Connect with Us

Profesori tregon “sekretin”/ Pse popullsia e gjerë ushqen mosbesim ndaj vaksinave?

Politikë

Profesori tregon “sekretin”/ Pse popullsia e gjerë ushqen mosbesim ndaj vaksinave?

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nga Artan Fuga 

Në media kurrë nuk del ky fakt. Unë e di që ka gazetarë që do ta kishin qarë si lajm dhe si raportim. Por, unë e kam thënë: Gazetarët i prish media dhe median e prish politika dhe politikën e prish elektorati. Dhe elektorati pëson informacionin e mangët dhe politikën e keqe.

Hidhet vallja rrotullo!

Në fakt e kam fjalën se takoj pa fund njerëz të cilët as nuk vaksinohen, as duan të vaksinohen, madje kanë mosbesim të rëndë kur bëhet fjalë për të. Janë rob Zoti, nuk bëjnë protesta “antvax” si në Perëndim, por thjesht në heshtje nuk vaksinohen vetë, nuk vaksinohen familjarët, dhe kur bie fjala në biseda japin të gjithë argumentat e tyre se përse nuk duhet vaksinuar.

Që të sqaroj ndonjë keqkuptim, unë vetë dhe të gjithë rrotull meje e kemi cpuar trupin me vaksina. Pra, nuk po jap ndonjë shembull mosvaksinimi, përkundrazi. Edhe Covidin e kalova edhe vaksinën e bëra.

Por, që nga shoferi i traksisë, hidrauliku, kamarjeri, pa fund shtresa të gjera të popullsisë nuk kanë besim te vaksina. Unë nuk e di sa e mirë apo sa e keqe është kjo gjë. Këtë e dinë profesionistët. Por, unë gjykoj vetëm si profesionist në shkencat sociale dhe humane dhe si studjues i opinionit publik.

Kanë ikur tashmë teoritë konspiracioniste madhore që i kam trajtuar disa muaj më parë. Përse dyshojnë?

Dikush më thotë: Unë e kam kaluar Covidin, nuk pësova gjë, atëhere kur e kalova, përse të shtoj një rrezik potencial mbi trupin tim? Po më kapi, unë antikorpe do të kem dhe nuk kam arësye të mendoj që një infektim i dytë do të jetë më i rëndë.

Unë nuk e di nëse ky arsyetim është apo jo i drejtë. Por, di që unë nuk kam asnjë argument, në biseda kafenesh ta kundërshtoj atë.

Thjesht rri si budalla e dëgjoj duke tundur kokën për t’i bërë qejfin bashkëbiseduesit dhe ta bëj të më rrëfejë edhe më shumë nga vetja e tij.

Dikush më thotë: E ku janë eksperimentuar pasojat afatgjata të vaksinave? Ku e di unë që pas tre a katër vjetësh nuk do të japi pasoja negative? Kush e ka eksperimentuar nga këta që hiqen si të gjithëditur duke na dhënë sigurira të kota?

Unë nuk e di nëse ky argument ja vlen ose jo. Unë për vete kam bërë llogaritë e mia kur jam vaksinuar, por nuk ja bëj dot llogaritë tjetrit. Nuk mund ta mbroj dot nga vetja e tij.

A kam argumenta të sigurta se vaksina nuk ka asnjë pasojë negative mbi trupin e njeriut pas dhjetë vitesh pasi ai e ka marrë atë? Nuk e di fare. Nuk e kundërshtoj dot.

Mua në përgjithësi, si i pasionuar pas Niçes, më pëlqen rrezistenca popullore ndaj nesh intelektualëve, mobesimi i masave të gjëra ndaj nesh, ndaj politikës, ndaj diplomacisë, pavarësisht se populli mund ta ketë gabim. Mund ta kemi edhe ne gabim. Madje në historinë e Shqipërisë të gjitha poshtërsitë, maskaralliqet, hajdutlliqet, tradhëtitë kombëtare i kanë bërë familje të mëdha, elitat që mos qofshin, ata që drejtojnë dhe jo populli. Jo të gjithë, por vesi ka qenë jo te populli, siç thonë gjoja këta antipopulistët, kjo rracë egoiste, narciste e sëmurë, pothuajse psikopatë.

Dikush më tha: C’ta bëj vaksinën, kur ikën një virus dhe vjen tjetri? Pse o cdo vit do rri të bëj vaksina unë? Ik o mos u tall!

Unë nuk kam argumenta ta kundërshtoj! Di që janë rrezistenca të arsyeshme dhe pa argumenta të arësyeshëm, unë i shoh me admirim ata që rrezistojnë.

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Ikën Shalsi, zbulohen kandidatët e PS për Pogradecin

Unë vetë nuk rrezistoj, e bëra, ca nga frika, ca nga histeria e propagandës, ca nga shkalla e lartë e bindjes dhe e nënshtrimit që na karakterizon, ca nga inati, ca se hiqem si partizan i shkencës, o pika mua!

Por, si filozof, së paku i diplomuar kështu, asnjë argument nuk kam se përse u vaksinova dhe përse ata që nuk vaksionohen e kanë gabim që nuk bëjnë si unë.

Pse të bësh si unë është mirë dhe të mos bësh si unë nuk është mirë?

Nuk e di, unë u vaksinova, por i bindur nuk jam që bëra mirë, kur shihem te vështrimi tallës i atyre që nuk vaksinohen. Por, edhe atyre të drejtë nuk u jap sepse argumentat e tyre bazohen te skepticizmi : Kush më garanton?

Nga informacionet që qarkullojnë në web, gjithçka është bërë lesh arapi. Gjen çfarë të duash, si ta duash, ta besosh, mos ta besosh?

As mjeku nuk besohet sepse ai nuk e ka prodhuar vetë vaksinën! Një teori që mbrojti një ekip i kryesuar nga një akademik se gjoja po krijohej imuniteti i tufës, dhe për këtë nuk dihet sesa miliona po harxhohen, doli krejt fyçkë dhe nuk po vërtetohet fare. Më duket sikurse e kam thënë pa asnjë besueshmëri.

Atëhere çfarë faji ka mileti, sic e quajnë këta antipopulistët e ndyrë, që e trajtojnë popullin si tufë injorante, që nuk beson argumentat për vaksinën?

Puna është se as rrezistuesit nuk më bindin. Por, ata nuk më thonë : Mos e bëj vaksinën! Thjesht më shohin me sy ironik, me tallje dhe dhëmshuri. Pse unë duhet t’u çaj veshët me propagandë : Bëje vaksinën!

A nuk u bë vaksinimi pjesë e fushatës elektorale të zgjedhjeve të kaluara për deputet? Deputet kEmi parlament nuk kemi. As do të kemi. Kush e ndan nëse : bëj vaksinën! – është për të mirën time apo që unë të jap votën?

Unë nuk e di. Pse të them e di?

Mua më pëlqen rrezistenca popullore dhe kur nuk ka të drejtë. Por, po sikur mos kem unë të drejtë? Skepticizmi është shpëtimtar afatgjatë.

Pse nuk beson populli? Nuk beson sikurse tregojnë sondazhet se ka pak besim te qeveria, pak besim te opozita, aspak besim te politika, pak besim te shkollat, drejtësia, etj. Po aq pak besim ka edhe te vaksinat! Sepse shkalla e besueshmërisë institucionale e opinionit publik është me natyrë sistemike. Nuk mund të ketë besim te vaksina më shumë sesa ka besim te qeveria, nuk mund të ketë besim te vaksina më shumë sesa te Akademia, nuk mund të ketë më shumë besim te vaksina sesa te sistemi i shëndetësisë.

Media këtë anë nuk e kap dot. Antenat e saj këtu nuk kapin sinjale. Sepse nuk merret me popullin, i duket si populist populli, sikurse u duket qeveritarëve, politikanëve dhe ca intelektualëve që në propagandim e sipër bien ndesh me vlerën më të lartë të shkencës, dhe atë popullore: Skepticizmin!

Bindeni popullin, ndryshime ai ka argumenta për të mos u frikësuar nga argumenta që nuk i qendrojnë logjikës së tij!

E thashë, unë e kam bërë vaksinën sepse… jam i nënshtruar, argumentat që përdora për t’u vaksinuar janë thjesht pretekste për të mos i nxirë faqen vetes para vetes sime! Nuk e di a bëra mirë a keq! Por, unë u hodha me parashutë nga avioni pa parë poshtë ku do të bija§ Sepse avioni kishte marrë flakë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Kuvendet e PD/ Alizoti:Partia në situatën më të vështirë në 30 vjet

Publikuar

-

Nga

Deputeti Tomor Alizoi ka komentuar krizën në PD, si dhe mbajtjen e Kuvendeve, atë të datës 11 dhjetor të thirrur nga delegatët dhe atë të datës 18 dhjetor nga Lulizim Basha.

Deputeti demokrat ka thënë në emisionin Zonë e Lirë në Tv Klan se ka vendosur që të mos shkojë në asnjë prej dy kuvendeve.Unë kam një pjesë reflektimi timin, është situatë e vështirë në 30 vjet të PD. Është një situatë brenda familjes kur ka një debat kaq të fortë familjar, ka një debat ku reagojnë ndaj Berishës. Personalisht nuk mund të reagoj ndaj Berishës sepse është një figurë e madhe për demokratët. Unë si një demokrat që në momentet e para të votimit e kam parë si një figurë serioze Berishën. A ka ai probleme politike? Shumë. A la ai një parti me probleme? Patjetër. Dhe unë në këtë qasje meqë është një debat i tyre unë kam vendosur ose do të vendos që mos të shkoj tek të dyja kongreset”, tha Alizoti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Toyota Yaris” fundos Bashën/ Kreu i PD rrezikon të humbasë mandatin e deputetit

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Drejtësia belge po hap “petët e byrekut” për Lulzim Bashën.

Ndaj këtij të fundit, është hapur një procedim penal nga Belgjika, për rolin e tij në çështjen e Toyota Yaris, ku fakte të reja po dalin në dritë.

Por pikërisht implikimi në këtë çështje, Basha pritet të humbasë edhe mandatin e deputetit.

Kreu i PD në formularin e vetëdeklarimit që ka dorëzuar në KQZ bën me dije se nuk ka qenë i dënuar me burg, por as nuk ka pasur asnjë procedim penal.  Në pikën 3 të formularit, pyetjes nëse keni qenë ndonjëherë në hetim nga ndonjë autoritet i huaj për kryerjen e një vepre penale, Lulzim Basha i është përgjigjur në mënyrë mohuese.

Por në provat e reja që po dalin, Basha rezulton person nën hetim. E thënë ndryshe, Luli e ka fshehur këtë gjë dhe sipas legjislacionit në fuqi, nëse vërtetohet fshehja e të dhënave, Basha mund të bëhet subjekt i nenit 190 të kodit penal dhe të shkojë para drejtësisë

“Toyota Yaris” është afera që Bashën e kap ligji i dekriminalizimit.Letër-porositë nga Belgjika

Më datë 20.4 2020 Ministria e Drejtësisë i ka dhënë rrugë ekzekutimit të letërporosisë të Autoriteteve Blege të drejtësisë, ku kërkohet nisja e procedimit penal për 11 persona që janë implikuar direkt ose kanë dijeni për çështjen 3.5 milionë eurove të kapura në makinën Toyota Yaris më datë 26 maj të vitit 2018.

LEXO EDHE:  Topalli mesazh të fortë/ Duam një udhëheqës që nuk dashuron paratë dhe gënjeshtrën

LEXO EDHE:  Bilanci nga Covid-19/ Ja sa persona janë konfirmuar pozitivë në 24 orë

Prokuroria Belge thekson se kreu i PD nuk i është përgjigjur katër kërkesave rresht të autoriteteve të drejtësisë atje. Në kërkesën e pestë datë 3 mars 2020 është bërë dhe paralajmërimi i fundit për Bashën, ku është vënë në dijeni se mosparaqitja me datë 17 mars të 2020-ës viti do sillte penalitete, ose më saktë mosparaqitja do shkaktonte procedim penal për Bashën.

Pas kësaj më datë 27 prill të vitit të kaluar Ministria e Drejtësisë i ka hapur rrugë letër-porosisë së autoriteteve Belge me lidhje me procedimin penal të personave të përfshirë në ngjarje. Lulzim Basha është I 11 në renditjen e individëve që prokuroria Belge kërkon nisjen e hetimeve.

Duke iu referuar  Nenit 14 të ligjit të dekriminalizimit, përcaktohet qartë se konstatimi i një deklarate të rreme sjell përfundimin e detyrës dhe të funksionit, ose humbjen e mandatit të deputetit.

Tashmë i mbetet prokurorisë që të hetojë Lulzim Bashën nëse i preket mandate për shkak të ligjit të dekriminalizimit apo nëse është në shkelje të nenit 190 të Kodit Penal për falsifikimin e dokumenteve zyrtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ti dhe sorosistat do të ktheheni nga keni ardhur”/ Bien këmbanat e alarmit për Bashën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Tashmë deklaratat e kryetarit ende në detyrë të PD, Lulzim Basha janë kthyer në një refren. Në të gjitha daljet e tij, vazhdon të këmbëngulë që Kuvendi Kombëtar i PD do të mbahet më 18 Dhjetor .

Së fundi përmes një statusi në rrjetet sociale, Basha i është përgjigjur ish kryeministrit Sali Berisha pas deklaratave në Foltoren e Devollit, ku lideri historik i PD, u shpreh se Basha po mbahet peng nga Rama për shkak të dosjeve penale që ka ndaj tij.

Kësaj deklarate, Basha iu përgjigj duke shkruar se Kuvendi i Partisë Demokratike do të shënojë një pikë kthese pas  31 vitesh tranzicion.

Kuvendi i Partisë Demokratike do të shënojë një pikë kthese pas 31 vitesh tranzicion. Më #18Dhjetor, ne do të zgjedhim të ardhmen, duke mishëruar shpresat më të mira të njerëzve, për të ripërtërirë besimin te politika, si mjet për ndryshimin e Shqipërisë🇦🇱”, shkruan Basha.

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Ikën Shalsi, zbulohen kandidatët e PS për Pogradecin

LEXO EDHE:  Marrëveshja Basha-Kryemadhi/ Bushati: Ishte fotografi false, nuk kanë koalicion

Ndërkohë ashtu si çdoherë, Basha ka kundër demokratët të cilët e akuzojnë se ka shitur 4 herë zgjedhjet.Madje ata e quajnë Lulzim Bashën armikun e Partisë Demokratike.

Sa shume urrejtje kanë ÇET’NIKET “demon-kratët” e paguar, të “ndërsyer” ndër rrjetet sociale ndaj “armikut” të vetëm që ka Demokracia Shqiptare, që quhet, L. Basha!!! d’rama-virusin e shqiptarisë, e kanë bërë “demokrat”, e s’duhet gacmuar !!! TURP E FAQJA E ZEZË!!”, shkruan një prej tyre.

Do kthehesh ti dhe soroistat e tu andej nga ke ardhur. Kjo do të jetë kthesa dhe mësimi më i mirë për ne. Haram mbështetjen që të kanë dhënë ty demokratët këtyre viteve”, shkruan një tjetër për demokratët.

Më poshtë po iu sjellim disa prej komenteve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE