Connect with Us

Shqipëria digjet/ Meta e Rama shkruajnë statuse në Facebook dhe Instagram!

Politikë

Shqipëria digjet/ Meta e Rama shkruajnë statuse në Facebook dhe Instagram!

Publikuar

-

Shqipëria digjet/ Meta e Rama shkruajnë statuse në facebook dhe Instagram!

Është përkeqësuar situata e zjarreve në Shqipëri, teksa është shënuar edhe viktima e parë në fshatin Asim Zenel në Gjirokastër. Një 64 vjeçar ka humbur jetën, ndërsa bashkëshortja e tij është në gjendje të rëndë.

Ndryshe nga çfarë thanë mbrëmë në mbledhjen e Komitetit të Mbrojtjes Civili ministri i mbrojtjes Peleshi dhe Drejtori i Agjencisë së Mbrojtjes Civile Haki Çako se në vend janë vetëm tre vatra zjarri aktive, situata e sotme është krejt ndryshe. Zjarret janë shtuar e bashkë me to edhe rreziku.

Nga ana e tij Presidenti i shkarkuar i Republikës ka shprehur shqetësimin me anë të një mesazhi në facebook, duke thënë se “Prej më shumë se një muaji, kam kërkuar reagimin në kohë të strukturave të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Ministrisë Brendshme për mbështetjen e pushtetit vendor, në të gjitha bashkitë, për të qenë në gatishmëri për situata të papërballueshme për kapacitetet lokale”, por del se atë nuk e ka dëgjuar njeri.

Ndërsa Kryeministri ditën e sotme lajm të parë kishte restaurimin e një kishe në Ksamil, ndërkohë që duhej të ishte ai i pari pranë njerëzve në nevojë të rrezikuar nga zjarret.

Edhe Presidenti Meta, edhe Kryeministri Rama duhej të ishin sot me e pranë njerëzve në nevojë, siç bën prej ditësh Presidenti i Turqisë dhe Kryeministri i Greqisë.

LEXO EDHE:  Presidenca reagon për mohimin e masakrës së Reçakut/ Apel të fortë ndërkombëtarëve, gjaku nuk bëhet ujë

Mirëpo udhëheqësit tani e quajnë të kryer detyrën me mesazhe nga facebook-u e jo duke qene ne ballë të punëve për prandalimin e pasojave të zjarreve të shumtë.

Jo se vajtja e tyre do te shuante zjarret, por do të ishte tregues pergjegjësie dhe shfaqje e silidaritetit me njerëzit në nevojë, do të ishte mbështetje dhe inkurajim për të gjitha forcat që po luftojnë me flakët, do të ishte edhe impenjim nga ana e atyre vetë për të parë situatën nga afër e për të ditur më mirë se çfarë duhet bërë!

Meta shkonte në Vlorë tre herë në ditë gjatë fushatës për të bërë vota për LSI-në, le të shkojë edhe tani një herë të vetme të shohë nga afër se ç’po ndodh me zjarret dhe se si po funksionon shteti që ai drejton…

Të njejtën gjë duhet të bëjë edhe kryeministri e të ngrejë në kēmbë gjithë qeverinë dhe institucionet e tjera të shtetit!

Jo Shqipëria digjet dhe Meta e Rama krihen duke shkruar statuse në facebook dhe instagram!/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Goditi Berishën pas shpine/ Kikia: Basha nuk ka moral për të qenë kryetar i PD

Publikuar

-

Nga

Gazetari Mentor Kika ka komentuar situatën brenda Partisë Demokratike.

I ftuar në  studion e “Log”, ai tha se lëvizja e ish-kryeministrit Sali Berisha nuk duhet neglizhuar duke shtuar se ish lideri demokrat nuk është nga ata etër që “vritet” kollaj.

Kikia theksoi se kryedemokrati duhet të zhvillojë zgjedhje reale në parti, pasi nuk ka moral të jetë kryetar në këtë situatë.“Mendoj që në PD tashmë është shtruar një çështje për zgjidhje. Duhet të kemi parasysh faktin, rezultoj që Berisha nuk qenka nga ata etër që vritet me një të shtënë. E shtëna e parë erdhi natën dhe pas shpine. Basha duhet të ndeshet në duel tani. Që ta drejtojë PD duhet ti drejtohet zgjedhjeve reale në parti. Lëvizja që po drejton Berisha që unë mendoj se është e shkaktuar tregon që ka ende shumë mbështetës. Basha nuk ka nga sot moral megjithë se mund të ketë me  vete strukturat. Nuk ka moral për të qenë kryetar. As Berisha nuk ka, i përket të shkuarës, por Basha nuk ka moral të jetë kryetar i kësaj partie. Basha ishte një trashgimtar i vendosur aty nga Berisha dhe këtë po e tregon Berisha me gojën e vet.  

Ka një çështje shumë të madhe për të zgjidhur brenda shtëpisë së vet. Kjo çështje nuk m,und të injorohet. Basha nuk mund të pranojë të jetë kryetar kur ka kaq shumë njerëz në bazë. Mund ti drejtohet kutive të votimit në një proces zgjedhor. Duhet mbyllur një orë e më parë që PD të bëjë opozitën. Unë e konsideroj fatkeqësi që një pjesë e mirë i shkojnë pas dhe e shikojnë si njeriun që mund të sjellë modelin një njeriu ka shkuar. Kjo parti në 30 vjet nuk ka prodhuar lider, por një pinjoll,” tha Kikia./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kemi debate në PS”/ Ahmetaj flet për përplasjen me Lelin

Publikuar

-

Nga

Rindërtimi/ Ahmetaj: Në maj të 2022-shit do jetë zhdukur çdo shenjë e tërmetit

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri ka prezantuar koordinatorin politik të qarkut të Vlorës, Arben Ahmetaj. Në takim ishin të pranishëm kryetarët e bashkive dhe deputetët e qarkut.

“Pata kënaqësinë të prezantoj të deleguarin e ri për qarkun e Vlorës dhe për të dhënë porositë për riorganizimin e PS. Jam i kënaqur me Vlorën sepse ka pasur rezultate të mira”, është shprehur Gjiknuri në një deklaratë për mediat.

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/ Beteja është me lajmet e rreme

LEXO EDHE:  U kallëzua penalisht në Prokurori/ Reagon Karabina: Situatë absurde!Ndërkohë Ahmetaj foli në lidhje me përplasjen me kryebashkiakun Dritan Leli duke theksuar se në PS nuk ka konflikte por vetëm debate.

“PS nuk ka konflikte ka debate. Asgjë nuk ka ndryshuar në raport me bashkinë e Vlorës dhe nuk do të ndryshojë”, është shprehur Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A e mbrojti Rama Kosovën?/ Bushati: Ngërçi për të reaguar, çudi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Analisti Andi Bushati thotë se ka vërejtur një ngërç për të reaguar tek kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Bushati tha se në tekstin e reagimin në Twitter, Rama ishte pro Kosovës, por ishte një ditë e gjysmë me vonesë.

“U duk sikur Kosovës i dha të drejtë, ajo që më bëri përshtypje ishte ngërçi për të reaguar ose reagimi i vonuar. Ngjarjet kanë filluar të ndodhin në orën 6:30 të mëngjesit, Rama reagon 1 ditë e gjysmë me vonesë”, tha analisti.

LEXO EDHE:  Situata po rëndohet pa kthim/ Ish-ministri jep alarmin, çfarë rreziku i kanoset Shqipërisë

LEXO EDHE:  Takimi për diasporen/ Rama “harron” luftën ndaj LSIKjo vonesë në reagim sipas Baton Haxhiut k ardhur për shkak se Rama ka qenë duke udhëtuar për në SHBA.

“Rama është në Nju-York dhe në momentin që ka ndodhur ngjarja ka qenë në avion”, tha ai.

Këtë argument Bushati e kundërshtoi duke thënë se udhëtimi për në Nju-Jork zgjat 8 orë, ndërsa Rama ka reaguar pas të paktën 36 orë./euronews

LEXO TE PLOTE