Connect with Us

Paralajmërimi i ekspertëve kibernetikë/ E gjithë  “shtëpia juaj” mund të hakohet nëse bëni këtë gabim

Teknologji

Paralajmërimi i ekspertëve kibernetikë/ E gjithë  “shtëpia juaj” mund të hakohet nëse bëni këtë gabim

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pajisjet inteligjente të shtëpisë tuaj mund të jenë një derë e hapur për hakerat. Ekspertët kibernetikë kanë paralajmëruar se njerëzit po bëjnë gabime të mëdha me teknologjinë.

Ne të gjithë përdorim smartphone, dhe ato përditësohen rregullisht. Kjo është e rëndësishme sepse këto përditësime ofrojnë rregullime të rëndësishme të sigurisë që ndalojnë hakerat në gjurmët e tyre.

Por ne kemi shumë më pak të ngjarë të dalim nga rruga jonë për të azhurnuar teknologjinë tonë të zgjuar të shtëpisë.

Kjo përfshin produkte si altoparlantë të zgjuar, TV, termostate ose kamera sigurie. Më keq akoma, shumë prodhues nuk ofrojnë mbështetje të zgjeruar të sigurisë për disa nga këto produkte.

LEXO EDHE:  Shtëpisë i del pronari/ Motrat jetojmë në tendë në mes të Tiranës

Kështu që ju mund të jeni në rrezik thjesht duke pasur një pajisje të zgjuar në shtëpinë tuaj.

Hakerët mund të përdorin këto vegla të vjetra që nuk kanë marrë përditësime dhe të gjejnë rrugën e tyre në pajisje të tjera në rrjet.

Prandaj sigurohuni që të përditësoni pajisjet rregullisht./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Kujdes, ky është mashtrimi i radhës në Whatsapp

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një gazetare ka treguar llojin e mesazheve që duhet t’i kushtoni vëmendje ne Whatsapp nëse doni të ndaloni hakerat që t’ju marrin paratë.

Ajo është shprehur: “Nëse ju merrni një mesazh si ky  dhe po mendoni të përgjigjeni, ndaloni menjëherë. Ka një mashtrim që po qarkullon në WhatsApp në këtë moment për të cilin duhet të dini.

Ajo pastaj tregon një mesazh që duket se vjen nga një kontakt duke thënë se ata ju kanë dërguar aksidentalisht kodin e tyre gjashtë-shifror të ËhatsApp.

Mashtrimi përfshin një haker që prezantohet si mik ose dikë që mund ta njihni për të fituar akses në llogarinë tuaj.

LEXO EDHE:  ISHP këshillon: Nëse keni rrufë apo grip, shkoni në shtëpi dhe pushoni!

LEXO EDHE:  Shpërndarja e pensioneve/ Financat: Kemi dakordësuar me bankat që të dërgohet në shtëpiSulmi ka te beje me kodin verifikues gjashtë shifror që jep WhatsApp kur doni të rifitoni qasjen në llogarinë tuaj.

Kini parasysh, asnjëherë nuk duhet ta ndani kodin gjashtëshifror me askënd.

Nëse e bëni këtë, hakeri do të jetë në gjendje të marrë llogarinë tuaj dhe të vendosë ËhatsApp-in tuaj në telefonin e tij.

Nëse merrni një mesazh të dyshimtë nga një mik, provoni t’i telefononi për të parë nëse mund të flisni personalisht me të dhe të verifikoni se çfarë po ndodh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

U dëbua nga Twitter, Facebook dhe Youtube/ Donald Trump së shpejti me rrjetin e tij social

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pasi u përjashtua në një nga platformat më të mëdha të mediave sociale, ish presidenti Donald Trump ka vendosur të krijojë rrjetin e tij social, të quajtur “Truth Social”.

Trump e bëri këtë lajmërim të mërkurën dhe ka patur një sërë reagimesh. Disa përdorues se ky rrjet social do të jetë i shkëlqyer.

Kjo vjen pasi ish presidenti u ndalua nga Twitter, Facebook dhe Youtube, pasi mbështetësit e tij sulmuan kapitolin e SHBA në 6 Janar.Twitter e përjashtoi përgjithmonë, ndërsa Facebook vendosi që Trump mund të rikthehej në rrjet në vitin 2023, ndërsa Youtube vendosi ta zhbllokonte ish presidentin pasi situata u qetësua.

LEXO EDHE:  Shtëpisë i del pronari/ Motrat jetojmë në tendë në mes të Tiranës

LEXO EDHE:  Zjarr në një shtëpi në Golem/ Humb jetën një i moshuar

Trump nuk ka qenë aktiv në faqen e tij zyrtare në Instagram, ku ka më shumë se 23 milionë ndjekës, në 41 javë.

Në një deklaratë, Trump tha se është i entuziasmuar për prezantimin e “Truth Social”, dhe se aplikacioni do t’i rezistojë “tiranisë” së Big Tech./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

3 mënyra si të bëni ‘screenshot’ fotot në Snapchat pa e kuptuar askush

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Snapchat dërgon informacion në momentin që ne kapim një foto me screen dhe e ruajmë në galerinë tonë të telefonit. Kjo ka bërë që shumë të “frikësohën” kur dëshirojnë të ruajnë një fotografi.

Por ka disa mënyra si ta zgjidhim këtë.

Tani mundemi që të marim një foto nga Snap pa informuar personin që në këtë rast ka imazhin.

1. Një metodë shumë klasike është të fotografoni imazhin nnëpërmjet një paisje tjëtër. Psh mund të përdorni telefonin e një familjari për të fotografuar imazhin që dëshironi. Cilësia mund të mos jetë e madhe, por dërguesi definitivisht nuk do ta dijë që e keni bërë fotografinë.

LEXO EDHE:  Rita Ora po kthehet në shtëpi

LEXO EDHE:  A mos kemi kuptuar gjithçka gabim? Covid-19, një rishikim i simptomave

2.Pasi bëni screnn fikni të dhënat tuaja, WiFi dhe Bluetooth.

Merrni pamjen që dëshironi dhe poseduesi i imazhit nuk do të informohet sepse Snapchat nuk është i lidhur me internetin.3.Regjistrimi i ekranit

Ky këshillë është për njerëzit që kanë një pajisje me Android 10 ose më të lartë. Nuk funksionon në iPhone. Hapni Snapchat-in që dëshironi të fotografoni dhe më pas tërhiqni ekranin për të hapur Panelin e Kontrollit të Android.

Gjeni funksionin “Regjistruesi i ekranit” dhe klikoni “Regjistro”.

Klikoni ‘Stop’ pasi të keni mbaruar regjistrimin. Kjo do të funksionojë vetëm kur jeni në mes të shikimit të një fotoje në Snapchat./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE