Connect with Us

Talebanët sulmojnë Kabulin/ SHBA dhe Gjermania nisin evakuimin e personelit

Bota

Talebanët sulmojnë Kabulin/ SHBA dhe Gjermania nisin evakuimin e personelit

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote,

Islamistët po sulmojnë nga të gjitha drejtimet, njoftoi Ministria afgane e Punëve të Brendëshme. SHBA nisi evakuimin e personelit të ambasadës në Kabul. Edhe ushtria gjermane planifikon me intensitet evakuimin.

Luftëtarët talibanë kanë depërtuar në rrethinat e Kabulit. Islamistët po sulmojnë nga të gjtiha drejtimet, komunikoi Ministria e Brendëshme. Një zëdhënës i talibanëve deklaroi, se luftëtarët kanë udhëzim të qendrojnë në portat hyrëse të qytetit dhe të mos depërtojnë në Kabul. Islamistët, sipas të dhënave të veta, janë duke negociuar me qeverinë afgane për një dorëzim paqësisht të qytetit. Nuk do të ushtrohet hakmarrje, thotë një zëdhënës taliban. Të gjithë, që kanë shërbyer në qeveri apo në ushtri, do të falen. Civilët s’duhet të kenë frikë dhe të largohen nga vendi.

“Jo panik! Kabuli është i sigurtë”, shkruan në twitter  Matin Bek, shef i shtabit të presidentit afgan Ashraf Ghani.

Më parë talibanët morrën nën kontroll qytetin e madh të rëndësishëm Xhalalabad në lindje të Afganistanit në kufi me Pakistanin. Ekstremistët, sipa stë dhënave të një përfaqëesuesi të autoriteteve, depërtuan pa luftime në kryeqytetin e provincës Nangarhar. Në këtë mënyrë qeveria afgane humbi edhe qytetin e madh të parafundit.

Afghanistan | Konflikt mit Taliban | KabulNë sfondin e depërtimit të milicëve taliban drejt Kabulit presidenti i SHBA-së, Joe Biden, e ka rritur numrin e ushtarëve të SHBA-së, të cilët do të ndihmojnë tani në evakuimin e personelit të ambasadës në kryeqytetin afgan. Nga 3000 ushtarë të parashikuar fillimisht tani do të angazhohen „rreth 5000 ushtarë”, për të garantuar udhëtimin e personelit të ambasadës dhe të një sërë forcave civile lokale, deklaroi Biden. Ambasada ka nisur evakuimin. Punonjësit e parë janë larguar nga ambasada, pjesa më e madhe e personelit është e gatshme për t’u larguar, deklaruan përfaqësuesit e SHBA-së.

Rusia tani për tani nuk do ta largojë personelin e ambasadës së saj nga Kabuli. Evakuimi nuk është planiifkuar, tha i ngarkuari i Ministrisë së Jashtme të Rusisë për Afganistanin, Samir Kabulov, të shtunën (14.08) për agjencinë e lajmeve Interfax. “Ambasadori dhe punonjësit tanë do të vazhdojnë punën në qetësi.”

Evakuimi i ambasadës gjermane

Ushtria gjermane, Bundesëehr, po planiifkon ndërkohë me intensitet të lartë aksionin e shpëtimit të punonjësve të ambasadës si dhe të shtetasve të tjerë gjermane. Që nga e hëna (16.08) disa avionë transportues të ushtrisë gjermane të tipit A400M do të ulen në Kabul, për të sjellë në siguri punonjësit e ambsadës gjermane. Këtë e njoftoi gazeta “Bild am Sonntag”.

LEXO EDHE:  Shpallja “non grata” e Llallës/ Ngjela zbulon arsyen, ja kë po paralajmëron SHBA

Kancelarja Angela Merkel të shtunën (14.08) u konsultua me disa ministra për gjendjen, vuri në dukje një zëdhënës qeveritar. Pjesëmarrja e Bundestagut për miratimin e një vendimi të tillë do të pasojë.

