Connect with Us

Të gjithë me sytë nga SPAK/ Kraja zbulon hapat e përforcimit kundër korrupsionit

Vetingu

Të gjithë me sytë nga SPAK/ Kraja zbulon hapat e përforcimit kundër korrupsionit

Publikuar

-

arben kraja, cna, cna news, lajme, spak, drejtesi cna vetting

SPAK ka rreth një vit e gjysmë që ka nisur të funksionojë. Është një strukturë e ngritur për të luftuar atë çfarë është instaluar për 30 vjet, sistemin e korrupsionit. Padyshim që nuk është një betejë e lehtë. Drejtësi i kësaj strukture, Arben Kraja, në një intervistë për Abc News,  tregon sfidat me të cilat po përballen përballur. Koha është aleati dhe njëherësh armiku i kësaj beteje.

Arben Kraja: Ndjekja penale në Shqipëri është e detyrueshme dhe jo selektive. Çdo prokuror është i detyruar të ndjek të gjitha rastet. Në momentet e para ka qenë kompetencë e jona çdo lloj korrupsioni. Kemi pasur disa raste të korrupsionit të rrugës që nga dhënia e lekëve të policëve. Njerëzit krijuan përshtypje se u krijua SPAK për këto raste. Ne krijuam një tryezë bisedimesh dhe e trajtuam si shqetësim dhe u kufizuara numri i rasteve të vogla dhe u kalonte kompetencë prokurorive të rretheve përkatëse. Pa diskutim që do ketë skeptikë. Rastet e skeptikëve ti përdorim si nxitje për të përmirësuar punën.

Por SPAK nuk po funksionon me kapacitet të plotë. Byroja Kombëtare e Hetimit, një strukturë e domosdoshme për rezultatet e hetimit, ende nuk ka nisur nga puna. Në fund të këtij viti, do të jenë 52 oficerë të BKH-së që do të punojnë me SPAK-un për të mbërritur në çdo zyrë ku ka lulëzuar korrupsioni.

Arben Kraja: 5 vite janë që nga konceptimi i reformës. Kjo reformë kishte synim krijimin e strukturave të reja. Krijuam jo me kapacitete të plotë. Ishin vetëm 8 nga 15 prokurorë. Pra ka vështirësitë e veta. Dhe për plotësimin e strukturave me njerëzit e nevojshëm ndikon në rezultate. Nuk është njëlloj sikur është në kapacitet të plotë struktura. Po rritet besimi i publikut dhe e rëndësishme është vullneti i strukturës. Pastaj rezultatet do vijnë vetvetiu përditë dhe gradualisht.

LEXO EDHE:  Kryebashkiakët e korruptuar/ Rama, gati për t’i dorëzuar në SPAK

Arben Kraja: Numri i prokurorëve u rrit. Por janë 5 më pak se sa është miratuar. Ndërkohë BKH nuk ka filluar akoma punë. Grupi i parë e hetuesve është në fazën e fundit të trajnimit. Do jetë një grup i dytë që besojmë që do përfundojë në fund të vitit. Dhe besoj me kapacitet të plotë jemi në fund të këtij viti. Besoj do punojmë më lirë nga ngarkesa dhe presim rezultate më shumë.

Rezultatet e SPAK janë vendimtare për shpresën e shqiptarëve, në pritje të gjatë për drejtësi. Qytetarët e Shqipërisë presin të shohin pas hekurave zyrtarë e ish-zyrtarë të lartë të shtetit shqiptar, të cilët kanë guxuar për dekada të vjedhin taksat e tyre.  Rezultatet e SPAK janë vendimtare për të ardhmen e Shqipërisë, për të ardhmen e proceseve të integrimit të saj në Bashkimin Evropian.

Nëse nuk do t’i kemi këto rezultate kaq të pritshme, atëherë kjo strukturë e posaçme e ngritur për një mision kaq të rëndësishëm, do të mbetet në histori si strukturat paraardhëse, bashkëpunëtore me kastën e të korruptuarve.

të këtij viti, do të jenë 52 oficerë të BKH-së që do të punojnë me SPAK-un për të mbërritur në çdo zyrë ku ka lulëzuar korrupsioni.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Skadon mandati i Komisionit të Vettingut/ ISP jep alarmin

Publikuar

-

Nga

cna lajem vetting

Kushtetuta e RSH parashikon se në korrik 2022 mbaron mandati i Komisionit të Lartë të Kualifikimit, (KPK), struktura e nivelit të parë të vetingut në drejtësi, si dhe mandatet e Komisionerit Publik. Pas këtij mandati përgjegjësia për procesin e rivlerësimit i kalon autoriteteve të reja të sistemit të drejtësisë, KLGJ për gjyqtarët dhe KLP për prokurorët.

Rreth 10 muaj përpara mbarimit të mandatit kushtetues ende nuk kanë përfunduar Vettingun rreth gjysma e numrit të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Bilanci aktual dhe ritmet e vetingut na tregojnë se është e pamundur përfundimi i plotë i tij në afatin kushtetues.

