Connect with Us

“Shqipëria lulëzon në 3D”/ Qytetarët i përvishen Ramës: Shtëpia nuk ndërtohet nga çatia

Politikë

“Shqipëria lulëzon në 3D”/ Qytetarët i përvishen Ramës: Shtëpia nuk ndërtohet nga çatia

Publikuar

-

/
lajme cna politike

Kryeministri Edi Rama e ka nisur këtë javë me promovimin në një video 3D të projektit për Autoparkun e Elbasanit.

Një projekt i tillë është njoftuar pak ditë më parë dhe sot kryeministri e ka risjellë ne vëmendje me anë të një postimi ne rrjetet sociale.

“Mirëmëngjes dhe me një tjetër ëndërr nga ato që kanë hyrë në rrugën e realizimit, Autoparkun ultramodern të Elbasanit, projektuar në bashkëpunim me FIA-n, nën udhëheqjen e drejtorit të Transportit Rrugor Shqiptar, Blendi Gonxhe, e kujdesin e Presidentit Jean Todt, ju uroj një javë të mbarë”, shkruan Rama.

Ndërkaq qytetarët, të cilët janë të shumtë që ndjekin Kryeministrin në rrjete sociale, kanë reaguar të rebeluar, jo se janë kundër projektit, por sipas tyre vendi ynë ka probleme më emergjente për t’u zgjidhur.

Ata shprehen se janë të lodhur nga propaganda 3D e kryeministrit.

Papunësia, pensionet, pagat, infrastruktura, janë vetëm disa nga shqetësimet e pakta që kanë ngritur qytetarët.

Shiko të ndihmosh njerëzit se nuk kanë të hanë, rroga, pensioni, ndihma sociale janë shumë të ulta…Shpia nuk fillon të ndërtohet nga çatia…Komentuesit duan llaç për të ngrënë dhe jo zhvillim të vendit…Populli ka problem lidhur me sistemin ekonomik, social për atë duhet të mendosh”.

Janë këto disa nga kritikat dhe shqetësimet e qytetarëve që ngrenë në rrjetin social të Kryeministrit Rama, i cili është shumë aktiv.

LEXO EDHE:  FOTOT-Artisti transformon qoshet e braktisura të rrugëve me piktura mahnitëse 3D

Të tjera problem që i prezantohen Kryeministrit janë gjendja e spitalit të Lushnjës, mungesa e rrugës Vau i Dejës-Koman, zjarret dhe ndërhyrja e vonshme e autoriteteve për shkak të mugesës së infrastrukturës, si helikopterë edhe të tjera.

Ëndërra e çdo shqiptari është që të bëhen rrugët sepse bie brenda në gropa..na kënaqe duke e parë Shqipërinë në 3D asgjë s’ke filluar dhe s’ke mbaruar…. edhe autoparku me një korsi?….Sa bukur duket ne 3D, jahte do ketë në lumin e Zarranikës?… Bravo për legalizimin falas të kepit të Rodonit, ia kishit gjetur pronarin”, shkruajnë qytetarët, sa duke pasqyruar realitetin dhe sa duke ironizuar viodet 3D të kryeministrit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shehi “injoron” Bashën/ Nuk përfaqëson bllokun opozitar, ka humbur 3 palë zgjedhje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kreu i LZHK Dashamir Shehi ka komentuar krizën që ka kapur PD dhe sjelljet e Lulzim Bashës.

Në një intervistë televizive, Shehi u shpreh se Basha nuk përfaqëson më bllokun opozitar, pasi sipas tij ai ka humbur 3 palë zgjedhje. Për kreun e LZHK, beteja nuk është mes njëri-tjetrit, por përballja me Edi Ramën.Protestën e 8 janarit nuk e konsideroj fare normale, si në raport me ata që vijnë me shkallë, po ashtu edhe ata që mbërthehen me trapan e fikse zjarri. E kanë mbingarkuar me simbolikë boshe, gjë që tregon një naivitet për të marrë godinën sikur të jetë kalaja e Krujës. Lulzim Basha nuk e ka inercinë për të udhëhequr bllokun opozitar, pasi ka humbur zgjedhjet 2-3 herë. Detyra jonë nuk është të godasim njëri-tjetrin, por të përballemi me Edi Ramën”, tha Shehi. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e parakohshme/ Kume: Meta të shpallë dekretin për tre bashki

Publikuar

-

Nga

“Dështimi” me votën e emigrantëve/ Kume: Nuk ishte në interes të partive politike, e sabotuan

Presidenti Ilir Meta është i detyruar nga ligji që brenda afatit 48 orësh të shpallë zgjedhjet për 3 bashkitë, të Vorës, Shkodrës dhe Dibrës, për të cilat ka marr shkresën e vakancave një ditë më parë nga Kryemomisioneri Ilirjan Celibashi. Ish-kryetari i KQZ, Kristaq Kume sqaroi për ABC News se ky është i vetmi hap që ai mund të ndërmarrë sipas Kodit Zgjedhor.

Me marrjen e njoftimit për vakancën në bashkinë përkatëse Presidenti i Republikës, brenda një afati 48 orësh duhet që të dekretojë datën e zgjedhjeve në këtë njësi vendore, duhet të jetë jo më parë se 30 ditë dhe jo më vonë se 45 ditë. Që do të thotë se presidenti ndodhet përpara këtij detyrimi ligjor”, thotë Kume.

Në rast se Këshilli i Ministrave nuk e njofton Presidentin për mungesën e kryebashkiakëve në 3 bashkitë e tjera, Durrësit, Lushnjës dhe Rrogozhinës, brenda afatit 48 orësh, sipas sqarimit të Kumes, do duhet një dekret të dytë nga Meta për këto 3 bashki.

LEXO EDHE:  Rama mbërrin në Itali/ Conte e pret me ceremoni shtetërore

LEXO EDHE:  Rama mbërrin në Itali/ Conte e pret me ceremoni shtetëroreNuk është kusht që në të 6 bashkitë që do të bëjnë zgjedhjet të zhvillohen brenda të njëjtës datë”, thotë ai për ABC News.

Zgjedhjet në 6 bashkitë, thekson Kume, duhet të ishin zhvilluar që në momentin e parë që ato ngelën pa kryetar.

Bashkia e Shkodrës dhe e Vorës mbetën ka kryetar për shkak të dekriminalzimit. Bashkia Lushnjë për shkak të arrestimit të  Fatos Tushes, Durrësi pas dorëheqje së Valbona Sakos dhe ndërkohë që kryebashkiaku i Rrogozhinës, Haxhi Memolla ka ndërruar jetë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Demaskohet takimi i Bashës/ LDG: Nuk i kemi parë kurrë në forume ato zonja

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i shkarkuar i PD, Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me disa zonja, për të cilat thotë se janë “gratë e LDG”.

Por, ndërkohë dhjetëra të rinj dhe zonja anëtare të Lidhjes Demokratike të Gruas, e pritën me protesta dhe vezë deputetin Lulzim Basha.

Të rinjtë dhe gratë demokrate i kërkuan Lulzim Bashës të largohet nga takimi, pasi sipas tyre ai nuk përfaqëson më demokratët.

Ndërsa përfaqësueset e Lidhjes Demokratike të Gruas deklaruan se gratë që ndodhen në takim me Lulzim Bashën nuk janë anëtare të forumit dhe as kanë kontribute në PD.“Janë disa zonja që nuk i kemi parë asnjëherë. Nuk janë anëtare të LDG, as ka qenë ndonjëherë aktiviste, as kanë kontribuar. Gjithmonë na kanë hubur vota të PD. Ne nuk ia falim dhunën Lulzim Bashës në 8 janar. Këto zonja të nderuara këtu kanë ngrënë gaz, dhunë fizike, duke kaluar hekurat e zotit Basha nga tmerri që shkaktoi gazi i hedhur nga policia e bërë njësh me zotin Basha. Zoti Basha është i bërë njësh me Edi Ramën. Zoti Basha e ka shtëpinë në ‘Long Hill’”, tha një nga anëtaret e Lidhjes Demokratike të Gruas.

LEXO EDHE:  “Meta kërkon përplasje”/ Rama akuza Presidentit

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ Kush po i përze shqiptarët nga vendi

“Zonjat që janë brenda, janë pa kontribut në LDG, janë të ftuara sot në këtë takim. Ne nuk i njohim, nuk kanë qenë në asnjë fushatë. Këto zonja që ju shihni këtu kanë qenë mbeshtetëse të zotit Basha për 8 vjet, në çdo fushatë, dhe prej tiuj kanë marrë fjalët më të mira. Por zoti Basha e humbi mbështetjen tonë në 8 janar sepse na helmoi. Zoti Basha është marrë peng dhe ne ia kemi hequr mbështetjen. Turpi e mbuloftë për atë që bëri ndaj grave“, shtoi një tjetër përfaqësuese e LDG.

LEXO TE PLOTE