Connect with Us

“Lufta” Rama-Meta/ Qeveria e re përballë një Presidenti të shkarkuar

Politikë

“Lufta” Rama-Meta/ Qeveria e re përballë një Presidenti të shkarkuar

Publikuar

-

Përplasja Meta-Rama për mosdekretimin e Gent Cakajt/ Zbardhet vendimi i Kushtetueses

Partia Socialiste fitoi zgjedhjet e 25 Prillit, duke marrë 74 mandate deputetësh. Për të tretën hera radhazi kreu i PS-së Edi Rama do të jetë në pushtet.

Shtatori pritet ta gjejë vendin me Qeveri të ri, ku ministrat më pak të suksesshëm do të zëvendësohen me të tjerë.

Formimit të Qeverisë së re do t’i paraprijë asambleja e PS, e cila do të mblidhet në fund të muajit Gusht.

Ka qenë kreu i Grupit parlamentar  të PS, Taulant Balla, i cili pas zgjedhjeve ka zbardhur hapat që do të ndiqen për formimin e Qeverisë së re.

Si praktikë, gjithmonë në Asamblenë Kombëtare të fund gushtit, kryetari i partisë i cili sipas rregullave të partisë sonë ka atributin për të bërë propozime konkrete”, ka thënë më herët Balla.

Ndërkohë pas zgjedhjeve kryetari i PS –së Edi Rama disa herë ka ftuar kreun e PD –së Lulzim Basha për bashkëqeverisje, ndonëse ky i fundit të paktën deri më tani nuk ka pranuar.

Por, nuk dihet nëse ende Basha do të mbajë të njëjtin qëndrim pas apelit të ambasadores amerikane Yuri Kim, për bashkëpunim.

Sido që të jetë Qeveria e re pas formimit duhet të dekretohet nga Presidenti. Dhe President është Ilir Meta,  i cili është shkarkuar nga Kuvendi më herët.

LEXO EDHE:  Presidenti nuk e firmos sërish/ Zaev: Ligji për gjuhët nuk dëmton askënd

Pra do të shkojmë drejt  një situate, ku Kuvendi, ka shkrkuar Presidentit, Gjykata Kushtetuese ka shtyer vendimin për të dhe Qeveria e re duhet të dekretohet po nga Presidenti.

Për me tepër, nëse bëhet dekretimi, Qeveria duhet të betohet para Presidentit, që rezulton i shkarkuar nga Kuvendit.

Shkarkimi i Metës

Me 9 Qershor 2021, Kuvendi vendosi se Ilir Meta nuk duhet të vazhdojë të jetë President i Republikës.

Me 104 vota pro, 7 kundër e 3 abstenime u vendos shkarkimi i kreut të shtetit për shkelje kushtetuese. 114 deputetë morën pjesë në votim.

Kujtojmë se Ilir Meta u shkarkua nga detyra e Presidentit të Republikës edhe me votat e deputetëve të LSI-së, me votat e atyre që katër vjet më parë, para zgjedhjeve të vitit 2017-të ai vetë i përfshiu në listat e kandidatëve për deputetë e që hynë në Kuvend, pas vendimit të Kryemadhit për t’i djegur mandatet.

Paraprakisht me, me 104 pro, 7 kundër, 2 abstenim dhe 1 e pavlefshme u votua raporti i Komisionit Hetimor për shkarkimin e Metës, çka i hapi rrugë votimit të fshehtë me kuti të deputetëve.

94 votat e nevojshme u siguruan e tejkaluan me mbështetjen e opozitës parlamentare por pavarësisht shkarkimit nga Kuvendi është Gjykata Kushtetuese që jep verdiktin.

Kjo e fundit e ka shtyrë për në Shtator shqyrtimin e çështjes Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Lëvizja e Berishës/ Zbulohet qyteti ku do të zhvillohet takimi i radhës me demokratët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri dhe lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, duket se nuk do të tërhiqet nga beteja, për rikthimin e demokracisë në PD.

Pas dy takimeve madhështore në Tiranë dhe Fier, ku bërë bashkë qindra demokratë, Berisha do të shkojë ditën e shtunë në qytetin bregdetarë të Vlorës.Lëvizja e Berishës e quajtur “Foltorja”, ka për synim një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë dhe më të hapur dhe do të vijojë në të gjitha qytetet e Shqipërisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i nxjerr thinjat Lulit/ Basha harron të lyejë leshkat me bojë

Publikuar

-

Nga

Po përdorim një term krahinor, që vjen nga Korça ku flokëve iu thonë leshka.

Lulzim Basha, njeriu që nuk thinjet kurrë njësoj si gomari, sot ka tentuar të dalë nga selia gjoja për të pirë një kafe tek oborri PD, ku çuditërisht edhe çadrën e ka gjetur me slogane serbe, por gjithsesi ajo që ka rënë në sy tek gazetarët, është se Lulzim Bashës i kishin dalur thinjat.

Disa reporterë, kolegët tanë, të cilët ndodheshin atje afër, thanë se për herë të parë kanë parë se Luli kishte thinja, dhe më pak brilantinë në flokët e tij.

Thinjat duken qartazi. Pas gati 10 ditësh betejë me Sali Berishën, Lulzim Bashës i dalin thinjat të cilat mesa duket Aurela ka harruar t’ia lyejë me KNA-në si bojë këpucësh apo ti vendosë brilantinën si një student i viteve 30.

LEXO EDHE:  Foto-Atlete me kostum zyrtar/ Rama takon presidentin që bën të njëjtën gjë  

LEXO EDHE:  Basha tregon çfarë fshihet pas shkarkimit të 12 prefektëve nga Rama

Gjithsesi është e rëndësishme që më në fund u siguruam që Luli nuk është gomar nga leshkat të paktën, sepse Luli thinjet, sepse deri dje shumë persona e kanë marrë Lulin për gomar, duke thënë se ky dhe gomari nuk thinjen.Sot ne Lulin e kemi gjetur me thinja. Fotot më poshtë tregojnë  se vërtet Lulzim Basha pas 10 ditësh betejë me Berishën, ose ka harruar ti lyejë flokët me bojën e tij të ‘këpucëve’ ose Aurela ka filluar ta lërë pasdore.

Të presim ditët në vijim çfarë do të ndodhë me leshkat e Lulit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Patozi: “Kthesa” e Berishës, si ajo e Enver Hoxhës me Mehmet Shehun

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Astrit Patozi ka komentuar situatën në Partinë Demokratike, pas vendimit të Lulzim Bashës për të përjashtuar Sali Berishën nga grupi parlamentar.

I ftuar në studion e MCN  TV, ai tha se kjo betejë do ta dëmtojë PD-në. Sipas tij  të dy palët nuk kanë të drejtë dhe as nuk kanë asnjë lidhje me parimet.

“Beteja do të përfundojë kur të vritet i pari. Sa më shumë ashpërsohet retorika, aq më shumë shohim dy kampe të ndara. Të dy palët sa më shumë e thellojnë krizën, aq më shumë zgjojnë neverinë e publikut racional. Të dy palët nuk kanë asnjë lidhje me parimet. Sa më shumë kacafyten, aq më shumë kuptojmë pse PD nuk i fiton zgjedhjet.”

Patozi e krahasoi kthesën e Berishës pas përjashtimin me ndryshimin e raporteve mes Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut.

LEXO EDHE:  Rama i thur lavde Sokol Olldashit nga Durrësi

LEXO EDHE:  Ilir Meta mbledh sonte Kryesinë e LSI/Çfarë do vendoset për koalicionin?“Berisha ka të drejtë që kërkon të dëgjohet. Por është njëkohësisht edhe një qasje staliniste. Ai e ka cilësuar poliagjent Lulzim Bashën. Në vitin ’81, Hoxha e cilësoi poliagjent Mehmet Shehun. Ai e bëri në kushtet e diktaturës, Berisha po e bën në kushtet e lirisë. Është një dogmë arkaike. Të dy palët nuk dinë ku të kapen.

Sipas Patozit, beteja e re në gjirin e PD-së tregon pse partia i ka humbur disa herë zgjedhjet.

“Kjo betejë ka vetëm një vlerë, të kuptohet që ky nuk është modeli që duhet dhe e çon PD drejt një rimëkëmbjeje. Si mund të kenë sukses këta. Ishin të gjithë bashkë dhe u mundën të dy.”

 

LEXO TE PLOTE