Connect with Us

Gjendet në brigjet e Sicilisë anija e mbytur prej 2,200 vjetësh

Kuriozitete

Gjendet në brigjet e Sicilisë anija e mbytur prej 2,200 vjetësh

Publikuar

-

/
Gjendet në brigjet e Sicilisë anija e mbytur prej 2,200 vjetësh

Arkeologët kanë zbuluar një anije të lashtë romake që daton rreth 2.200 vjet të mbushur me kavanoza të përdorura për të transportuar verë dhe vaj ulliri në brigjet e Palermos, Sicili.

Sipas një deklarate të përkthyer nga Rajoni Sicilian, anija e mbytur, e datuar në shekullin e 2 para Krishtit, u gjet në Detin Mesdhe në një thellësi prej 92 metrash (302ft), pranë Isola delle Femmine.

Studiuesit ishin në gjendje të dokumentojnë “praninë e një ngarkese të dukshme të amforave, ka shumë të ngjarë të llojit të verës”, shtoi deklarata.

Zbulimi konsiderohet gjithashtu “një nga gjetjet më të rëndësishme të muajve të fundit”, shtuan zyrtarët.

Një amfora është një kavanoz i lashtë me dy doreza vertikale që u përdorën për transportimin e verës dhe vajit të ullirit dhe u përdorën gjatë historisë së lashtë, nga Fenikasit tek Romakët, sipas Historisë Botërore .

LEXO EDHE:  Dy gra dhe një qen shpëtohen pas 5 muajsh në det

Sipas gazetës italiane La Stampa , tregtia e verës siciliane ishte “një nga aktivitetet më fitimprurëse dhe më të përhapura për sipërmarrësit e kohës”.

Një lloj vere, e njohur si Mamertino, “u bë aq e njohur sa tërhoqi vëmendjen e Jul Cezarit, i cili e ofroi atë për darkuesit e tij me rastin e banketit festiv të konsullatës së tij të tretë (46 para Krishtit),” shtoi gazeta.

Mbikëqyrja e Detit të Rajonit të Sicilisë është përgjegjëse për ruajtjen e objekteve historike dhe natyrore të gjetura në ujërat jashtë ishullit italian, sipas gazetës italiane PalermoToday ./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

18 fjalë të gjuhës shqipe që shkruhen gabim

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gjuha shqipe është një nga gjuhët më të vështira në të gjithë botën, e si duket është disi e komplikuar edhe për vetë ne shqiptarët.

Më poshtë do të gjeni 18 fjalë të gjuhës shqipe, që gjerësisht shkruhen gabim:

Gabim: Sërisht— E saktë është: Sërish

Gabim: Mbrapsh— E saktë është: Mbrapsht

Gabim: Zëvëndësministër — E saktë është: Zëvendësministër

Gabim: Anti-trupa — E saktë është: Antitrupa

Gabim: Proces-verbal — E saktë është: Procesverbal

Gabim: Inaguroj — E saktë është: Inauguroj

Gabim: Proçes — E saktë është: Proces

LEXO EDHE:  Foto/ Anija 1 miliard dollarëshe gati për lundrim

LEXO EDHE:  Foto/ Anija “fantazmë” shfaqet në det pas 10 vitesh

Gabim: Egzistoj — E saktë është: EkzistojGabim: Europian — E saktë është: Evropian

Gabim: Shqipëtar — E saktë është: Shqiptar

Gabim: Antar — E saktë është: Anëtar

Gabim: Brënda — E saktë është: Brenda

Gabim: Rudhë — E saktë është: Rrudhë

Gabim: Kanotjere — E saktë është: Kanotierë

Gabim: Cënoj — E saktë është: Cenoj

Gabim: Karrotë — E saktë është: Karotë

Gabim: Çfarëdo lloj — E saktë është: Çfarëdolloj

Gabim: Kallçuk— E saktë është: Kauçuk

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO- Të apasionuar pas makinave?/ Njihuni me Golf 2-shin më të shpejtë në botë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një garues gjerman, mban rekordin për makinën, model golf 2-sh më të shpejtë në botë.

Makina e tij, të cilën ai e ka emëruar si Boba, sërish në garën e fundit Santa Pod në Angli të arrijë përsëri shpejtësinë më të madhe duke kaluar garën për vetëm 8 sekonda e 40 të qindtat.LEXO EDHE:  Foto/ Anija 1 miliard dollarëshe gati për lundrim

Njëkohësisht, ky Golf 2-sh, mban rekordin për VW AWG AWD më i shpejtë në botë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kompanitë miliona dollarë dëm/ Çfarë po ndodh me rrjetet sociale

Publikuar

-

Nga

cna lajme teknologji

Mijëra persona kanë raportuar probleme të shumta gjatë përdorimit të aplikacionit Facebook, duke i kushtuar kështu kompanisë miliona dollarë dëme.

Sipas The Independent, disa përdorues të Facebook kanë pasur probleme me aksesin në këtë faqe që nga ora 12:30 e pasdites së sotme.Ka pasur mbi 2,000 raportime për ndërprerje të Facebook, sipas Down Detector, që thekson se edhe Whatsapp dhe Instagram po përjetojnë ndërprerje. Shumë persona mësohet se kanë hyrë në Twitter për të raportuar mesazhet e tyre.

LEXO EDHE:  Kina zbarkon anijen kozmike ‘Zhurong’ në Mars

LEXO EDHE:  Itali/Nxirren nga deti 2100 emigrantë, rrezikonin mbytjen

“Më falni, diçka shkoi keq. Ne jemi duke punuar për ta rregulluar këtë problem sa më shpejt që të mundemi”, shkruante njoftimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE