Connect with Us

12 sjelljet e vajzave që çmendin djemtë

Kuriozitete

12 sjelljet e vajzave që çmendin djemtë

Publikuar

-

Edhe pse disa djem së pari e vlerësojnë një vajzë nga pamja e saj, është sjellja e saj që luan një rol shumë më të madh në planin afatgjatë.

Bright Side bëri një përmbledhje të 12 zakoneve e vajzave, të cilat mund t’i çmendin djemtë.

Të rrëmbesh ushqimin nga pjata e tij

Dëshira për të provuar një nga patatet e skuqura të burrit tuaj mund ta mërzisë atë për disa arsye. Për fillestarët, ai mund të jetë një person posesiv. Ose ndoshta sasia më e vogël e ushqimit në pjatën e tij mund ta lërë të ndiejë uri. Nëse doni patate të skuqura, porositni ato vetë.

Pastrimi i hapësirës së tij

Çfarëdo që një grua mendon se është një rrëmujë është zakonisht një sistem artikujsh të vendosur me mendim që funksionon për burrin. Pastrimi i gjërave të burrit tuaj shpesh çon në zënka të panevojshme: pasi t’i keni lëvizur gjërat, ai ndoshta nuk do të jetë në gjendje të gjejë asgjë.

Të dalësh gjatë gjithë kohës

Përkundër faktit se disa burra i pëlqejnë gratë që dinë të festojnë, një dashuri e tepruar për alkoolin, turmat e festave dhe aventurat e natës mund të mos merret mirë nga një person me qëllime serioze për ju.

Thashetheme

Kërkesa e vazhdueshme për të bërë thashetheme se si duken të tjerët dhe çfarë po ndodh me jetën e tyre të dashurisë është thjesht e bezdisshme. Gjithashtu e bën njeriun tuaj të pyesë veten nëse po flisni për të pas shpinës së tij.

Veshja e papërshtatshme

Ne të gjithë duam të dukemi pa të metë, edhe gjatë një shëtitje të rastësishme në park. Por takat e larta të pakëndshme dhe veshjet e ngushta ka shumë të ngjarë të mos vlerësohen nëse burri juaj duhet t’ju mbajë dhe t’ju dëgjojë të ankoheni për këtë gjatë gjithë kohës.

Marrja e të gjithë hapësirës me sendet tuaja

Nëse zini të gjithë banjën me produkte të panumërta dhe përdorni të gjithë hapësirën e gardërobës për rrobat tuaja, partneri juaj me siguri do të jetë i pakënaqur. Ai madje mund të ndihet i ofenduar: ju nuk përdorni shumicën e gjërave tuaja gjithsesi, dhe ai tani duhet të merret me raftin e vogël që i keni lënë atij.

Më pak sugjerime

Dëshira për dhurata shpesh komunikohet në mënyrë të paqartë në formën e sugjerimeve, të cilat burrat zakonisht nuk i marrin. Nëse një burrë me të vërtetë donte t’ju bënte një dhuratë, por ju keni treguar se çfarë dëshironi, ai nuk do të ndihet sikur të ishte vendimi i tij. Përndryshe, ju thjesht do ta bëni atë të ndihet keq dhe fajtor pa asnjë arsye.

Duke qarë pa arsye

Lotët e grave janë në krye të listës së frikës së meshkujve. Ata zakonisht nuk dinë çfarë të bëjnë, veçanërisht nëse nuk ka ndonjë arsye të dukshme për të qarë. Nëse kjo sjellje bëhet sistematike, me kalimin e kohës do të shkaktojë acarim, jo ​​simpati. Nëse përdorni lot për t’u përpjekur për të fituar një argument, kjo vetëm do të minojë besimin e tij dhe do t’ju lërë të dy të hidhëruar.

Orë të tëra për tu bërë gati

Nëse ju duhet një kohë e gjatë për t’u bërë gati dhe për të thyer premtimet sepse po rregulloni flokët, burrat do të fillojnë të vënë në dyshim saktësinë dhe përgjegjësinë tuaj. Ai ndoshta nuk do ta vërejë modelin tuaj të ri të flokëve nëse do të duhej të të priste me orë të tëra.

Bërja e pyetjeve të shumta

Është gjithmonë e ndërlikuar kur një grua pyet nëse duket bukur, e shëndoshë apo më e madhe në moshë. Ata zakonisht i vënë burrat në një qoshe: pyetje të tilla zakonisht kanë vetëm një përgjigje të saktë.

Angazhimi i të tjerëve në argumentet tuaja

Kur përpiqeni të zgjidhni një argument duke përdorur mendimet e miqve ose prindërve tuaj, gratë zakonisht humbin autoritetin e tyre dhe i lënë burrat të ndihen të zhgënjyer: problemet tuaja personale duhet të qëndrojnë mes jush.

Higjena personale dhe të brendshmet e ngushta

Mos harroni për higjienën personale dhe përpiquni të dukeni gjithmonë më mirë. Për shembull, të brendshmet jashtëzakonisht të ngushta jo vetëm që do t’ju ​​bëjnë të ndiheni në siklet por gjithashtu do të prishin të gjithë pamjen tuaj. Nëse keni nevojë për disa sekonda për të rregulluar rrobat tuaja ose për tu freskuar, justifikohuni. Mos e bëni në publik. Qëndroni bukur në mënyrë misterioze./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Studimi/ Njerëzit që kalojnë më shumë se 7 orë kohë të lirë nuk janë të lumtur

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ne të gjithë do të donim pak më shumë kohë të lirë gjatë ditës, por siç rezulton kjo mund të mos jetë një gjë e mirë.

Sipas një studimi njerëzit janë më pak të kënaqur dhe të lumtur nëse kanë më shumë se 7 orë kohë të lirë.

U zbulua se me rritjen e kohës së lirë, rritet ndjenja e mirëqenies së atij personi por vetëm deri në një pikë. Hulumtimi nga Shoqata Psikologjike Amerikane tregoi se pas dy orësh kohë të lirë rritja e mirëqenies u ul, dhe me pesë filloi të bjerë.

Marissa Sharif, një asistente profesore e marketingut në The Wharton School dhe autore kryesore e studimit, tha: ‘Njerëzit shpesh ankohen se janë shumë të zënë dhe shprehin dëshirën për më shumë kohë.

Në studim, studiuesit analizuan të dhënat nga 21,736 amerikanë që morën pjesë në Anketën Amerikane të Përdorimit të Kohës midis 2012 dhe 2013.Studiuesit zbuluan se njerëzit me më shumë kohë të lirë raportuan nivele më të ulëta të mirëqenies kur përfshiheshin në aktivitete joproduktive.

Sidoqoftë, kur angazhoheshin në aktivitete produktive, ata me më shumë kohë të lirë ndiheshin të ngjashëm me ata me një sasi të moderuar të kohës së lirë.

“Megjithëse hetimi ynë u përqëndrua në marrëdhënien midis sasisë së kohës diskrecionale dhe mirëqenies subjektive, eksplorimi ynë shtesë mbi mënyrën se si individët e kalojnë kohën e tyre diskrecionale doli zbulues,” tha Sharif.

Gjetjet tona sugjerojnë se të paturit kohë të lirë më shumë se shtatë orë në ditë rezulton se sjell një mirëqënie të ulët.

Njerëzit duhet të përpiqen që të kenë një sasi të moderuar të kohës së lirë për të kaluar ashtu siç duan./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Astronomët zbulojnë pamjet e asteroidit të çuditshëm në formë kocke

Publikuar

-

Nga

cna lajme kuriozitet

Pamjet më të mira të një asteroidi të çuditshëm në formë kocke, të quajtur Kleopatra, janë kapur nga astronomët, të cilët kanë zbuluar se shkëmbi ishte më i madh nga sa mendohej më parë.

Asteroidi kryesisht metalik, rrotullohet rreth diellit midis Marsit dhe Jupiterit dhe është 168 milje i gjatë me 58 milje i gjerë, duke e bërë atë dyfishin e madhësisë së Murit të Hadrianit. Vlerësimet e mëparshme e vënë atë në 134 milje të gjatë dhe 58 milje të gjerë.

Shkëmbi i çuditshëm hapësinor duket si një kockë gjigante e qenve dhe ka magjepsur shikuesit e yjeve që kur u zbulua për herë të parë në 1880 nga astronomi austriak Johann Palisa.

Ai përbëhet nga dy lobe të lidhura me një “qafë” të trashë, dhe imazhet e reja. Imazhet e kapura nga Teleskopi i Observatorit Evropian Jugor në Kili,  e kanë zbuluar asteroidin e çuditshëm nga kënde të ndryshme ndërsa rrotullohet.

Ato u morën në periudha të ndryshme midis 2017 dhe 2019, me një ekip ndërkombëtar të udhëhequr nga Instituti SETI në Mountain Vieë, California, duke përpunuar imazhet.Kleopatra është 125 milion milje nga Toka në afërsi të saj, që do të thotë se madhësia e saj e dukshme në qiell është ekuivalente me shikimin e një topi golfi rreth 25 milje larg./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pse nuk duhet të përdorini telefonin kur jeni në tualet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sipas një sondazhi britanik , një njeri shpenzon më shumë se 3 orë në javë në tualet. Kjo tejkalon shumë kohën e rekomanduar që është 10-15 minuta në ditë, që është rreth 1 orë e 45 minuta në javë.

Ndërkohë 75% e amerikanëve kanë pranuar se e përdorin telefonin kur janë në tualet. Më poshtë po iu listojmë dis aprej arsyeve pse nuk duhet të merrni telefonin me vete kur shkoni në tualet.

Tualeti është vendi më me mikrobe.

Telefonat mund të transferojnë dhe marrin  mikrobet me shumë sukses. Ata mund të transferojnë mikrobet nga sipërfaqja e tyre në zonat tuaja private kur fshihen. Ata gjithashtu mund të marrin mikrobe nga çdo sipërfaqe e banjës ndërsa lani duart. Studimet kanë treguar se telefonat janë përgjegjës për përhapjen e super baktereve MRSA në mjediset e kujdesit shëndetësor.

Janë një humbje kohe

Sipas  hulumtimit , ne të gjithë shpenzojmë mesatarisht 90 minuta në ditë në telefonat tanë, që është rreth 3.9 vjet në jetën tonë. Kjo do të thotë që telefonat mund të na shpërqendrojnë  nga punët tona dhe aktivitetet tona të përditshme. Sipas këtij studimi , punonjësit humbasin rreth 5 orë në javë për gjëra që nuk lidhen me punën.

Pra, në vend që të punonin, shumë njerëz pranuan të kontrollonin emailet e tyre personale dhe të kontrollonin mediat e tyre sociale kur ata në të vërtetë duhej të punonin.Ju bëheni të varur nga telefoni.

Një nga 3 simptomat kryesore të varësisë nga telefoni është frika se mos e harroni në shtëpi.

Dy të tjerat janë frika se nuk mund të dërgoni ose merrni mesazhe ose njoftimet. Ndërsa shumë shkencëtarë ende nuk do ta përdorin fjalën “varësi”, ka indikacione se kjo është me të vërtetë ajo që po ndodh.

Shumica e varësive lidhen me transmetimin e  dopaminës . Telefonat ofrojnë të njëjtën përvojë të këndshme, me përdoruesit që janë të lumtur çdo herë që bashkëveprojnë me dikë. Rezultatet negative të përdorimit të tepërt të telefonit përfshijnë vetëvlerësim të ulët, ankth dhe madje edhe depresion./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE