Connect with Us

I përdoruri për turp, i paturpi Petrit Vasili!

Opinione

I përdoruri për turp, i paturpi Petrit Vasili!

Publikuar

-

I përdoruri për turp, i paturpi Petrit Vasili

Çdokush tjetër në vend të tij të paktën do të heshte, do ulte kokën e do të mbyllte gojën për të pritur ditën kur do të nisë punimet kuvendi i ri e të shkojë atje për të marrë pagën e deputetit. Kështu do të bënte cilido me dy gramë mend e me sado pak cipë turpi.

Mirëpo Petrit Vasili, torrollaku më kokëbosh ndër shumë të tillë e i pacipë i politikës shqiptare qysh prej kur bëhet politikë në këtë vend, jo vetëm që nuk e di se çfarë është cipa e turpit, por pranon paturpësisht të përdoret si gyp jashtëqitjeje për helmet dhe mëllefet e Ilir Metës kundër reformës në drejtësi, posaçërisht kundër ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim, e shfaqur që në krye të herës si mbështetësja më e flaktë dhe më e vendosur e reformës në drejtësi.

Qendrimi më i fundit i ambasadores amerikane që i kërkoi kryetarit të PD Lulëzim Basha ta përjashtojë nga grupi parlamentar i PD ish kryeministrin Berisha të shpallur non grata nga Sekretari i Shtetit Blinke, ka ndezur sensorët e alarmit tek ai që më fakt është targeti kryesor i luftës së ShBA kundër korrupsionit, Presidentit të shkarkuar nga Kuvendi Ilir Meta.

Qëndrimi amerikan ndaj zotit Berisha në fakt është vetëm parathënia e asaj që pritet të ndodhë me çakenjtë e korrupsionit në Shqipēri, ku padyshim kryeçakalli është Ilir Meta.

Eshtë kjo arsyeja që Ilir Meta shfaqet jo vetëm i pirë e i dehur tapë kudo që shkon, por edhe nervoz e i çakërdisur nga trutë.

Por, prej burracakërisë së tij tipike, ai nuk ka guxim të dalë vetë hapur, por ka gjetur lehësin e vet Petrit Vasili, i vetmi që i ka mbetur ta përdorë për të lehur kundër reformës në drejtësi dhe kundër ambasadores amerikane në Tiranë.

LEXO EDHE:  “Bomba” e ish-ministrit të Ramës/ Zbulon “ligjin” antikushtetues të marrë nga Erdogan, do të eleminohet…

Me një status idiot si të gjithë statuset e tij prej injoranti politik, Petrit Vasili sot na bëri të ditur se kushdo, që duatroket për drejtësinë me regji, siç e quan ai,meriton vetëm përbuzje dhe neveri si dhe tregon qartë ortakërinë me mafian qeveritare.

Vetëm pak ditë më parë ambasadorja e SHBA në Tiranë ritheksoi edhe një herë mbështetjen e saj, pra të qeverisë amerikane për reformën në drejtësi, pirëpo ja që Petrit Vasili ka tjetēr mendim.

Themi Petrit Vasili sepse ai është vetëm lehësi, pasi në fakt kush është si që nuk e di se sa herë flet Petrit Vasili teksti është i Ilir Metës?
Ndaj nuk na mbetet të vrasim mendjen shumë se përse Petrit Vasili është i përdoruri.

E para, sepse ai vetë e bën me qef rolin e të përdorurit ngaqë nuk di të bëjë gjë tjetër, sepse gjithë jetën nuk ka bërë punë tjetër.

E dyta, është i vetmi që i ka mbetur Metës të përdorë, pasi emrat e tjerë të LSI si Klajda Gjosha, Kejdi Mehmetaj, Erisa Xhixho nuk pranojnë të bëjnë rolin që e bën aq mirë Petrit Vasili.

Ndërsa nënkryetari Luan Rama, dikur figura më e besueshme e LSI-së në publik prej profilit të tij të papërgojuar për afera korruptive dhe padyshim më i artikuluari, pasi u shpall nga vetë Meta tradhëtari i madh në zgjedhjet e Vlorës, nuk dihet se ku ka humbur e nuk shfaqet publikisht prej kohësh.