Ministri i Jashtëm Heiko Maas e cilësoi si prioritetin më të lartë sogurinë e personelit të ambsadsë. “Ne nuk do të rrezikojmë, që njerëzit tanë të bien në duart e talibanëve. Ne jemi të përgatitur për të gjitha opsionet”, i tha gazetës „Bild am Sonntag”, kreu i diplomacisë gjermane, socialdmeokrati Heiko Maas. Sipas kësaj gazete në Tashkent të Uzbekistanit do të krijohet një qendër për evakuimin.

Ministri i Jashtëm i SHBA-së Antony Blinken telefonoi ndërkohë me presidentin afgan Ashraf Ghani duke biseduar për përpjekjet, që të kufizohet dhuna në Afganistan. Çështja është, nëse Ghani ende i ka mjetet për këtë – pavarësisht nga prania e trupave qeveritare që vërehen tani në Kabul.

Ghani deklaroi një “rimobilizim” të forcave të armatosura. Kjo ka „prioritet të lartë”, tha ai në një fjalim në televizion. Gjithashtu po vazhdojnë “konsultimet” me drejtuesit politk dhe partnerët ndërkombëtarë për një zgjidhje politike, për të garantuar „paqen dhe stabilitetin” në vend, siguroi presidenti afgan.

Së fundi talibanët radikal-islamikë vunë nën kontroll qytetin ë eingenommen. Kryetari i këshillit të krahinës, Afsal Hadid, i konfirmoi njoftimet përkatëse. Ushtarët e qeverisë kanë fluturuar në drejtim të kufirit me Uzbekistanin. Në një kamp fushimi në periferi të qytetit, ku ushtria gjermane kishte kuartierin qendror deri në tërheqjen e saj nga misioni në Afganistan në qershor. Deri tani islamistët kanë vënë nën kontroll 20 kryeqytete krahinash, të vetmet qytete të mëdha që nuk janë në dorë të talibanëve aktualisht janë Gardes dhe Chost./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Vrasja e deputetit Britanik/ Gazetari jep alarmin

Publikuar

-

Nga

cna lajm bota

Deputeti Britanik Tory David Amess, ka ndrruar jetë pas një sulmi me thikë, gjatë një takimi me disa qytetarë.

Vrasja e tij beri jehone të madhe jo vetëm në Britani por edhe në mediat e huaja. Në lidhje më këtë ngjarje horror kanë reaguar shumë zyrtarë të lartë, aktivistë dhe qytetarë të thjeshtë.

Së fundmi gazetari i njohur britanik Tony Parsons ka bërë një thirrje për të gjitha instancat qeverisëse dhe qytetarët britanikë që të reagojnë ndaj sulmit horror të deputetit britanik, duke dhënën alarmin se ky rast mund të pasohet nga shumë të tjerë.

LEXO EDHE:  Kandidatët e SPAK në filtër/ Zbardhet projektrregullorja

LEXO EDHE:  Shanahan: Jemi partnerë të fortë me Shqipërinë, Rusia rrezikSulmi fatal i deputetit në operacionin e tij elektoral në Essex është një thirrje e tmerrshme zgjimi për Britaninë”, shprehet gazetari

Ndalni këto sulme ose do të humbasim më shumë jetë. Duhet të merren masa dhe parandalohen raste të tilla”, vazhdon me tëj Parsons.

Akoma më alarmant është fakti se nuk dihen ende detajet e plota të sulmit me thike. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Zgjedhjet vendore në Kosovë/ 1 milion e 885 mijë e 448 qytetarë, janë thirrur për të votuar

Publikuar

-

Nga

cna lajme rajon

Sot, qytetarët e Kosovës zgjedhin kryetarët e rinj të 38 komunave dhe anëtarët e asambleve komunale.

Sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), për kryetarë të komunave të Kosovës janë certifikuar 166 kandidatë. Në garën për asamblistë në kuvendet e të gjitha komunave janë certifikuar 5,198 kandidatë.

Në këto zgjedhje, qytetarët mund të votojnë për kryetarin e komunës dhe një asamblist.

Qendrat e votimit janë hapur në ora 07:00 dhe pritet të mbyllen më 19:00.

Këtë vit do të hapen 883 qendra votime me gjithsej 2,477 vendvotime.

Sipas KQZ-së, numri i qytetarëve me të drejtë vote brenda Kosovës është 1 milion e 885 mijë e 448 votues.

