka qenë pjesë Abc e Pasdites’ ku edhe ndau dicka më shumë  në lidhje me historinë e saj me Ilirin.

LEXO EDHE:  Këshillat ideale për palestrën tuaj

LEXO EDHE:  Pushime të lira/Ja vendet ku mund të shkoniFilloi një lloj distance dhe unë nuk e doja. Po e shihja, e lashë të lirë. Nuk i di tamam problemet që ai kishte”, tha ajo, duke shtuar se komunikimi kishte qenë problemi kryesor.

Teksa shihte momente nga intervista e fundit me Ilirin së bashku, u vu re se ajo u përlot.

Mu mbushën edhe pak sytë me lot kur e pashë, sepse të merr malli për gjërat e bukura. Të mungojnë gjërat e bukura. Ishte histori e bukur.” – tha Gilberta e emocionuar.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Çifti i parë në “Big Brother”/ Beniada e thotë hapur

Publikuar

-

Nga

Jo vetëm diskutime por edhe afrimitete kanë nisur mes konkurentëve vip të “Big Brother”.

Diten e djeshme Beniada Nishani ka bërë një rrëfm që deri diku i habiti të gjithë dhe ngjalli dyshime se ndoshta ky afrimitet mund të sjellë edhe krijimin e ciftit të parë në “Big Brother”.

Beniada është pyetur nga banorët për mashkullin që i përshtatet më shumë brenda ajo u përgjigj shumë hapur se është Ardit Çuni.

Me Arditin ndihem mirë se është shumë i thjeshtë”, është shprehur ajo ndërkohë që shkrimtari Elhaid Cufi e ka pasuar duke thënë se u krijua çifti i parë dhe për çudi të të gjithëve askush nuk ka kundërshtuar përkundrazi e kanë mbështetur mendimin e tij.

LEXO EDHE:  Sot nis aplikimi për Lotarinë Amerikane/ Çfarë këshillohet për qytetarët

LEXO EDHE:  Si t’ia bëni kur shoku juaj ju kopjon gjithmonë?Kujtojmë se ajo u pyet gjithashtu për lidhje jashtë “Big Brother” por ajo e ka mohuar duke thënë ndër të tjera se ka qenë e fejuar nga mosha 16 deri në moshën 23-vjeçare.

Në lidhje me këtë, Monika e ka pyetur nëse është lënduar nga ndarja, të cilës ajo i është përgjigjur që “jo pasi ka qenë vetë ajo që i kanë dhënë fund marrëdhënies.

Ajo beri nje hyrje sensuale në emision dhe kjo beri që të komentohej shumë në rrjet./CNA.al

LEXO TE PLOTE