E treta, Petrit Vasili i djegur që i djegur është, pasi ai është në listën e zezë të SHBA dhe nuk i jepet prej kohësh vizë nga ambasada amerikane në Tiranë. Ndaj e kanë zgjedhur ta përdorin ta çojë deri në fund misionin e tij të lehjes kundër ambasadës amerikane./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Opinione

Nga Flamur Kuçi/ Për një debat të vërtetë, të moralshëm dhe të dobishëm në PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Qëndrimi i Kryetarit të PD ndaj ish Kryeministrit Berisha për shkak të shpalljes ‘non grata’ të këtij të fundit nga Shtetet e Bashkuara ka marrë të gjithë vëmëndjen e një dueli në distancë brenda PD. Ndjeshmëria e mbështetësve të PD ndaj këtij debati është e kuptueshme dhe ndoshta e vetmja gjë e justifikueshme në këtë zhvillim.

Ndërkohë qëndrimet janë reduktuar në ‘pro’ apo ‘kundër’ pa u ndalur shumë në vërtetësinë, moralin dhe dobishmërinë e këtij dueli në distancë.

Shtrohet pyetja; Sa i vërtetë është ky duel? Përtej retorikës në dukje të ashpër (me të cilën PD ështe historikisht familiare) aksionet konkrete lënë vend për të qenë skeptik. Basha, duke u justifikuar publikisht me presionin e ndërkombëtarëve (pohim që në vetvete e asgjeson vlerën e qëndrimit të tij duke e kthyer atë veç në një xhest dhe jo aksion politik), ia ka dalë ta vërë në diskutim vërtetësinë e të vetmit veprim të tij në këtë situatë.

Nga ana tjetër, Berisha, këtij gjysëm veprimi i është përgjigjur vetëm me retorikë. Berisha e di mirë që përjashtimi i tij nga Grupi Parlamentar i PD adresohet, sfidohet apo konkretizohet brenda Grupit Parlamentar dhe jo në strukturat e partisë. Është interesant fakti që përtej retorikës, Berisha nuk ka marrë asnjë veprim sfidues ndaj aktit të Bashës brenda Grupit Parlamentar. Madje, në një situatë në dukje kaq dramatike, as në mbledhje të këtij grupi nuk ka marrë pjesë, megjithëse ka deklaruar që do merrte pjesë ‘kur t’i teket..’
Endja për të ndërmarrë një fushatë takimesh në bazë, edhe pse mund të jenë gjetje interesante për të prodhuar retorikë, nuk ka asnjë shans për të provokuar një vendimarrje politike efektive.

Kjo qasje madje është mjaft e ngjashme edhe me veprimin a atakimit të vendimit të Sekretarit të Shtetit në Gjykatën Korreksionale të Parisit, që njësoj, është gjetje interesante për të prodhuar retorikë, por nuk ka asnjë shans për një vendimarrje efektive.

Nga kjo pikpamje retorika e ngritur shërben për një galvanizim të qëndrimeve ‘pro’ apo ‘kundra’ palëve, por nuk ka gjasa të gjenerojë domosdoshmërisht një produkt apo vendimarrje politike. Palët nuk janë kaq të padijshme, ndaj është më racionale të dyshohet në vërtetësinë e qëndrimeve të palëve.

LEXO EDHE:  Revoltohet “kaubojsi” i Ramës: Ka ardhur koha t’i hedhim ca politikej në plehra!

LEXO EDHE:  Meta: Konflikti të mos deformojë themelet e reformës

Për mbështetësin e ndershëm të PD duhet të jetë me interes të kuptohet edhe nëse dueli në distancë është apo jo i moralshëm.
Nga njëra anë Basha pretendon që vendimin e ka marrë zemërthyer, pasi Berisha nuk e meriton të përjashtohet nga Grupi Parlamentar, por është nën presionin e partnerëve ndërkombëtar.Normaliteti e qetësia me të cilin Basha bën këtë pohim veçse tregon se sa apolitik është ky personazh.

Më shumë sesa dikotom, qëndrimi i Bashës është thjesht i pamoralshëm. Për të njëjtin lloj rasti (shpalljen ‘non grata’ të një deputeti të maxhorancës) PD dhe Basha kanë mbajtur qëndrime të kundërta, duke argumentuar heqjen e mandatit të deputetit si homologim të shpalljes ‘non grata’ me ‘dëbimin’ nga një shtet aleat, çka e bën deputetin subjekt të ligjit të dekriminalizimit.

Nga ana tjetër Berisha retorikën e tij e ka ndërtuar edhe mbi moralitetin e vendimit dhe qëndrimit të Bashës. Por kjo retorikë është veç simetrike me atë të Bashës, por jo domosdoshmërisht e moralshme.

Tashmë është ‘sekret publik’ fakti që Berisha ka qenë, jo thjesht me shkelje Syri, mbrojtësi më i madh i abuzimit, keqdrejtimit dhe bjerrjes së PD nga kasta sunduese e dy mandateve të fundit. Ndjesa me justifikimin se “nuk e paskam njohur Bashën” është po aq e pamoralshme sa kërcënimi ndaj kritikëve të Bashës, (pas humbjes së zgjedhjeve të vitit 2017) për “mosnjohje të kontributeve brenda PD nëse nuk rreshtohen në mbështetje të kryetarit Basha”.

Por nëse debate është i pavërtetë dhe i pamoralshëm, si mund të jenë i dobishëm për PD? A do mund t’i shërbejë ky duel PD-së apo do limitohet në ‘larjen e hesapeve’ me Lulin deri në piketimin e Lulit të radhës? Ajo çfarë do të ishte e dobishme për PD është nxitja dhe përballimi i një debati mbi orjentimin politik pro-perëndimor të PD, qëndrimin kritik ndaj fenomenit të korrupsionit në qeverisjen e PD edhe pse 8 vjet në distancë dhe mbështetjen e procesve që synojnë ndërprerjen e ciklit të pandëshkueshmërisë.

Vetëm atëherë PD mund të shpresojë të rifitojë besimin e publikut.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Çim Peka/ Ky djalë nuk resht së surprizuari

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

‘Nuk ka për të patur kuvend të Partisë Demokratike që shqyrton vendimet e qeverisë Amerikane’. Kjo ishte shprehja që artikuloi Lulzim Basha sot.

Një mendje me thotë, ti përgjigjem siç e meriton, por prape frenohem për shkak të njëfarë raporti qe kam patur me të këto vite.

Po i përgjigjem nëpërmjet Arben Imamit.

Pas katrahurës së zgjedhjeve te 2017, dhe rrëmujës për rizgjedhjen e tij si kryetar (i vetë-ngrirë), në muajin shtator të atij viti, Basha mbledh kryesinë e partisë. Ndryshe nga parafolësit që i ulërinin dhe e fyenin, Imami u shpreh kështu:

‘Dëgjo mor djalë. E para, i vetmi konflikt që kemi ne si kryesi me ty si kryetar, është se ne kemi dashur që ti të bëhesh kryeministër, ndërkohë që ti nuk ke dashur. Së dyti, nëse i referohemi teorisë së probabilitetit, sikur ti të ishe një njeri me inteligjence zero, probabiliteti që ti të merrje vendime të drejta do të ishte 50/50. Por ti je një rast ekzemplar në botë, që ka nevojë për studim shkencor.

Sepse je njeriu i vetëm në botë, që 100% të vendimeve që ke marrë, i ke patur në dëmin tënd’.

Që goditja ndaj Berishës është një plan i mirë menduar midis Bashës dhe Ramës kjo është evidente. Po ju jap vetëm një fakt. Të nesërmen e 25 prillit, Lulzim Basha krijoi një slogan të ri. Pas çdo fjalie të shprehur në publik, ai shtonte fjalën; ‘Rama-Doshi-Rakipi’.

Kujtojmë që Doshi dha dorëheqjen menjëherë pas daljes së rezultatit, për shkak se ishte person i shpallur ‘non-grata’. Kjo histori zgjati tre javë. Derisa DASH shpalli dhe Berishën.Nga ajo dite, slogani i Bashës u ndryshua. U hoq emri i Rakipit. U la vetëm dyshja ‘Rama-Doshi’. Rama si kryeministër, dhe Doshi si person i shpallur non-grata. Të njëjtën gjë bënë edhe rrethi i ngushte i Bashës në parti. Mesazhi qe Basha po kërconte ishte evident: Rama ka Doshin, i cili është non-grata dhe u detyrua te dorëhiqet. Unë kam Berishën.

Kjo është pjesa e ligësisë se tij. Për këtë pjese as Sali Berisha nuk ja vë veshin shume se ai është i mësuar me thika pas shpine. Basha është i ri në parti e nuk e di historinë e saj në 1990-2005. Ai nuk është as i pari e as i fundit. Ajo që më bën vërtet përshtypje është profecia e Arben Imamit.

LEXO EDHE:  “Bomba” e ish-ministrit të Ramës/ Zbulon “ligjin” antikushtetues të marrë nga Erdogan, do të eleminohet…

LEXO EDHE:  “Bomba” e ish-ministrit të Ramës/ Zbulon “ligjin” antikushtetues të marrë nga Erdogan, do të eleminohet…

Të dalësh si kryetari i partisë dhe të deklarosh se unë nuk lejoj mbledhjen e Kongresit, kur me statut nuk ke asgjë në dorë, dhe nuk të pyet njeri, vetëm një Bashë e bën këtë. Nuk ka të dytë. Të deklarosh në grup parlamentar se Berisha ka gjithë partinë me vete, por unë nuk lejoj mbledhjen e kongresit, prapë vetëm një Bashë mund ta thotë këtë. Të deklarosh se baza që mbështet Berishën është anti-amerikane, por unë si kryetari i tyre jam pro-amerikan, vetëm një Bashë e bën.

Sot doli dhe shqiptoi gomarllëkun e radhës: ‘Nuk ka për të patur kuvend të Partisë Demokratike që shqyrton vendimet e qeverisë Amerikane’. E para Lul, Kongresi nuk është për Amerikën, por për ty. Dhe ti e di mirë këtë punë. E dyta, kongresi do të mblidhet sepse as nuk të pyet kush ty dhe as nuk mund ta ndalosh. E treta, kongresi do të mblidhet e do të shkarkojë me një fishkëllimë, dhe ti përsëri e di këtë. E katërta do të shkarkohesh jo për Berishën, por për atë çfarë ti i ke bërë Partisë Demokratike. Me çadrën, me bojkotin, me faljen e pushtetit vendor, me shkopinjtë e gomës, me gazin lotsjellës, me burgimet e protestuesve.

Nga sot e tutje, teoria e Lulzim Bashës është se shkarkimi i tij nga Kongresi është anti-amerikane.

Në dy takimet e para të Berishës me bazën e partisë, një gjë është evidente. Më në fund Lulzim Basha ka arritur ta mund Ramën, duke zënë vendin e parë si njeriu më i urryer nga demokratët. Nëse vazhdon me këtë linjë edhe për ca ditë, jo pa parti, apo edhe pa Salianjin do të ngelet. Pasi ka përdhosur çdo demokrat, se fundi Basha ka vendosur t’u fyejë edhe inteligjencën me gomarllëqet e tij.

Askush nuk mund të ndalohet në budallallëkun e tij, por një gjë mund ta sigurojmë: nëse vazhdon në këtë rruge, atëherë demokratët do ti tregojnë se kush është anti-amerikani i vërtetë. Dhe kur të ndodhë kjo, shumë prej nesh do të na vije turp me veten.

Të paktën atyre që e mbështeten në kohë të ndryshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Basha del sërish bllof/ Justifikohet me amerikanët dhe gënjen demokratët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu i PD Lulzim Basha pas përjashtimit anti-statutorë të ish liderit historik Sali Berisha nga Grupi Parlamentar, ka tentuar të justifikohet, duke gjetur si alibi, amerikanët.

Në një deklaratë sot për mediat Basha është shprehur se “Sa u përket pretendimeve për referendume dhe kuvende, kuvend të Partisë Demokratike për të marrë nën shqyrtim vendimet e qeverisë amerikane nuk ka për të patur.”

Me këtë deklaratë Basha e ka zhytur akoma më shumë veten e tij në “batakun” ku ka rënë duke thelluar më tej mosbesimin e demokratëve.

LEXO EDHE:  SURREL PARTY/Rama fton për darkë deputetët e PS

LEXO EDHE:  “Bomba” e ish-ministrit të Ramës/ Zbulon “ligjin” antikushtetues të marrë nga Erdogan, do të eleminohet…

Qeveria amerikane nuk ka dhënë asnjë vendim që të përjashtohet Berisha nga Grupi Parlamentar, shkeljen e statutit dhe përjashtimet jane tiparet diktatoriale të Lulzim Bashës skane asnje lidhje me Amerikën.

Çështja është tek vendimet anti-statuore dhe abuzimet e Lulzim Bashës.

Kuvendi do të shqyrtojë abuzimet e skandalet e Lulit, jo vendimet e SHBA, siç gënjen Luli./CNA.al

Basha shënon “autogol”/ Deklarata që “fundos” kreun e PD  Nevoja për Opozitë

Krimi që fsheh Lulzim Basha

 

LEXO TE PLOTE