Ky institucion ka pranuar 5,649 pako të supozuara me fletëvotime nga jashtë Kosovës.

Kësaj here, të drejtën e votës për herë të parë mund ta shfrytëzojnë 41,012 persona.

Në zgjedhjet e kaluara lokale, të mbajtura më 2017, më së shumti komuna pati fituar Lidhja Demokratike e Kosovës, në total tetë, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, shtatë, Partia Demokratike e Kosovës, pesë, Lëvizja Vetëvendosje tri, ndërsa Nisma Socialdemokratike dhe Aleanca Kosova e Re nga një komunë.

LEXO EDHE:  Trump i vendosur për të ndalur Tik Tok në SHBA

LEXO EDHE:  Gazetari i dhunuar solidarizohet me Elvi Fundon/Bëhu i fortë, jemi me ty!Nga komunitet joshumicë, më së shumti komuna pati fituar Lista Serbe, 10 të tilla, derisa Partia Demokratike Turke, një komunë.

Dy komuna janë udhëhequr nga kandidatë të pavarur.

Pjesëtarë të Listës Serbe u drejtohen bashkërisht kutive të votimit

Lista Serbe është partia e vetme serbe e Kosovës, e cila në të gjitha zgjedhjet merr pjesë me mbështetjen e Beogradit zyrtar.

Pjesëtarë të këtij subjekti janë parë bashkërisht duke u nisur për të votuar në Mitrovicë të Veriut.

Në mesin e grupit janë parë punonjës të institucioneve që financohen nga Serbia, nga sektori i arsimit, shëndetësisë dhe sektorë tjerë.

Votimi i organizuar në Mitrovicë të Veriut është kthyer në diçka të zakonshme në zgjedhjet e Kosovës.

Në zgjedhjet e kaluara lokale, të mbajtura më 2017, Lista Serbe pati fituar 10 komuna./REL

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kurti: Njohja e shtetësisë së Kosovës nga Serbia nuk ka alternativë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të shtunën në një takim me disa anëtarë të Parlamentit Evropian se, bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë nuk kanë alternativë, ashtu sikurse njohja e shtetësisë së Kosovës nga ana e Serbisë.

“Në dialog në Bruksel jemi për një kapitull të ri të normalizimit të marrëdhënieve mes dy shteteve tona, ku zgjidhim çështjet e pazgjidhura me njohje reciproke, ka thënë Kurti.

Ai ka pritur të shtunën në Prishtinë delegacionin e eurodeputetëve në krye me përfaqësuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon.

Në një komunikatë për media, kryeministri Kurti është thënë të ketë diskutuar me palën evropiane për njohjen e pavarësisë së Kosovës nga pesë vendet mosnjohëse të Bashkimit Evropian, për procesin e liberalizimit të vizave dhe mbështetjen që i ka ofruar blloku evropian Kosovës përmes ndarjes së vaksinave kundër koronavirusit.

Temë diskutimi ka qenë edhe operacioni i Policisë së Kosovës kundër kontrabandimit të mallrave në disa qytete të Kosovës.

LEXO EDHE:  Protesta në SHBA/ Humbin jetën katër persona, mes tyre nje grua

LEXO EDHE:  “Të ndëshkohen kriminelët”/ Yuri Kim: SHBA mbështet fuqimisht SPAK për të arritur rezultatet“Ky ishte një operacion normal i Policisë, e cila ka kryer punën në mënyrë profesionale dhe sipas procedurave ligjore”, është cituar të ketë thënë Kurti.

Von Cramon, në anën tjetër, ka falënderuar institucionet e Kosovës për pranim të refugjatëve afganë, si dhe ka folur edhe për reformat e nisura në drejtësi, luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit si dhe ruajtjen e stabilitetit institucional.

Aktualisht në këtë Kosovë janë rreth 700 refugjatë afganë, të cilët janë evakuuar nga Shtetet e Bashkuara, pas marrjes së kontrollit të talibanëve në Afganistan.

Rreth 100 prej tyre tashmë janë larguar nga Kosova drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Pjesa e mbetur do të qëndrojë përkohësisht në Kosovë, deri në finalizim të procedurave ligjore për zhvendosje të përhershme në SHBA, apo vende tjera evropiane./rel

LEXO TE PLOTE