Connect with Us

Arteta “blindon” Xhakën: Qëndron tek Arsenali

Premier Liga

Arteta “blindon” Xhakën: Qëndron tek Arsenali

Publikuar

-

Arsenali i mbyll dëren në fytyrë Romës për Granit Xhakën, duke i dhënë fund dëshirës së verdhekuqve dhe Jose Mourinhos për të bërë të tyrin mesfushorin me origjinë shqiptare. “Topçinjtë” nuk kanë ndërmend të privohen nga Xhaka, që deri më tani ka qenë objektriv primar për merkaton e Romës.

Klubi londinez e ka vlerësuar mesfushorin diku te 20 milionë euro, çka ka penguar realizimin e operacionit, edhe pse mediat italiane këmbëngulin se dëshira e kapitenit të Zvicrës ka qenë për të ndryshuar ambient dhe për t’u bashkuar me Jose Mourinhon.

Propozimi i fundit i Romës, gjithsesi, nuk ka shkuar më tej se 13 milionë euro në pjesën e pagesës fikse, me bonuset që mund ta çonin në total vlerën e operacionit në rreth 15 milionë euro.

Një tratativë kjo që vazhdonte prej më tepër se një muaji, i nisur nga drejtuesi romanist, Tiago Pinto, që kur luhej Europiani, dhe që duket se e ka lodhur Arsenalin, me trajnerin e “Topçinjve”, Mikel Arteta, që i vë fjalën fund telenovelës, teksa deklaroi: “Granit Xhaka do të qëndrojë me ne, është një futbollist kyç për skuadrën tonë”.

Fjalë me peshë dhe të rëndësishme që konfirmojnë synimin e “Topçinjve” për të vazhduar bashkëpunimin me Granit Xhakën dhe që shërbejnë si prelud për hapjen e negociatave mes Arsenalit dhe futbollistit për një propozim për rinovimin e kontratës deri në vitin 2025.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Premier Liga

VIDEO/ Pogba sfidon tifozin, Carrick ndërhyn për të qetësuar situatën

Publikuar

-

Nga

Një gol në minutën e 89′ dhe një penallti e humbur në të 95-ën, i ka dhënë tre pikët Manchester United në transfertën ndaj West Ham-it, megjithatë këto episode kanë qenë vërtetë të vështira për t’u kapërdirë nga tifozët vendas.

Në përfundim të ndeshjes, mesfushori Paul Pogba, teksa ishte duke u larguar drejt dhomave të zhveshjes, është përfshirë në një debat verbal me një nga tifozët e “hummers”, dhe e ka sfiduar atë për disa sekonda.

Tifozi i acaruar vendas, i kërkonte francezit të mbyllë gojën, por Pogba e ka sfiduar me një mbajtje goje të hapur për disa sekonda, ndërsa më pas ka ndërhyrë ndihmës-trajneri i “djajve të kuq”, Michael Carrick, që ka tërhequr futbollistin drejt dhomave të zhveshjes, për të shmangur një acarim të mëtejshëm të situatës. 

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

De Gea, më në fund një penallti e pritur… pas 5 vitesh

Publikuar

-

Nga

Rikthimi i De Geas, heroit të ditës në sfidën me West Hamin. Manchester United e ka kapërdirë me vështirësi zhgënjimin që humbi Europa League-n në finale me Villarealin, mbi të gjitha për mënyrën se si erdhi disfata. Spanjolli ka qenë për një kohë të gjatë në shënjestrën e tifozëve të “Djajve të kuq”, në bankën e akuzës, pasi nuk ia doli të priste asnjë nga 10 penalltitë, duke humbur dhe atë që gjuajti vetë. Me pak fjalë, nuk ndryshoi dot asgjë, as me këmbë, as me duar.

Në Angli ishte një paraqitje që nuk kaloi pa rënë në sy. Madje, pak kohë më parë, tabloidi “The Sun” i bëri një analizë të pamëshirshme. Spanjolli kishte pritur penalltinë e tij të fundit më 23 prill të 2016-ës dhe që atëherë nuk ka mundur të shpëtojë asnjë. Kaq u ka mjaftuar tabloidëve, për të stiluar krahasimin klasik, çfarë kohësh ishin kur portieri i United kishte pritur penalltinë e tij të fundit, atë ndaj Lukakut, në ndeshjen e gjysmëfinales së FA Cup me Evertonin, 5 vjet më parë.Atëherë Barack Obama ishte ende president i SHBA, Anglia ishte ende pjesë e Bashkimit Europian, Angelina Jolie e Brad Pit ishin ende një çift i lumtur dhe Roy Hodgson ishte trajner i Anglisë.

E bukura e futbollit është se të jep gjithmonë një tjetër shans dhe ai i De Ge-as erdhi në sekondat e fundit, në sfidën mes United dhe West Hamit. “Djajtë e Kuq” ishin në avantazh 2-1 falë golave të Ronaldos dhe Lingardit. Te pika e bardhë, enkas për të gjuajtur penalltinë shkoi një specialist si Noble. De Gea ia doli të priste penalltinë, diçka që nuk ndodhte prej plot 5 vitesh.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

VIDEO/ Chelsea mposht Spurs në derbin e Londrës, Dortmund nuk e fal Union Berlinin

Publikuar

-

Nga

Chelsea fitoi sot derbin e Londrës ndaj Tottenham në stadiumin e kësaj të fundit. Ndeshja u mbyll me shifrat 0-3, teksa të dy golat u shënuan në pjesën e dytë.

Në minutën e 49 ishte Thiago Silva, i cili tundi rrjetën pas asistit të Marcos Alonsos. Në të 57-ën N’Golo Kante dyfishoi shifrat dhe i dha udhën e duhur për kampionët e Europës kësaj ndeshje. Në fund edhe Rudiger gjeti kohën për të tundur rrjetën dhe fiksoi shifrat 0-3.

Chelsea grumbullon 13 pikë pas këtij triumfi kur janë luajtur 5 raunde të Premier League dhe kryeson renditjen së bashku me Liverpool e Manchester United, me pikë të barabarta.Tottenham numëron 9 të tilla dhe renditet e shtata, teksa kjo ishte ndeshja e fundit e raundit të pestë të Premier Legaue. Në Bundesliga, Borussia Dortmund ka fituar ndaj Union Berlin.

Ndeshja u mbyll me shifrat 4-2 dhe protagonist sërish ishte Erling Haaland, që shënoi dy nga golat në minutat 24 dhe 83. Guerrero kishte shënuar më parë pas vetëm 10 minutash lojë. teksa Friedrich shënoi autogol në të 52-tën.

Rrjetat për Union Berlin i shënuan Kruse me penallti dhe Voglsammer. Dortmund numëron 12 pikë pas 5 javësh dhe renditet e dyta, duke i bërë “fresk” Bayernit kryesues me një pikë më shumë në po aq ndeshje.

LEXO TE PLOTE