Connect with Us

Pse është më mirë të bëni dush gjatë natës/ Ja çfarë thonë dermatologët

Kuriozitete

Pse është më mirë të bëni dush gjatë natës/ Ja çfarë thonë dermatologët

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Dermatologët rekomandojnë të kaloni rreth 5 deri në 10  minuta në ditë nën dush. Ndërsa disa prej nesh nuk mund ta imagjinojnë përballjen e ditës pa një shpëlarje në mëngjes, të tjerët preferojnë të lajnë stresin e përditshëm gjatë natës. Dhe megjithëse koha kur bëni dush varet nga preferencat tuaja personale, ata që zgjedhin ta bëjnë atë gjatë natës në të vërtetë mund të korrin më shumë përfitime për bukurinë dhe shëndetin.

Mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt

Një dush në mbrëmje relakson trupin dhe mendjen tuaj, dhe kur e bëni atë në kohën e duhur mund t’ju japë gjithashtu një gjumë më të mirë. Dushi 90 minuta para gjumit në ujë të ngrohtë mund t’ju ​​ndihmojë të bini në gjumë rreth 10 minuta më shpejt se zakonisht. Kjo ndodh sepse uji i ngrohtë pak ul temperaturën e trupit tuaj, i cili nga ana tjetër dërgon një sinjal në trupin tuaj se është koha për të fjetur.

Është më mirë për lëkurën tuaj

Dushi para se të shkoni në shtrat mund të ndihmojë gjithashtu në mbajtjen e puçrrave larg. Flokët tanë grumbullojnë baktere dhe produkte të grumbulluara gjatë gjithë ditës, dhe ndërsa koka juaj godet në jastëk, të gjitha këto papastërti transferohen në mbështjellësin tuaj të jastëkut, dhe më pas në fytyrë. Për shkak se lëkura jonë rigjenerohet ndërsa ne flemë, të flini me lëkurë të pastër dhe të freskët do të thotë gjithashtu se qelizat tuaja të reja të lëkurës do të jenë të shëndetshme.

Mund të lehtësojë alergjitë sezonale

Nëse vuani nga alergjitë sezonale, marrja e një dushi gjatë natës mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave. Të jesh jashtë do të thotë alergene, si poleni dhe pluhuri, të futen në lëkurë dhe rroba, dhe nëse nuk bëni dush para se të flini, mund të përfundojë në shtratin tuaj. Nëse e keni zakon të hidheni në dush në mëngjes, konsideroni të ndryshoni rutinën tuaj dhe të bëni një dush natën në vend për të shmangur simptomat e pakëndshme.

LEXO EDHE:  Përdorime alternative të kripës së gjellës/ Nga pastrimi i shtëpisë, tek kujdesi trupor

Flokët tuaj do të jenë më të shëndetshëm

Nëse i lani flokët në mbrëmje, do të keni më shumë kohë për t’i lënë të thahen natyrshëm në ajër. Kjo, nga ana tjetër, do t’i mbajë flokët tuaj me shkëlqim dhe shkëlqim për më gjatë, pasi ndihmon në bllokimin e lagështisë . Tharja e flokëve tuaj me nxitim në mëngjes mund të dëmtojë fijet tuaja, duke i lënë ato të dobëta dhe të shurdhër.

Ndihmon në luftimin e djersitjes së tepërt

Ndërsa një dush në mëngjes është një mënyrë e shkëlqyeshme për tu freskuar para se të përballeni me ditën, dushi gjatë natës në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të parandaloni erën e trupit. Marrja e një  dushi të ftohtë para se të shkoni në shtrat mund të ndihmojë në zvogëlimin e djersitjeve të natës nga të cilat vuajnë shumë njerëz.

Mund të parandalojë ngërçet e muskujve

Nëse muskujt tuaj ndjehen të dhimbshëm dhe të lënduar pas një dite të gjatë në punë, marrja e një dushi të ngrohtë mund të ndihmojë në lehtësimin e ndjesive të pakëndshme. Ndërsa uji i ngrohtë godet trupin tuaj, ndihmon në zbutjen e tensionit të muskujve dhe promovimin e një gjumi më të mirë të natës. Marrja e një dushi të ngrohtë gjithashtu mund të parandalojë ngërçet e këmbëve gjatë natës, një gjendje e zakonshme që prek deri në 60 përqind të njerëzve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Turizmi hapsinor/ Së shpejti udhëtime në stratosferë dhe fluturime komerçiale

Publikuar

-

Nga

Një firmë e turizmit hapësinor thotë se do të jetë në gjendje të dërgojë njerëz në stratosferë për vizitë me një balonë, deri në vitin 2024, por një vend i vetëm i prenotuar në fluturimin komercial do të kushtojë 36,700 £ (50,000 dollarë).

Sipas Daily Mail, “World View Enterprises” po punon në sistemin e bazuar veçanërisht për balona në Tucson, Arizona, ku thotë se do të jenë në gjëndje të marrin njerëz deri në një lartësi prej 100,000ft ose 18 milje.

Kjo është disi larg nga lartësia 50 milje që NASA e konsideron hapësirë, por “World View” thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës.

Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë -ditore ku udhëtarët mund të fluturojnë mbi monumentet historike si “Reefin e Madh”, “Piramidat e Gizës” dhe monumentet e tjera.

