Connect with Us

Paralajmërimi i WhatsApp/ Nëse merrni këtë mesazh në telefonin tuaj, dikush po përpiqet t’iu hakojë

Teknologji

Paralajmërimi i WhatsApp/ Nëse merrni këtë mesazh në telefonin tuaj, dikush po përpiqet t’iu hakojë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Përdoruesit e WhatsApp duhet të kenë kujdes nga një tekst mashtrimi i rrezikshëm që ju hakon në sekonda. Fatmirësisht, është e lehtë ta dallosh, por është jashtëzakonisht e lehtë të biesh në të.

Një nga metodat më të zgjuara për të fituar qasje në llogarinë e dikujt në WhatsApp është përmes një mashtrimi me kodin e verifikimit.

Zakonisht ajo që ndodh është që ju do të merrni një mesazh me tekst nga WhatsApp me një kod identifikimi.

Ky është një kod vërtetimi me dy faktorë që ju lejon të regjistroheni në llogarinë tuaj-sepse vërteton se jeni në posedim të numrit të telefonit.

Pastaj do të merrni një mesazh WhatsApp nga një mik ose anëtar i familjes. Ajo që ka ndodhur është se një i huaj ka hakuar llogarinë e njërit prej kontakteve tuaja.

LEXO EDHE:  Braçe zbulon procedurën/ Si do të përzgjidhen kandidatët për deputetë në PS

Ata janë përpjekur të regjistrohen si ju dhe tani kanë nevojë për kodin tuaj me dy faktorë.

Pra, nëse ua dërgoni atyre, ata do të jenë në gjendje të regjistrohen si ju dhe t’ju nisin nga llogaria juaj.

Ata pastaj mund të bëjnë kërdi në WhatsApp tuaj, dhe madje të përdorin të njëjtën mashtrim për të hakuar më shumë nga miqtë dhe familja juaj.

Është një mashtrim kaq i zgjuar sepse mbështetet në faktin se ju jeni duke kërkuar një favor nga një mik apo anëtar i familjes.

Dhe nuk është gjithmonë menjëherë e qartë se si mund ta rrezikoni veten duke dërguar kodin.

Kjo është arsyeja pse ky mashtrim i keq është kaq efektiv dhe një nga disavantazhet më të zakonshme të WhatsApp./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Njihuni me Leonardon/ Roboti i cili pritet të zëvendësojë dronet

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

I njohur shkurt si LEO, ai u ndërtua nga pjesë të robotëve dhe dronëve të gjetur rreth laboratorit nga inxhinierë nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni në Pasadena.

Përveç përmirësimit të qëndrueshmërisë kur ecni në një litar të shtrënguar, shtytësit me bazë helikë gjithashtu lejojnë që boti 2.5 metra i gjatë të dalë në ajër dhe të fluturojë, shkruan CNA.al.

Ekipi thotë se LEO një ditë mund të zbatojë pushtimin e tij të tokës dhe ajrit në misionet robotike aktualisht të vështira për robotët dhe dronët me bazë tokësore ose ajrore. Përveç stërvitje dhe skateboarding, ekipi thotë se roboti një ditë mund të përdoret për të kryer detyra aktualisht shumë të vështira për dronët, robotët ose njerëzit – përfshirë operimin në mjedise të rrezikshme dhe të vështira për t’u arritur.

Ekipi nuk ka thënë kur LEO do të ishte në dispozicion për përdorim komercial, ose sa do të kushtonte, pasi është ende në fazën e kërkimit dhe zhvillimit.

LEXO EDHE:  Braçe zbulon procedurën/ Si do të përzgjidhen kandidatët për deputetë në PS

LEXO EDHE:  Në prag Krishtlindje/ Arqipeshkvi i Shkodrës ndan mesazhin e tij për Shqipërinë

Sipas Daily Mail, studiuesit gjithashtu planifikojnë të pajisin LEO me një algoritëm të sapo zhvilluar të kontrollit të uljes së dronëve që përdor rrjete të thella nervore.Me një kuptim më të mirë të mjedisit, LEO mund të marrë vendimet e tij në lidhje me kombinimin më të mirë të ecjes, fluturimit ose lëvizjes hibride që duhet të përdorë për të lëvizur nga një vend në tjetrin bazuar në atë që është më e sigurt dhe që përdor sasinë më të vogël të energjisë.

Trupi i LEO përmban të gjitha bateritë, sensorët dhe fuqinë llogaritëse të nevojshme për funksionimin autonomy të plotë, thjesht ka nevojë për më shumë fuqi të trurit.

Tani për tani, LEO përdor helikat për të balancuar gjatë ecjes, që do të thotë se përdor energji në mënyrë mjaft joefikase,” tha studiuesja Lupo, e cila do të punojë në LEO për doktoraturën e saj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Turizmi hapsinor/ Së shpejti udhëtime në stratosferë dhe fluturime komerçiale

Publikuar

-

Nga

Një firmë e turizmit hapësinor thotë se do të jetë në gjendje të dërgojë njerëz në stratosferë për vizitë me një balonë, deri në vitin 2024, por një vend i vetëm i prenotuar në fluturimin komercial do të kushtojë 36,700 £ (50,000 dollarë).

Sipas Daily Mail, “World View Enterprises” po punon në sistemin e bazuar veçanërisht për balona në Tucson, Arizona, ku thotë se do të jenë në gjëndje të marrin njerëz deri në një lartësi prej 100,000ft ose 18 milje.

Kjo është disi larg nga lartësia 50 milje që NASA e konsideron hapësirë, por “World View” thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës.

Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë -ditore ku udhëtarët mund të fluturojnë mbi monumentet historike si “Reefin e Madh”, “Piramidat e Gizës” dhe monumentet e tjera.

LEXO EDHE:  Zagani thirrje policisë/ Denonconi krimin e lidhur me politikën

LEXO EDHE:  A do të humbni mesazhet në WhatsApp nëse nuk pranoni kushtet?/ Çfarë ndodh pas 15 majitSecila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet të jetë “i qetë dhe i butë”, shkruan CNA.al.

Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si “Virgin Galactic” dhe “Blue Origin”, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, “World View” thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të peshës.

Firma thotë se udhëtimi në stratosferë do të ishte një ngjitje e butë, duke përfunduar në një pamje të kurbës së Tokës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

70 milionë përdorues të rinj u shtuan në Telegram gjatë rënies së Facebook-ut

Publikuar

-

Nga

Aplikacioni për mesazhe, Telegram, ka fituar rreth 70 milionë përdorues të rinj gjatë periudhës sa ka qenë jashtë funksionit aplikacioni Facebook më 4 tetor, ka thënë themeluesi i tij Pavel Durov.

Të hënën, miliona njerëz nuk kanë pasur qasje në Facebook, Instagram, Messenger dhe WhatsApp për gati gjashtë orë.

Facebook ka thënë se disa ndryshime në konfigurim kanë qenë fajtore për këtë mosfunksionim.

“Mesatarja ditore e rritjes në Telegram ka tejkaluar normën dhe ne kemi mirëpitur 70 milionë persona nga platformat tjera në një ditë”, ka thënë Durov në një postim në Telegram.

LEXO EDHE:  Braçe zbulon procedurën/ Si do të përzgjidhen kandidatët për deputetë në PS

LEXO EDHE:  Në prag Krishtlindje/ Arqipeshkvi i Shkodrës ndan mesazhin e tij për ShqipërinëDurov ka thënë se disa përdorues në Shtetet e Bashkuara mund të jenë përballur me shpejtësi më të vogël, ndërkohë që miliona persona kanë tentuar të hapin llogari.

Komisionarja e Bashkimit Evropian për Konkurrencë, Margrethe Vestager, ka thënë se bllokimi ka demonstruar pasojat e mbështetjes në disa lojtarë të mëdhenj dhe ka theksuar nevojën për më shumë rivalë.

Rusia ka thënë se incidenti ka treguar se Moska ka pasur të drejtë kur ka kërkuar të zhvillojë platformat e saj në internet, ashtu si edhe rrjetet sociale, transmeton agjencia e lajmeve Reuters./rel

LEXO TE PLOTE