Connect with Us

REPORTAZH-Mrekulli natyrore alpine/ Liqeni i Xhemës, parajsa turistike që nuk duhet humbur

Në QYTETIN tim

REPORTAZH-Mrekulli natyrore alpine/ Liqeni i Xhemës, parajsa turistike që nuk duhet humbur

Publikuar

-

Tropoja njihet më së shumti për Parkun Kombëtar të Luginës së Valbonës, i cili prej vitesh është kthyer në një prej atraksioneve më të mëdha të turizmit në veri.

Lugina e Valbonës është një nga mrekullitë e papërsëritshme të natyrës alpine shqiptare. Kjo luginë ndodhet në pjesën më veriore të vendit në lindje të masivit malor të Alpeve që përfshihet nga rrethi i Tropojës.

Lugina e Valbonës nis nga Qafa e Valbonës në perëndim dhe përfundon në luginën e Drinit në jugperëndim, shumë pranë digës së hidrocentralit të Fierzës.

Gjatësia e saj nga Qafa e Valbonës deri në lumin Drin është 50.6 kilometra. Lugina e Valbonës është zona turistike më e vizituar në rrethin e Tropojës,madje nga më të vizituarat në Alpet shqiptare pas luginës së Thethit.

Kjo zonë me bukuri të rralla është e preferuar jo vetëm nga turistët vendas por edhe nga turistët e huaj, të cilët parapëlqejnë të njihen edhe me zakonet apo traditat e fshatrave më veriorë të vendit.

Panoramën turistike të kësaj zone e plotëson më tej edhe Liqeni Xhemës është një liqen natyror i vendosur në hyrje të zonës së banuar të fshatit Valbonë, pjesë e Parkut Kombëtar të Valbonës.

Liqeni është formuar nga reshjet e shiut apo dhe prej shkrirjes së dëborës, dhe ofron një pamje fantastike, sidomos në pranverë dhe vjeshtë ku ka maksimumin e ujit.

LEXO EDHE:  REPORTAZH-Zbuloni Pukën magjike/ "Zvicra e vogël" e Alpeve shqiptare

Ky është një atraksion i arritshëm nga çdo grupmoshe, i shkallës së vështirësisë “i lehtë”, i përshtatshëm për një ecje me familjen apo për një shëtitje pasditjeje – para darke.

Në hyrje të luginës, buze rrugës nacionale të asfaltuar,  vizitorët gjeni tabelën orientuese dhe mund të ndiqni shtegun në menyre autonome edhe pa ndihmën e një guide.

Shtegu kalon përmes pyllit të gjelbëruar.

Liqeni furnizohet nga një burim i tij nga toka dhe ka një ngjyrë blu të magjishme në pranverë.

Ky destinacion i mrekullueshëm turistik është i arritshem nga çdo bujtinë e zones në harkun kohore prej 15-45 minuta maksimumi nga bujtina më e largët.

Valbona, është një nga udhëtimet që nuk duhet humbur, si dhe një nga vendet që duhet vizituar patjetër. Lumë dhe fshat. Një mrekulli e natyrës, përjetimi i së cilës të thërret që të rikthehesh.

Më poshtë po sjellim pamje piktoreske të kësaj copëze parajse në mrekullitë natyrore të veriut të Shqipërisë./CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CNA.al (@cna.lajme)

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Në QYTETIN tim

Lakeland Residence, vendi ideal për familjen tuaj

Publikuar

-

Nga

cna lajm aktualitet

Lakeland Residence, e pozicionuar pranë liqenit të mrekullueshëm të Farkës, ofron mundësinë e një jetese komode dhe luksoze në Tiranë.

Në Lakeland Residence ju do të gjeni gjithçka ju nevojitet, larg zhurmave të qytetit, hapësirë për aktivitete sportive, supermarket, pariking për çdo godinë dhe shkollë fillore.

Residenca ofron 28 godina te organizuara ne 4 kate banim me apartamente 1+1, 2+1 dhe 3+1, 1 kat me ambiente tregetare si dhe 1-2 kate parkim nëntokesor.

Brenda kompleksit ofrohen dhe ambiente të cilat janë të përfshira në çmimin për m2 të apartamentit si:

LEXO EDHE:  REPORTAZH-Serenatat korçare/ Si u trashëguan brez pas brezi në familjen Sulioti

LEXO EDHE:  Gjermania jep alarmin/ Shqipëria para një apokalipsi– 2 pishina – Palester 600m2 -Fusha sporti ( futboll, basketboll, tenis/volejboll)- Bar – Restorantorant – Supermarket – Kopësht – Shkollë fillore.

Zgjidhni apartamentet e mrekullueshme të LakeLand Residence për të shijuar si duhet, kohën më familjen tuaj .

Për më shumë informacion mund të telefononi në nr. 0698000500 ose dërgoni një numer kontakti per ta vizituar residencën nga afër./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Në QYTETIN tim

REPORTAZH-Si mund të lësh cigaren/ “iVape”në Korçë, zgjidhje për duhanpirësit

Publikuar

-

Nga

cna lajme reportazh

Të gjithë kemi dëgjuar dhe parë postime të ndryshme lidhur me cigaret elektronike por shumë pak mund të kenë informacione të detajuara lidhur me to.

CNA.al do të sjellë për ju dyqanin më të ri në qytetin e Korçës, të veçantë në llojin e tij dhe i vetmi që mund ta gjejmë në qytet. Bëhet fjalë për dyqanin iVape, një markë e krijuar në vitin 2019 dhe sot po bëhet çdo ditë e më e njohur për duhanpirësit.

“iVape” ka nisur si pasion duke eksploruar të mirat materiale të teknologjisë dhe shkencës dhe më tej duke testuar miliona aroma në cigaret elektronike për të siguruar shëndetin e mirë të klientëve.

Jorgo Tona është i riu që ka hapur këtë lloj dyqani në Korçë, e vlen për t’u përmendur se është biznesi i dytë i iVape në Shqipëri në këtë lloj veprimtarie. Jorgo tregon rëndësinë e madhe që ka për duhanpirësit një cigare elektronike, pasi sipas tij duhani shkakton probleme në shëndetin e njerëzve dhe duhet gjetur mënyra më e mirë për t’i larguar këto probleme nga çdo konsumues duhani.

“Varësia ndaj duhanit është në përmasa të mëdha pasi, sipas gjykimit tim, duhani konsumohet për të marrë nikotinën por bashkë me të, merren edhe 6999 kimikate të tjera shumë të rrezikshme për shëndetin. Çdo dite kemi interesime të reja pasi klientët shqetësohen për problemet e shkaktuara të duhanit dhe kërkojnë një rrugë shpëtimi. Ka dhe nga ata klientë që i përdorin pajisjet tona për hobi, duke pëlqyer aromat e mira e të ëmbla që ofrojmë,” – thotë Jorgo.

Para se të pyesim Jorgon për llojet e aromave dhe të pajisjeve, duhet të kuptojmë se pse këto lloj pajisjesh janë më pak të dëmshme për shëndetin e duhanpirësve.

Avullimi është 95% më pak i dëmshëm se duhani dhe po u tregoj arsyen pse. Cigaret elektronike në lëngjet që përdoren për to, përmbajnë vetëm 4 kimikate të cilat janë aroma e cila gjendet në formën e koncentratit, Glicerina Vegjetale e cila krijon dendësinë e avullit, Propilen Glycoli cili është përforcues shije që e kemi në jetën e përditshme në çokollata, pije, ëmbëltore etj dhe nikotina e cila edhe mund të mënjanohet nga lista totalisht nëse preferohet të mos konsumohet. Të gjitha kimikatet e sipërpërmendura  janë tërësisht të testuara dhe të shëndetshme për konsum nga Ministritë e Shëndetësive të shumë vendeve të botës.” – shpjegon ai.

LEXO EDHE:  REPORTAZH- Mes ajrit të pastër dhe pranë liqenit/ Bashkia Pustec çel sezonin turistik me “Bike Tour” në Prespë

LEXO EDHE:  REPORTAZH-Panariti në festë/ Kujtohet masakra dhe ngritja e flamurit të PavarësisëÇfarë mund të gjejmë brenda këtij dyqani? Një shumëllojshmëri pajisjesh dhe aromash për të gjithë duhanpirësit dhe për ata që pëlqejnë të eksperimentojnë.

Cigaret elektronike i ndajmë në disa kategori, në MOD (thjesht aparat i cili me një bateri kryen funksionin). KOKE (ndryshe e gjejmë në format RTA që do të thotë e rindërtueshme, ku klienti e bën sipas dëshirës së tij).

POD, mini aparatura të gatshme që simulojnë më së miri eksperiencën e të pirit të duhanit. Veçantia e këtyre produkteve është në përdorimin e tyre, kanë lloje të integruara që çdo ditë na mahnisin me të mirat materiale të teknologjisë së sotme.

Lëngu përgatitet sipas preferencave të klientëve në kontekstin për nivelin e nikotinës (e cila kërkohet si nevojë) dhe dendësisë së tymit në varësi të aparateve që klienti përdor.  Brezave te rinj u sugjeroj disa modele që të jenë komode për ta dhe për të mos e ndjerë të vështirë ndryshimin deri në heqjen dorë prej duhanit. Më kryesorja është se ofrohen mbi 300 lloje shijesh dhe aromash, pra ka shumëllojshmëri zgjedhjesh,” – tregon Jorgo.

Jorgo Tona nuk humb rastin për të drejtuar një thirrje për të gjithë të rinjtë që s’mund të heqin dorë nga duhani, duke theksuar se çdo 3 sekonda në rruzullin tokësor, një njeri vdes nga duhani.

“Bëni ndryshimin sa jeni në kohë. iVape me përkushtimin më të madh do të jetë me ju në çdo moment apo fazë vështirësie për të lënë duhanin duke rekomanduar produktin adapt që ju të hiqni dorë nga vesi botëror që po merr shumë jetë.”

CNA.al sjell më poshtë një galeri me foto të produkteve që mund të gjeni në këtë dyqan. Dyqani gjendet lehtësisht në qytet, në adresën Bulevard Republika, pranë Bankës Intesa San Paolo. Numër kontakti 0686094288/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Në QYTETIN tim

REPORTAZH-“Benvenuti in Calabria”/ Erion Lame sjell shijen e kuzhinës italiane në Korçë

Publikuar

-

Nga

Kulinaria korçare prej vitesh ka tërhequr vëmendjen e turistëve vendas e të huaj. Ky qytet i kulturës, traditës dhe mikpritjes, ka në tërësi një numër të madh baresh dhe restorantesh por javën e fundit, qytetit i është shtuar një tjetër restorant tepër i veçantë dhe që përcjell një risi për të gjithë qytetarët korçarë dhe vizitorët.

“Benvenuti in Calabria” është restoranti më i ri në qytet, të cilit sapo i dëgjojmë emrin menjëherë mendojmë për Italinë. E ju do të pyesnit çfarë lidhje ka Italia me Korçën? Pikërisht, gatimin! Atë gatim të shumëllojshëm, me receta krejtësisht italiane, e me produkte italiane. Me pak fjalë, në këtë restorant do të gjeni shijen italiane që mungon në qytetin e Korçës.

Restoranti është tepër i lehtë për t’u gjetur, mjafton të kërkojmë në maps emrin e tij dhe menjëherë del vendndodhja e saktë. Mikpritësit tanë ishin çifti i bashkëshortëve, Edvina dhe Erion Lame, të cilët janë pronarët e restorantit.

Gjatë bisedës me ta, mësuam risitë e të veçantat e këtij vendi, që do të donim ti ndanim me lexuesit e CNA.al.  Ndryshe nga restorantet e tjera, “Benvenuti in Calabria” në mënyrën e arredimit, ka ndërthurrje të tradicionales me modernen, me ngjyrat e ngrohta që të bëjnë të ndihesh i qetësuar, një projekt ky i cili u realizua nga një arkitekt grek.

“Vendosëm që për projektin të merrej një arkitekt grek i cili jeton në Korçë, dhe padyshim që ambjenti ka dalë shumë i bukur dhe i ngrohtë. Jo vetëm për mënyrën e arredimit por edhe me ngjyrat e lehta që nuk të “lodhin” syrin. Në restorant janë gjithsej 12 tavolina, dhe kapaciteti i klientëve shkon deri në 70 persona. Të gjitha tavolinat janë të bëra vetë, me dru arre dhe karriget që kemi zgjedhur janë mjaft të rehatshme për klientin. Gjithashtu, ajo çka bie në sy në ambjentin e restorantit është druri i bamboo-së që kemi vendosur ta bëjmë pjesë të arredimit.” – shprehet Erioni.

LEXO EDHE:  REPORTAZH-Kisha e Shirqit në Shkodër/ Toka që zgjodhën princat

LEXO EDHE:  REPORTAZH-Syri i Sheganit/ Perla e pazbuluar e natyrësEdvina, bashkëshortja e tij është pjesë mjaft e rëndësishme e kuzhinës së restorantit, për vetë faktin se ajo përgatit pizzat për klientët.

“Kuzhina është pasioni im, prej vitesh jam munduar që të mësoj receta të ndryshme, por si specialitet i imi mbeten picat. Në menunë tonë kemi 16 lloje picash, të gjitha napolitane, dhe jemi restoranti i vetëm me këto lloje. Ajo çka e bën të veçantë picën, është përgatitja me dorë, pra në mënyrë artizanale, me salca të ndryshme nga të cilat janë emëruar edhe picat. Ne përdorim vetëm mozzarella, jo djathin guda që përdoret zakonisht në pica, po ashtu salcat i përgatisim vetë, ndërsa proshutat janë të gjitha italiane. Disa nga picat më të veçanta janë Sos Pesta, Sos Pikante, Burata, Sos Crema Rosa etj. Krahas picave, primare mbetet edhe përgatitja e pastave në mënyrë artizanale, po ashtu edhe gatimet e kafshëve të egra dhe peshkut.” – tregon Edvina.

Inagurimi i restorantit u bë pak ditë më parë në qytetin e Korçës, ku të ftuar në fundjavë ishin këngëtarët e mirënjohur korçarë Endri dhe Stefi Prifti, të cilët krijuan një atmosferë tepër festive. Klientët kanë ngelur tepër të kënaqur nga mbrëmja fantastike, pjesë e tyre kanë qenë edhe turistë nga Tirana e Shkodra,  dhe më kryesorja është se organizimet do të vazhdojnë edhe gjatë fundjavave pasardhëse. Çdo fundjave në këtë restorant do të ketë organizim të muzikës live me këngëtarë të ndryshëm, dhe me dhjetra lloje verërash italiane që do t’iu shoqërojnë gjatë mbrëmjeve. Ndër të tjera, ky restorant do të ofrojë edhe shërbim delivery për të gjithë banorët e Korçës.

Adresa : Lagjia 7, Rr. “Don Gjon Buzuku” (pallati I Xhengove)

Nr tel 082211070 / 0695515020.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: