Connect with Us

“Historia ime me Covid 19”/ Arqipeshkëvi i Shkodrës jep mesazhin e fortë

Aktualitet

“Historia ime me Covid 19”/ Arqipeshkëvi i Shkodrës jep mesazhin e fortë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Covid 19 bëri që mos të kishte dallime mes të pasurit e të varfërve sa i takon mundësisë së infektimeve, politikanëve apo klerit fetar. Nëse për të parët nuk ndjejmë shumë keqardhje për shkak të politikës se mbrapshtë të tyre, për udhëheqësit fetar duket se ka një tjetër ndjesi. As ata nuk mundën t’i shmangën infektimit nga Covid.

Në Shkodër edhe kreu i komunitetit mysliman edhe atij katolik gjate ketij viti ishin mbartës të Covid 19. Arqipeshkëvi i Shkodrës pranon të tregojë më shumë për sëmundjen e cila e izoloi per 30 ditë.

Nuk ka një ide të qartë se ku mund të jetë infektuar, por në ditët e fundit të muajit Shkurt, Arqipeshkëvi Metropolitan Shkodër Pult Imzot Angelo Massafra rezultoi pozitiv me Covid 19. Kurimin e tij ia besoj spitaleve në Itali.

Nuk di të them me siguri se ku jam infektuar. Por mbase ditët e fundit të kreshmeve. Nuk u ndjeva mirë, diçka nuk shkonte me mua. Nisi temperatura. Menjëhere bëra tampon. Dola pozitiv. Në mbrëmje bëra edhe një grafi ku mjekët më thanë se virusi kishte nisur të prekte mushkërinë. Ne kemi bashkëpunim me një spital në Itali, aty janë dërguar edhe meshtarë të tjerë.U nisa drejt Italisë.Fillimi ishte i vështirë,por me terapitë që më bënë nisa të rikuperohëm. Dua të them se nuk qëndrova vetëm 14 ditë por 1 muaj. Duhet që edhe Shqipëria të ketë terapi të tilla rehabilituese. Nuk janë vetëm 14 ditë, shërimi nga Covidi kërkon më shumë kohë. Nuk takova askënd nga familjarët e mij, Por falë Zotit gjithçka shkoi mirë

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kur u kthye në Shqipëri Arqipëshkëvi thotë se nuk gjeti më asnjë masë që zbatohej nga qyetarët. Kjo ishte e frikshme pasi jeta është dhënë nga Zoti si dhuratë, por duhet të kujdesesh për shëndetin tënd dhe të tjerëve. Kultet fetare për muaj me radhë qëndruan pa besimtarë, kjo në respektim të masave dhe parandalimit të infektimeve.

Unë edhe sot kur masat janë liruar mundohem të kem kujdes. Bëj thirrje që të ketë distancim fizik ne kishë.Kur jap kungimin e jap në dorë, pasi ka më pak mundësi të përhapjës së virusit. Ne duhet të jemi të gjithë bashkë në kalimin e kësaj pandemie. Më habit kjo neglizhencë e institucioneve nëse qytetarët nuk kanë ndërgjegjësim atëherë duhen ashpërsuar masat, gjobat. Sepse nuk është vetëm shëndeti individual, por edhe i popullatës. Nëse dikush përhap virusin ai bëhet shkaktar i vdekjeve tek të tjerët. Ndaj duhen masa. Fatkeqësisht pandemia na ka shkatërruar jo vetëm në aspektin social por edhe atë ekonomik. Kemi parë mijëra familje të cilat nuk kanë me çfarë të ushqehen, apo spitale që nuk kanë medikamente.Kjo nevojë duhet parë nga institucionet.”

LEXO EDHE:  Covid-19 shkakton viktimën e radhës/ Ndërron jetë pacienti nga Tirana te Infektivi

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Imzot Angelo Massafra vazhdimisht ka dhënë mesazhe të forta për politikën Shqiptare.Vitet e fundit shqetësim për të ka qenë emigrimi dhe rreziku i vendit tonë nga shpopullimi. Disa ditë më parë apeloi drejt Kryeministrit që të ketë kujdes mbi atë se çfarë fshihet pas ardhjes së Afganëve në vendin tonë, apo edhe situaën e arsimit ku sipas tij mësimi online ka shkatërruar fëmijët. Pasojat e të cilit do të ndjehen ndër vite.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Imzot Angelo Massafra sot është 72 vjeç. Ai lindi në vitin 1949 në Itali. Pas provimit në Galatone, ai studioi filozofi dhe teologji në Lecce. Pas urdhnit meshtarak më 21 shtator 1974 në Lecce (Itali), ai ishte një predikues, edukator dhe merrej me thirrjen baritore në Provincën Françeskane në Itali. Ai u transferue në Shqipni në gusht të 1993 me detyrën për të pregatitë të rinjë (kandidatët) në jetën françeskan fetare. Ai ishte mësues i fillestarve në Lezhë dhe pastaj famullitar në Troshan dhe në Fishta (Lezhë). Më 28 mars 1998 ai u emërua Arqipeshkëv i Shkodrës dhe Administrator Apostolik i Sapës(Vau Dejës). Mons. Massafra ashtë edhe moderator i Tribunales(Gjykatës) Kishtare të Dioçezave të Shkodrës.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Më 25 janar 2005, Selia e Shenjtë dekretoi bashkimin e dioqezës së Pult me Kryedioqezën Mitropolitane të Shkodrës me emnin e ri të Kryedioqeza Shkodër-Pult, ku Mons. Massafra u ba Kryeipeshkëv i Shkodrës-Pult. Më 4 maj 2012 u zgjodh President i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë.Ndersa vijon të shërbejë pranë Katedralës Shën Shtjefeni në Shkodër. Sfidën me Covid 19 e përballoi me sukses./ CNA.al

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Samiti në Brdo/ Deputetja gjermane: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pas samitit mes BE dhe Ballkanit Perëndimor në Brdo, Slloveni, deputetja liberale gjermane, Renate Alt (FDP) raportuese e grupit parlamentar liberal për Europën Lindore e Juglindore reagon me kritika ndaj BE.

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një prononcim për Deutsche Wellen mban një qëndrim kritik ndaj rezultateve të samitit të BE-së e Ballkanit Perëndimor të zhvilluar në Brdo. “Që vendet e Ballkanit Perëndimor edhe më tej duhet të kënaqen me fjalë ngushëlluese çon në zhgënjim të mëtejshëm në rajon në lidhje me procesin e anëtarësimit. Me paketën e investimeve, BE nga njëra anë tregon, se do të angazhohet edhe më tej, por nuk do të përcaktojë një perspektivë të qartë europiane, për të mos folur për detyrimet konkrete që duhet të përmbushin këto vende.”

BE e dëmton kështu imazhin e saj me këtë dhe humb kështu besimin që i duhet në procesin e anëtarësimit, thekson deputetja liberale gjermane, Renate Alt. “Sidomos vendeve me vullnet për reforma si Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria do ta kenë më të vështirë. Veçanërisht të rinjtë e arsimuar e të orientuar nga reformat po e lënë vendin që nga viti 2019 në masë dhe kërkojnë diku tjetër një perspektivë për të ardhmen”, kujton Alt, duke përmendur se ky është një zhvillim që BE po e nxit me hezitimin dhe mungesën e unitetit të saj.

LEXO EDHE:  Menaxhimi i pandemisë Covid-19/ Debat i ashpër në Kosovë

LEXO EDHE:  E izoluar pas infektimit me Covid/ Bora Zemanin e merr malli për këtë person të jetës së sajSamiti në Brdo

Deputetja gjermane, Renate Alt kërkon që qeveria gjermane në detyrë dhe vende si Austria ta bindin Francën, se perspektiva e anëtarësimit e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe zhvillimi i mëtejshëm i BE, nuk e përjashtojnë njëra tjetrën. “Sigurisht kjo nuk i çliron nga përgjegjësia 6 vendet e Ballkanit Perëndimor për të bërë përparime konkrete në fushën e shtetit ligjor, lirisë së mediave dhe luftën kundër kriminalitetit të organizuar. Për BE ka rëndësi: Bëhet fjalë për influencën e saj në rajon, që po sfidohet nga vende si Kina dhe Rusia e Turqia, si edhe për stabilitetin e kontinentit europian”, shprehet Renate Alt mbi përfundimet e samitit të Brdos në prononcimin për Deutsche Wellen./DW

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ushtroi dhunë fizike ndaj bashkëshortes/ Arrestohet 41 vjeçari ne Shkodër

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një 41 vjeçar është arrestuar nga policia në Shkodër pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes së tij si edhe ju sekuestrua një sasi lënde narkotike të dyshuar cannabis sativa.

Njoftimi i plotë i policisë:“Nga specialistët e Seksionit Kundër Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në DVP Shkodër, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Shkodër, është bërë arrestimi në flagrancë i shtetasit:

A.K., 41 vjeç, banues në Shkodër, pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes së tij. Gjatë kontrollit fizik dhe kontrollit në banesë, shërbimet e Policisë i gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale një sasi lënde narkotike të dyshuar cannabis sativa”./CNA,al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mundësoi riatdhesimin e shqiptarëve nga Siria/ Gjenerali libanez: Do lirojmë çdo peng

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryeministri Edi Rama ka vlerësuar sot me “Yllin e Madh të Medaljes së Kryeministrit për Mirënjohje Publike”, Drejtorin e Përgjithshëm të Sigurisë së Libanit, Gjeneral Major Abbas Ibrahim.

Ky i fundit është një nga personat kyç që ndihmoi në riatdhesimin e grave dhe fëmijëve shqiptarë nga kampet e ferrit në Siri.Gjatë fjalës së tij në ceremoninë në Kryeministri, gjenerali libanez deklaroi se nuk do kursejmë asnjë përpjekje për të negociuar lirimin e çdo personi të mbajtur peng.

Ne nuk do të kursejmë asnjë përpjekje për të negociuar lirimin e çdo personi të mbajtur peng, pavarësisht çdo vështirësie, çdo rreziku me të cilin stafi ynë përballet në terren ndërkohë që hyjnë në zona të rrezikshme. Ne kuptojmë se çfarë vlere ka liria. I njohim mirë tragjeditë e arrestimit, frikës dhe burgosjes. Falënderime të ndjera kryeministrit Edi Rama dhe zyrtarëve që më nderojnë. Dua t’ia dedikoj Libanit e Shqipërisë dhe gjithë atyre që punojnë për lirinë e njerëzimit. Bëj thirrje që udhëheqësit e botës të përhapin gjuhën e paqes në vend të urrejtjes”, tha gjenerali./CNA.al

LEXO TE PLOTE