Connect with Us

Facebook mbyll llogari dezinformuese të lidhura me Rusinë

Bota

Facebook mbyll llogari dezinformuese të lidhura me Rusinë

Publikuar

-

Facebook mbyll llogari dezinformuese të lidhura me Rusinë

Kompania Facebook njoftoi më 10 gusht se ka mbyllur një rrjet prej dhjetëra profilesh në Facebook dhe Instagram nga Rusia në lidhje me dezinfomimin për vaksinat kundër COVID-19.

Zyrtarët e Facebook-ut thanë se ky rrjet vepronte si një “lavatriçe e dezinformimit”

Llogaritë ishin të lidhura me Fazze, një firmë reklamimi dhe marketingu e regjistruar në Mbretërinë e Bashkuar. Facebook tha se puna e Fazze-s ishte bërë kryesisht nga Rusia në emër të një klienti të panjohur.

Rrjeti social tha se mbyllja e profileve është bërë në bazë të politikave të kompanisë kundër ndërhyrjes së huaj.

“Ne hoqëm 65 llogari në Facebook dhe 243 llogari në Instagram nga Rusia të lidhura me Fazze”, tha kompania.

“Fazze tani është e ndaluar nga platforma jonë”, thuhej në njoftim.

LEXO EDHE:  Dëshmitë e reja/ Imuniteti ndaj Covid mund të zgjasë 6-8 muaj pas infektimit

Biden: Dezinformimi në rrjetet sociale, “po vret njerëzit”

Rrjeti publikonte mesazhet e dezinformimit për vaksinat kundër COVID-19, kryesisht në audiencën në Indi, Amerikën Latine dhe, në një masë më të vogël, Shtetet e Bashkuara.

Facebook dhe media të tjera sociale janë përballur me kritika të ashpra, përfshirë edhe nga presidenti amerikan Joe Biden, për përhapjen e gënjeshtrave për vaksinimin, të cilat po pengojnë përpjekjet për të luftuar pandeminë e COVID-19 në të gjithë botën.

Një ndër publikimet që kishin bërë këto llogari pretendonte se një vaksinë perëndimore do t’i shndërronte njerëzit në majmunë.

Rusia ka bërë biznes jasht vendit në mënyrë aktive me vaksinën e saj kundër koronavirusit, dhe analistët e shohin këtë si një përpjekje për përfitime gjeopolitike./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Dy gazetarë fitojnë Çmimin Nobel për Paqe

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Dy gazetarët Maria Ressa dhe Dmitry Muratov kanë fituar Çmimin Nobel për Paqe për vitin 2021.

Komiteti i Nobelit tha se çmimi iu ndahet pasi ata kanë mbrojtur lirinë e shprehjes që është parakusht për demokracinë dhe paqen.

Sipas Komitetit, dy gazetarët kanë pasur kurajon që të luftojnë për lirinë e shprehjes në Filipine dhe Rusi.

                                                       Maria Ressa dhe Dmitry Muratov

Zonjës Ressa dhe Muratov po iu ndahet Çmimi Nobel i Paqes për luftën e tyre të guximshme për lirinë e shprehjes në Filipine dhe Rusi“, tha Komiteti i Nobelit përmes një deklarate më 7 tetor.

Në të njëjtën kohë, ata janë përfaqësues të të gjithë gazetarëve që ngrisin zërin për këtë ideal në një botë në të cilën demokracia dhe liria e shtypit përballen me kushte gjithnjë e më të pafavorshme“, thuhet në deklaratë.

LEXO EDHE:  Rënie e lehtë e numrit të të infektuarve në Kosovë/ Regjistrohen 11 viktima nga Covid

LEXO EDHE:  Konfirmohen 249 raste të reja me Covid në Kosovë/ Arrin në 1.523 numri i viktimave



Çmimi Nobel për Paqen, që ndahet çdo vit, nderon individë apo organizata që “bëjnë angazhimin më të madh për të mirën e njerëzimit dhe miqësisë mes kombeve”.

Vitin e kaluar Çmimi Nobel iu nda Programit Botëror të Ushqimit, një agjenci e Kombeve të Bashkuara që përpiqet të luftojë urinë në botë.

Fituesit e Çmimit Nobel do të marrin një medalje ari dhe do të ndajnë mbi 1.1 milion dollarë.

Industrialisti suedez Alfred Nobel themeloi çmimet në testamentin e tij, të shkruar një vit para vdekjes së tij më 1896.

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritja e çmimit të ushqimeve në botë/ FAO: Niveli më i lartë në 10 vjet

Publikuar

-

Nga

cna lajme bote

Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë me bazë në Romë, FAO, ka deklaruar rritjen e çmimeve në të gjithë botën gjatë muajit shtator, duke arritur kulmin 10-vjeçar.

Sipas FAO-s shkak janë bërë kushtet e furnizimit dhe rritja  e kërkesës për produktet kryesore, grurin dhe vajin.

Në raport me një vit më parë, FAO raporton se Indeksi i Çmimeve të Ushqimit është rritur me 32.8%.

“Ndër drithërat kryesore, gruri do të jetë fokusi në javët e ardhshme pasi kërkesa duhet të testohet kundrejt rritjes së shpejtë të çmimeve”, ka deklaruar ekonomisti i lartë i FAO -s, Abdolreza Abbassian.



Sipas FAO-s çmimet e drithërave u rritën me 2% krahasuar me muajin gusht, ndërsa çmimet e grurit në tregjet ndërkombëtare janë rritur deri në 41% krahasuar me një vit më parë. Sa i takon çmimit të misrit ai është rritur me 0.3%.

LEXO EDHE:  “Intubimi është një procedurë normale”/ Mjeku tregon çfarë probleme ka pas negativizimit nga Covid

LEXO EDHE:  “Terapitë intensive në kolaps”/ Ish ministri i Shëndetësisë ngre alarmin: 23 pacientë me 7 të intubuar!

Gjithashtu është shtrenjtuar me 1.7% çmimi i vajit vegjetal në raport me muajin gusht, ndërsa në krahasim me shtatorin e 2020, çmimi i vajit është rritur me rreth 60%.

Ndërsa çmimet globale të sheqerit u rritën me 0.5% në shtator, për shkak të shqetësimeve për motin e keq në Brazil, që është eksportuesi kryesor.

Kjo është kompensuar pjesërisht nga ngadalësimi i kërkesës për import dhe një perspektivë e favorshme e prodhimit në Indi dhe Tajlandë, sipas FAO-s./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Covid-19/ Pfizer kërkon miratimin e vaksinës për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç

Publikuar

-

Nga

Studimi shpresëdhënës/ Sa zgjat imuniteti nga vaksinat e ARN-së si Pfizer e Moderna

Kompania farmaceutike “Pfizer” ka kërkuar nga Agjencia e Ushqimit dhe Barnave në SHBA, FDA, miratimin e vaksinës së saj për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç. Lajmi është bërë i ditur nga një postim në Twitter i kompanisë.

“Jemi të përkushtuar që të punojmë me FDA-në me qëllim që të ndihmojmë në mbrojtjen e fëmijëve kundër këtij kërcënimi serioz për shëndetin publik”, tha kompania Pfizer.

Agjencia e Barnave në SHBA-së tha se komiteti këshillues do të shqyrtojë të dhënat dhe para datës 26 tetor, do të paraqesë vendimin nëse duhet t’i jepet autorizimi përdorimit të vaksinës te fëmijët e kësaj grupmoshe./ CNA.al

 



LEXO EDHE:  Konfirmohen 249 raste të reja me Covid në Kosovë/ Arrin në 1.523 numri i viktimave

LEXO TE PLOTE