Connect with Us

Ekskluzive/ Katër emrat e socialistëve për kryetar Kuvendi

Politikë

Ekskluzive/ Katër emrat e socialistëve për kryetar Kuvendi

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Edi Rama pritet të shpallë ditën e enjte në datën 2 shtator kabinetin e tij në mandatin e tretë të socialistëve në qeverisje.

Gjithashtu pritet të bëhen edhe shumë ndryshime të tjera në institucionet kryesore në vend.

CNA.al ka mësuar nga burime zyrtare pranë Partisë Socialiste katër emrat, të cilët pritet të garojnë për të marrë drejtimin e Kuvendit të Shqipërisë.

Socialistët kanë dy poste drejtuese në Kuvend, kryetarin dhe një nën/kryetar, nën/kryetari i dytë i përket opozitës.

Sipas të njëjtave burime mesohet se emrat në garë janë katër. Dy zonja dhe dy emra të tjerë të rëndësishëm të socialistëve.

Ish-ministrja e Arsimit Lindita Nikolla e cila drejtoi edhe fushatën e kësaj forcë në Lezhë është një emër në garë.

Dhe emri i dytë është ai i Elisa Spiropalit, ministre për Mardhëniet me Parlamentin.

Fatmir Xhafaj, ish-ministri i Brendshëm që u dorëhoq pas inskenimit të skandalit “Babale”, njeriu që u fut në parlament duke thyer listën, është një emër tjetër i socialistëve që mund të marrë drejtimin e Kuvendit.

LEXO EDHE:  Mediu thirrje Kuvendit: Të korrigjohet gabimi me Prokurorinë e Përgjithshme

Por, Rama duket se ka dhe një personazh tjetër, i cili duket se është i pasulmueshëm nga opozita megjithëse ka mbajtur tre poste ministrore. Ai është Blendi Çuçi ministri aktual i Brendshëm i cili mori drejtimin e institucionit pas dorëheqjes së Sandër Lleshajt.

Çuçi më shumë sesa rezultate në institucion ka fituar vetëm një betejë, heshtjen dhe akuzat e opozitës si rrallë herë ndaj ndonjë ministri të Brendshëm.

Këta janë katër emrat që socialistët kanë në listën e tyre për të marrë drejtimin e Kuvendit, gjithçka ngelet për tu vendosur nëse Rama do vendosë që nga dora e fortë e Gramoz Ruçit, t’ja kalojë drejtimin e Kuvendit një zonje, Fatmir Xhafajt apo dikujt në mes./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Nuk synon të vërtetën por të bëjë show”/ Nano nxjerr “zbuluar” Lulzim Bashën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gazetari Mustafa Nano ka komentuar kërkesën e opozitës për ngritjen e një komisioni hetimor për “dosjen Beketi”.

Sipas Nanos, Basha nuk synon të vërtetën, por është vetëm show.“Ky shpjegim më duket absurd, pse kërcënohet interesi i Shqipërisë? Procesin unë e quaj të mbyllur. Më duket se maxhoranca po kërkon kohë për një komision parlamentar hetimi. Ashtu s’më duket normale kjo kërkesë e opozitës. Nuk e kuptoj pse opozita nuk e përmendi këtë gjatë fushatës. Këto komisione hetimi mua nuk ma mbushin mendjen, nuk synojnë të vërtetën, por vetëm shown”, tha Nano për MCN Tv./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

VIDEO-Noka akuza Bashës/ “Fati i karriges së tij është më i shtrenjtë se fati i PD-së”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti i PD-së, Flamur Noka, është një nga deputetët që ka patur debate të forta me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Noka i ka kërkuar dorëheqjen Bashës, në mënryë që PD të ringrihet.

Në një deklaratë për mediat, i pyetur për shprehjen “llum” që ishte përdorur në mbledhje nga Basha, tha “askush nuk ka guxuar ta quajë llum bazën e PD-së përveçse zoti Basha, askush tjetër”

Mbrëmë në mbledhjen e Kryesisë së Grupit, unë i kërkova që të marrë përgjegjësi. Forca jonë politike është duke shkuar në zgrip falë vendimit okult të zotit Basha dhe nëse ai e konsideronte sadopak këtë forcë dhe e donte sadopak këtë forcë, dorëheqja do të ishte e vetmja zgjidhej për ta bashkuar këtë forcë, për ta mëkëmbur këtë forcë dhe zoti Basha mbrëmë konfirmoi se fati i karriges së tij është më i shtrenjtë se fati I PD-së dhe i demokratëve në përgjigthësi.LEXO EDHE:  Rama publikon grafikun e përhapjes së COVID-19/ Mbi të gjitha sot është mbrojtja e jetës

LEXO EDHE:  Paloka publikon foton e vilës së Ramës/ Thirrje OFL: Ju lutem justifikoni pak këtë

Kjo gjë në një forcë demokratike kurrë nuk mund të mendohej dhe të imagjinohej se do të ndodhte. Pra, mbrëmë mbi fatin e PD dhe të demokratëve, z. Basha konfirmoi fatin e karriges së tij dhe u vendos i lidhur pas asaj karrigeje.

“Foltorja” është zgjidhja, “Foltorja” është alternativa, “Foltorja” e Sali Berishës është i vetmi shans për ta mbajtur këtë forcë të bashkuar dhe për ta shpëtuar nga rrokullima ku z. Basha po e çon PD-në.

Të jeni të sigurt se procesi i firmave po ecën shkëlqyer. Edhe deputetët, të gjithë që kanë zbritur në bazë e konstatojnë këtë që baza e PD është qartësisht për një parti të bashkuar kundër përçarjes që i shkaktoi z. Basha. Foltorja është shpresë dhe firmat po ecin në mënyrë të shkëlqyer, – theksoi Noka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Quajti ‘llum’ demokratët”/ PD mohon deklaratën: Është përdorur për ato që mbushën xhepat…

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratave të deputetit Flamur Noka lidhur me debatet brenda grupit parlamentar.

PD bën me dije se asnjëherë nuk është përdoru fjala “llum” kundrejt anëtarësisë së partisë dhe, por është përdorur për ata cilët në qeverisjen e PD kanë mbushur xhepat me paratë e korrupsionit.

Reagimi i PD-së: Përpjekje të dëshpëruara dhe, fatkeqësisht, jo për herë të parë për të shtrembëruar të vërtetën e diskutimit në mbledhje.  Për asnjë moment, anëtarësia e PD nuk është etiketuar me fjalën llum. Kjo fjalë është përdorur për ata të cilët në qeverisjen e PD kanë mbushur xhepat me paratë e korrupsionit dhe sot, në partneritet me Edi Ramën dhe njerëzit e tij, duan të përdorin anëtarësinë e PD për interesat e tyre personalë dhe të pushtetit të Ramës. Anëtarësia e PD, militantët e saj të nderuar kanë sfiduar çdo regjim deri më sot, nga ai komunist te ky i fundit  Rama-Doshi-Rakipi dhe nuk manipulohet nga asnjë lloj manipulimi që bëhet për llogari të tij./CNA.alLEXO EDHE:  Berisha: Rama fali detin dhe triliona euro naftë dhe gaz në Jon

LEXO EDHE:  Berisha: Rama fali detin dhe triliona euro naftë dhe gaz në Jon

 

 

LEXO TE PLOTE