Connect with Us

4 arsyet pse duhet të përditësoni WhatsApp-in tuaj tani

Teknologji

4 arsyet pse duhet të përditësoni WhatsApp-in tuaj tani

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

WhatsApp ka sjellë 4 karakteristika të reja që tregojnë se pse duhet të përditësoni aplikacionin.

Përgjatë këtij viti kemi parë paralajmërimin e WhatsApp për të përditësuar aplikacionin, por shumë përdorues po ngurojnë ta bëjnë për shkak të privatësisë.

Por WhatsApp ka bërë shumë ndryshime në aplikacion që po shtyn shumë përdorues ta përditësojnë.

Tranferimi i bisedave nga iPhone tek Android

WhatsApp ka qenë nën presion prej vitesh për t’i lejuar përdoruesit të lëvizin historitë e tyre të bisedave nëpër platforma midis iOS të Apple dhe Android të Google.

Normalisht, do të duhet të filloni nga e para kur të vendoseni në një telefon Android, edhe nëse keni përdorur WhatsApp në iPhone për vite me rradhë.

Por një mjet i ri ju lejon të zhvendosni të gjithë historinë tuaj të bisedave nga iPhone në telefonat inteligjentë të rinj Samsung Galaxy.

LEXO EDHE:  5 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin/ Zbulojini tani

Kjo përfshin shënime zanore, foto dhe biseda.

Hapja e WhatsApp në pajisje të shumta

WhatsApp më në fund ka bërë të mundur përdorimin e shërbimit në pajisje të shumta në të njëjtën kohë.

Kjo përfshin përdorimin e kompjuterit dhe laptopit pa pasur nevojë të “pasqyrohen” nga smartphone juaj.

Bashkimi i thirrjeve

WhatsApp ka krijuar një ndërfaqe të re thirrjesh.

Ju merrni disa opsione të prekjes së shpejtë, si dhe një buton Ring.

Dhe përditësimi gjithashtu bën të mundur bashkimin e thirrjeve në grup.

Thirrjet në grup tashmë ekzistojnë në WhatsApp.

Shikimi i mesazheve për vetëm një herë

WhatsApp më në fund ka shtuar një veçori vetë-shkatërruese për fotot dhe videot.

Mjeti i stilit Snapchat “Shikoni një herë” është dhe në WhatsApp dhe është vërtet i lehtë për t’u përdorur./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Njihuni me Leonardon/ Roboti i cili pritet të zëvendësojë dronet

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

I njohur shkurt si LEO, ai u ndërtua nga pjesë të robotëve dhe dronëve të gjetur rreth laboratorit nga inxhinierë nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni në Pasadena.

Përveç përmirësimit të qëndrueshmërisë kur ecni në një litar të shtrënguar, shtytësit me bazë helikë gjithashtu lejojnë që boti 2.5 metra i gjatë të dalë në ajër dhe të fluturojë, shkruan CNA.al.

Ekipi thotë se LEO një ditë mund të zbatojë pushtimin e tij të tokës dhe ajrit në misionet robotike aktualisht të vështira për robotët dhe dronët me bazë tokësore ose ajrore. Përveç stërvitje dhe skateboarding, ekipi thotë se roboti një ditë mund të përdoret për të kryer detyra aktualisht shumë të vështira për dronët, robotët ose njerëzit – përfshirë operimin në mjedise të rrezikshme dhe të vështira për t’u arritur.

Ekipi nuk ka thënë kur LEO do të ishte në dispozicion për përdorim komercial, ose sa do të kushtonte, pasi është ende në fazën e kërkimit dhe zhvillimit.

LEXO EDHE:  5 arsye pse njerëzit qëndrojnë në marrëdhënie toksike

LEXO EDHE:  Misteri i shkëlqyeshëm i aplikacioneve për gjetjen e kontakteve me Coronavirus

Sipas Daily Mail, studiuesit gjithashtu planifikojnë të pajisin LEO me një algoritëm të sapo zhvilluar të kontrollit të uljes së dronëve që përdor rrjete të thella nervore.Me një kuptim më të mirë të mjedisit, LEO mund të marrë vendimet e tij në lidhje me kombinimin më të mirë të ecjes, fluturimit ose lëvizjes hibride që duhet të përdorë për të lëvizur nga një vend në tjetrin bazuar në atë që është më e sigurt dhe që përdor sasinë më të vogël të energjisë.

