Connect with Us

Ish-presidenti i nxjerr “bojën” Ramës/ Faktet që rrëzojnë propagandën e qeverisë

Politikë

Ish-presidenti i nxjerr “bojën” Ramës/ Faktet që rrëzojnë propagandën e qeverisë

Publikuar

-

Ish-presidenti Bujar Nishani, ndërsa reagon në lidhje me situatën e zjarreve në vend, i ka dhënë një “shuplakë” të fortë qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Nishani shkruan se situate e zjarreve demonstroi paaftësinë dhe papërgjegjshmërinë e qeverisjes së sotme, që sipas tij e ka lënë popullatën dhe territorin e vendit në mëshirën e fatit.

Sipas Nishani, kryeministri i vendit nuk duket gjëkundi.

Gjithashtu ai risjell në vëmendje qeverisjen e PD-së, për të cilën thotë se ka në arkivë një qasje krejt tjetër, një përgjegjësi krejt tjetër, përpjekje e rezultate krejt të tjera.

Zjarret masive gjatë sezonit të verës nuk kanë munguar as në të shkuarën, por shqiptarët, sipas ish-presidentit kishin një model ndryshe të qeverisjes asokohe.

Aftësitë e një qeverie dhe dallimi midis modeleve qeverisëse duket në momente krizash, në situata jo normale, në prova sfidash të vështira !

Situata më e fundit katastrofike me zjarret në Shqipëri nuk është as risi, as e papritur, por as e pa menaxhueshme.

Zjarret masive janë fenomen i përhapur në këtë sezon e jo vetëm në Shqipëri.

Por po aq evidente dhe e vërtetë demonstrohet edhe paaftësia dhe papërgjegjshmëria e qeverisjes së sotme duke e lënë popullatën dhe territorin e vendit në mëshirën e fatit !

Kryeministri i vendit nuk duket gjëkundi !

E shkuara jo e largët në këtë vend por në qeverisjen e një modeli tjetër atë të PD, ka në arkivë një qasje krejt tjetër, një përgjegjësi krejt tjetër, përpjekje e rezultate krejt të tjera.

Zjarret masive gjatë sezonit të verës nuk kanë munguar as në të shkuarën.

Por shqiptarët kishin një model ndryshe të qeverisjes asokohe !

Aktet kriminale të zjarrvënies nuk mbeteshin pa autor kudo ishin ata e përçfarëdo arsye përfshiheshin në krimin e zjarrvënies !

Por më e rëndësishmja në memorien e shqiptarëve është vënia urgjente në dispozicion të operacioneve të shuarjes së zjarreve të avionëve të posaçëm “Canadair” që kontraktoheshin nga Italia, Spanja e vende të tjera !

LEXO EDHE:  Opozita rikthehet në rrugë/ Sot protesta e dhjetë kombëtare

Furnizoheshin me ujë mbi det e shuanin çdo zjarr mbi male, nga Puka e mbi Karaburun !

Vera tmerrësisht e vështirë e vitit 2011 ku zjarret masive përfshinë edhe Italinë, Spanjën e shumë vende përreth e bëri të pamundur kontraktimin e canadair-ve prej tyre.

Por një qeveri e aftë dhe e përgjegjshme gjen gjithmonë zgjidhje.

Ajo është detyra e saj, në fund të fundit !

Atë vit, një avion i madh çisternë për shuarjen e zjarreve u gjet e u mor nga Ukraina e largët, duke luftuar zjarret me sukses, shpëtuar pyjet e pronat e shqiptarëve, duke garantuar pushimet e qeta per qytetarët e jo rehatinë moskokëçarse të pushtetarëve !

Sot askush nuk sheh mjete vendase apo të kontraktuara për luftën ndaj zjarreve në Shqipëri.

Njerëzit kalojnë ditët nën panik e tmerr !

Qeveria nuk na thotë çfar bën me Mekanizmin e Ndihmës Humanitare dhe Menaxhimit të krizave të BE ?

A ka kontakte ? A ka zgjidhje përmes saj ?

Apo e ka shkatërruar edhe atë mekanizëm partneriteti të ndërtuar më parë ?

Krizat pra nxjerrin në pah paaftësinë, papërgjegjshmërinë e një qeverie.

Kontrastojnë dallimet midis modeleve qeverisëse të palëve.

Përballimi i krizave kërkon aftësi, përgjegjësi, parapregatitje, vizion, punë !

Jo Teatër !”-shkruan Bujar Nishani./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Heshtja e Bashës/ Berisha komenton qëndrimin e kreut të PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish kryeministri Sali Berisha, ka komentuar qëndrimin e Partisë Demokratike dhe kryetarit Luzlim Basha ndaj tij pas shpalljes non grata nga SHBA.

I ftuar në emisionin “Now” me moderatoren Erla Mëhilli, Berisha u shpreh se PD ka mbajtur qëndrimin e duhur pasi ka kërkuar transparencë, duke theksuar se nuk ka asnjë fakt që të vërtetojë atë që ka deklaruar DASH.

Unë mendoj se PD ka mbajtur qëndrimin që duhet të mbajë, ka kërkuar qoftë në deklaratën e parë qoftë në vazhdim ka kërkuar transparencë. Që PD të konsolidojë dhe të marrë një qëmdrim ndaj Sali Berishës, PD duhet të ketë fakte dokumenta, prova, jashtë tyre PD nuk mund të mbajë qëndrim tjetër. Nëse do të ketë prova kundër, PD do bënte një gabim historik nëse nuk merret një vendim për përjahstimin e Sali Berishës nga partia“, shprehet Berisha.

LEXO EDHE:  Protesta e naftëtarëve të Ballshit zhvendoset drejt Tiranës/ Zgjidhjen e kërkojnë nga Rama

LEXO EDHE:  Shpërthimi në Ballsh/ Katastrofa që krijon mafia Sula-RamaPërsa i përket atyre që kanë kërkuar që PD të distancohet nga Berisha, ish kryeministri iu përgjigjet:

Secili është i lirë të falsë çfarë të dojë. Sali Berisha është në këtë kuvend, dhe në çdo kuvend ka qenë dhe është deputet i PD. Ata të cilët nuk dinin abc e grupeve parlamentare janë të lirë të shprehen si të duan“./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha: 23 vite që kam drejtuar unë, PD ka qenë pro amerikane

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha, është i ftuar mbrëmjen e sotme në  emisionin “Now” nga Erla Mëhilli në Euronews.

Pasi u shpreh i vendosur për qenë në Parlament, pavarsisht ultimimatumit të SHBA, pas shpalljen ‘non grata’, Berisha u shpreh se çështja e tij nuk e fut aspak në konflikt PD, ndryshe sa diskutohet sot.

“PD nuk futet kurrë në konflikt me asnjë shhet të lirë demokratik nëse mbron parimet e demokracise. 23 vite që kam drejtuar unë PD ka qenë pro amerikane. Është bazuar në respektimin e shoqërisë së lirë amerikanë, dhe parimeve të lira të shoqërisë europiane.

LEXO EDHE:  Dështon Arta Marku/ Zbulohet detyra e saj e fundit

LEXO EDHE:  Opozita rikthehet në rrugë/ Sot protesta e dhjetë kombëtareNdryshe nga mosrespektimi i këtyre parimeve sot Shqipqëria është katandisur në delen e zezë të Ballkanit e Europës dhe më gjërë.

Unë kam një mbështetje të jashtëzakonshme, për qëndrimin që mbaj, është më e gjërë se kurrë në spektrin e saj.

Po më mbështesin me qindra demokratë dhe njerëz që nuk kanë votuar kurrë Sali Berishën”, u shpreh lideri demokrat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i prerë/ “Të premten hyj në parlament, do respektoj zgjedhjen e sovranit”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Që nga shpallja e tij “non grata” nga DASH, është komentuar pafund nëse ish kryeministri, Sali Berisha pas fitimit të mandatit të deputetit do të jetë pjesë e parlamentit të ri.

I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Now” me moderatoren Erla Mëhilli, Berisha u shpreh se të premten do të jetë në parlament pasi do të respektojë zgjedhjen e sovranit.Ditën e premte do të shkoj në parlament në përputhje të plotë me vullnetin e qytetarëve. Unë nuk fshihem pas mandatit. Nuk fshihem prapa sovranitetit. Nuk fshihem prapa dinjitetit. Unë bëj gjithçka për të mbrojtur sovranitetin e vendit tim, sepse është shprehur nga zgjedhësit shqiptarë. Asgjë nuk mund ta shkelmojë atë, dhe mua nuk me mbetet tjeter përveçse ta respektoj. Asgjë nuk më detyron mua të shkelmoj mbi dinjitetin tim. Mandati është i parlamentit të një vendi Sovran. Unë nuk bëj asgjë tjetër përveçse i nënshtrohem sovranitetit. I nështrohem parlamentit dhe dinjitetit, tha Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE