Connect with Us

“Berisha më i fortë se kurrë”/ Analisti tregon qëllimin e ish-kryeministrit: Është gjë që negociohet

Politikë

“Berisha më i fortë se kurrë”/ Analisti tregon qëllimin e ish-kryeministrit: Është gjë që negociohet

Publikuar

-

Padia ndaj Blinken/ Intervista e plotë e Berishës për Washington Times: Rama ka paguar për çështjen time

Analisti Genc Burimi ka folur sot në lidhje me thirrjen e ambasadores së SHBA, Yuri Kim për largimin e ish-kryeministrit Berisha nga politika.

Në një lidhje direkte për Neës 24 në rubrikën Opinion, Burimi deklaroi se Berisha është më i fortë se kurrë dhe për aq kohë sa nuk është i dënuar ai është i pafajshëm.

Ai tha se qëllimi kryesor i Berishës është të heqë emrin e tij nga lista e Non-Grata.

LEXO EDHE:  "Kurrë mos thuaj kurrë"/Angelina Jolie do të bëhet presidente e SHBA?

“Sot Berisha është më i fortë se kurrë për të hyrë në parlament. Nëse PD hyn në parlament nuk voton ligje, i tregon botës se Shqipëria nuk i plotëson kushtet për në BE. Berisha ka si qëllim që SHBA të heqë emrin e tij nga lista e Non Grata. Është një gjë që negociohet. Berisha do që t’i lahet nderi”- tha analisti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Përjashtimi i Berishës/ Gjekmarkaj: Një akt i detyruar

Publikuar

-

Nga

Basha e ftoi të ishte pjesë e politikës/ Gjekmarkaj: Në fillim hezitova, por hyra me idenë se do vinim në pushtet

Agron Gjekmarkaj ka komentuar përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD. I ftuar në emisioni “Kjo javë” Gjekmarkaj është shprehur se statuti është shumë i vogël para Sali Berishës.

Sipas tij, Basha e ka marrë këtë vendim nën një presion shumë të madh, dhe beson se Basha e ka marrë këtë vendim për demokratët që e votuan.

Beteja e tij  për statutin, statuti është i vogël para Sali Berishës. Berisha komplekson çdo politikan për inteligjencën që ka.LEXO EDHE:  Video-Dialog me studentët?/ Rama del zbuluar, ja parapaskenat  

LEXO EDHE:  Zbulohet skandali/ AKU bllokon konkurrencën

Basha e tha që për vendimin për doktor Berishën i është bërë presion. Unë besoj që e ka marrë këtë vendim për ato 620 mijë demokratë për PD.

Mua më duket e padrejtë  vendimi për Sali Berishën. Ne si opozitë duhet të kuptojmë se ku kemi gabuar me ndërkombëtarët me SHBA“, tha Gjekmarkaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pas zgjedhjes si kryetare Kuvendi/ Lindita Nikolla merr vendimin e parë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla ka njoftuar se ditën e hënë në orën 17:00 do të mblidhet Kuvendi i Shqipërisë.

Kjo do të jetë seanca e tretë për këtë legjislaturë, pasi të premten u zhvilluan dy të parat.

Në rendin e ditës do të jenë zgjedhja e Byrosë dhe përbërja e sekretariateve, caktimi i kryesive të komisioneve parlamentare dhe caktimin e anëtarëve zëvendësues.

LEXO EDHE:  Video/ “Një shembull për tu marrë nga piktori dështak…”

LEXO EDHE:  E vërteta e takimit Rama-ObamaNikolla u zgjodh kryetare Kuvendi një ditë më parë, më 10 shtator, me 79 vota pro dhe 4 kundër.

Kujtojmë se Partia Demokratike ishte kundër zgjedhjes si kryetare të Lindita Nikollës, ndaj grisi edhe fletët e votimit duke i bërë ato të pavlefshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Detajet e tre takimeve të ditëve të fundit/ Si e gënjeu hap pas hapi Basha, Berishën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Përpara se Lulzim Basha të merrte vendimin personal, të beftë dhe të papritur për Sali Berishën ai ka pasur tre biseda të gjata me të: një në fundjavën e shkuar në Gjirin e Lalzit, një në Tiranë dhe të fundit në celular, pak minuta përpara se të bënte publik vendimin. Por në asjnjërën prej tyre, madje as në atë telefonike të minutave të fundit ai nuk i ka thënë copë ish mbrojtësit dhe promovuesit të tij se kishte ndërmend ta përjashtonte.

Gjithashtu mbetet mister edhe koha kur e ka marë këtë vendim. E ka vendosur që në fillim, kur në mes të majit sekretari i shtetit Blinken bëri publik aktin e shpalljes non grata, apo në ditët e fundit kur iu shtuan presionet dhe shantazhet nga diplomatët lokalë amerikanë.

Gjithësesei Berisha pretendon se Basha e ka bërë gjithçka për të shpëtuar lëkurën e tij, pasi e kanë kërcënuar edhe atë me ndalimin e udhëtimeve në SHBA: “Ka disa vite që nuk shkon në SHBA. ka disa fluturime të anulluara. Gjithçka ka bërë vetëm për veten e tij. Gjithçka e ka bërë në funksion të interesit të tij personal”, tha Berisha mbrëmë në Zonë e lirë.

Nga sa pranojnë njohhje të përbashkëta Basha nuk ia ka hapur temën e përjashtimit gjatë takimit të parë në Lalëz. Ai i ka folur se ambasadorja amerikane e ka njoftuar vetë ish kryeministrin për këtë vendim, gjë të cilën Berisha e ka mohuar. Ai i ka thënë edhe se amerikanët po pretendojnë që nëse Berisha nuk tërhiqet do të ketë konseguaenca mbi fëmijët dhe familjarët.

Në takimin e dytë të martën në Tiranë Basha bën një hap të ngathët përpara. Ai teston Berishën lidhur me mundësinë që mazhoranca qeverisëse ta përjashtonte atë nga parlamenti me anë të ligjit të dekriminalizimit. Këtë version të bisedës e pohon edhe vetë Berisha: “Ai me mua ka bërë një bisedë 3 ditë përpara ku më thotë se si do ia bëjmë se na del problemi i atij ligjit, të dekriminalizimit. I them nuk ka asnjë lidhje. Ligji i dekriminalizimit penalizon njerëz për akuza konkrete kurse ato për mua janë në përgjithësi”, rrëfeu Berisha.

Një ditë më parë, të hënën, ai kishte dhënë një intervistë në Euronews ku shpalli vendimin e tij për të hyrë në parlament dhe e kërcënoi Bashën me nisjen e një lëvizjeje në bazën e demokratëve, nëse ai imagjinonte të ndërmerrte ndonjë veprim të papritur.

Por, kryetari i PD-së ishte mes dy zjarresh. Po të njëjtën ditë ai ishte shantazhuar me një mesazh të botuar nga Lapsi.al edhe nga ambasadorja Yuri Kim, e cila kishte shkruar se do të procedohej me veprime të mëtejshme.Vetë Basha i ka treguar kështu në kryesinë e PD- së tratativat me amerikanët. “Në këto dy muaj e gjysmë, unë kam shfrytëzuar çdo resurs që kam në SHBA, bashkë me doktor Berishën, por nuk e zgjidhëm dot problemin. Po ju them diçka që kam Gazment Bardhin dhe Jorida Tabakun dëshmitarë. Kur ka ardhur Philip Reeker që më ka takuar në seli, ka ardhur vetëm me kërkesën për të përjashtuar Berishën dhe nuk pranonte asnjë negociatë. Na është bërë i qartë vendimi i DASH-it për këtë. Ka më shumë detaje që nuk janë bërë publike për këtë çështje, por që nuk kam ndërmend t’i ndaj me askënd, por ky është vendimi më i duhur për Berishën dhe familjen e tij”, tha Basha para Grupit Parlamentar të enjten.

LEXO EDHE:  Rama “përplaset” me gazetaren/ Rrini larg pusetes dixhitale të Saliut, ka lëndë helmuese

LEXO EDHE:  Video/ "Një shembull për tu marrë nga piktori dështak..."

Në këtë deklaratë të Bashës ka disa inkoseguenca që nuk bindin. E para vizita e ndihmës sekretarit amerikan të shtetit të cilës ai i referohet ka ndodhur në 30 qershor. Basha thotë se ka dëshmitarë që Philip Reeker i ka paraqitur edhe prova që ai nuk do ti bëjë publike. Po mirë, lind pyetja, nëse këto prova qenë kaq të rënda a nuk duhet ai së paku ato ti’a tregonte Berishës, që e mohon ekzistencën e tyre? Po le të supozojmë një moment se gënjen Berisha dhe jo Basha dhe ata të dy kanë qenë në djeni të këtyre fakteve përvëluese. Si ka mundësi që Berisha me gjithë njohjen me to, ka vendosur të vazhdojë betejën për të zbardhur akuzat, ndërsa Basha qenka merkakosur më shumë se i zoti i punës për fatin e Berishës dhe të fëmijëve të tij? Mos e do vallë më shumë Luli, Shkëlzenin dhe Argitën sesa vetë Saliu? Vështirë të besohet.

Por ajo që është më flagrante qëndron në episodin final të kësaj drame politike dhe personale. Në momentin e komunikimit të fundit mes të dyve, vetëm 15 20 minuta përpara se vendimi i përjashtimit të Berishës të bëhej publik, Basha i bën një telefon doktorit që nuk gjendej në Tiranë, por në Lalëz. As në këtë moment ai nuk i flet sinqerisht. Në formë pyetjeje i kërkon mendim se ndoshta mos qe më mirë që të pezullohej për disa kohë nga grupi parlamentar që do diskutonte për këtë temë.

Pra nuk ia thotë si vendim por ia shtron si hipotezë. Tallja është e vivelit të lartë dhe si ujk i vjetër i politikës Berisha e nuhat se nuk bëhej fajlë për disa muaj, por për një përjashtim përfundimtar. Ai është i ndërgjegjshëm se betejen me “non grata-n” e amerikanëve nuk e fiton dot për disa jave, ndoshta as për gjithë jetën. Prandaj i thotë prerë: “Kjo mundësi nuk ekziston. Nëse do të bëni mbledhje me deputetët thuaju atyre se Sali Berisha e kundërshton prerë këtë version”.

Në fakt, Basha thjesht bën prestigjatorin se ai nuk ka ndërmend të mbledhë njeri dhe të konsultohet me partinë. Ai vërtet i ka thirrur deputetët por do ti lërë ata ta dëgjojnë në hollin e PD, përmes facebookut dhe TV, vendimin që ai ka marrë për Berishën. Edhe gjoja pyetja për doktorin është një lëvizje mashtruese sa për të larë gojën. Disa burime nga PD-ja tregojnë se deklaratën që do të transmetohej në ora 20 10 të së enjtes ai e ka regjistruar me promter që në ora 17 30. Pra kur e ka marë Berishën gjoja sikur e ka testuar për një hipotezë, ai e kishte marrë vendimin.

Gjatë gjithë kohës, që kur mori kërcënimet e para nga amerikanët ai ka luajtur dhe është tallur me njeriun që e zgjodhi në krye të PD për ti mbrojtur krahët, pa e ditur se pikërisht nga Luli, do ti vinte thika pas shpine. Jo më kot Berisha e quajti atë që i ndodhi të enjten: “një pabesi”. /Lapsi.al

LEXO TE PLOTE