Për rrjedhojë, ecuria e vettingut do të vijojë në organet e tjera të sistemit të drejtësisë ose parlamenti i ri do të duhet të ndërmarrë nismën për ndryshimin e afatit kushtetues përmes ndërhyrjeve të reja në Kushtetutë.

Sipas Institutit të Studimeve Politike, në dy rastet do të duhej që institucionet përgjegjëse, parlamenti, Ministria e Drejtësisë, KLGJ, KLP, etj, të bashkëvepronin për të marrë një vendim sa më optimal përpara afatit të parashikuar nga Kushtetuta.

LEXO EDHE:  Çështja Xhafaj/ Deputeti demokrat dhe gazetari drejt burgut?

LEXO EDHE:  Reforma në drejtësi/ Paloka zbulon planin B të Ramës: Do pengojë SPAK

Nëse zgjidhje do të konsiderohet ndryshimi i Kushtetutës kjo procedurë kërkon konsensus politik, kohë të mjaftueshme në dispozicion ashtu dhe qartësi mbi afatin e ri dhe pritshmëritë mbi ecurinë e vetingut në vitet e ardhshme. Nëse do të aplikohet baza aktuale kushtetuese, e cila ia kalon përgjegjësinë e vetingut organeve të reja të sistemit të drejtësisë, atëherë do të duhet që tani të punohet për akte rregullatore, të ketë rishikim të personelit dhe të buxhetit në dispozicion.

 Vetingut duhet të jetë dhe zë zbatohet si standard i njëjtë për të gjithë subjektet e rivlerësimit. Drejtësia e re meriton të jetë transparente, efektive, e besueshme, profesionale dhe me integritet.

 Koha është tani!

 Instituti i Studimeve Politike (ISP) është duke zbatuar projektin “Reforma: për një ritëm cilësor. Monitorim, sensibilizim dhe asistencë” mbështetur nga programi i shtetit të së drejtës të fondacionit Shoqëria e Hapur për Shqipërinë”, thuhet në reagimin e ISP-së./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

“Prokurorët dhe gjyqtarët që ngelën për Vjeshtë’/ “Emrat”, që do të japin llogari në Vetting

Publikuar

-

Nga

cna lajme vetting

Procesi i Vettingut po shkon drejt fundit. Ka ende prokurorë dhe gjyqtarë që nuk kanë dalë në Vetting për të nisur më pas me këshilltarët ligjorë.

Për muajin Shtator, deri më tani Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka caktuar 6 seanca, të cilat nisin me datë 7 Shtator me prokurorin e Lushnjës, Arben Dyla dhe me gjyqtaren Fierit, Adelina Zarka.

Një ditë më pas me Vettingun do të përballen gjyqtarja e Korçës Ariola Kristo dhe gjyqtarja e Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë, Kaçe Agolli.

Me datë 13 Shtator, është piketuar prokurori i Kurbinit, Arben Nika dhe me 15 Shtator rikthehet seanca dëgjimore në KPK, për prokurorin  Dritan Gina.

“Prokurorët dhe gjyqtarët e vjeshtës”

Arben Dyla

Arben Dyla

Prokurori i i Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lushnje, Arben Dyla, i është nënshtruar hetimit  administrativ nga trupa e KPK-së e përbërë nga  Brunilda Bekteshi, Suela Zhegu dhe Firdes Shuli.

Kujtojmë se Dyla ka qenë më herët prokuror në Mat,  i cili ka shoqëruar në Rripë ekspertët e Gjykatës së Hagës.

Në punën e tij si prokuror i Matit, ai kishte hetuar edhe rastin e diskutuar të të ashtuquajturës “Shtëpia e Verdhë”, duke hedhur poshtë pretendimet për trafik organesh në atë vend.

Dyla e ka filluar karrierën e tij si prokuror në vitin 2001 në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat. Në vitin 2008 ai është transferuar për të kryer funksionin në Prokurorinë e Lushnjes.

Adelina Zarka

Në korrik të vitit 2015 Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit kallëzoi 17 zyrtarë e nëpunës civilë, për dyshimet se ata kanë fshehur apo refuzuar deklarimin e pasurisë.

Në listë ishte edhe emri i gjyqtares së Fierit, Adelina Zarka.

Nuk dihet se çfarë bëri Prokuroria me këtë listë, por emrat e atyre që ishin në kallëzimet e ILDKPKIK ishin edhe të refuzuarit e Ambasadës Amerikane.

Që do të thotë u është mohuar kërkesa për viza. Në fakt gjyqtarja Adelina Zarka në vitin 2014 ka hapur një depozite bankare me qëllim marrjen e vizës Kanadeze, siç duket për të udhëtuar drejt vendit ku i studionte vajza, por një gjë e tillë u raportua se i ishte mohuar.

Ariola Kristo

Gjyqtarja e Korçës Ariola Kristo, i është nënshtruar hetimeve  të Vetting që në muajin Dhjetor të vitit 2019.

LEXO EDHE:  Mbërrijnë në SPAK tenderat e kryera në kohë pandemie/ Kush është prokurori që do hetojë dosjen voluminoze

LEXO EDHE:  Thellohen skandalet e Fatos Tushes/ Ndërhyrje edhe tek “Mjekësia” për provimin e vajzësKristo, në media është lakuar edhe si “viktimë” e dajës së saj gjyqtarit Stavri Kallço. Pasi ka pasur denoncime nga qytetarët se e njëjta çështje që është gjykuar nga Kallço në Apel dhe që është kthyer në shkallë të parë, është gjykuar nga gjyqtarja Kristo.

Në vitin 2016, Ministri i Drejtësisë në atë kohë, Ylli Manjani, urdhëroi nisjen e inspektimit, i cili përfundoi duke mos gjetur asnjë shkelje ligjore.

Kaçe Agolli

Gjyqtarja e Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë, Kaçe Agolli, rezulton se në vitin 2014 është ndëshkuar me masë disiplinore nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë.

Masa disiplinore me vërejtje është vendosur, pas kërkesës të Ministrit të Drejtësisë në atë kohë Nasip Naço, i cili vinte nga radhët e LSI-së.

Gjyqtarja  Agolli e ndëshkuar me vërejtje, sa i përket pasurisë,  deklarohet si e pastrehë.

Arben Nika

Prokurori Arben do të dalë para Vettingut me datë 13 Shtator. Nika nuk është një emër i panjohur pasi më herët, është ulur në detyrë, nga ish-Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla.

Kujtojmë se Llalla ndërsa ka pranuar  propozimin e Këshillit të Prokurorisë për uljen në detyrë për Prokurorin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin Arben Nika,
Llalla ka vendosur masën kalim në detyrën e oficerit të policisë gjyqësore për një periudhë 1-vjeçare.

Sipas Llallës,  Nika me mosveprimet e tij kishte kryer shkelje disiplinore në formën e zvarritjes sistematike të hetimeve dhe mospërmbushjeve të detyra.

Dritan Gina

      Dritan Gina

Prokurori i Tiranës, Dritan Gina, një emër i njohur në sistemin e drejtësisë, do të njihet me rezultatet e hetimeve-Vetting me 15 Shtator 2021.

Procesi i Vetingut për Dritan Ginën ka nisur që në muajin nëntor të vitit 2019.

Dritan Gina është emëruar prokuror në Lushnje në vitin 2003, pasi përfundoi studimet në Shkollën e Magjistraturës. Më pas Gina ka ushtruar funksionin prokuror në Durrësit, drejtues i komanduar i Prokurorisë së Elbasanit dhe aktualisht prokuror në Tiranë.

Dritan Gina është bashkëshorti i Rovena Gashit, ish-drejtuese e Njësisë për Dekriminalizimin në Prokurorinë e Përgjithshme dhe e cilësuar si krahu i djathtë i ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla në Prokurorinë e Përgjithshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

U arrestua për korrupsion/ KPK shkarkon nga detyra prokurorin Sali Hasa

Publikuar

-

Nga

cna lajme vettingu

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra, prokurorin e Rrethit Gjyqësor Sarandë, Sali Hasa, i cili është arrestuar për korrupsion.

Vendimi është marrë nga trupa Gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Firdes Shuli, Etleda Çiftja.

Sipas KPK Hasa nuk ka deklarim të saktë, nuk ka burime dhe ka fshehur pasurinë. Ai ka deklaruar se ka shitur karabinanë, por nuk ka dokumente që e vërtetojnë. Për shtëpinë në Kavajë dhe në Sarandë ka pasur mungesë burimesh financiare. Edhe pse kishte kërkuar të kundërtën vetë z. Hasa nuk u pa i pranishëm as në këtë seancë.

Në seancën e kaluar të KPK u konstatua se Hasa ka bërë deklarime kontradiktore nëpër të gjitha deklaratat, duke mosdeklaruar detyrimet për blerjen e apartamentit.

LEXO EDHE:  “E lidhur kokë e këmbë më krimin”/ Rama: SPAK veproi me gjyqtaren dhe mjekun

LEXO EDHE:  Dekriminalizimi/ Ja prokurorët që do hetojnë zyrtarët e lartë

Prokurori Sali Hasa u arrestua nga SPAK pasi akuzohet se pushonte çështjet penale kundrejt pagesave.

Arrestimi ka ndodhur më 19 qershor dhe u arrit të zbulohej nga një hetim i nisur në shkurt 2020 për trafik kanabis që zbuloi një grup kriminal, i cili jo vetëm trafikonte drogë, por trukonte ndeshje dhe korruptonte zyrtarë publik./CNA.al

Patundshmëri dhuratë për fëmijët e prokurorit/ Sali Hasa “uzurpon” institucionet me familjarëSPAK “bastis” zyrën e prokurorit/ Si ra në “grackë” Sali Hasa

U arrestua për korrupsion/ SPAK nis hetim pasurie për prokurorin Sali Hasa

Me pranga në duar/ Prokurori Sali Hasa del nesër para Vetingut

LEXO TE PLOTE