Connect with Us

Turizmi në Shqipëri përpiqet t’i shpëtojë hijes së COVID-19

Aktualitet

Turizmi në Shqipëri përpiqet t’i shpëtojë hijes së COVID-19

Publikuar

-

Ndërsa turizmi në Shqipëri ka shënuar një rimëkëmbje modeste këtë vit, shifrat janë ende shumë më të ulëta sesa ato të regjistruara para pandemisë, në vitin 2019.

Me rreth 400 kilometra bregdet me diell, ekonomia e Shqipërisë mbështetet gjithnjë e më shumë te turizmi, edhe nëse ky sektor është shumë më pak i zhvilluar në Shqipëri sesa në Malin e Zi ose Kroacinë fqinje.

Një raport nga Instituti i Statistikave të vendit tha se para COVID-19, në sektorin e turizmit në vitin 2019 ishin të punësuar rreth 64,000 njerëz dhe se ai kontribuoi me rreth 3.23 për qind në PBB-në e vendit.

Megjithatë, turizmi u godit rëndë në vitin 2020 për shkak të kufizimeve të vendosura prej pandemisë së COVID-19 dhe viti pa shumë më pak hyrje vizitorësh shqiptarë ose të huaj.

Numri i shtetasve të huaj që vizituan Shqipërinë në vitin 2020 ishte 58.5 për qind më pak sesa në krahasim me vitin 2019, 2.6 milionë, sipas një tjetër raporti nga Instituti i Statistikave. Ministria e Turizmit ndaloi publikimin e raporteve në lidhje me turizmin në shkurt 2020.

Pas një tjetër sezoni të vështirë pranveror këtë vit, me shumë kufizime ende në fuqi, situata ka filluar të ndryshojë për më mirë në verë, edhe pse shifrat e këtij viti janë ende shumë më të ulëta sesa ato të vitit 2019, thonë ekspertët.

Një sektor i varur nga tre ose katër vende

Saranda në mbrëmje. Foto: Pixabay.

Besnik Vathi, nga Shoqata e Operatorëve Turistikë në Shqipëri, tha se sezoni 2020 kishte qenë më i vështiri ndonjëherë për Shqipërinë dhe se pranvera e këtij viti nuk kishte qenë shumë më e mirë. As nuk ishte optimist për vjeshtën.

“Kemi filluar të marrim anulime për vjeshtën, për shtatorin, tetorin dhe madje edhe për nëntorin”, tha Vathi për BIRN.

“Turizmi i vetëm që ka Shqipëria për momentin është turizmi në plazh dhe ky përcaktohet kryesisht nga tre nga katër vendet që përbëjnë peshën kryesore, si Polonia dhe Ukraina. Këto janë vende që kanë sjellë turistë në plazhet tona”, tha ai.

Një faktor tjetër që ka dëmtuar turizmin nga vendet e tjera në Evropë, tha ai, ishte se BE-ja nuk hoqi kufizimet për udhëtimet në Shqipëri deri në qershor.

Sezoni turistik këtë vit në Shqipëri, prandaj, nisi tamam në fillim të verës.

Më 25 prill, grupi i parë i vogël prej 200 turistësh nga Ukraina mbërriti në aeroportin e Tiranës.

Zak Topuzi, president i Shoqatës Shqiptare të Turizmit, i tha BIRN se ndërsa sezoni 2021 pritet të jetë më i mirë sesa ai i vitit 2020, ai është ende shumë nën normale për shkak të kufizimeve të vazhdueshme të pandemisë – dhe shqetësimeve në rritje mbi përhapjen e variantit Delta të COVID-19.

“Shifrat e deritanishme flasin për një përmirësim të ndjeshëm në krahasim me vitin 2020, me rreth 1.8 herë më shumë turistë, por kjo mbetet më pak se 60 për qind e shifrave që patëm në vitin 2019”, tha Topuzi për BIRN.

“Duhet gjithashtu të kuptohet se turizmi është një industri gjatë gjithë vitit dhe nuk mund të mbahet vetëm nga turizmi veror”, shtoi ai.

LEXO EDHE:  Dhërmi/Shkodrani sulmon me gurë një turist francez

Një raport nga Instituti i Statistikave i botuar më 23 korrik, në lidhje me numrin e njerëzve që hynë në Shqipëri në gjashtë muajt e parë të vitit 2021 thotë se numri i shtetasve të huaj që hynë deri në qershor 2021 ishte dukshëm më i lartë sesa shifrat që patëm nga janari deri në qershor 2020.

“Hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në Shqipëri në muajin qershor 2021 ishin 939,872. Krahasuar me qershorin 2020, kjo pati një rritje prej 2.6 herë”, thuhej në raport.

“Në qershor 2021, numri i shtetasve të huaj që hynë në Shqipëri ishte 604,381. Kjo ishte 3.4 herë më shumë sesa shifrat që patëm në qershor 2020″, shtoi ai.

Sipas të njëjtit raport, tani më shumë njerëz po vinin nga Kosova, ndjekur nga Maqedonia e Veriut, Greqia dhe Italia.

“Në gjysmën e parë të vitit 2021, vendet me flukset më të larta të qytetarëve në Shqipëri ishin Polonia, e cila pati rritjen më të madhe, me 13.8 herë, dhe Zvicra, numri i së cilës u rrit me 2.7 herë”, thuhej në raport.

Rënia më e madhe ishte nga Greqia, ku numrat ranë me 69 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë në vitin 2020, tha ai.

Vizitorët “patriotikë” shumë të rëndësishëm

Gjiri i Grames. Foto: pinterest.com Rim Prela.

Topuzi vuri në dukje se këtë vit, turizmi në Shqipëri do të mbështetet më shumë te vizitorët nga diaspora e madhe dhe njerëzit nga rajoni i afërt i Ballkanit sesa nga Bashkimi Evropian.

“Ne kemi kryesisht turistë rajonalë, pasi Evropa po vazhdon t’i mbajë kufijtë e saj të mbyllur për lëvizje jashtë vendeve të BE -së për disa arsye”, shtoi ai.

Si rezultat, turizmi në Shqipëri do të duhet të mbështetet edhe te “turizmin patriotik” – që do të thotë vizitorë shqiptarë etnikë nga Kosova, Maqedonia e Veriut, rajoni dhe gjetkë.

“Bizneset në sektorin e turizmit e kanë të qartë se turizmi “patriotik” dhe rajonal do të jetë skenari më i mundshëm për këtë verë”, shtoi ai.

“Shifrat e deritanishme tregojnë se rreth 80 për qind e turistëve që vijnë në Shqipëri i përkasin këtyre kategorive të turizmit rajonal dhe ‘patriotik’. Vizitat nga vendet e tjera, pavarësisht se janë shtuar disa herë… mbeten simbolike”, tha ai.

Soraldo Nebo, një operator turistik, thotë se turistët nga Kosova janë tepër të rëndësishëm për turizmin në vend.

“Turistët nga Kosova janë si një sistem sigurie për turizmin në vendin tonë. Ata janë njerëzit tanë dhe për këtë arsye nuk hezitojnë të vijnë”, tha ai për BIRN.

Por, sipas tij, këtë vit pati një rritje të vizitorëve edhe nga pjesë të tjera të rajonit, siç është Serbia.

“Serbët nuk po përdorin kanalet klasike të rezervimit si Booking ose TripAdvisor. Ata po përdorin grupe në Facebook dhe Instagram për të marrë shpejt dhe saktë përvojën më të mirë”, tha ai për BIRN.

“Këto grupe në Facebook shpesh krijohen nga serbë, ukrainas dhe të tjerë për bashkatdhetarët e tyre, duke sugjeruar përvojat më të mira në vendin tonë. Këtë vit, ne po shohim shumë hyrje nga vende si Hungaria, Ukraina dhe Serbia”, përfundoi ai./BIRN

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Vendim absurd që nuk e beson asnjë fëmijë”/ Gjokutaj: PD nuk vjen në pushtet duke goditur Berishën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Avokati Genc Gjokutaj ka deklaruar se vendimi i Lulzim Bashës për të përjashtuar ish-kryeministrin Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD është ‘jo moral’ dhe ‘jo procedurial’.

Gjokutaj është shprehur se në shkarkimin e Berishës është shkelur me të dyja këmbët edhe statuti i partisë, e cila nuk mund të vijë në pushtet duke goditur kreatorin dhe frymëzuesin e betejave në këto 30 vite.

“Në shkarkimin e Berishës është shkelur me të dyja këmbët të gjitha edhe statuti i partisë. Duke iu referuar edhe drejtësisë, pasi është një vendim, ky është një vendim politik, që bazohet me ligjin, që buron nga një normë që vendos rregullat në parti, kurrë ky vendim duke shmangur statutin dhe procedurën nuk mund të jetë i drejtë”, ka deklaruar ai për Syri Tv.

LEXO EDHE:  Imazhet e “fuqishme” që tregojnë se si ndryshoi bota në vitin 2020

LEXO EDHE:  A mund të shkaktojë koronavirusi një valë sëmundjesh kardiake?Ai ka shtuar më tej se ndodhemi në situatë të vështirë, pasi kemi një qeveri për të larguar, kemi edhe një opozitë për t’u pastruar.

“Problemi është se ndodhemi në një situatë shumë të vështirë, pasi kemi një qeveri për të larguar, kemi edhe një opozitë për t’u pastruar. Nuk mundet PD të vijë në pushtet duke shmangur aleatët, duke goditur kreatorin dhe frymëzuesin e betejave në këto 30 vite që ka bërë PD. Askush nuk mund të thotë se goditja e Berishës do ta bëjë partinë Demokratike më të fortë dhe e çon në fitore. Ky është një absurd që nuk e beson asnjë fëmijë jo më njerëzit që merren me politikë”, thotë ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk kemi pse mbajmë peshën e korrupsionit të Bashës”/ Kulluri akuza Bashës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri, ka akuzuar kreun e PD, Lulzim Basha se ka promovuar njerëz të përfshirë në korrupsion për të hequr kryeministrin Edi Rama nga pushteti.

Në emisionin “Quo Vadis” , Kulluri tha se Basha e ka drejtuar PD në mënyrë klienteliste dhe se e ka shkatërruar këtë parti.Kulluri shtoi se, zgjedhja e Lulzim Bashës në 2013, është bërë në kundrështim me statutin.

Nuk kemi pse e mbajmë ne peshën e korrupsioni të Bashës e të tjerëve, prandaj kam dalë për principe. Unë kam parë fytyra që kanë qenë realisht me probleme korrupsioni në podiumet e Bashës për të hequr rilindjen nga pushteti për të ardhur vetë, më ka ardhur për të vjellë. Ai e bëri keq këtë punë, që nga vit 2013, e ka bërë në mënyrë klienteliste drejtimin e partisë. E ka shkatërruar këtë parti ai njeri.  Zgjedhja e Lulzim Bashës në 2013 është bërë në kundërshtim me statutin. Sali Berisha e shkeli statutin në 2013, kryetari i partisë zgjidhet me delegatë. Unë i parë jam fajtor që nuk fola”, ka thënë Kulluri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lali Eri mbështet Lulin/ Mirë ia bëri Saliut

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryebashkiaku Erjon Veliaj ashtu siç pritej, ka dhënë mbështetjen e tij për vendimin e Lulzim Bashës, për përjashtimin e ish liderit Sali Berisha nga Grupi Parlamentar i PD.

Ndonëse vetë është një nga mjeshtrat e lajmeve të fabrikuara nga zyra e shtypit dhe që më pas shpërndahen nga mediat, ai ka akuzuar Berishën se ndërtoi një kulturë të shpifjes dhe të lajmeve të rreme, duke i bërë gropën vetes. “Unë kam thënë më parë, që ai njeri do e mbyllë me turp. Po jetove duke shpifur dhe sajuar duke iu hapur gropën njerëzve, atehër do biesh vetë brenda. Në politikë, biologjia bën të vetën. Nuk besoj se dhe ata ithtarë të Saliut që thonë se ai është e ardhmja. Ai vetëm e ardhmja nuk është. Ai nuk ka as kohë të rehabilitohet. Kur vjen puna të kundërshtarët, them kokën hëngshin. Vetë e gatuan këtë kulturë, të shpifjes dhe lajmit të rremë. Janë po ata që filluan tek lodrat dhe më pas vazhduan te Astiri. Ata morën 3 vite të jetës sonë në Astir.

Kush jeton nga shpata do vdesë nga shpata. Me fundin e Saliut është fillimi i fundit të kësaj politike. Mësimi për të tjerët është që jeto një jetë dinjitoze. Unë besoj që kultura toksike dhe vandale, Tirana digjej për sport nga protestat. Kthehej në një fushë beteje. Shpresoj që Shqipëria do jetë më e mirë me largimin e Berishës dhe Berishizmit. Me grisjen e letrave në Kuvend nga Basha, mendova që nuk ka ikur ende berishizmi” tha Veliaj në ‘Real story’./CNA.al

LEXO TE PLOTE