Connect with Us

Afera korruptive me inceneratorët/ Braçe “fundos” qeverinë, detajet që ngrenë dyshime

Politikë

Afera korruptive me inceneratorët/ Braçe “fundos” qeverinë, detajet që ngrenë dyshime

Publikuar

-

Për pesë ditë me radhë, qyteti i Fierit u mbulua nga tymi, për shkak të zjarrit në fushën e mbetjeve.

Fusha e mbetjeve ndodhet vetëm katër kilometra nga qendra e qytetit të Fierit, në vendin e quajtur “Mbrostar”.

Hapësira prej 5 hektarësh, i vetmi vend depozitimi për mbetjet e nëntë njësive administrative të bashkisë Fier, është gjendur nën flakë, duke shkaktuar një krim mjedisor dhe ndotje në këtë qytet.

Pra, një qark për të cilin qeveria shqiptare ka dhënë një koncesion prej 28 milion eurosh, për një incenerator që pretendohet se do të duhej të hynte në punë që prej muajit dhjetor dhe të zgjidhte një herë e mirë problematikën e mbetjeve, për pesë ditë me radhë u mbulua nga tymi.

Por, sot, pas pesë ditësh torturë për qytetarët e Fierit, mesa duket situate është zgjidhur. Të paktën kështu deklaron vetë zv.kryeministri Erion Braçe.

Ky i fundit në një postim në rrjetet sociale, shkruan se u deshën vetëm 5 ditë që të merrte fund “ferri 70-vjeçar i plehrave në derë të Fierit”.

Braçe shkruan se qeverisë iu deshën vetëm pesë ditë që të bëhej kapsulimi i mbetjeve dhe mbulimi i tyre me dhe, ndërsa shton se “Besoj se tani hapet një faqe e re për trajtimin e mbetjeve urbane në të gjithe qarkun e Fierit me landfillin dhe inceneratorin që janë gati e duhet të nisin punë!”

Në fakt kjo nuk ka ndodhur vetëm në Fier dhe kjo është një histori e përsëritur.

E njëjta gjë ka ndodhur edhe në Elbasan.

Për Elbasanin qeveria shqiptare ka firmosur një kontratë koncesionare prej 22 milionë euro, për ndërtimin e një inceneratori.(Lexo ketu)

Pra, i njëjti proces ka ndodhur edhe në Elbasan. Është bërë kapsulimi i mbetjeve, dhe më pas mbulimi i tyre me dhe. Plus edhe një incinerator, me një teknologji të dyshimtë, që taksave të shqiptarëve iu ka kushtuar jo pak, por 22 milionë euro.

Në Elbasan është bërë kapsulimi i mbetjeve, është hedhur dhe dhe janë mbjellur ca pemë. Dhe për këtë del kryeministri Edi Rama në media dhe mburret si “hero” që e zgjidhi atë problematikë. Edhe pse “dardha e bishtin prapa”, dhe akuzat janë të forta në lidhje me koncesionet e inceneratorëve në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Zjarr në një furrë buke në Elbasan/ Dëme të shumta materiale

Në fakt edhe në Fier, duhet të ndodhte i njëjti proces. Duhej të bëhej kapsulimi i mbetjeve, mbulimi i tyre me dhe. Të hidhej pak farë bari dhe të mbilleshin ca pemë.

Por, përtej faktit që patëm një katastrofë mjedisore, të gjithë e pamë publikisht dhe e mësuam se shteti me forcat e veta mund ta kapsulojë një landfill brenda pesë ditësh.

Pra, nuk ka nevojë për fatura qindra mijëra euro, për kapsulime.

Në Elbasan vetëm kaq është bërë, është mbuluar me dhe fusha e mbetjeve dhe janë mbjellë ca pemë dhe është bërë gjelbërimi, të cilin kryeministri Edi Rama e reklamoi si një fitore e madhe.

Por, pse nuk u bë e njëjta gjë edhe në Fier?

Vetë zv.kryeministri Erion Braçe, e pranon se mbetjet 70-vjecare u zhdukën për 5 ditë.

Ku është ndryshimi mes Fierit dhe Elbasanit?

Pse duhen dhënë miliona euro për kapsulime, kur qeveria e tregoi se është e zonja, ti bëjë vetë?

Këtë e tregoi Fieri, gjë që duket të jetë një tjetër provë për aferën e koncesionit të inceneratorëve.

Janë paguar miliona euro për koncesionet e inceneratorëve, por ama Fieri tregoi se qeveria shqiptare është e zonja që mbetjet 70-vjeçare, ti “zhdukë” për pesë ditë. Dhe këtë nuk e themi ne, por e thotë vetë numri dy i qeverisë.

Zv.kryeministri Erion Braçe e thotë vetë që situata e plehrave të 70 viteve u zgjidh për vetëm pesë ditë.

Edhe në Elbasan dhe në Tiranë, qytetarët do të pranonin më mirë pesë ditë tym sesa të paguajnë miliona euro, për kompani private, disa nëpër off shore, disa me akuza për korrupsion e deri te lidhjet e forta me qeverinë dhe mediat./CNA.al

Afera korruptive me inceneratorin e Fierit/ Si i gënjeu Rama qytetarët një vit më parë

Skandali me mbetjet në Fier/ Gati landfilli, po inceneratori ku është?

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Fillon me debate Kuvendi/ Rushaj: U mor një vendim antikushtetues

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Seanca e sotme në Kuvendin e Shqipërisë ka filluar me debate, pasi Partia Demokratike ka kundërshtuar mbledhjen e Komisioneve parlamentare online.

Deputeti i PD, Alfred Rushaj e ka cilësuar këtë si një vendim antikushtetues.

Meqënëse u diskutua për përmbajtjen e komisioneve, u mor një vendim antikushtetues në mënyrë të jashtëligjshme, tëpavlefshem që puna e komisioneve të zhvillohet onlinë. Rregullojra është e qartë. Në raste të jashtëzakonshme mund të mbahet online. Por sot nuk jemi në një gjëndje të tillë. Arsyeja pse do të bëhet kjo është sepse kërkoni të asgjësoni parlamentarizmin. Ne nuk e përkrahim. Kërkojmë që ai vendim të hidhet poshtë dhe të ndjekim rregulloren e Kushtetutës”-tha Rushaj.

Në lidhje me këtë çështje ka reaguar edhe deputeti Enkelejd Alibeaj, i cili kërkoi që të shfuqizohet vendimi.

LEXO EDHE:  Kriza politike/ Ja negociatat e politikës me ndërkombëtarët

LEXO EDHE:  Shpërthen bombola e gazit/ Banesa përfshihet nga flakët“I kemi parë komisionet online, vitin e kaluar. Njëri në kafe tjetri në plazh, tjetri me gotën e rakisë, asnjë nuk e merrte vesh se cfarë votonte apo vepronte kur zhvillohen diskutimet online. Fëmijet shkojnë në shkolle, njerzit në punë edhe në koncerte. Për ata nuk ka problem. Vetëm ne duhet të mbrohemi. Ky është sinjal i gabuar që japim. Ai vendim duhet të shfuqizohet.

A nuk jemi në valën e vaksinimit. Deputetët të vaksinohen, të paraqesin në komisione testin. Kështu edhe garantojmë jetën e deputetëve por edhe garantojnë qytetarët që të informohen mbi punën e parlamentit të vet.

Po asgjësohet thelbi i demokracisë. Parlamentarizmi.”.-tha ndër të tjera Alibeaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nis seanca e Kuvendit/ Një minutë heshtje për minatorin që ndërroi jetë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Seanca plenare në Kuvend ka nisur me një minutë heshtje në nderim të minatorit Muharrem Plaku.

Ka qenë ky një propozim i deputetes së PDs-së Dhurata Çupi që është miratura edhe nga kolegët e tjerë.Megjithëse, kreu i grupit të PS-së, Taulant Balla tha se se këto kërkesa bëhen paraprakisht ./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha vijon përballjen/ “Surpriza” e radhës për Lulzim Bashën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-kryeministri Sali Berisha duket se do të vijojë betejen e tij në terren, për rikthimin e demokracisë në PD dhe bashkimin e së djathtës.

Përballja e Berishës do të vijojë në çdo qytet, me çdo demokrat, siç e ka cilësuar ai, për ta çliruar PD-në, nga “pengmarrja”, dhe për ta bërë këtë parti sërish një forcë fituese dhe jo një forcë që shkon në dështimi në dështim, sikurse ka ndodhur në këto tetë vite të drejtimit nga Lulzim Basha.

Pritja e Berishës në Fier

Takimin e parë, Berisha e zhvilloi në Tiranë, ku iu bashkuan qindra demokratë, ndërsa takimi i dytë në Fier ishte jo vetëm një “shuplakë”, por një “grusht turinjve”, për Lulzim Bashën.

Fieri i dha një mesazh mjaft të fortë Lulzim Bashës, pasi ky i fundit, me një vendim krejtësisht personal dhe të pakonsultuar, vendosi përjashtimin e Sali Berishës, nga grupi parlamentar i PD.

Ashtu sikurse shikohet edhe në fotot më poshtë, pritja e Berishës në Fier ishte madhështore. Mijëra demokratë iu bashkuan Berishës në “Foltoren e PD”.

Berisha u prit me brohoritje të mëdha, duke u parë si një shpresë për Opozitë. Si një zë i fortë kundër qeverisë, dhe jo një vasal i saj.

LEXO EDHE:  Tirana e parafundit në Europë për fuqinë blerëse në 2018/ Blejnë 26% më pak të mira dhe shërbime se shqiptarët e Kosovës

LEXO EDHE:  Çuni Fahriut kërcënon Ramën/ Do të nxjerrim nga zyra

Por, pas suksesit në Tiranë dhe në Fier, “Foltorja e Demokratëve”, ndalesën e radhës do ta bëjë në qytetin e Vlorës.

Vlonjatët pritet ta “suprizojnë” Lulzim Bashën, ashtu siç e “surprizuan” edhe qytetarët e Fierit. Përfshirë këtu edhe deputetin e PD-së dhe kreun e degës së PD në Fier, Luan Baçi, I cili doli dhe priti Sali Berishën.Dhe ashtu si në Fier, edhe në Vlorë Berisha do të ketë qindra apo mijëra ndjekës. Dhe arsyeja është mjaft e qartë.

Sepse demokratët duan një opozitë të vërtetë dhe Doktori është njeriu që ngjall shpresë tek ata. Është njeriu që flet me gjuhën e fortë, të ashpër, është i drejtpërdrejtë. Është një zë opozitar i pandalshëm./CNA.al

FOTOT-Berisha “ndez” Fierin/ Pritet nga mijëra simpatizantë

Lëvizja e Berishës/ Zbulohet qyteti ku do të zhvillohet takimi i radhës me demokratët

Pse Berisha ndiqet nga demokratët?!

LEXO TE PLOTE