Connect with Us

Shërbimet sekrete amerikane nuk mund të përcaktojnë qartë origjinën e Covid-19

Bota

Shërbimet sekrete amerikane nuk mund të përcaktojnë qartë origjinën e Covid-19

Publikuar

-

A u transmetua Covid-19 nga kafshët apo erdhi nga laboratori? Presidenti amerikan Biden kishte porositur një raport të shërbimeve të fshehta për këtë. Tani raporti u paraqit, por ende nuk jep një përgjigje të qartë.

Shërbimet sekrete amerikane me sa duket nuk kanë qenë në gjendje të përcaktojnë qartë origjinën e virusit korona SARS-CoV-2.

Kjo është raportuar nga mediat amerikane, duke cituar një raport të shërbimeve të fshehta të kërkuar nga Presidenti Joe Biden. Prandaj, nuk mund të sqarohet nëse virusi i zbuluar për herë të parë në Kinë u transmetua te njerëzit nga kafshët të tilla si lakuriqët e natës.

Sipas gazetës “Washington Post”, pjesë të raportit të mëparshmëm erdhi nga një laborator kinez sekret që iu paraqit Shtëpisë së Bardhë të martën. Gazeta citoi dy zyrtarë amerikanë të informuar për rastin.

Sipas raporteve të mediave, kjo paqartësi i detyrohet, ndër të tjera, faktit që Kina bllokoi disa grupe të të dhënave. Qeveria e Pekinit përsëri i mohoi akuzat për fshehje të informacionit. Kreu i departamentit të kontrollit të armëve në Ministrinë e Jashtme kineze, Fu Cong, tha se asnjë “viktimë” nuk duhej të jepte informacion “për të inkriminuar veten”. Nëse SHBA e konsideron Kinën fajtore, duhet të sigurojë dëshmi për këtë vetë.

Qeveria kineze e mohon me forcë versionin e laboratorit 

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pandemia, e cila tani ka shkaktuar më shumë se katër milionë viktima në të gjithë botën, filloi në qytetin kinez Wuhan në fund të vitit 2019. Shpejt u spekulua se virusi mund të ketë shpëtuar në mënyrë aksidentale nga Instituti i Virologjisë në Wuhan, i cili studion koronaviruset. Qeveria kineze e mohon këtë me forcë.

LEXO EDHE:  Studiuesit tregojnë: Konsumimi i kosit mbron nga sëmundjet e zemrës

Vetëm këtë janar një ekip ekspertësh ndërkombëtarë i ngarkuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ishte në gjendje të vizitonte Wuhanin – më shumë se një vit pasi u zbulua virusi. Raporti i tyre u botua në fund të marsit, por nuk dha ndonjë rezultat të qartë. Ekspertët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë më vonë nuk ishin në gjendje të gjenin ndonjë rezultat mbi origjinën, por e klasifikuan të ashtuquajturën teori laboratorike si “jashtëzakonisht të pamundur”.

Sidoqoftë, u ngritën shpejt dyshime në lidhje me dhe raportin. Shumë vende shprehën shqetësimin se ekspertëve ndërkombëtarë u ishte mohuar qasja në të dhëna të rëndësishme gjatë hetimit të tyre në Kinë. Shefi i OBSH -së Tedros Adhanom Ghebreyesus gjithashtu pranoi se kërkimi i parë nuk kishte shkuar aq larg dhe bëri thirrje për kërkime të mëtejshme.

Në muajt e fundit, megjithatë, diskutimi rreth origjinës së virusit u rigjallërua përsëri.

Në maj, Bideni urdhëroi shërbimet e fshehta amerikane që t’i paraqisnin një raport brenda 90 ditëve nëse shpërthimi i pandemisë ishte për shkak të transmetimit të virusit nga njeriu te njeriu ose një aksidenti laboratorik. DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Moti i keq ‘gjunjëzon’ Greqinë Veriore/ Përmbytet aeroporti i Athinës, mbyllen shkollat

Publikuar

-

Nga

Greqia Veriore është përfshirë nga nga moti i keq, duke shkaktuar përmbytje të shumta.

Në Selanik dhe Kalkidiki trafiku është ndërprerë plotësisht ndërsa ujërat kanë përmbytur shumë zona.

Rruga nacionale Selanik-Kavala në lartësinë e Retinës është gjithashtu e mbyllur.Në të njëjtën kohë, lumi Anthemountas është tejmbushur, duke çuar në përmbytjen e aeroportit të Pereas, ndërsa ka bllokime të trafikut.

LEXO EDHE:  Presidenca e SHBA, nuk e lejon zyrtarin të dëshmojë për Iranin

LEXO EDHE:  Këngëtarja shqiptare bën testin e Covid-19/ Tregon procedurën dhe zbulon përgjigjen

Gjithashtu dhe shkollat pothuajse ​​në te gjithë Greqinë Veriore u mbyllen sot.

Deri më tani nga moti i keq në vendin fqinj ka humbur jetën një i moshuar makina e të cilit u rrëmbye nga uji.  Ndërkohë që Korfuzi ka shpallur edhe gjendjen e emergjencës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Sulmi me thikë/ Ndërron jetë deputeti Konservator

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti Britanik David Amess ka ndërruar jetë pasi është goditur disa herë me thikë gjatë disa takimeve që po kryente në Leigh.

Deputeti konservator 69 vjeçar, ishte duke mbajtur një fjalim në kishën metodiste Belfairs, në Eastëood Road North para se të sulmohej.Agresori kishte fshehur thikën, kishte hyrë në ndërtesë dhe qëlloi deputetin disa herë më thikë.

LEXO EDHE:  Coronavirus/ Shkon në 3 persona numri i të prekurve në Korçë (Detajet)

LEXO EDHE:  Kina paralajmëron SHBA-në në konfliktin me Korenë e Veriut

Pjesëmarrësit në takime dhe stafi i tij ishin dëshmitarë të goditjes me thikë dhe thirrën shpejt policinë e cila shkoi menjëhërë në vendin e ngjarjes. Mësohet se policia arrestoi të dyshuarin në vendngjarje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Autobusi përfundon në kanal/ Plagosen 5 persona në Maqedoninë e Veriut

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ditën e sotme një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Maqedoninë e Veriut.

Pranë fabrikës “Kromberg dhe Schubert” në fshatin Zhabeni, në rrugën për në Manastir, një autobus ka përfunduar në kanal, ku si pasojë janë plagosur rëndë 5 persona.Mediat maqedonase raportojnë se të plagosurit pasi kanë marrë mjekim, kanë lënë spitalin.

LEXO EDHE:  Ja përse duhet të bëni joga

LEXO EDHE:  Kina paralajmëron SHBA-në në konfliktin me Korenë e Veriut

Mësohet se autobusi që doli nga rruga duke përfunduar në një kanal, transportonte punonjës të fabrikës “Kromberg dhe Schubert” . Deri më tani nuk dihen rrethana te ngjarjes në fjalë./CNA.al

LEXO TE PLOTE