Trupi i LEO përmban të gjitha bateritë, sensorët dhe fuqinë llogaritëse të nevojshme për funksionimin autonomy të plotë, thjesht ka nevojë për më shumë fuqi të trurit.

Tani për tani, LEO përdor helikat për të balancuar gjatë ecjes, që do të thotë se përdor energji në mënyrë mjaft joefikase,” tha studiuesja Lupo, e cila do të punojë në LEO për doktoraturën e saj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Turizmi hapsinor/ Së shpejti udhëtime në stratosferë dhe fluturime komerçiale

Publikuar

-

Nga

Një firmë e turizmit hapësinor thotë se do të jetë në gjendje të dërgojë njerëz në stratosferë për vizitë me një balonë, deri në vitin 2024, por një vend i vetëm i prenotuar në fluturimin komercial do të kushtojë 36,700 £ (50,000 dollarë).

Sipas Daily Mail, “World View Enterprises” po punon në sistemin e bazuar veçanërisht për balona në Tucson, Arizona, ku thotë se do të jenë në gjëndje të marrin njerëz deri në një lartësi prej 100,000ft ose 18 milje.

Kjo është disi larg nga lartësia 50 milje që NASA e konsideron hapësirë, por “World View” thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës.

Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë -ditore ku udhëtarët mund të fluturojnë mbi monumentet historike si “Reefin e Madh”, “Piramidat e Gizës” dhe monumentet e tjera.

LEXO EDHE:  Instagram “premton” ndryshime/ Teston mundësinë e postimit të fotove nga kompjuteri

LEXO EDHE:  Tregohuni të  vëmendshëm/ Këto janë arsyet që çojnë njerëzit drejt tradhëtisëSecila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet të jetë “i qetë dhe i butë”, shkruan CNA.al.

Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si “Virgin Galactic” dhe “Blue Origin”, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, “World View” thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të peshës.

Firma thotë se udhëtimi në stratosferë do të ishte një ngjitje e butë, duke përfunduar në një pamje të kurbës së Tokës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

70 milionë përdorues të rinj u shtuan në Telegram gjatë rënies së Facebook-ut

Publikuar

-

Nga

Aplikacioni për mesazhe, Telegram, ka fituar rreth 70 milionë përdorues të rinj gjatë periudhës sa ka qenë jashtë funksionit aplikacioni Facebook më 4 tetor, ka thënë themeluesi i tij Pavel Durov.

Të hënën, miliona njerëz nuk kanë pasur qasje në Facebook, Instagram, Messenger dhe WhatsApp për gati gjashtë orë.

Facebook ka thënë se disa ndryshime në konfigurim kanë qenë fajtore për këtë mosfunksionim.

“Mesatarja ditore e rritjes në Telegram ka tejkaluar normën dhe ne kemi mirëpitur 70 milionë persona nga platformat tjera në një ditë”, ka thënë Durov në një postim në Telegram.

LEXO EDHE:  Misteri i shkëlqyeshëm i aplikacioneve për gjetjen e kontakteve me Coronavirus

LEXO EDHE:  Astrologia zbulon shenjën më të neveritshme të horoskopit/ Tregon karakteristikat negativeDurov ka thënë se disa përdorues në Shtetet e Bashkuara mund të jenë përballur me shpejtësi më të vogël, ndërkohë që miliona persona kanë tentuar të hapin llogari.

Komisionarja e Bashkimit Evropian për Konkurrencë, Margrethe Vestager, ka thënë se bllokimi ka demonstruar pasojat e mbështetjes në disa lojtarë të mëdhenj dhe ka theksuar nevojën për më shumë rivalë.

Rusia ka thënë se incidenti ka treguar se Moska ka pasur të drejtë kur ka kërkuar të zhvillojë platformat e saj në internet, ashtu si edhe rrjetet sociale, transmeton agjencia e lajmeve Reuters./rel

LEXO TE PLOTE