Connect with Us

Shtohet presioni për dorëheqjen e guvernatorit të Nju Jorkut

Bota

Shtohet presioni për dorëheqjen e guvernatorit të Nju Jorkut

Publikuar

-

Deklarata e prokurores së përgjithshme të Nju Jorkut se guvernatori Andrew Cuomo është fajtor për disa raste ngacmimesh seksuale u përcoll me reagime të menjëhershme nga njujorkezët. Fryma e përgjithshme në popullatë është se ai duhet të japë dorëheqjen pa vonesë. Një koment të ngjashëm bëri edhe Presidenti Biden të martën në Shtëpinë e Bardhë në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve:

Po shtohet presioni ndaj guvernatorit të Nju Jorkut, Andrew Cuomo për të dhënë dorëheqjen, pasi të martën Prokurorja e Përgjithshme ofroi hollësi të një hetimi të gjerë që tha se dëshmon për disa raste ngacmimesh seksuale nga ana e zotit Cuomo.

Njujorkezët e pritën lajmin me reagime të ngjashme:”Përse paguajmë taksa? Ne, taksapaguesit duam në atë post dikë tek i cili kemi besim. Nuk na duhet një njeri që mendon se është i plotfuqishëm dhe ka të drejtë të prekë gratë si të dojë ,” thotë Lily Cantley.

“Mendimi im është që duhet të kishte dhënë dorëheqjen me kohë. Kur del një grua me këto akuza, duhet hetuar. Kur dalin dy, tre, katër me po të njëjtat akuza… siç thonë kur ka tym, ka zjarr. Në këtë rast ka shumë tym. Pa diskutim duhet të dorëhiqet,” thotë Daniel Moynihan.

Deri tani guvernatori ka qenë sfidues ndaj akuzave. Dje, pas konferencës së shtypit të prokurores së përgjithshme, zoti Cuomo nxori një deklaratë ku thoshte se kurrë nuk ka bërë gjeste të papërshtatshme dhe nuk ka ngacmuar kënd seksualisht.

“Dua ta dini drejtpërdrejt nga unë se kurrë nuk kam prekur askënd në mënyrë të papërshtatshme apo të kem bërë ngacmime të papërshtatshme seksuale,” tha në një dekraratë të regjistruar më parë zoti Cuomo, një demokrat që ka shërbyer si guvernator që nga viti 2011.

LEXO EDHE:  Mandati i Kajmakut në dorën e KQZ/ Kur vendoset "fati" i kryebashkiakut

“Unë jam 63 vjeç. Kam jetuar tërë jetën time të rritur në sytë e publikut. Nuk jam ndryshe. Dhe nuk kam qenë ndonjëherë si më përshkruajnë”.

Por presioni ndaj tij po shtohet. Demokratë me peshë, ndër ta Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi si dhe kreu i demokratëve në Senat, Chuck Schumer u shprehën se në dritën e akuzave të ngritura një një numër kaq i madh grash, ai duhet të largohet nga posti.

Edhe Presidenti Biden reagoi, i pyetur nga një gazetare e CNN-it nëse u përmbahej komenteve të mëparshme se zoti Cuomo duhet të largohet nëse rezulton fajtor nga një proces hetimor:

“Siç e thashë, nëse hetimet, nëse prokurorja e përgjithshme arrinin në përfundimin se akuzat janë të sakta, gjë që thashë në mars, atëherë do të rekomandoja që ai të dorëhiqet. Këtë po përsëris sot. Nuk e kam lexuar raportin, nuk jam në dijeni të detajeve. Thjesht di rezultatin e hetimit,” tha presidenti.

Raporti i detajuar, i cili u prezantua të martën nga prokurorja e përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James, është rezultat i një pune hetimore prej afro pesë muajsh të kryesuar nga dy juristë të pavarur. Ai doli me konkluzionin se 11 gra që e akuzojnë guvernatorin Andrew Cuomo se i kishte prekur në mënyrë të papërshtatshme, apo kishte bërë komente të sikletshme, me nëntone seksuale ndaj tyre, po thonin të vërtetën.

Zoti Cuomo, babai i divorcuar i tre vajzave të rritura, u zgjodh për tre mandate si guvernator, ashtu si babai i tij i ndjerë, Mario Cuomo./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Reciprociteti me targat/ Serbët bllokojnë rrugët afër pikave kufitare në Veri

Publikuar

-

Nga

cna lajme rajon

Autoritetet në Kosovë më 20 shtator nisën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, duke thënë se një vendim i tillë nuk është ndërmarrë kundër serbëve, por është imponuar nga Serbia. Por, qytetarët serbë kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikës kufitare në Jarinjë në shenjë pakënaqësie.

Sipas vendimit, veturat që hyjnë nga Serbia duhet të pajisjen me targa të përkohshme në pikëkalimet kufitare të Kosovës. Këto targa të përkohshme po u vendosen veturave në xhamat para dhe prapa.

Qeveria e Kosovës ka thënë se të gjithë shoferët me targa të lëshuara nga Serbia, duhet të paguajnë 5 euro për targa tw pwrkohshme dhe vlefshmëria e tyre është 60 ditë.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla tha se autoritetet kanë ndërmarrë masat e nevojshme që ky vendim të mos pengojë lëvizjen e njerëzve dhe mallrave, duke shtuar se situata në kufijtë “është e qetë”.

LEXO EDHE:  Akuzat për krime lufte ndaj presidentit të Kosovës, rëndojnë mbi të ardhmen e Ballkanit

LEXO EDHE:  Tre shërbëtorët e Soros në Shqipëri“Njoftojmë opinionin se nga data 15 shtator nuk ka në qarkullim asnjë veturë të pajisur me targa valide ‘KS’ dhe rrjedhimisht targat e vetme ligjore dhe me afat të lëshuara nga zyrtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme janë ato me denominimin ‘RKS’”, ka shkruar në Facebook ministri Sveçla.

“Njoftojmë opinionin se nga data 15 shtator nuk ka në qarkullim asnjë veturë të pajisur me targa valide ‘KS’ dhe rrjedhimisht targat e vetme ligjore dhe me afat të lëshuara nga zyrtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme janë ato me denominimin ‘RKS’”, ka shkruar në Facebook ministri Sveçla.

Ministria që udhëheq Sveçla ka njoftuar se përveç në pikat kufitare, qytetarët mund të pajisjen me leje të përkohshme për targa në të gjitha Qendrat e Regjistrimit të Automjeteve./ REL

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Në përmirësim situata pandemike në Kosovë/ Bie numri i të infektuarve me Covid

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në 24 orët e fundit në Kosovë është shënuar një ulje e lehtë e numrit të rasteve dhe viktimave nga Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë, ka informuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 2.319 testime, 48 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19, janë shënuar 6 raste të vdekjes.

Gjithashtu bëhet e ditur se janë dhënë 9.146 doza të vaksinës kundër COVID-19.

LEXO EDHE:  Opozita e ndarë në dy fytyra

LEXO EDHE:  “Neveri për njerëzit që abuzojnë”/ Eli Fara hedh poshtë akuzat: Nuk kam mashtruar kurrë

Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.176.154 doza të vaksinës.Deri më sot 441.622 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Sot janë shëruar 903 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 147.347.

Në total numri i rasteve aktive është 8.903./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev/ Shërbimet sekrete zbulojnë planin: Kush ishin porositësit

Publikuar

-

Nga

Është parandaluar ekzekutimi i kryeministrit të Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev. Kanë qenë Shërbimet Sekrete të Greqisë që kanë shmangur një atentat vdekjeprurës ndaj Zoran Zaevit.

Lajmi është konfirmuar  nga mediat greke të cilat bëjnë të ditur se shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kreut të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaefv disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës në verën e vitit 2018 dhe para se Parlamenti i Shkupit të votonte ndryshimin e Kushtetutës me 80 vota.

Kjo u zbulua nga një burim i brendshëm nga Ministria e Punëve të Jashtme të Greqisë, i cili ishte në të njëjtën kohë ndërlidhës joformal me shërbimet sekrete dhe Ministrinë e Mbrojtjes, dhe që luante një rol të rëndësishëm në të gjithë rastin në fjalë.

