Connect with Us

Përdoruesit të shqetësuar për privatësinë/ Facebook po përpiqet të skanojë bisedat

Teknologji

Përdoruesit të shqetësuar për privatësinë/ Facebook po përpiqet të skanojë bisedat

Publikuar

-

Facebook po punon në një mënyrë për të analizuar mesazhet e koduara pa lexuar plotësisht atë që thonë ata, sipas një raporti të ri.

Thuhet se kompania po shqyrton një teknikë të quajtur “kriptim homomorfik”, e cila mund ta lejojë të marrë një ide mbi përmbajtjen e një mesazhi pa hyrë në të vërtetë në vetë tekstin.

Sipas “The Information” , qasja mund të ndihmojë Facebook të sjellë kriptimin dhe reklamat së bashku.

Teknika e re mund të lejojë teknikisht Facebook dhe palët e treta të analizojnë mesazhet e koduara pa hyrë në të dhënat e papërpunuara.

Facebook zotëron platformën popullore të koduar nga njëra anë në tjetrën WhatsApp.

Sidoqoftë, kreu i WhatsApp është shprehur kundër raportit të “The Information”.

Ai shkroi në Twitter: “Ne nuk po ndjekim kriptimin homomorfik për @WhatsApp.  Ne duhet të jemi skeptikë ndaj pretendimeve teknike se aplikacionet si tonat mund të shohin mesazhe vetëm në raste” të mira “. Kjo nuk është se si funksionon teknologjia.”

LEXO EDHE:  Rama tall Bashën në ditën e ultimatumit/Por ky qytetar i tregon pasojat e kokëfortësisë së tij

Facebook i tha The Information se “është shumë herët për ne të konsiderojmë kriptimin homomorfik për ËhatsApp në këtë kohë”.

Ai shtoi një lidhje me një video të fundit në YouTube në të cilën ai diskuton privatësinë dhe kriptimin në WhatsApp.

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se nuk do të përdorte teknologjinë në DM -të e Instagram -it ose Facebook Messenger të cilat aktualisht nuk janë të koduara.

Kompani të tjera si Microsoft, Amazon dhe Google thuhet gjithashtu se po punojnë në kriptimin homomorf./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Njihuni me Leonardon/ Roboti i cili pritet të zëvendësojë dronet

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

I njohur shkurt si LEO, ai u ndërtua nga pjesë të robotëve dhe dronëve të gjetur rreth laboratorit nga inxhinierë nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni në Pasadena.

Përveç përmirësimit të qëndrueshmërisë kur ecni në një litar të shtrënguar, shtytësit me bazë helikë gjithashtu lejojnë që boti 2.5 metra i gjatë të dalë në ajër dhe të fluturojë, shkruan CNA.al.

Ekipi thotë se LEO një ditë mund të zbatojë pushtimin e tij të tokës dhe ajrit në misionet robotike aktualisht të vështira për robotët dhe dronët me bazë tokësore ose ajrore. Përveç stërvitje dhe skateboarding, ekipi thotë se roboti një ditë mund të përdoret për të kryer detyra aktualisht shumë të vështira për dronët, robotët ose njerëzit – përfshirë operimin në mjedise të rrezikshme dhe të vështira për t’u arritur.

Ekipi nuk ka thënë kur LEO do të ishte në dispozicion për përdorim komercial, ose sa do të kushtonte, pasi është ende në fazën e kërkimit dhe zhvillimit.

LEXO EDHE:  Vasili ironizon Ramën: Bëhu zëdhënës se Kryeministrin se bën dot

LEXO EDHE:  Qytetarët ndajnë mendime të ndryshme në faqen e Edi Ramës mbi përjashtimin e Tom Doshit

Sipas Daily Mail, studiuesit gjithashtu planifikojnë të pajisin LEO me një algoritëm të sapo zhvilluar të kontrollit të uljes së dronëve që përdor rrjete të thella nervore.Me një kuptim më të mirë të mjedisit, LEO mund të marrë vendimet e tij në lidhje me kombinimin më të mirë të ecjes, fluturimit ose lëvizjes hibride që duhet të përdorë për të lëvizur nga një vend në tjetrin bazuar në atë që është më e sigurt dhe që përdor sasinë më të vogël të energjisë.

Trupi i LEO përmban të gjitha bateritë, sensorët dhe fuqinë llogaritëse të nevojshme për funksionimin autonomy të plotë, thjesht ka nevojë për më shumë fuqi të trurit.

Tani për tani, LEO përdor helikat për të balancuar gjatë ecjes, që do të thotë se përdor energji në mënyrë mjaft joefikase,” tha studiuesja Lupo, e cila do të punojë në LEO për doktoraturën e saj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Turizmi hapsinor/ Së shpejti udhëtime në stratosferë dhe fluturime komerçiale

Publikuar

-

Nga

Një firmë e turizmit hapësinor thotë se do të jetë në gjendje të dërgojë njerëz në stratosferë për vizitë me një balonë, deri në vitin 2024, por një vend i vetëm i prenotuar në fluturimin komercial do të kushtojë 36,700 £ (50,000 dollarë).

Sipas Daily Mail, “World View Enterprises” po punon në sistemin e bazuar veçanërisht për balona në Tucson, Arizona, ku thotë se do të jenë në gjëndje të marrin njerëz deri në një lartësi prej 100,000ft ose 18 milje.

Kjo është disi larg nga lartësia 50 milje që NASA e konsideron hapësirë, por “World View” thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës.

Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë -ditore ku udhëtarët mund të fluturojnë mbi monumentet historike si “Reefin e Madh”, “Piramidat e Gizës” dhe monumentet e tjera.

LEXO EDHE:  A do ta vërë BE së shpejti nën presion Facebook-un e kompani?

LEXO EDHE:  Vasili ironizon Ramën: Bëhu zëdhënës se Kryeministrin se bën dotSecila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet të jetë “i qetë dhe i butë”, shkruan CNA.al.

Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si “Virgin Galactic” dhe “Blue Origin”, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, “World View” thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të peshës.

Firma thotë se udhëtimi në stratosferë do të ishte një ngjitje e butë, duke përfunduar në një pamje të kurbës së Tokës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

70 milionë përdorues të rinj u shtuan në Telegram gjatë rënies së Facebook-ut

Publikuar

-

Nga

Aplikacioni për mesazhe, Telegram, ka fituar rreth 70 milionë përdorues të rinj gjatë periudhës sa ka qenë jashtë funksionit aplikacioni Facebook më 4 tetor, ka thënë themeluesi i tij Pavel Durov.

Të hënën, miliona njerëz nuk kanë pasur qasje në Facebook, Instagram, Messenger dhe WhatsApp për gati gjashtë orë.

Facebook ka thënë se disa ndryshime në konfigurim kanë qenë fajtore për këtë mosfunksionim.

“Mesatarja ditore e rritjes në Telegram ka tejkaluar normën dhe ne kemi mirëpitur 70 milionë persona nga platformat tjera në një ditë”, ka thënë Durov në një postim në Telegram.

LEXO EDHE:  A do ta vërë BE së shpejti nën presion Facebook-un e kompani?

LEXO EDHE:  Vasili ironizon Ramën: Bëhu zëdhënës se Kryeministrin se bën dotDurov ka thënë se disa përdorues në Shtetet e Bashkuara mund të jenë përballur me shpejtësi më të vogël, ndërkohë që miliona persona kanë tentuar të hapin llogari.

Komisionarja e Bashkimit Evropian për Konkurrencë, Margrethe Vestager, ka thënë se bllokimi ka demonstruar pasojat e mbështetjes në disa lojtarë të mëdhenj dhe ka theksuar nevojën për më shumë rivalë.

Rusia ka thënë se incidenti ka treguar se Moska ka pasur të drejtë kur ka kërkuar të zhvillojë platformat e saj në internet, ashtu si edhe rrjetet sociale, transmeton agjencia e lajmeve Reuters./rel

LEXO TE PLOTE