Connect with Us

Apple merr masa/ Do të skanojë iPhone për imazhe me përmbajtje seksuale që mund tu dërgohen fëmijëve

Teknologji

Apple merr masa/ Do të skanojë iPhone për imazhe me përmbajtje seksuale që mund tu dërgohen fëmijëve

Publikuar

-

Apple ka zbuluar detaje nga një sistem që gjurmon nëse fëmijët tuaj po shohin material me përmbajtje seksuale në telefonin e tyre.

Para se një imazh të regjistrohet në iClodu Photos, teknologjia do të kërkojë për këtë përmbajtje me një skan të quajtur CSAM.

Apple shprehet se nëse skani gjen një përmbajtje të papërshtatshme për fëmijët tuaj do të raportojë përdoruesin sipas ligjit.

Megjithatë ka shqetësime për privatësinë se teknologjia mund të zgjerohet për të skanuar telefonat për përmbajtje të ndaluar apo edhe fjalime politike.

Ekspertët shqetësohen se teknologjia mund të përdoret nga qeveritë autoritare për të spiunuar qytetarët e saj.

Apple tha se versionet e reja të iOS dhe iPadOS – të cilat do të dalin më vonë këtë vit – do të kenë “aplikacione të reja të kriptografisë për të ndihmuar në kufizimin e përhapjes së CSAM në internet, ndërsa dizajnojnë për privatësinë e përdoruesit”. Sistemi funksionon duke krahasuar fotografi me një bazë të dhënash të imazheve të njohura të abuzimit seksual të fëmijëve të përpiluara nga Qendra Kombëtare Amerikane për Fëmijët e Zhdukur dhe të Shfrytëzuar (NCMEC) dhe organizata të tjera të sigurisë së fëmijëve.

LEXO EDHE:  Apple me surpriza/ Së shpejti do të sjellë rrjetin 5G

Ato imazhe janë përkthyer në “hashe”, kode numerike që mund të “përputhen” me një imazh në një pajisje Apple.

Apple thotë se teknologjia do të kapë gjithashtu versione të redaktuara, por të ngjashme të imazheve origjinale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Njihuni me Leonardon/ Roboti i cili pritet të zëvendësojë dronet

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

I njohur shkurt si LEO, ai u ndërtua nga pjesë të robotëve dhe dronëve të gjetur rreth laboratorit nga inxhinierë nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni në Pasadena.

Përveç përmirësimit të qëndrueshmërisë kur ecni në një litar të shtrënguar, shtytësit me bazë helikë gjithashtu lejojnë që boti 2.5 metra i gjatë të dalë në ajër dhe të fluturojë, shkruan CNA.al.

Ekipi thotë se LEO një ditë mund të zbatojë pushtimin e tij të tokës dhe ajrit në misionet robotike aktualisht të vështira për robotët dhe dronët me bazë tokësore ose ajrore. Përveç stërvitje dhe skateboarding, ekipi thotë se roboti një ditë mund të përdoret për të kryer detyra aktualisht shumë të vështira për dronët, robotët ose njerëzit – përfshirë operimin në mjedise të rrezikshme dhe të vështira për t’u arritur.

Ekipi nuk ka thënë kur LEO do të ishte në dispozicion për përdorim komercial, ose sa do të kushtonte, pasi është ende në fazën e kërkimit dhe zhvillimit.

LEXO EDHE:  Apple me surpriza/ Së shpejti do të sjellë rrjetin 5G

LEXO EDHE:  Punonjësit e Apple, kundër planit për kthim në zyra

Sipas Daily Mail, studiuesit gjithashtu planifikojnë të pajisin LEO me një algoritëm të sapo zhvilluar të kontrollit të uljes së dronëve që përdor rrjete të thella nervore.Me një kuptim më të mirë të mjedisit, LEO mund të marrë vendimet e tij në lidhje me kombinimin më të mirë të ecjes, fluturimit ose lëvizjes hibride që duhet të përdorë për të lëvizur nga një vend në tjetrin bazuar në atë që është më e sigurt dhe që përdor sasinë më të vogël të energjisë.

Trupi i LEO përmban të gjitha bateritë, sensorët dhe fuqinë llogaritëse të nevojshme për funksionimin autonomy të plotë, thjesht ka nevojë për më shumë fuqi të trurit.

Tani për tani, LEO përdor helikat për të balancuar gjatë ecjes, që do të thotë se përdor energji në mënyrë mjaft joefikase,” tha studiuesja Lupo, e cila do të punojë në LEO për doktoraturën e saj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Turizmi hapsinor/ Së shpejti udhëtime në stratosferë dhe fluturime komerçiale

Publikuar

-

Nga

Një firmë e turizmit hapësinor thotë se do të jetë në gjendje të dërgojë njerëz në stratosferë për vizitë me një balonë, deri në vitin 2024, por një vend i vetëm i prenotuar në fluturimin komercial do të kushtojë 36,700 £ (50,000 dollarë).

Sipas Daily Mail, “World View Enterprises” po punon në sistemin e bazuar veçanërisht për balona në Tucson, Arizona, ku thotë se do të jenë në gjëndje të marrin njerëz deri në një lartësi prej 100,000ft ose 18 milje.

Kjo është disi larg nga lartësia 50 milje që NASA e konsideron hapësirë, por “World View” thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës.

Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë -ditore ku udhëtarët mund të fluturojnë mbi monumentet historike si “Reefin e Madh”, “Piramidat e Gizës” dhe monumentet e tjera.

LEXO EDHE:  Si ta shpëtojmë demokracinë nga teknologjia

LEXO EDHE:  Arritja e madhe e Snapchat/ Kap numrin e 293 milionë përdoruesveSecila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet të jetë “i qetë dhe i butë”, shkruan CNA.al.

Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si “Virgin Galactic” dhe “Blue Origin”, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, “World View” thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të peshës.

Firma thotë se udhëtimi në stratosferë do të ishte një ngjitje e butë, duke përfunduar në një pamje të kurbës së Tokës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

70 milionë përdorues të rinj u shtuan në Telegram gjatë rënies së Facebook-ut

Publikuar

-

Nga

Aplikacioni për mesazhe, Telegram, ka fituar rreth 70 milionë përdorues të rinj gjatë periudhës sa ka qenë jashtë funksionit aplikacioni Facebook më 4 tetor, ka thënë themeluesi i tij Pavel Durov.

Të hënën, miliona njerëz nuk kanë pasur qasje në Facebook, Instagram, Messenger dhe WhatsApp për gati gjashtë orë.

Facebook ka thënë se disa ndryshime në konfigurim kanë qenë fajtore për këtë mosfunksionim.

“Mesatarja ditore e rritjes në Telegram ka tejkaluar normën dhe ne kemi mirëpitur 70 milionë persona nga platformat tjera në një ditë”, ka thënë Durov në një postim në Telegram.

LEXO EDHE:  Punonjësit e Apple, kundër planit për kthim në zyra

LEXO EDHE:  WhatsApp vjen me ndryshime/ Tani mund ta përdorni aplikacionin në katër pajisje njëherëshDurov ka thënë se disa përdorues në Shtetet e Bashkuara mund të jenë përballur me shpejtësi më të vogël, ndërkohë që miliona persona kanë tentuar të hapin llogari.

Komisionarja e Bashkimit Evropian për Konkurrencë, Margrethe Vestager, ka thënë se bllokimi ka demonstruar pasojat e mbështetjes në disa lojtarë të mëdhenj dhe ka theksuar nevojën për më shumë rivalë.

Rusia ka thënë se incidenti ka treguar se Moska ka pasur të drejtë kur ka kërkuar të zhvillojë platformat e saj në internet, ashtu si edhe rrjetet sociale, transmeton agjencia e lajmeve Reuters./rel

LEXO TE PLOTE