Connect with Us

Tim Cook shet shumicën e aksioneve për 750 milionë dollarë

Teknologji

Tim Cook shet shumicën e aksioneve për 750 milionë dollarë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook ka marrë më shumë se pesë milionë aksione në gjigantin e teknologjisë, pasi ai shënon dhjetë vjet në punë.

Një kompani që depozitoi në Komisionin e Sigurimeve dhe Shkëmbimit të SHBA (SEC), tregon se ai shiti shumicën e aksioneve për më shumë se 750 milionë dollarë.

Është pjesë e një marrëveshjeje që ai arriti kur mori drejtimin nga bashkëthemeluesi Steve Jobs.

Çmimi varej nga sa mirë performuan aksionet e Apple në krahasim me firmat e tjera në indeksin e aksioneve S&P 500, sipas bbc.

Sipas paraqitjes së Apple në SEC, Cook kishte të drejtë për çmimin pasi aksionet e kompanisë ishin rritur me 191.83 për qind gjatë tre viteve të fundit.

Ai gjithashtu vuri në dukje se çmimi i aksioneve të Apple është rritur 1,200 për qind që kur ai u bë shef ekzekutiv më 24 gusht të vitit 2011.

LEXO EDHE:  Cakaj letër “Apple”/ Vendoseni Kosovën në hartë

Kompania që qëndron pas iPhone, iPad dhe MacBook tani ka një vlerësim të tregut prej gati 2.5 trilionë dollarë.

Vitin e kaluar, Cook u pajtua me një paketë të re pagese që shkon deri në fund të vitit 2026.

Një depozitim i SEC tregoi gjithashtu se në fillim të kësaj jave Cook dhuroi aksione të Apple me vlerë gati 10 milion dollarë për bamirësi, pa emëruar marrësin.

Në vitin 2015, Cook tha se do të jepte të gjithë pasurinë para se të vdiste, dhe dihet se ka dhuruar dhjetëra miliona dollarë për bamirësi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Kujdes, ky është mashtrimi i radhës në Whatsapp

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një gazetare ka treguar llojin e mesazheve që duhet t’i kushtoni vëmendje ne Whatsapp nëse doni të ndaloni hakerat që t’ju marrin paratë.

Ajo është shprehur: “Nëse ju merrni një mesazh si ky  dhe po mendoni të përgjigjeni, ndaloni menjëherë. Ka një mashtrim që po qarkullon në WhatsApp në këtë moment për të cilin duhet të dini.

Ajo pastaj tregon një mesazh që duket se vjen nga një kontakt duke thënë se ata ju kanë dërguar aksidentalisht kodin e tyre gjashtë-shifror të ËhatsApp.

Mashtrimi përfshin një haker që prezantohet si mik ose dikë që mund ta njihni për të fituar akses në llogarinë tuaj.

LEXO EDHE:  Nuk e keni parë në ndonjë telefon të Apple deri tani/ Zbuloni tiparin e ri të iPhone 13

LEXO EDHE:  Cakaj letër “Apple”/ Vendoseni Kosovën në hartëSulmi ka te beje me kodin verifikues gjashtë shifror që jep WhatsApp kur doni të rifitoni qasjen në llogarinë tuaj.

Kini parasysh, asnjëherë nuk duhet ta ndani kodin gjashtëshifror me askënd.

Nëse e bëni këtë, hakeri do të jetë në gjendje të marrë llogarinë tuaj dhe të vendosë ËhatsApp-in tuaj në telefonin e tij.

Nëse merrni një mesazh të dyshimtë nga një mik, provoni t’i telefononi për të parë nëse mund të flisni personalisht me të dhe të verifikoni se çfarë po ndodh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

U dëbua nga Twitter, Facebook dhe Youtube/ Donald Trump së shpejti me rrjetin e tij social

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pasi u përjashtua në një nga platformat më të mëdha të mediave sociale, ish presidenti Donald Trump ka vendosur të krijojë rrjetin e tij social, të quajtur “Truth Social”.

Trump e bëri këtë lajmërim të mërkurën dhe ka patur një sërë reagimesh. Disa përdorues se ky rrjet social do të jetë i shkëlqyer.

Kjo vjen pasi ish presidenti u ndalua nga Twitter, Facebook dhe Youtube, pasi mbështetësit e tij sulmuan kapitolin e SHBA në 6 Janar.Twitter e përjashtoi përgjithmonë, ndërsa Facebook vendosi që Trump mund të rikthehej në rrjet në vitin 2023, ndërsa Youtube vendosi ta zhbllokonte ish presidentin pasi situata u qetësua.

LEXO EDHE:  Cakaj letër “Apple”/ Vendoseni Kosovën në hartë

LEXO EDHE:  Rriten aksionet e Facebook/ Marrëveshja 5 miliardë dollarëshe me Komisionin Federal të Tregtisë

Trump nuk ka qenë aktiv në faqen e tij zyrtare në Instagram, ku ka më shumë se 23 milionë ndjekës, në 41 javë.

Në një deklaratë, Trump tha se është i entuziasmuar për prezantimin e “Truth Social”, dhe se aplikacioni do t’i rezistojë “tiranisë” së Big Tech./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

3 mënyra si të bëni ‘screenshot’ fotot në Snapchat pa e kuptuar askush

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Snapchat dërgon informacion në momentin që ne kapim një foto me screen dhe e ruajmë në galerinë tonë të telefonit. Kjo ka bërë që shumë të “frikësohën” kur dëshirojnë të ruajnë një fotografi.

Por ka disa mënyra si ta zgjidhim këtë.

Tani mundemi që të marim një foto nga Snap pa informuar personin që në këtë rast ka imazhin.

1. Një metodë shumë klasike është të fotografoni imazhin nnëpërmjet një paisje tjëtër. Psh mund të përdorni telefonin e një familjari për të fotografuar imazhin që dëshironi. Cilësia mund të mos jetë e madhe, por dërguesi definitivisht nuk do ta dijë që e keni bërë fotografinë.

LEXO EDHE:  Më 9 mars ora inteligjente e Apple

LEXO EDHE:  Nuk e keni parë në ndonjë telefon të Apple deri tani/ Zbuloni tiparin e ri të iPhone 13

2.Pasi bëni screnn fikni të dhënat tuaja, WiFi dhe Bluetooth.

Merrni pamjen që dëshironi dhe poseduesi i imazhit nuk do të informohet sepse Snapchat nuk është i lidhur me internetin.3.Regjistrimi i ekranit

Ky këshillë është për njerëzit që kanë një pajisje me Android 10 ose më të lartë. Nuk funksionon në iPhone. Hapni Snapchat-in që dëshironi të fotografoni dhe më pas tërhiqni ekranin për të hapur Panelin e Kontrollit të Android.

Gjeni funksionin “Regjistruesi i ekranit” dhe klikoni “Regjistro”.

Klikoni ‘Stop’ pasi të keni mbaruar regjistrimin. Kjo do të funksionojë vetëm kur jeni në mes të shikimit të një fotoje në Snapchat./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE