Connect with Us

FORMACIONET ZYRTARE/ Mazrekaj nuk ia del, zbulohen formacionet zyrtare në Laçi-Anderlecht

Sport

FORMACIONET ZYRTARE/ Mazrekaj nuk ia del, zbulohen formacionet zyrtare në Laçi-Anderlecht

Publikuar

-

Laçi luan një sfidë të rëndësishme dhe të vështirë ditën e sotme, teksa përballen me belgët e Anderlecht, për turin e tretë në Conference League.

Ndonëse kanë një kundërshtar të vështirë përballë, kurbinasit e Shpëtim Duros do të kërkojnë të marrin një rezultat pozitiv, për të shpresuar më pas te kualifikimi.

Përveç rivalit të vështirë që ka përballë, trajneri Duro duhet të bëjë edhe pa një nga lojtarët më të mirë në këtë ndeshje.

Sulmuesi Mentor Mazrekaj, nuk ia ka dalë të rikuperohet dhe do të mungojë në këtë ndeshje, për shkak të dëmtimit. Vendin e tij e merr Ilir Ademi, ndërsa Julian Shehu i pezulluar për shkak kartonësh, zëvendësoshet nga Klinti Qato.

FORMACIONET ZYRTARE:

Laçi: Sherri, Roganovic, Malota, Ignjatovic, Velija, Deliu, Qato, Lushkja, Zarubica, Guindo, Ademi.

Anderlecht: Crombrugge, Harwood-Bellis, Hoedt, Delcroix, Sardella, Cullen, Olsson, Sergio Gomez, Verschaeren, Refaelov, Raman.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Zbulohen porositë e Migen Memellit për futbollistët para ndeshjes me Partizanin

Publikuar

-

Nga

Skënderbeu po përgatit me kujdes ndeshjen e radhës në kampionat përballë Partizanit. Korçarët kanë që prej ditës së hënë që janë të fokusuar totalisht në stërvitjet e radhës për të qenë sa më të përgatitur për ndeshjen ndaj të kuqve. Fakti që korçarët e nisën me humbje ndeshjen e parë duket se nuk i ka demoralizuar aspak pasi gjithçka në seancat stërvitore ka shkuar më së miri.

E tillë ishte edhe ajo e një dite më parë kur trajneri bardhekuq veç punës me topin ka punuar edhe me anën psikologjike të takimit. Para seancës stërvitore numri një i pankinës korçare ka mbledhur të tijtë në dhomat e zhveshjes duke përsëritur edhe një herë direktivat e objektivat e Skënderbeut. Për Memellin, humbja e parë ishte rastësore nisur nga loja e zhvilluar dhe kjo jep besim. Më tej, është shprehur optimist se në ndeshjen e së shtunës gjithçka do të ecë ndryshe.

“Jemi vetëm në xhiron e parë të sezonit dhe normalisht që nuk është koha të vuajmë psikologjikisht pas një humbjeje që për më tepër unë nuk do ta shikoja aspak kështu. Nisur nga ajo që kemi treguar derisa ishim me forca të barabarta në lojë gjithçka shkoi më së miri dhe ishim në një nivel me kundërshtarin. Më pas balancat u prishën dhe ndryshoi gjithçka. Atë e kemi harruar tashmë, e kemi lënë pas dhe po mendojmë për ndeshjen e radhës. Ndaj Partizanit duhet të jemi të qetë e të qartë në fushë. E dimë vështirësinë e ndeshjes, pasi të tilla do të jenë të gjitha takimet.Ne duhet të f okusohemi në ndeshjen e radhës pasi për ne ajo do të jetë objektivi deri në fund të sezonit. Unë kam besim te ky ekip dhe jam i bindur se të shtunën në fushë do të shoh 11 luftëtarë që nuk do të dorëzohen në asnjë moment, por do të kërkojnë të marrin maksimumin nga kjo ndeshje. Duhet të jemi burra dhe të tregojmë se vlejmë”, mendohet të kenë qenë veç të tjerash fjalët e Memellit drejtuar ekipit.

ANALIZA – Më pas gjithçka ka kaluar te përgatitjet në fushë, analiza me video dhe udhëzimet për ndeshjen e radhës, por edhe përmirësimet nga ndeshja e fundit. Memelli fillimisht ka dhënë këshillat për mënyrën se si ekipi duhet të sillet në fushë dhe të administrojë anën psikologjike dhe emocionale në momente të caktuara pasi këto mund të prishin një ndeshje të tërë siç ndodhi herën e fundit. Memelli ua bëri të qartë lojtarëve balancën në dy faza dhe interpretimin e lojës për të mos u dhënë mundësi kundërshtarëve të diktojnë dhe t’i vënë në vështirësi. Më tej është analizuar edhe ndeshja e Partizanit nga ku Memelli ka mundur të nxjerrë pikat e forta të kundërshtarit dhe ato pak probleme që mund të bënin që Skënderbeu të përfitonte.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Sarri i mahnitur nga Hysaj: Ishte më i miri në prapavijën e Lazios

Publikuar

-

Nga

Përveç Strakoshës, dje për italianët luajti titullar për 90 minuta edhe Elseid Hysaj. Mbrojtësi, edhe pse mendohej se mund të pushonte në pritje të ndeshjes së radhës në kampionat, nuk u kursye nga Sarri, i cili e konfirmoi në korsinë e majtë lojtarin e përfaqësueses sonë, që meritoi notën 6 në fund:“Elseidi ishte më pozitivi i prapavijës së Lacios, ndonëse aksioni që çoi Gallatasarajin të godiste traversën nisi nga krahu i tij. Mund dhe duhet të japë më shumë, duke qenë se është ai që deri tani te Lacio njeh më shumë idetë e futbollit të Sarrit dhe se çfarë kërkon trajneri për të bërë në fushë”.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Mediat italiane për Strakoshën: Bëri pritje prej portieri të madh, por e dreqosi te goli

Publikuar

-

Nga

Portieri i Kombëtares së Shqipërisë, Tomas Strakosha, duhet ta kishte shfrytëzuar rikthimin si titullar me Lacion për të trembur në maksimum titullarin Pepe Reina dhe të rifitonte vendin që i takonte në radhët e kryeqytetasve, por ndërkohë, në Stamboll 26-vjeçari ka bërë shumë hapa prapa.

Teksa në pjesën e parë kishte qenë traversa, e cila i kishte mohuar golin Gallatasarajit dhe kishte shpëtuar edhe Strakoshën, në pjesën e dytë, në minutën e 67-të, ndodh fatkeqësia: pas një aksioni thuajse inekzistent dhe pa rrezik, ku një mbrojtës i Lacios shkelmoi topin fort në ajër, sfera nga goditja “e pistë” po i afrohej drejt portës, por Strakosha, edhe pse dukej e lehtë ta grushtonte për më pak rrezik, provoi ta neutralizonte me topin që i rrëshqiti nga duart dhe përfundoi në rrjetë.

Duart në kokë nga Tomasi dhe një gol i dhuruar, i cili në fund vlejti dhe mjaftoi për t’i dhënë tri pikët e para në Ligën e Europës Gallatasarajit, por dënoi Lacion.

NOTAT PËR STRAKOSHËN:“LALAZIOSIAMONOI” 4 – “Në debutimin sezonal mund të bënte shumë pak ndaj goditjeve të Dervishoglu e Morutan, por në të parën ndërhyn Felipe dhe në të dytën e shpëton traversa. Por në pjesën e dytë vendos që të bëjë harakiri dhe të devijojë gabimisht në portën e tij, duke dënuar Lacion, në ndeshjen e parë të grupeve të Ligës së Europës”.

“SPORTMEDIASET” 4 – “Gjykimi i tij i gabuar mbi atë top të lehtë peshon me tonelata mbi ndërgjegje, duke u dhuruar tri pikët turqve. Në pjesën e parë u tregua i zoti që i tha ‘jo’ Çiçaldaut, por në të dytën shkatërroi gjithçka”.

“TUTTOMERCATO” 4.5 – “Një gabim që mund ta vërë në mendime të vështira Tomas Strakoshën, pasi gafa e tij i dhuroi Gallatasarajit tri pikët. Gjithsesi, pritja ndaj Çiçaldaut ishte prej portieri të madh”.

LEXO TE PLOTE