Connect with Us

ZYRTARE/ Maqedonia e Veriut surprizon me trajnerin e ri

Sport

ZYRTARE/ Maqedonia e Veriut surprizon me trajnerin e ri

Publikuar

-

Bllagoja Milevski është pasardhësi i trajnerit Angelovski te përfaqësuesja A e Maqedonisë së Veriut. Ka qenë vetë presidenti i FFM, Muamed Sejdiu, që ka prezantuar 50-vjeçarin si “timonierin” e ri të përfaqësuese maqedonase.

Milevski në të kaluarën mbante postin e trajnerit te përfaqësuesja e 21-vjeçarit, teksa tashmë iu besua drejtimi i ekipit A, ku objektiv është kualifikimi në Europianin 2024.

50-vjeçari ka qenë pjesë e 21-vjeçareve në dy periudha të ndryshme, gjatë viteve 2014-2018 si dhe 2019-2021. Gjithashtu ai ka drejtuar edhe klubet e Vardarit dhe Ashdod. Milevski në vitin 2017 arriti një sukses historik me Maqedoninë U-21, duke u kualifikuar në eliminatoret e Europianit, teksa shpreson që këtë arritje ta realizojë edhe me përfaqësuesen A.

NJOFTIMI ZYRTAR I FFM:

Federata e Futbollit të Maqedonisë zyrtarisht e ka prezantuar Bllagoja Milevski për seleksionues të përfaqësueses A të Maqedonisë.

Në pres – konferencën e sotme, presidenti i Federatës së Futbollit të Maqedonisë (FFM), Muamed Sejdini në emër të “Shtëpisë së Futbollit” e urojë Milevskin për postin e ri, duke i uruar sukses. Numri një i futbollit të Maqedonisë tha se objektivat me seleksionuesin e ri janë kualifikim në Kampionatin e ardhshëm Europian në vitin 2024.

“Dituritë tuaja, pasioni dhe përvoja juaj padyshim do të kenë ndikim të rëndësishëm në zhvillimin e futbollit në Maqedoni. Vjen në pozicionin e seleksionuesit të përfaqësueses tonë më të mirë, i përgatitur plotësisht për suksese dhe fitore të reja.

Te je njeriu që rigjeneroi gjakun e futbollit të Maqedonisë, krijove një grup të jashtëzakonshëm të futbollistëve, të cilët pas vetes kanë paraqitje në dy Kampionate Europiane, me të rinjët dhe seniorët. Gjithashtu jemi të sigurt se kjo rrugë do të vazhdojë. 

Përfaqësuesja e Maqedonisë tashmë tregoi se ka forcë dhe kualitet. Tani gjëja më e rëndësishme është të tregojmë karrakter të fortë dhe përsëri ti gëzojmë tifozët tanë.

Ju urojë shumë fat dhe sukses në të gjitha sfidat që janë para teje dhe përpiquni të krijoni një trashëgimi të qëndrueshme për të ardhmen e futbollit në Maqedoni.

Unë dhe Këshilli Drejtues i federatës jemi të bindur për kualitetin e futbollistëve dhe përfaqësueses dhe ju mund të llogaritni në mbështetjen tonë të plotë për arritjen e objektivave”, tha presidenti i FFM-së, Muamed Sejdini.

Bllagoja Milevski në fjalët e tij të para premtoi angazhim maksimal për gëzime të reja dhe fitore të ekipit përfaqësues.

“Mund të premtojë angazhim maksimal në punën time dhe profesionalizëm. Duke vlerësuar vlerat njerëzore të të gjithëve, unë do të punojë me një numër të madh të figurave të njohura. Jam i gëzuar për këtë dhe mezi pres që të nisim me përgatitje. Objektivi i përbashkët për të gjithë ne është 2024, por për eliminatoret e Botërorit 2022 do të japim gjithçka nga vetja që të kemi eliminatore të suksesshme dhe të jemi konkurues deri në fund të ciklit.

Ky nuk është ekip privat. Të gjithë janë Maqedoni. Të gjithë duhet ti përgjigjen sfidave. Do të ketë ndryshime, e dini edhe ju që Pandev, Triçkovski dhe Velkoski shprehën dëshirë për të ndërprerë pjesëmarrjen në ekipin A. Unë shfrytëzojë rastin që ti falenderoj për të gjithë atë që e arritën. Gjithashtu e falenderoj edhe udhëheqësin e mëparshëm Angellovski për afirmimin e futbollit të Maqedonisë”, u shpreh Milevski.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Premier Liga

Gol i anulluar dhe penallti e humbur, fati i keq ndjek Armando Brojën

Publikuar

-

Nga

Armando Broja ka luajtur sot për herë të parë 90 minuta të plota me ekipin e Southampton-it. Këta të fundit janë përballur me Sheffield United në raundin e 3-të të EFL Cup. Koha e rregullt është mbyllur me shifrat 2-2, ndërsa fituesi është përcaktuar nga ruleta ruse e penalltive.

Fati i keq e ka përndjekur Brojën në këtë sfidë, teksa nuk ka mundur të shënojë në portën kundërshtare. Sulmuesi shqiptar tund rrjetën në minutën e 50, por gjyqtari i mohon festën për pozicion jashtë loje. Gjithashtu talenti 20-vjeçar humbi penalltinë e tij në fund, por kjo nuk ka ndikuar te skuadra e Southampton-it, e cila ka siguruar biletën për në fazën tjetër.VIDEO: https://tiger.cdnja.co/v/wk/wkr5b.mp4?secure=ajy4uKgeCqBq8jWUsNTWOQ&expires=1632299400

LEXO TE PLOTE

La Liga

Ronaldo ishte pranë transferimit te Atletico Madridi, ja pse dështoi marrëveshja

Publikuar

-

Nga

Kristiano Ronaldo la Juventusin në verë për t’u kthyer në Mançester te Junajtidi, ku i ka bërë një nisje të shkëlqyer aventurës së tij të dytë në “Old Trafford”. Gjithsesi përpara se të shkonte te Junajtidi, e ardhmja e tij mund të kishte qenë në Spanjë, por me një ndryshim, në verë ai mund të kishte veshur fanellën e Atletikos së Madridit.

Lajmin e ka bërë me dije tabloidi anglez “The Sun”, që nënvizon se menaxheri i lojtarit Zhorzh Mendesh ia pat ofruar yllin portugez disa klubeve në Europë. Dhe më i favorizuari dukej Atletiko e Diego Simeones.  Por, gjithnjë siç bën me dije “The Sun”, ka qenë vetë klubi kampion në Spanjë që ka refuzuar të firmosë me Kristianon duke parë të kaluarën e tij te Reali.Dhe në fund Atletiko vendosi të shkojë për Grizmanin e jo të ndiqte Ronaldon. Sipas “Cadena SER”, Mendeshi ka kontaktuar drejtpërdrejt me drejtuesit e Atletikos duke i kërkuar nëse ishin të interesuar për Kristiano Ronaldon. Por refuzimi i tyre ka qenë i menjëhershëm.

Ka qenë pikërisht e shkuara e tij me Realin e Madridit shtysa kryesore për drejtuesit e Atletikos për të refuzuar firmën me portugezin. Në këtë mënyrë në fund të merkatos së verës Ronaldo u transferua te Junajtidi.

LEXO TE PLOTE

Sport

Starton sot Kupa e Shqipërisë, ja ekipet që zbresin në fushë

Publikuar

-

Nga

Sot Kupa e Shqipërisë do të ngrejë siparin për edicionin e ri 2021/2022. Siç është zhvilluar edhe më parë dhe kësaj radhe Kupa e Shqipërisë do të ndahet në dy grupe në A dhe B për të luajtur turin e saj të parë duke zhvilluar 16 ndeshje, 8 sfida për një grup.

Në grupin A, Teuta do të luajë në transfertë ndaj Luzit në orën 16:00. Partizani gjithashtu do të luajë në transfertë në orën 16:00. Tirana do të sfidojë në transfertë skuadrën e Shkumbinit në orën 16:00. Skënderbeu do të luajë në fushën “Reshit Rusi” të Shkodrës ndeshjen ndaj Veleçikut në orën 16:00. Bylisi do të ndeshet në transfertë ndaj Orikut në orën 16:00.Dinamo do të luajë ndaj Erzenit në transfertë në orën 16:00. Ndeshje interesante do të jetë dhe Besëlidhja-Burrelli e cila do të nisë në orën 16:00. Vora dhe Korabi do të përballen në orën 16:00 në kompleksin “Internacional” në Pezë-Helmes. Në grupin B, në orën 13:00 do të luhet ndeshja Butrinti-Laçi. Në orën 14:00, në Aneksin e Kavajës do të zhvillohet ndeshja Besa-Pogradeci. Vllaznia do të ndeshet në transfertë ndaj Labërisë në orën 16:00.

Kukësi do të luajë në stadiumin e qytetit të Librazhdit ndeshjen ndaj Maliqit në orën 16:00. Elbasani dhe Kastrioti do të luajnë në stadiumin “Redi Maloku” të Fushë-Krujës në orën 16:00. Flamurtari do të luajë ndaj Apolonisë në orën 16:00 në stadiumin “Flamurtari”. Egnatia do të ndeshet në transfertë kundër Turbinës në orën 16:00. Lushnja dhe Tomori do të sfidohen në orën 16:00.

LEXO TE PLOTE