Sipas burimit, pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës nga Parlamenti i Shkupit me 69 vota më 20 qershor (Marrëveshja u nënshkrua më 12 qershor në fshatin Psarades të Follorinës në Prespë), tensioni politik arriti kulmin në vendin fqinj.

Opozita e udhëhequr nga VMRO, e udhëhequr nga Mickowski (i cili zëvendësoi Gruevskin, por që atëherë konsiderohej një përkrahës), e kishte polarizuar klimën në një nivel të rrezikshëm, në një vend ku përpjekjet për vrasje nuk ishin të panjohura.

Organizatat e fuqishme të Skopjanëve të Australisë dhe Kanadasë po shprehin zemërimin e tyre, dhe thuhet se ata do të financojnë reagimet në Shkup, por gjithashtu do të kishin fonde që do të kanalizoheshin për të “siguruar” votat.

Shërbimet sekrete greke informojnë kryeministrin e atëhershëm Alexis Tsipras se ka lëvizshmëri të madhe në Shkup, kundër Zaevit. Qeveria në atë kohë po e kryqëzonte punën me shërbimet amerikane, të cilat i dinë reagimet, por nuk e dinë thellësinë e tyre.

Në të njëjtën kohë, shërbimet amerikane konsiderojnë se “forcat që kanë interes të mos nënshkruajnë Marrëveshjen do të kërkojnë të parandalojnë ndryshimin e Kushtetutës (të Maqedonisë së atëhershme) nga Parlamenti” . Menjëherë pas kësaj, pason dëbimi i diplomatëve rusë nga Athina, shkruan abcnews.al.

LEXO EDHE:  “Abuzoi me besimin e publikut”/ Berisha “sfidon” publikisht Palmer

LEXO EDHE:  Kush janë kriminelët dhe hajdutët e PS/ Basha flet me emraAmerikanët po përgjonin bisedat e drejtuesve që lëvizin në mjedisin e gjykatës Gruevski në Hungari, e cila dokumenton lëvizshmërinë rreth përpjekjes për të parandaluar ndryshimin e Kushtetutës, ndërsa kontaktet me drejtuesit që lëvizin në organizatat e Australisë dhe Kanadasë gjithashtu konfirmohen, shruan ABC News.

Përpjekja dyshohet se u financua nga disa organizata të huaja dhe ishte planifikuar nga zyrtarë të inteligjencës të vendeve të treta, të cilët shfaqen në Shkup, si agjentë tregtarë ose si drejtues të medias.

Në të njëjtën kohë, shërbimet e inteligjencës greke informojnë Ministrinë e Punëve të Jashtme se “një veprim agresiv është i pashmangshëm kundër Zoran Zaev” .

Kryeministri i atëhershëm i Greqisë udhëzon Ministrinë e Punëve të Jashtme që të informojë autoritetet kompetente të vendit fqinj dhe Ministri i Jashtëm i atëhershëm, Nikola Dimitrov, është i pari që informohet, dhe përmes “kanaleve” të tjera, Zoran Zaev është informuar gjithashtu në detaje për eliminim fizik të tij.

Amerikanët marrin mbrojtjen e matur të kryeministrit të Shkupit dhe u dërgojnë mesazhe ambasadave të huaja dhe VMRO -së që ata “e dinë” për sulmin. Në ato muaj, Zoran Zaev kishte një mbrojtje të barabartë me atë të presidentit amerikan, diçka që ishte e qartë për të gjithë, shkruan abcnews.al.

Vlerësimi i burimit që e përcolli informacionin në mediat greke është se që nga momenti kur u votua ndryshimi i Kushtetutës, pati një konsultim të fshehtë të SHBA -së me Gruevskin e internuar dhe të akuzuar dhe me ambasadën e një vendi të fortë , ku u tha se ata do të mbajnë përgjegjësi. Por edhe sot, mbrojtja e Zoran Zaev është tregues i frikës së udhëheqësit të Shkupit, i cili kujton fatin e Gligorov, i cili shpëtoi mrekullisht në 1995.

Vizita e Presidentit të Shkupit Stevo Pentarovski shënon fillimin e një faqeje të re në marrëdhëniet e Greqisë me Maqedoninë e Veriut, por në hijen e ratifikimit në pritje të memorandumeve të bashkëpunimit.

LEXO TE PLOTE