LEXO EDHE:  Përdorime alternative të kripës së gjellës/ Nga pastrimi i shtëpisë, tek kujdesi trupor

LEXO EDHE:  Një udhëtim në Valbonë ...Secila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet të jetë “i qetë dhe i butë”, shkruan CNA.al.

Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si “Virgin Galactic” dhe “Blue Origin”, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, “World View” thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të peshës.

Firma thotë se udhëtimi në stratosferë do të ishte një ngjitje e butë, duke përfunduar në një pamje të kurbës së Tokës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Filmi i parë në Hapësirë/ Aktorja ruse nesër fluturon në ISS

Publikuar

-

Nga

Aktorja ruse, Yulia Peresild, 37 vjeç, ditën e nesërme do të fluturojë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, për të xhiruar filmin e parë në hapësirë.

Së bashku me dy kozmonautë dhe një drejtoreshë, Yulia Peresild, 37 vjeç, do të niset me një anije “Soyuz MS-19” që do të dërgohet në stacion, e cila orbiton Tokën në një lartësi prej rreth 354 kilometrash.

Kjo shton një element të konkurrencës dhjetëvjeçare Rusi-Shtetet e Bashkuara në fluturim, pasi aktori Tom Cruise po planifikon të filmojë filmin e tij në hapësirë ​ këtë muaj.

“Ky film është ndërtuar rreth një historie të një personi të zakonshëm … një doktororeshë që nuk ka asnjë lidhje me eksplorimin e hapësirës dhe që kurrë nuk e kishte menduar atë, i ofrohet të udhëtojë në ISS … dhe të shpëtojë jetën e një kozmonauti,”  ka thënë drejtori Klim Shipenko në një konferencë për shtyp.

LEXO EDHE:  Foto-Himara “pushtohet” nga flakët

LEXO EDHE:  “Tregon përralla në shëtitjet propagandistike”/ Vokshi rendit arsyet pse Rama nuk e meriton mandatin e tretëKozmonautët profesionistë në ekuipazh do të shihen gjithashtu në film.

“Unë nuk do të luaj në të, por prapë do të më duhet të kuptoj se si prodhohet një film në një vend kaq të pazakontë si hapësira e jashtme,” tha Anton Shkaplerov.

Nisja do të bëhet në 09:55 të mëngjesit me kohën në Mbretërinë e Bashkuar nga kozmodromi Baikonur.

Misioni do të zgjasë 12 ditë dhe kthimi në Tokë është caktuar për 17 tetor./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Gdhendje 3D të fytyrave njerëzore 11,000 vjet të vjetra/ “Shokohen” arkeologët

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Gdhendje mahnitëse të figurave dhe kokave njerëzore janë zbuluar në atë që konsiderohet të jetë një nga vendbanimet më të rëndësishme të periudhës neolitike, në Turqi.

Zbulimi në Karahantepe, në provincën juglindore të Turqisë, ıanlıurfa, zbulon aftësitë artistike të njerëzve që kanë jetuar atje rreth 11,000 vjet më parë.

Sipas Daily Mail, deri më tani janë gjetur më shumë se 250 megalite në formë T që paraqesin përshkrime të kafshëve, së bashku me një numër skulpturash tre-dimensionale njerëzore.

Gërmimi në vend filloi për herë të parë në vitin 2019 dhe gjithashtu ka çuar në zbulimin e një ndërtese me një diametër prej 75 metrash (23 metra), një pjesë e madhe e së cilës është gdhendur në gurin e shtratit dhe arrin një thellësi prej  5.5 metra.

Kjo do të thotë se është ndërtuar me ndihmën e shumë njerëzve, thanë arkeologët.

Shefi i gërmimeve në Karahantepe, profesori Necmi Karul, tha për “Anadolu Agency” se artefaktet e gjetura ishin të ngjashme me ato të zbuluara në vendin e lashtë Gobekli Tepe, i cili u ndërtua nga një popull parahistorik 6,000 vjet para.

LEXO EDHE:  “Dukesh si serbe”/ Hygerta Sako i tregon vendin ndjekësit: “Jam krenare për gjakun tim ilir”

LEXO EDHE:  Ëndrra të çuditshme/ Ja pse shohim maktheMidis tyre ka shumë skulptura 3D dhe përshkrime njerëzore, përfshirë ato të kokave të njerëzve, tha Karul.

Një skulpturë veçanërisht mbresëlënëse përshkruan një person që mban një leopard në kurriz, shtoi ai, ndërsa gdhendjet e kafshëve në një pozicion sulmues janë gjetur gjithashtu në Gobekli Tepe.

Karul tha se gjetjet e ekipit treguan se aftësitë artistike të njerëzimit në periudhën neolitike ishin të jashtëzakonshme.

Imazhet e reja të marra nga një dron që fluturonte mbi vendin zbulojnë disa nga skulpturat që janë gjetur gjatë gërmimeve në Karahantepe.

Një ekspozitë që shfaq disa nga gjetjet është hapur gjithashtu në Muzeun Arkeologjik Şanlıurfa dhe deri më tani duket se ka një interes shumë të madh nga turistët të cilët e vizitojnë për të zbuluar më shumë./CNA.al

LEXO TE PLOTE